Şimdi Ara

Monster İlk Geldiğinde Yapılması Gerekenler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
13.823
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Monster P150HM bilgisayarım sonunda elime geçti. Bilgisayarı açmadan önce danışmak istedim. Özellikle Monster bilgisayarın Linüx yüklü ve 8 Cell Cylinder Main Battery Pack, 76.96WH (5200 mAH) bataryalı olması göz önüne alarak bilgilendirirseniz sevinirim.

İlk Şarj;
    İnternet ortamında bilgisayarı açmadan önce kapalıyken 12, ya da 17 saat şarj edilmesi gerektiğinı yazmışlar. Daha sonra ise 4-5 defa %5'e kadar tüketip tekrar şarj edilmesi gerektiği söylenmekte.
    %5'e kadar tükettikten sonra şarj ederken bilgisayarın açık olması fark eder mi ?
    Bunun aksini söyleyenler de var. Aşağıya yazıyı kopyalıyorum.

"Li-ion piller ilk geldiklerinde yaklaşık % 40 dolulukla gelirler. Direk bu dolulukla kullanabilirsiniz ve ne zaman isterseniz şarj edebilirsiniz. Ama illa içiniz rahat edecekse günlerce bile şarj edebilirsiniz. Bunun da bir zararı olmaz. Unutmayın, pil tam olarak şarj olduğunda, pile giden akım dahili bir koruyucu devre (şarj kontrol) tarafından kesilir. Koruyucu devre pilin güvenli limitleri aşacak kadar şarj olmasını veya boşalmasını engeller. Yani boşuna bekliyor olacaksınız." ( Alıntı: non-pasaran.blogspot. )

Sürücüler ve İşletim Sistemi;
    Monster sitesindeki sürücülerin eski olduğu söylenmekte. Eğer öyleyse yenilerini, internete bağlandığında (Windows'da olduğu gibi) eski sürücüleri kendisi bulabilir mi? Yoksa bir tek tek yüklemem mi lazım? Bunları geçtim, bunlarla uğraşmadan direk ubuntu, pardus ya da üst sürüm linüx yüklememi tavsiye eder misiniz?

Monster bilgisayarın içinde Türkçe kullanma kılavuzu bulunmamakta. İnternet ortamında bulunabilir mi ?

Diğer insanlara da yararlı olacağını düşünüyorum.Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omerhazar -- 13 Şubat 2012; 18:00:52 >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Monster Notebook İlk Geldiğinde Yapılması Gerekenler

Yeni Monster notebook'unuz geldiğinde, doğru şekilde kurmak ve kullanmak için izlemeniz gereken bazı önemli adımlar vardır. Bu adımları takip ederek, cihazınızdan en iyi şekilde yararlanabilir ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

1. Monster Notebook'unuzu İlk Defa Şarj Edin

Monster notebook'unuzu ilk aldığınızda, pilin tamamen boş olması muhtemeldir. Cihazı kullanmadan önce, en az 4-6 saat şarj etmeniz önerilir. Bu, pilin ömrünü uzatacak ve en iyi performansı almasını sağlayacaktır.

2. Monster Notebook'unuzu İlk Defa Açın

Notebook'unuz şarj olduktan sonra, güç düğmesine basarak açabilirsiniz. İlk açılışta, işletim sistemi kurulumu ve diğer bazı ayarlar için ekranda bir dizi yönerge görebilirsiniz. Bu yönergeleri dikkatlice takip edin ve gerekli bilgileri girin.

3. Monster Notebook'unuza İlk Kurulumu Yapın

İşletim sistemi kurulduktan sonra, Monster notebook'unuza ilk kurulumu yapmanız gerekir. Bu, kullanıcı hesabınızı oluşturmayı, Wi-Fi ağına bağlanmayı ve temel yazılımları yüklemeyi içerir. Monster notebook'unuzla birlikte gelen kullanım kılavuzundaki talimatları takip edebilirsiniz.

4. Monster Notebook'unuza Gerekli Yazılımları Yükleyin

Temel kurulum tamamlandıktan sonra, ihtiyaçlarınıza uygun yazılımları yüklemeniz gerekir. Bu, ofis uygulamaları, antivirüs yazılımı, tarayıcılar ve diğer sık kullanılan programları içerebilir. Monster notebook'unuzun performansını optimize etmek için üreticinin önerdiği sürücüleri ve güncellemeleri yüklemeyi unutmayın.

5. Monster Notebook'unuzu Güncel Tutun

Monster notebook'unuzu en son yazılım ve güvenlik güncellemeleriyle güncel tutmak önemlidir. Bu, cihazınızın güvenliğini sağlar, yeni özellikler ekler ve genel performansı iyileştirir. Güncellemeleri düzenli olarak kontrol edin ve bunları yüklemeyi unutmayın.

Bu adımları takip ederek, Monster notebook'unuzu doğru şekilde kurabilir ve kullanabilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen Monster destek ekibiyle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Batarya bir kısmı dolu olarak geliyorlar bunun için ilk şarj söz konusu olmuyor. Bataryayı direk kullanabilirsiniz. Eğer Windows dışıında bir işletim sistemi kurarsanız oyunlarda, programlarda, uygulamalarda uyumluluk sorunu yaşarsınız ve çalıştıramazsınız. Maalesef kılavuz İngilizce ve İnternette de Türkçesi yok.
  • İlk yapmanız gereken Windows kurmak tabiki :) Zaten linux ve windows haricinde seçeneğiniz yok linux'larda bile driver bulunamadığı oluyor çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Phenom55 -- 14 Şubat 2012; 15:59:22 >
  • Cevaplarınız için teşekkürler. Kullanma kılavuzunda başlangıçta güç kaynağının nasıl takılacağını göstermiş, takın yazmış sanırım. Bilgisayarı açıp %5'e geldiğinde şarja takmayı düşünüyorum . Windows kurmadan önce linux kullanmayı düşünüyorum başta. Pardus ya da ubuntu yüklerim belki de. Bataryada hafıza tutmayı ilk defa gördüm. Başka yerde rastlamamıştım. Genelde şarjın ne kadar olduğu önemli değil istediğiniz zaman şarj edebilirsiniz dendiğini okudum. Yine de dikkat ederim.
  • Pardon hocam karışmış li-ion'larda hafıza tutma sorunu yoktu (Memory effect diye bilinir) İstediğiniz seviyede şarj edebiliyorsunuz
  • Rahatladım sağolasın :)
    Bilgisayarı açtıktan sonra %5'e gelene kadar kurcalayıp kapattım. Bu gün 14 saat şarjda
    durduktan sonra açtım bilgisayarı. Şarj 99,2 ya da 92,9'du sanırım. Capacity 96,1% yazıyor (77Wh olması gerekirken 74 WH). Percemtage (Oran)
    98,4'den doğru azalmaya başladı. 30 saniyede bir %0,6-0,4 azalıyor.Parlaklığı en aza indirdim. Deneme amaçlı olarak
    kablolu internetten 1.1GB'lık dosya indiriyorum. Linux yüklü olduğunu da düşünürsek bu kadar hızlı azalması anormal
    değil mi ?
    Güncelleme yaparken şarj %3'e geldiğinde şarjı taktım, güncelleme tamamlandı kapattım. Umarım bu kapasite şarj ettikçe yükselir. Bilgisi olanlar paylaşırsa memnun olurum.
  • Yüksek performanslı dizüstülerin şarzları 1 saat civarı dayanır zaten. Monster'in sitesindede 1 saat yazıyor, MSI'ın optimus'lu modelleride en fazla 2 saat gidiyor. Bios üzerinden harici ekran kartı kapatılabiliyormuş sanırım bir göz atın. Dış mekanda internet vs. amaçlı kullanacağınız zaman işlemcideki gpu'yu kullanarak pil süresi uzatılabilir diye düşünüyorum.
  • Zaten 3-4 saat gitmesini beklemiyordum tabi ki. 2. kez şarjdan sonra tekrar açtım bilgisayarı bu sefer kapasite %95,4'dü. Şarj oranı %97,3 yazıyodu.Sonra birden şarj oranı 92,4'e düştü azalmaya başladı. Şarj bitme uyarısı verdiğinde şarja takıyorum. Kullanma kılavuzunda yanlış anlamadıysam yeni bataryada şarjı tamamen bitirip şarj edin, 30 günde bir tekrarlayın tarzında bir yazı vardı. İngilizce kabaca yazan. Ancak şarjı tamamen bitirmenin zararlı olduğunu yazanlar var. Daha ilk açışta pilin tam kapasiteli olmaması canımı sıktı. (Cevaplar için teşekkürler.)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Phenom55

Yüksek performanslı dizüstülerin şarzları 1 saat civarı dayanır zaten. Monster'in sitesindede 1 saat yazıyor, MSI'ın optimus'lu modelleride en fazla 2 saat gidiyor. Bios üzerinden harici ekran kartı kapatılabiliyormuş sanırım bir göz atın. Dış mekanda internet vs. amaçlı kullanacağınız zaman işlemcideki gpu'yu kullanarak pil süresi uzatılabilir diye düşünüyorum.

bios üzerinden harici ekran kartının nasıl kapatılabildiğini açıklayabilir misiniz?
  • Benim canavar daha gelmedi, şuan bir sony vaio var elimde. Bios'u kurcalayın işte görürsünüz zaten eğer kapatılabiliyorsa. Ben bios'u görmediğim için yardımcı olamayacağım
  • quote:

Orijinalden alıntı: crower74

quote:

Orijinalden alıntı: Phenom55

Yüksek performanslı dizüstülerin şarzları 1 saat civarı dayanır zaten. Monster'in sitesindede 1 saat yazıyor, MSI'ın optimus'lu modelleride en fazla 2 saat gidiyor. Bios üzerinden harici ekran kartı kapatılabiliyormuş sanırım bir göz atın. Dış mekanda internet vs. amaçlı kullanacağınız zaman işlemcideki gpu'yu kullanarak pil süresi uzatılabilir diye düşünüyorum.

bios üzerinden harici ekran kartının nasıl kapatılabildiğini açıklayabilir misiniz?

Hocam monsterda optimus özelliği yok.Yeni EM serisi kasalarda bu özellik olucak.
  • bilgisayar pirizde takılı değilken ve tam dolu pille donanımhaber,facebook gibi sitelerde kaç dakika takılabiliriz?ekran parlaklığı en düşük seviyede olacak şekilde.
    1,5 saatten az ise almamayı düşünebilirim
  • Son iletiden beri 1,5 ay geçti ancak buradan yazmanın uygun olacağını düşündüm. Öncelikle Girrffe'ye cevap vereyim , pil 1,5 saatten fazla gidiyor, hatta düşük performansta internette dolaşman 2 saati geçiyor.
    Bilgisayarı alalı 2 ay oldu olmadı, pil kapasitesi %89'a düştü. Pili düzgün kullanmak için elimden geleni yapıyorum. %5 -%10 arasına geldiğinde şarja takıyorum. Oyun oynarken şarjda oynuyorum vs.
    Kapasitenin bu kadar hızlı düşmesini engellemenin yolu yok mu ? Garantiye gönderecektim en başta, derslerde kullandığım için gönderemedim, hata ettim 15 günü kaçırdım. Vizelerden sonra gönderirim sanırım. Pil konusunda ne yapmamı önerirsiniz ?
  • kardeşim neden internette dolanırken şarjda kullanıyosun ki ? her halükarda fişe takılı kullan cep telefonu mu bu . ben alırken sormuştum her daim fişe takılı kullanın demişti batarya her halükarda aynı sürede bitiriomuş kkendini
  • Lityum iyon piller birkaç şekilde eskir:

Birincisi ortalama 1000 kabul edilen şarj dejarj döngü ömürleri vardır. Yani bir pili ortalama 1000 kez (bu sayı net değil) tam olarak boşaltıp doldurabilirsiniz. %10 şarj etmek veya deşarj etmek 1 döngü sayılmaz, toplamda 5 kez %100'den %80'e kadar deşarj ettiniz ve geri şarj ettiniz 20*5=100 bu 1 döngü eder. Şarj deşarj döngüsü arttıkça pil yavaş yavaş kapasite kaybeder.

İkincisi çok yüksek veya çok düşük şarjda beklemek. Diyelimki pili %100 şarj ettiniz ve fişten hiç çıkartmadınız, aylar boyunca pili %100 olarak takılı kaldı, laptop elektiriği hep adaptörden çekti, pili yormadı. Pil gene de eskir. Sebebi de pilin yüksek şarj veya düşük şarjdan dolayı gerilim altında olmasıdır. Dolayısıyla siz pili 1 kez bile deşarj etmeseniz bile 1 yıl sonra pilin kapasitesinin önemli bir kısmının yok olduğunu görebilirsiniz. Pilin en ideal saklanma şarjı %40-50 seviyesidir. Örneğin Lenovo B570'de bir özellik vardır, sistem derki "eğer makineyi sürekli prize takılı kullanacaksan ben pili %45 dolaylarına getireyim orada tutayım". Kabul ederseniz ve eğer pil tam şarjlıysa, prize takılı bile olsa laptop pil'den elektirik kullanır, %45 seviyelerine gelince adaptöre geçer. Bu özellik kullandığınız laptopta yoksa şöyle yapabilirsiniz; pili %45 seviyesine getirip laptop'ı kapatıp pili söküp adaptörü takıp laptopı öyle kullanabilirsiniz. Tabii genel olarak laptop'ı prize bağlı olarak kullanıyorsanız bu pratik olur, yoksa sürekli sağa sola götürüyorsanız olmaz. Not: adaptör takılıyken pili sökmeyin veya takmayın, zararlı olabilir.

Üçüncüsü çok hızlı deşarj etmek, yani oyun oynarken, ağır iş yaparken pili kullanmak da pili hızlı yıpratır, çünkü çok kısa sürede çok yüksek enerji vermek pilin ısınmasına ve hızlı yıpranmasına sebep olur.

• Arkadaş bu pil kullanımının bir el kitapçığı yok mu. Daha öncede eğer piierli uzun süre kullanmayacaksınız % 100 şarj edin ve saklayın dendi
  • Ortalama haftada bir kez %5-%10 arasına indirip şarj ediyorum sürekli pilde kullanmamak için. Onun dışında oyun oynarken, sanal alemde prize takılı kullanıyorum. Onun dışında pile takamayacağım zamanda film izlediğim, internete bağlandığım oluyor arada. Yinede 2 ayda &10 verim azalması fazla değil mi ? Mantıken 20 ay sonra pilin ömrü bitmesi lazım gibi bu gidişle.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.