Şimdi Ara

MUTLAKA OKUYUN

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AĞ KURMAK İÇİN.....................PC,,
    erin bağlantılarının nasıl yapıldığını anlatayım,,,. bağlantı için değişik yöntemler kullanılabilir. İlk anlatacağım yöntem diğer bağlantı türlerine gore daha az masraflı bir yöntem. fakat bazı dezavantajları olduğundan az sayıda bilgisayardan oluşan ağlarda tercih ediliyor[bwlng]
    Şimdik, bu yöntemle üç bilgisayardan oluşan bir ağ kuralım. İhtiyacımız olan şeyler: 4 tane BNC konnektör, üç tane T konnektör (genelde ethernet kartı ile birlikte veriliyo), iki tane sonlandırıcı ve yeterli uzunlukta koaksiyel kablo. Parçalar hakkında biraz bilgi verirsek sanırım daha rahat anlaşılır. Koaksiyel kablo bildiğimiz anten kablosu. BNC konnektör de bu kabloyu ethernet kartına takabilmemiz için kablonun ucuna takacağımız parça. Sonlandırıcı ise ilk ve son bilgisayardaki T konnektörlerinin boş uçlarına takılan parçadır………….
    İlk olarak bilgisayarların arasına çekeceğimiz kabloların uçlarına birer BNC konnektör takalım. Sonra, bilgisayarların ethernet kartlarına T konnektörleri takın,, ve ilk ve son bilgisayara takılı olan T konnektörlerin birer ucuna sonlandırıcı takalım. Sonlandırıcılar olmaza ağ kesinlikle çalışmaz. Son olarak, önce 1. ve 2. pc lerin arasına, sonra da 2. ve 3. bilgisayarların arasına koaksiyel kabloları takalım. Kablolar da takıldıktan sonra ağımız artık kullanıma hazırdır. Bilgisayarların ayarları yapıldıktan sonra ağı kullanılabilir………hadda cs oynayabilirsinizJ))))……………….[UZMAN]

Şimdi anlatacağım yöntemse sadece iki bilgisayarı birbirine bağlamak için kullanılır. İhtiyacımız olan malzemeler UTP bağlantı kablosu ve iki adet RJ45 konnektör. crosscable dediğimiz bu yöntemle iki bilgisayarı HUB kullanmadan birbirine bağlayabiliriz. Hub'lı bağlantıdan farkı RJ45 konnektörün kabloya takılışında. Cross-Cable'da HUB'lı bağlantının aksine renkli kablolar konnektöre kablonun iki ucunda aynı sıra ile takılmaz.
    Bilgisayarınızın ağı görmesi için yapcanız karıda anlattığım bağlantı şekilerinin üçü için de aynıdır. Ethernet kartının bilgisayarınıza tanıtıldığını varsayarak ayarları anlatmaya başlıyorum. Eğer ethernet kartını bilgisayara tanıtmamışsanız Denetim Masası'nda Yeni Donanım Ekle'ye tıklayarak ethernet kartınızı tanıtın. Ethernet kartını bilgisayarınıza tanıttıktan sonra Denetim Masası'nda bulunan Ağ simgesine çift tıklayın. Karşınıza diyalog kutusu gelecek,,,, Şimdi ağ için gerekli iletişim kurallarını kuralım. Bunun için Ekle... düğmesine tıklayın. Karşınıza diyalok kutusu gelecektirBu diyalog kutusunda İletişim Kuralları-nı seçili duruma getirip ekle... düğmesine tıklayın buraya kadar ok mı beyler………..

Önce sol tarafta bulunan Üreticiler kısmında Microsoft yazanı,, seçin, sonra sağ taraftaki Ağ İletişim Kuralları kısmında IPX/SPX uyumlu İletişim Kuralları'nı seçerek Tamam'a basın Sonra aynı işlemi tekrarlayarak NetBEUI iletişim kuralını kurun. (Ethernet kartını tanıttığınızda TCP/IP iletişim kuralı otomatik olarak kurulur. Eğer kurulu değilse aynı şekilde TCP/IP iletişim kuralını da kurmanız gerekir…………
    Şimdi sıra TCP/IP ayarlarını yapmaya geldik. Bunun için Ağ diyalog kutusunda TCP/IP'yi seçili duruma getirin ve Özellikler düğmesine tıklayın. Bundan sonraki adımda ıp adresi verme kaldı,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,umarım yararlı anlatabilmişimdir.........

SAYGILARIMLA…………………..UZMAN

• RJ45 konnektörlere kabloların hangi sıra ile takılacağını da belirtseydiniz çok daha işimize yarayacaktı. Ben bir yerlerden not almıştım sıralamalarını ama şimdi unuttum. Eğer yazabilirseniz güzel olur.
  • IPX/SPX ve Netbui kurmak, networkü yavaşlatıp öldürmenin en güzel yoludur.
    Cross Cable renklerini veriyorum:
    1.Uç:TB-T-YB-M-MB-Y-KB-K
    2.Uç:YB-Y-TB-M-MB-T-KB-K
  • Cross cable = 1-3, 2-6 diğerleri önem arz etmiyor

yani borayz inda örneğinde oldugu gibi 1. olan tb digerinde 3.
    2. olan t de digerinde 6. ya gitmiştir. cross cable da iletişim bunlar tarafından saglanacagı için diğerlerinin fazla önemi yoktur.
  • www.google.com a gir oraya Crossover kablo yaz sana nasıl yapılacagını detaylı bir şekilde anlatır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.