Şimdi Ara

Nikitabs Sigara bıraktırma ilacı deneyimleri (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (3 Mobil) - 2 Masaüstü3 Mobil
5 sn
42
Cevap
5
Favori
38.559
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

champix ve qsmok ile bırakmışsınız sizi tekrar başlatan neydi sigaraya?

• Essentails kullanıcısına yanıt

Alkole başladığınız zaman sigarada bir şekilde başlıyor.

• Bugün bende başlıyorum nikitabs a daha önce champix ile 3 sene bırakmıştım
  • merhaba arkadaşlar ayın 18i içmemeye başladım bugün 31.05.2024 ve hap çizelgesine nerdeyse hiç uymadım bazı günler 1 bazı zaman 2 hap attım dün hiç atmadım bugün 1tane attım ama ilk 1 ay çok önemli sabredip yenecez inş. yanımdanda hapı hiç ayırmıyorum çok aşırı kafama vuracak olursa atarım diye öyle hiç olmadı şükür yanlız nezaman hapı atsam midem acayip ekşime yanma oluyor onun harici yan etkileri olmuyor artık

• Bu gün sigara bırakma günümdeydim fakat ben ilaca başladığım gün 1 adet sigara içtim o da merakımdan bakalım diğer ilaçlarda yorum yapan insanlar oldu mide bulandırıyor vb. gibi onu denemek amaçlı içmiştim, hafif saman gibi geldi ama başka sigara kullanmıştım kendi sigaram değildi ondan olabilir. 2. günden itibaren sigarayı bıraktım normalde 5. gün de bırakmam gerekiyordu sigarayı, ilaç bir günde bıraktırıyor diye bir şey yok ben kendi isteğimle bıraktım. 5. güne kadar zorlanmadım desem yeri var sadece tik olmuş PC başına geçiyorum elim sigaraya gidiyor. Tam dışarı adım atıyorum cebimde çakmak var mı diye kontrol ediyorum. Bazen hay arkadaş sigarayı evde unuttum kafasına giriyorum, aksi durumlarda can çekmesi çok kısa kısa oluyor günün başlangıcında öğlene kadar biraz zorlandığım oldu, o da eğer ki hiç bir işim olmayıp evde oturursam oldu. Mecbur sıkılınca insan TV karşısında falan yakıyor diye bunların eksikliğini çektim. Günde kaç paket sigara içiyordun sorusuna cevap olarak ise 2 veya 2 buçuk paket içiyordum, buçuğunu içmek için 3 paket satın alıyordum yani. Yaşım 28 ilaca başlama sebebim de Annem ve Babam kendi başlarına gidip bu işe girişmek istediler fakat sürekli uzatıyorlardı muhabbeti yok sen başla ben de başlayım, ilaç bir tık depresif yapıyormuş müsait olunca başlayalım falan derken 2-3 hafta salladılar, bende bu muhabbete çok sinir olduğumdan zaten bırakmak gibi niyetim vardı bir anda nefret geldi şu illetten. 1. gün 1 dal sigara içtim 2. günden itibaren bıraktım. Onlar da gaza gelip benle beraber bıraktılar. İlaç ne denli etkili derseniz Okul Servisi işiyle uğraşıyorum saat sabah 5 sularında ayakta oluyorum ilaca başlama saatimi 9.30 olarak ayarladım yaklaşık 4 saat hiç ilaç içmeden de durabiliyor musun sorusuna cevap olarak evet duruyorum kendinizi oyaladıktan sonra ilaç yoksunluk belirtilerini çok hissettirmiyor gerçekten atlatılamayacak bir mevzu değil. Kendini kandırmak isteyen en etkili ilaç ile de bırakamaz ama orası bir gerçek, içmek için bahane ürettiğiniz an tekrar başlıyorsunuz, aileniz ile sevdikleriniz ile bir ekip olursanız bu iş çok daha kolay ilerliyor aklınızda bulunsun.

Süreci mesajı düzenleyerek aydan aya paylaşmaya çalışacağım.

1.ay tecrübelerim

---------------------------------

Sigarayı geçen ay bırakma kararı aldım, sürece nasıl başladığım neler yaptığım ne kadar zorlandığım yukarıda belli.

1 aydır sigara içmiyorum fakat Nikitabs'ı bitirmedim arkadaşlar, ilaca başladığım gün sigarayı bıraktım 12. gün içmiyorum la zaten deyip ilacı da bıraktım :)

1 ayım bu şekilde doldu, sigara arayışım neredeyse sıfır, sigarayı bıraktıktan sonra sigara bağımlılığının sadece haraket bağımlılığı olduğunu anlıyorsunuz.

Bu nedir diye sorarsanız, sigara yakmak tik haline geliyor insanda kafasında tam şuanda yakma zamanı deyip yakıyorsunuz, cidden her gün rutine bindirdiğiniz bi alışkanlık olduğu için bağımlılık haline geliyor. 10-15 gün buna dikkat edince cidden içilmiyor, ve uykunuz haraketleriniz yemekten aldığınız tat mükemmel derecede kaliteli hale geliyor, özellikle de maaşlı çalışan falansanız altı üstü aylık masrafınızın ne kadar olduğunu hesaplıyorsunuzdur. 1 Ay boyunca sigara almayınca ay sonu artan parayı görüyorsunuz, içtiğiniz her güne lanet ediyorsunuz inanın bana. Umarım sizde bırakırsınız, 1 ay sonra çok güzel bir şey yaptım kurtularak diyorsunuz çok zor bir durum yok kendinize güvenin yeter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi th3yk -- 28 Haziran 2024; 13:41:39 >

• İlaç hakkında merak edilenlere yanıt olması için bir iki kelam edeyim. 2 Haziran günü saat 09 da ve 09.50de olmak üzere 2 dal sigara içtim.Sonrasında ilacın ilk dozunu yuttum. Beklemediğim şekilde ilaçtan sonra normalde 45 dakika 1 saati geçmezdi sigara arayışım yani yoksunluk belirtilerim ilaç etki etmeye başlamıştı canım sigara istemiyordu.İlk gün ilacın 6 dozunu da 2 şer saat arayla kullandım ancak o gün 3-4 hap da yeterli olabilirdi. 3 haziran günü yani ikinci gün 2 şer saat arayla 6 tane ilaç içtim.Hiç sigara içmedim.Canım da istemiyordu.İlaç yoksunluk belirtilerini tamamen ortadan kaldırıyp arkadaşlar rahat olun.3.gün de işe gittim ilaç içmeye devam ettim.Çevremde molada sigara içenleri felan görünce içime tuhaf bir korku ve acı hissi hakim oldu.Boş vakitlerimde molalarımda ne yapacaktım.Anladım ki fiziksel bağımlılık yani ihtiyaç duyma isteme işi çok kısa sürede ortadan kalkıyo benim üzerine gitmem gereken şey alışkanlıklarım psikolojim.Şu an 11 haziran.Geride kalan günlerde 5haziranda 9, 6 haziranda 6, 7 haziranda 4 dal sigara içtim. Bunlar benim bahaneler ve korkularım yüzündendi.Güzel bi tecrübe oldu.Sonra tekrar hatalarımın üzerine giderek 8 haziranda ilaçtan da yararlanarak başladım içmemeye 8 9 10 bugün 11 haziran 4 gündür içmiyorum.Arkadaşlar ilaç çok başarılı ufak bi irade lazım sadece o da oluyo motive ediyo zaten ilaç sizi.Korkmayın benim hata yapmama neden olan sigaranın aynı zamanda bir alışkanlık olduğunu unutmam oldu. Molalarda içmek dışarı çıkınca içmek yemektem sonra içmek duştan sonra içmek vs.Alışkanlıklarınızı bşraz ters düz yaparsanız bu iş olur.

• Bana da bu ilaci verdiler sigara birakma polikliniginden. Bugun itibariyle basladim, gelismeleri yazacagim.

Guncelleme: ilac gercekten cok etkili,2 paket sigara iciyordum, ilk gunden ictigim sigara sayisi 4 ve hic canim istemeden ictim,sirf el aliskanligi. Yarindan itibaren hic icmeyecegim Cunku ilac sayesinde tat alamiyorum sigaradan.

Guncelleme 2: 4 gundur sigara icmiyorum,ufak tefek ataklar oluyor fakat ilac cogunu cozuyor. Rahat nefes almak cok guzel bir seymis,yeni yeni anliyorum. Sirf hiriltili nefes almamak icin bile bir daha agzima surmem bu illeti. Birakmak isteyen herkese basarilar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi matias28 -- 18 Haziran 2024; 9:26:18 >
  • Ne yazık ki hiç bir faydasını göremedim

• Doktor sigara içmemi yasakladı kulak akıntımdan dolayı ameliyat oldum tekrar içmeye devam edersen hastalığın tekrarlar dendi ilacı ameliyat sonrası kullandım etki etmedi bi kaç hafta bekledim belki narkoz vs kullandığım ilaçlardan etkili değildir diye ama bi kaç hafta daha bekleyip denedim yine faydasını görmedim bence ilaca başlamadan önce kafa da tamamen bitirip başlanmalı öbür türlü ilaç isteğinizi azaltmıyor bence azaltıyor diyenlere de inanmayın tamamen psikolojik bi durum bu

• Contres C kullanıcısına yanıt

Sizin adiniza uzucu bir durum. Ama ilac ise yaramaz demek yanlis bir sey,sizde fayda etmeyen bir sey baskasinda edebilir. Ben daha once champix ve allen carr ile birakamamistim ama bu İlac bende baya işe yaradi. 17 yil gunde ortalama 35-40 adet sigara ictim. Su an 8 gundur agzima surmedim,psikolojik olarakta cok rahatim, ilacin etkisi ilk gunden basliyor,icilen sigaradan tat alamiyorsunuz,biraktiginiz zaman olusan bas agrisi,halsizlik vs gibi yoksunluk belirtilerini de sahsen hic yasamadim.Umarim siz de başka bir yolla en kisa surede kurtulursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi matias28 -- 22 Haziran 2024; 13:38:34 >
  • H.kitty H kullanıcısına yanıt

Sigara bıırakma gunu kaçıncı gün ..

• Essentails kullanıcısına yanıt

Sigara bırakma günü kaçıncı gün ..

• İlk 3 gün içinde sigarayı bırak dedi doktor. Bugün 3. günüm sigara içme isteği arttı gitti. Ben mi özürlüyüm yoksa sahte ileç mı verdiler bilmiyorum. Sadece biraz sakinlik yarattı bende.

• Merhaba arkadaşlar, henüz sigarayı yeni bırakmış 5 yıllık bir içici olarak size şu an yaşadığım ve daha sonraki süreçlerde yaşayacağım deneyimlerimi diğer sigarayı bırakmak isteyen içicilerin faydalanması için paylaşacağım.

Geçen hafta perşembe günü yani 4 Temmuz'da Sigarayı Bırakma Polikliniğine randevu aldım ve doktor bir form verdi. Formun genel içeriği sizin bağımlılık düzeyinizi ölçüyor ve bu forma bağlı olarak tedavinizde kullanacağınız ilaç belirleniyor. Aynı gün formu doldurduktan sonra doktor kan vermemi, akciğer filmi ve EKG çektirmemi istedi ve diğer hafta pazartesiye, yani ayın 8'ine randevu verdi. Ancak bu 4 günlük süre içinde sigarayı bırakmamamı sadece sigara içme aralıklarımı kendime görevler vererek uzatmamı söyledi. Örneğin, bir kitap okuyorsanız ve bu kitabın 10. sayfasından 20. sayfasına geldiğinizde kendinizi sigarayla ödüllendiriyorsanız bu ödüllendirmeyi daha da seyrekleştirip 30. sayfaya geldiğinizde yapmalısınız. Bu süreçte doktorun dediklerini uygulayarak günlük tükettiğim sigara miktarını olabildiğince minimuma indirdim. 8 Temmuzda tekrar gittiğimde kan değerlerimde ve diğer sonuçlarımda herhangi bir sorunla karşılaşılmadı, dolayısıyla doktor tedaviye başlayabileceğimi söyledi.

Doktor bir önceki randevumda yüksek ihtimalle Qsmok ilacını kullanacağımı söylemişti ve bu yüzden daha çok Qsmok üzerine araştırmalar yapmıştım. Kullananların ekseriyeti Qsmok'un olumlu sonuç verdiğini, ilacın sigaradan tiksindirdiğini söylüyordu. Bu nedenle Qsmok'a karşı daha çok güvenmiştim. Ancak doktor daha sonrasında Qsmok'un pek uygun olmayacağını, antidepresan ilaçlarla aynı etken maddeyi taşıdığından bahsetti. Qsmok'un daha çok anksiyete sahibi içiciler tarafından kullanıldığını ve bu ilacı devletin karşılamadığından bahsetti. Bu ilacın belki ucuz olduğunu düşünebilirsiniz fakat internetten fiyatına baktığımda kendi bütçeme göre biraz dudak uçuklatıcı buldum. Bu yüzden Qsmok yerine Nikitabsı önerdi ve 9 Temmuzdan itibaren başlamamı söyledi

1. Gün - 9 Temmuz

İlk dozu 11'de aldım ve kahvaltımı yaptım. Midem dolu olduğu için hemen kendime bir sigara sardım, ancak sigaranın tadında içerken pek bir değişiklik yoktu, her şey aynıydı. Ancak içtikten sonra biraz midem bulandı, belki plasebo etkisinden kaynaklıdır diye düşündüm. Daha sonraki dozları da iki saat arayla kullandım. İkinci sigaramı üçüncü dozdan sonra saat 3'te içtim ve anlaşılır şekilde tadında bir değişiklik vardı, farkına varabiliyordum. Ayrıca diğer günlerde saat 11'den saat 3'e kadar 7 veya 8. sigaramı içmiş oluyordum ancak sigara içme isteğim önemli ölçüde azalmıştı. Akşam 9'da ve 11'de birer sigara daha içtim ancak son içtiğim sigara bende kesinlikle tiksinme yaratmıştı. Ciğerlerimin hiç olmadığı kadar şiştiğini hissettim, sigaranın tadı da cabası. Gün içinde 25 sigara içen bir insan olarak sadece 4 sigarayla günü bitirmiş olmam ilacın faydalı olduğunu hissettirdi bana.

2. Gün - 10 Temmuz

Bugün, gün içinde aynı düzende dozlarımı aldım ve bu saate kadar sigara içmedim. Sigara içme isteği gün içinde birkaç kez geldi ancak bu isteğin şiddeti alışkanlık düzeyindeydi daha çok. Sadece hava karardıktan sonra daha kaygılı ve gergin oluyorum, bu nedenle hava karardıktan sonra daha çok sigara içme isteğim geliyor. O yüzden günün en zor kısmı akşamları olacak benim için, orası kesin

3. Gün - 11 Temmuz

İlacın beni rahatsız eden tek bir yan etkisi var o da ağızda kuruluk yapması. Bunu daha önce doktor söylemişti fakat bol bol su içmem gerektiği için pek muzdarip olmayacağımı söylemişti. Ancak yanlış anlaşılmasın, bu kuruluk çok sık gerçekleşmiyor. Gün içinde birkaç kez yaşadım ve bu zamanlar da uzun süre su içmediğim aralıklardaydı. Bunun dışında sigara içme isteğim birkaç kez geldi fakat şiddetli değildi, bıraktığımdan bu yana sinirsiz bir şekilde devam ediyorum.

4. Gün - 12 Temmuz

İlk üç gün boyunca 2 saat aralıklarla aldığım dozları bugünden itibaren 12. güne kadar 2.5 saatlik periyotlarla almaya devam edeceğim. Bugün en rahat günümdü diyebilirim, sadece bir kez yoksunluk yaşadım fakat kısa sürdü. Yan etki olarak ağız kuruluğunun yanına baş ağrısı da eklendi ancak sizi işinizden alıkoyacak düzeyde bir baş ağrısı olmuyor bu, rahat olabilirsiniz.

5. Gün - 13 Temmuz

Bugün akşam saatlerine kadar sorunsuzdu ilacı düzenli bir şekilde kullandım ve sigara içme isteği gelmedi fakat akşam saatlerinde ilacı aksattım ve sigara içilen bir ortamda uzun süre bulunduğum için içimde irade savaşı verdim ancak içmedim, devam ediyorum.

6. Gün - 14 Temmuz

Bugün düzenim tamamen aksadı ve ilaçlarımı alamadım. KPSS'ye girdiğim için ayrıca stresliydim ve bugün benim için en zor gün oldu çünkü streste olduğum süre boyunca aklıma sürekli sigara geldi ama yine de içmedim.

7. Gün - 15 Temmuz

Bugün stressiz bir gündü, sigara isteği yaşamadım. İçme isteği tamamen sona erdi diyebilirim. Ayrıca ilaç artık baş ağrısı ve ağız kuruluğu da yapmıyor.

8. Gün - 16 Temmuz

Bugün doktor kontrolüm vardı ve genel olarak var olan yan etkilerden bahsettim. Doktor bunların normal olduğunu, ilaca aynı şekilde devam etmem gerektiğini ve sürecin sonunda sigara isteğimin tamamen sona ereceğini söyledi.

Artık zorlanmıyorum, sigarayla birlikte yaptığım bazı rutin aktivitelerimi artık sigarasız yapıyorum. Tüm içiciler gibi alkol, kahve veya çayla birlikte sigarayı tüketmeye bayılırdım ancak bunları 8 gündür sigarasız yapıyorum ve zorlanmıyorum.

Ayrıca ilaçla birlikte alkol alınmaması gerekiyor ancak kendimi denemek adına dün iki tane bira içtim fakat herhangi bir yan etkisini göremedim. Siz yine de daha dikkatli olup bu süreçte alkolden olabildiğince uzak olun, en azından kötü bir alışkanlığın yerini başka bir alışkanlıkla doldurmamak iyi olacaktır.

.

.

.

24. Gün - 2 Ağustos

Bugün 24. günümdeyim ve 8. günden itibaren güncelleme yapmadım. Hâlâ sigara içmiyorum ve hâlâ motivasyonum yüksek. Ancak 9. günden itibaren ilacı kullanmaya devam etmedim, daha doğrusu gerek duymadım çünkü dozlarım çok düzensizdi ve kendi irademle de bununla baş edebileceğimi düşündüm. Gerçekten düşündüğüm gibi de oldu, ilacı kullanmadığım süre boyunca herhangi bir krizle karşılaşmadım. Daha doğrusu krizlerden kaçınmadım desem daha doğru olacak. Zira irademi daha sağlam hâle getirmek için özellikle sigara ve alkol içilen alanlarda bulundum. Evet, içme isteği duydum fakat içmedim. Sigaraya karşı irademin daha güçlü olduğununun farkına vardım artık. Bırakmak için ilaç bir araç fakat sürecin tamamını içermiyor, bunu fark ediyorum.

Bunlar dışında daha önce sigarayı bırakanların deneyimlerini okuduysanız sigarayı bıraktıktan sonraki süreçte ne gibi değişiklikler olduğundan bahsetmeme gerek yok sanırım. Sadece sigarayı içecek olursanız içtiğiniz o "bir" sigaradan sonra stres seviyenizin düşeceğini veya yaşamınızda sizi strese sokan şeylerin yola gireceğini düşünmeyin, sigara stres ve/veya zorlu durumlar için bir çözüm önerisi olamaz; beş dakikalık keyfiniz için aldığınız yanlış bir karar daha sonraki süreçte sizi pişman edebilir.

.

.

.

50. Gün - 29 Ağustos

Sigarayı tamamen bıraktım diyebilirim. Hâlâ alışkanlık olarak yemekten sonra veya çay/kahve içerken sigara içeceğim düşüncesi oluyor fakat bunlar tamamen anlık yaşanan durumlar :). Bunu söylüyor olmam belki bırakma arefesinde olan arkadaşlar için pek iç açıcı olmayabilir fakat emin olun yokluğunu sadece çok küçük anlarda hissediyorsunuz, bunun dışında sigara içen diğer insanları gördüğünüzde ne kadar doğru bir karar aldığınızı anlıyorsunuz zaten. En azından berbat kokmuyorsunuz :), bırakanlara başarılar dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi balevso -- 29 Ağustos 2024; 14:9:7 >

• arkadaşlar çam sakura sigarayı bırakmak kliniğinden verilen ilaca 24.07.2024 tarihinde başladım. normalde günde 30 adet içtiğim sigaradan başladığım gün 5 adet içtim iradede çok önemli krizler geliyor tabi ki ama içmemek için kendimi motive ediyorum ilaç sadece yardımcı oluyor iradenize.. şu an 25.07.2024 ve günün ilk kahvesini içtim sigarayla kahvenin uyumunu bilmeyen yoktur bence.. ve sigara içmedim hiç bu da güzel bir motivasyon yaklaşık 20 saattir sigara içmiyorum neyse diyeceğim şu ki ilacın faydasını gördüm gibi devamında yine güncellerim umarım isteyen herkes bırakırrrrr..

not:2013 yılından bu yana sigara içiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aleynakty -- 25 Temmuz 2024; 13:33:40 >
  • İlacı 2 gündür kullanıyorum henüz bir tiksinme gibi bişey olmadı ama sigara içme isteğimde azalma oldu. İlacın herhangi bir yan etkisi vs. olmadı.

• ilacımın son günü.bu süreç çok sakin ve huzurlu geçti tabii ki sigara içilen ortamlara girmedim.7 adet 1500 puzzle yaptım.evde oturdugum yerleri bile değiştirdim.kaçamakta yaptım ama toplamada 25 günde 1 paket yapmaz sayı.ben bırakmak için zaten hazırdım ama ilacın faydasıda çok.çünkü daha önce bantlarlada denedim aynı şey değil.bırakıyorsunuz arkadaşlar.ikinci kutu ilaç olsa alırım çünkü ilaç beni mutlu ediyor.daha dogrusu ilaca çok güveniyorum ondan olmalı.hiç bir yan etkisi de yok rahat olun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mtlcn06

İlacı 2 gündür kullanıyorum henüz bir tiksinme gibi bişey olmadı ama sigara içme isteğimde azalma oldu. İlacın herhangi bir yan etkisi vs. olmadı.

27.07.2024 tarihinde ilacı kullanmaya başladım. 29.07.2024 tarihine kadar sigarayı içmeye devam ettim fakat ilacı kullanmaya başladıktan 2 gün sonra içilen 1 dal sigara arka arkaya 3 dal sigara içmiş gibi gelmeye başlamıştı ve sigarayı aramamaya başladım bazen bir kaç saat boyunca sigara içmediğimi ve canımın istemediğini sadece alışkanlıktan içtiğimi anlayınca ilacın 2.nci gününden itibaren sigara içmedim. 9 gündür sigara içmiyorum ve canım hiç istemiyor. Umarım bırakmak isteyen herkes için faydalı olur.

• İlacı kullanmaya başladığım ilk gün 4 dal, 2. Gün 7 dal, 3. Gün 1 dal keyifsiz, isteksiz ve yarım yarım söndürerek toplam 12 dal sigara içtim. 4 ve 5. Gün 0 sigara. Hayatımda bembeyaz bir sayfa açtım. İlaç büyük destek tabii ki ama en büyük görev insanın kendi iradesine düşüyor. Sigara içmekten en keyif aldığınız ortamlardan ve kişilerden bir süre uzak kalın. Doktorumun tavsiyesidir ki aklıma gelince bitkisel çay yapıp içiyorum. Deneyen, deneyecek olan herkese başarılar diliyorum. Sigarasız hayat sağlıklı hayattır.

• Ben bırakmıştım nikitabs ile. 19 agustosta sinir krizi yaşayıp duvara yumruk attım ve sağ elimi kırdım. o günden beri içiyorum sigara.

5. günün sonunda bırakmıştım. baya işe yaradı ama işte eli kırınca başladık geri :(

champix kadar tiksindirmiyor biraz daha irade lazım nikitabs için. bir de saatinde almak cok onemli. uyku kaçırır o yüzden akşam erken almaya ayarlayın. alarm kuruyordum ben yoksa unutuyor insan dozu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muthisbishi -- 23 Ağustos 2024; 13:20:28 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.