Şimdi Ara

opamp çıkış akımını yükseltmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.923
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

şekilde gördüğünüz devrede ac giriş işareti çıkışta dc ayarı ile ayarlanıp çıkarmaya çalışıyorum opamp çıkışında hiç bir sorunum yok sinyali güçlendirmek için bu şekilde npn pnp olarak iki trs ekledim fakat bunların iletime geçme gerilimleri yüzünden dc = 0V oldugu vakit şekildeki gibi bir görüntü çıkıyor 0V noktasında yakklaşık (yüke bağlı olarak)1.4V bi düşüm oluyor sanırım

bunu ayrıca emiter takipçi bir trs li devre yapıpta denedim örneğin npn bir trs taktıgımda negatif işaret dirence kalıyor bende çıkışın güçlü olmasını istedigim için direnç degerini düşük alıyorum böylece besleme geriliminden dolayı yük olmadıgı zaman bile dirençler deger düşüklüğünden ısınıyor bunun başka bir yolu olmalı

önerilerinize açığım fakat entegreli bir devreyi ikinci plana koydum maksadım trs li yapıp öğrenmek

buda devrenin sim.:http://rapid_share.tv/645991

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cundali11 -- 17 Eylül 2007; 12:00:12 >

• AB sınıfı amplifikatörlerin çıkış katındaki gibi yap.
  • Liu Kang
    saol bunlardan yani a, b, ab,c... tiplerinden hiç haberim yoktu bişeyler bulup denedim ama istediğim gibi olmadı olayı tam anlayamadım aceba küçük bi örnek yapabilirmisin benim konuyla ilgili ozaman onu geliştirebilirim
  • http://rapidshare.com/files/57000454/Pages_from_The_Art_of_Electronics_-_Horowitz___Hill_OCR__push-pull_stages.pdf.html

http://www.ecircuitcenter.com/Circuits/pushpull/pushpull.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_amplifier

Önce bunları incele. Sonra kafana takılan bişey olursa yardımcı olmaya çalışalım. Kolay gelsin.

• yaw utancımdan bi hafta aynaya bakamam nasıl aklıma gelmez
    hocam çok saolun verdiğiniz sitelerde değil ama aniden aklıma bi fikir geldi denedim oldu (tabi isiste , birazdan gerçekte deneyecem)
    opampın geri beslemesini trslerin çıkışından aldım istediğim oldu
  • Valla bendeki proteus (v6.7, çok mu eski acaba ) senin dosyayı çalıştırmadı. Yazını pek incelemeden birkaç kelimeye takılınca problemin negatif işaretleri sürememek olduğunu sanmıştım. Geri besleme için diyeceğim o ki tek alternansta işe yarar gibi görünebilir ama pratikte opamp 0'dan biraz önce ve sonra aniden 0.6 volttan -0.6 volta atlayacağı için hızlı uygulamalarda pürüz çıkacağını tahmin ediyorum. Problemin çözümü (yani problemi bu sefer yanlış anlamadıysam ) yine tam olarak ilk salladığım AB yükselteci. Gönderdiğim pdf dosyasında 2. sayfada sağ taraftaki devreye bak.

• eft dediğinizi yani yüksek frekanslarda ne olacak 741 de belki kasar kendini ama ne kadar kasar sonuçta kendime dandik bir sinyal üreteci yapıyorum(ama dijital kontrollu) ama yarın allah izin verirse elime 4mhz lik bi opamp geçecek bunda durumlar değişecektir şimdi komple devreyi o çilekeş bordalara kurmaya üşendim ve bi trafonun sekonderinden 5V alıp denedim dc=0V noktasında gram pürüz yok ama tabi 50hz
    ayrıca bende 6.9 u kullanıyordum düne kadar 7.1 i kurdum zırt pırt hata raporu göndereyimmi deyip atıyo programdan:S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cundali11 -- 20 Eylül 2007; 18:16:19 >
  • orada bir geçiş distorsiyonu görüyorum. gerçi problemi halletmişsin ama şematik çizimi resim formatında eklersen tekrar değerlendirebiliriz...
  •  opamp çıkış akımını yükseltmek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cundali11 -- 20 Eylül 2007; 21:41:34 >
  • yapacak bişey yok gayet güzel...
  • hocam peki (aslında denicemde şimdi başka yerlere kaymak istemiyorum) bunu ses ampli si olarak ta kullanabilirmiyiz bir manisi, sıkıntısı olur mu tabi evirmeyen bir yükselteç yaptıgımızı veya ön bir yükselteç koydugumuzu düşünürsek
  • max geçiş distorsiyonu gözlersin. onunda çaresi rubber diyotları. biliyorsun bu konularda untayk ın üstüne yoktur. danışmakta fayda var...
  • max geçiş distorsiyonu gözlersin lafından tam anlamıyla bi şey anladıgım söylenemez ama şu iş bitsin kısmetse bu işede bir kaç gün ayırabilirim ozaman sorular gelir
  • ilk başta gördüğün hata ile karşılaşırsın demek istedim...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.