Şimdi Ara

OpenWRT + SQM destekli Fiber Router Önerisi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
8
Favori
7.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Merhabalar,

Öncelikle ilgi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. Yazışmanın tamamını okudum ve bu konuda sizin bilginize oldukça güveniyorum. Az önce sahibinden üzerinden ikinci el g5 ve r7800 satışı yapan iki arkadaşla görüştüm ve fiyatta bir esneme yapmadılar, sanırım sizin bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusu özellikle de bir ay önceki fiyatları göz önünde tutunca.

Benim özellikle r7800 çok ilgimi çekti çünkü hem OpenWrt kurulumu çok kolaymış hem de cihazın brick olma gibi bir durumu yokmuş, g5 için ise kurulum veya brick durumu hakkında hiçbir bilgim yok. Benim işim açıkçası pek acil değil. Zaten öncelikle evime elektrikçi çağırıp yapısal ankastre problemini çözdürmem gerekiyor. Yalnızca şunu sormak istiyorum, hepsiburada veya trendyol gibi sitelerde g5 ve multy m1 fiyatları uçuk durumda. Bu ürünleri bahsettiğiniz fiyatlara yine yakalayabilir miyim? Veya bir r7800 uygun fiyata bulunabilir mi? Piyasayı bildiğinizi varsayarak soruyorum keza benim hiçbir bilgim yok hahahash.

Son olarak, tüm bunların haricinde Xiaomi Mi 4A Gigabit Version, Xiaomi AX3200 veya TP-Link Archer AX23 de benim listemde idi. Fakat sanırım AX23'te SQM kullanılmıyormuş. Bu ürünlerden de önerdiğiniz olur mu yoksa bekleyip hepsiburada üzerinden mi ürün düşürmemi tavsiye edersiniz. Saygılar :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jannapref -- 22 Mayıs 2024; 15:24:3 >

• Rica ederim.

r7800 ilgi ceker guzel cihaz tamam da bu zamanda 3350 TL edecek bir cihaz degil. Nerdeyse 10 sene olacak cikali. Brick olma konusunda bu kadar takilmayin. Gayet tabii her cihaz brick olur, her cihaz kurtarilir. Bence hepsiburada'yi falan takip edin. Denk gelirse armor g5 alip uzun sure kafaniz rahat kullanirsiniz. O denk gelmezse zaten multy m1 bakabilirsiniz. Zaten butce onemli demistiniz. Armor g5 bir daha o fiyata gelir mi bilmem ama multy m1'ler bence yeniden gelir. Tek cihaz parasina 3'lu wifi 6 mesh sistem yapiyorsunuz. OpenWrt yuklemesi de basit. SQM ile belki biraz zorlanir ama 100 Mbps baglantida uzmez.

xiaomi 4a gigabit bu saatten sonra f/p bir cihaz degil. Kafadan Wifi 5 bir kere. Ayni butceye Wifi 6 ozellikli cihazlar bulunabilir. Ki 4a giga'da yeni parti uretimlerde OpenWrt uyumlulugu icin dikkat etmeniz gerekiyor. SPI flash modelleri degisiyor vb.

ax3200 orta veya orta use denebilecek seviye bir model. Fiyatina gore tercih edilebilir. Kritik nokta fiyati. Eger bugun 1500-1600 civarina (veya altina) alabiliyorsaniz ok. Tercih edilebilir.

Ekseriyetle Tp-link ve Asus cihazlar benim ilgimi cekmiyor. O yuzden ax23 vb o modeller hakkinda bir sey diyemem. Alan hayrini gorsun ben gormedim.

Saygilar

• 0ldskool kullanıcısına yanıt

Hocam ne yalan söyleyeyim hızır gibi yetiştin ya.

Önerileriniz çok kıymetli. Açıkçası Xiaomi cihazlardan uzak durmayı tercih ettim çünkü (öneğin) AX3200'de RB01 RB03 olayı varmış en temelde o bile benim gibi bir insanın cihaza OpenWrt yüklemesini zorlaştırır ki zaten Xiaomi'ye yazılım atmak benim için oldukça zor.

Bunun haricinde G5 veya R7800 düşürebileceğimi sanmıyorum ama dediğiniz gibi olsa çok da güzel olurdu. Multy m1 için ise pek sıcak olamadım çünkü evim oldukça küçük, modemin konumu ise odama oldukça yakın arada bir kapı var sadece bu sebeple mesh sistemine ne kadar ihtiyacım olur bilmiyorum. İleriye yönelik, 1 gigabit internete yönelik bir wifi 6 cihaz bulmak benim için daha makul bir hedef. Gerekirse mesh sistemini ilerde de kurarım diye düşündüm. Tp-link modellerinden sadece bir tanesi OpenWrt destekliyor, ki o da AX23 diye bir model çok bir bilgim yok nasıl olduğuyla alakalı. Asus cihazlardan da RT-AX56U ilgimi çekmişti ama eminim yerine alınabilecek daha mantıklı bir ürün de vardır.

Kısacası çok araştırıyorum fakat neredeyse hiç anlamıyorum pek yoruma da rastlayamıyorum... Bir türlü bulamadım ''mantıklı'' bir cihaz. Bir forumda bi' cihaza iyi diyorlar diğer forumda bir sürü hatası çıkıyor. Şu anlık en azından benim bufferbloat'ımı çözecek bir ürün alsam yetecek bana, ha tercihen de o ürün wifi 6 ve 1 gigabit besleyebilecek olsa gayet on numara olur.

Bu konuda varsa bir önerin memnuniyetle duymak isterim hocam. Saygılar.

Edit: Bu arada hocam OpenWrt yükleme işleminden sonra internet hızında sanırım 10-15% kadar bir düşüş oluyor. Bu da bildiğim kadarıyla normal ve olması gereken bir şey olarak kabul ediliyor. Peki internet hızımda veya bağlantımda bir dalgalanma olur mu? En azından mesela Multy M1 için böyle bir durum söz konusu olur mu? Hepsiburada yorumlarını inceliyorum da, bir kullanıcı 1 gigabit internetinin 300mb'lara kadar düştüğünü, başka bir kullanıcı ise 90mbit internetinin 90'ını da kullanabildiğini söylemiş. Aynı şekilde forumda bir başlıkta bir arkadaşımız da cihazın SQM kullanımı için uygun olmayacağını, 1 gigabit internet ile rahat SQM kullanabilmek için güçlü bir ARM cihaz kullanmanın veya x86 bir cihaz kullanmanın gerekeceğini söylemiş. Oldukça kafa karıştırıcı OpenWRT + SQM destekli Fiber Router Önerisi 

Edit: Hocam isme hiç dikkat etmemiştim, o arkadaş sizmişsiniz hahahah çok güldüm ya kendime.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jannapref -- 23 Mayıs 2024; 1:14:55 >

• Hocam sizi bir kez daha rahatsız ediyorum lütfen kusuruma bakmayın. Ben Armor G5 almaya karar verdim. İlerde de eğer gerekirse Multy M1 ile mesh kurarım diye planladım kafamda.

Bu noktada size şunu danışmak istiyorum: Armor G5'e OpenWrt kurma işlemi kafamı çok karıştırdı. Aslında OpenWrt'nin sitesindeki yönergeleri takip ettiğin zaman oldukça kolay ve anlaşılır bir şekilde yapılıyor zaten forumda @altuntepe2 arkadaşımız da sağ olsun çok güzel bir rehber hazırlamış. Fakat cihazın stock sürümünün ABSK.8 ve üzeri olması durumunda işler karışıyor. Cihazın içi açılıp bir takım şeyler bağlanması gerekiyor. Bu konularda hiçbir tecrübem olmadığı için yanlış bir şey yapıp aleti bozmaktan endişe ediyorum. Bu cihazın şu an bu tarihteki güncel stok sürümünün ne olduğunu da nasıl öğrenebileceğimi bulamadım.

Size şunu sormak isterim: Ben cihazı aldığım zaman OpenWrt kurulumunu beraber yapma şansımız olur mu hocam? Sizinle telefon numaramı paylaşabilirim eğer vaktinizi ayırıp yardımcı olabilirseniz.

• Armor G5 güzel bir cihaz hayırlı olsun. Ben bir defa amazon.com.tr'den aldım. Sonra kutusunu bile açmadan kuzene hediye ettim. Sonra zaten araya bir sürü cihaz girdi. Geçenlerde tekrar bir tane de hepsiburada'dan aldım. Bu sefer üzerine OpenWrt kurdum biraz baktım ama zamansızlıktan rahat rahat inceleyemedim şimdi yine kutusunda duruyor.

Diyelim ki satın aldınız stok yazılım sürümü ne gelir bilmiyorum. Dışarıdan bakıp anlamanın bir garantisi yok. Belki üretim tarihi vb bakılabilir emin değilim. Benim en son aldığımda 7'li olan versiyon vardı. Aşağıdaki linkteki flash'lama scripti ile kurulum belki 1 dk belki 2 dk sürdü. Benim tek yaptığım şey github repo içindeki eski firmware dosyasını son sürüm ile değiştirmek oldu. O da keyfe bağlı zaten. Ben tekrar fw güncelleme derdi olmasın diye direkt son sürümü kurdum.

https://github.com/itorK/nbg7815_tools

Hadi diyelim 8'li son sürüm ile geldi. O zaman da cihazın içini açıp zaten hazır pin'lere jumper kablo bağlıyorsunuz kabloları da usb ttl adaptörle bilgisayara. Öyle aman aman fantastik bir kurulum prosedürü yine yok. Diğeri 2 dk sürüyorsa bu 5 dk sürer.

Kurulum vb konularında ben yardımcı olamam malesef.

Hocam ilgi alakanız için çok teşekkür ederim. Cansınız. Bildiğim kadarıyla Armor G5 tam olarak desteklenmiyor şu an. Snapshot kurulum yapılıyormuş sanırım. Cihazın ''tam olarak'' bir desteğinin olmayışı SQM kullanmaya engel değildir diye tahmin ediyorum, siz ne düşünürsünüz? Neticede amaç bufferbloat'u çözmek.

• jannapref J kullanıcısına yanıt

Cihaza 23.05 versiyonla beraber stabil surum destegi geleli 1 yil olacak neredeyse. Kurulumda da stabil surumu kullanabilirsiniz

Onun disinda velev ki snapshot surum yuklemek istediniz diyelim snapshot cuzerine de sqm kurdunuz. sqm yine calisir. Bu noktada fw surumun bir olayi yok. Yeter ki paketi saglikli bir sekilde kurun ve ayarlari kendinize gore yapin o kadar.

Kusura bakmayın hocam. Bilmiyordum. Yabancı bir forumda arkadaşların dediğine göre cihazda snapshot sürümü varmış diye duydum fakat sizin bilginize güvenmek istediğimden size danışayım dedim.

Açıkçası hangi sürümü kurarken nasıl bir fark var, kurulum nasıl değişiyor hiçbir fikrim yok. Sadece şu rehberdeki adımları kullanarak yapmayı düşünüyorum. Artık hangi sürüm olduğunu bilmiyorum.

https://forum.donanimhaber.com/zyxel-nbg7815-armor-g5-openwrt-kurma-rehberi--155271460

OpenWRT + SQM destekli Fiber Router Önerisi 

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• merhaba en uygun fiyatlı openwrt yüklenebilen (çoklu kullanımda sıkıntı çıkarmasın,şişme yapmasın) ikinci el olabilir modem veya router tavsiyeniz ne olur teşekkürler

• Hocam selamlar, ben de router almayi dusunuyorum. Uygun fiyatli modellere baktim fakat cok bir alternatif yok gibi.

Dusundugum modeller:

TP-Link Archer AX23

TP-Link Archer C6

MirA4

RT-AX1800U

Keenetic Speedster KN-3010

Hangisi mantikli bir secim olur bilemedim. Varsa baska onerileriniz memnun olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIDP -- 12 Temmuz 2024; 16:52:36 >
  • Zyxell M1 i tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cimbom38 kullanıcısına yanıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIDP -- 12 Temmuz 2024; 18:31:23 >
  • AIDP A kullanıcısına yanıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbom38 -- 12 Temmuz 2024; 18:47:23 >
  • cimbom38 kullanıcısına yanıt

Tesekkurler.

• AIDP A kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.Openwrt şart değilse tp link deco M4 de tavsiye ederim.M1 den mobil uygulama,arayüz ve stabillik olarak bana daha iyi gibi geldi.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.