Şimdi Ara

ÖSYM SINAV BUGU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
2
Favori
2.818
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Mühendislik hukuk vb. gibi bölümler isteyip istedigi yeri tutturamayacak olanlar..Evet burası türkiye hiç bir zaman ne olacağı belli olmaz..Ama cesaretiniz varsa veya söyle diyim güven özveri ve tecrübeniz ... 2 yıllığa gidin.. Ve yks sınavda hayal bile edemiyeceginiz puanla yerleşilen üniversitelere yerleşme sansınız olsun.. DGS SINAVI bu sistemin BUGUDUR BOGAZICI elektrik elektronik gibi türkiyenin önde gelen üniversitelerindeki bir cok bölüme bu sayede gecmeniz mümkün. Cünkü her üniversite (dgs le gecisi olan bölümlerde) belli sayıda Bu kontenjanı açmak zorunda.. (KONtenjana göre sayı belirleniyor) ACIN VE DGS SORULARINI İNCELEYİN.. 2.KISIM YANI AYT DENILEN SINAVDAKI SORULARDAN SORUMLU DEGILSINIZ. VE YKS YE GÖRE COK DAHA KOLAY BIR SINAV. ayrıca 2 yıllıktaki kardeslerimiz malesef gerek alt yapılarından gerek 2 yıllıktaki derslerinin yogunlugundan dolayı!!! yüksek netler yapamamakta.. BU GERCEKTEN SISTEMIN BUGU. TIP ISTEMIYORSANIZ VE CESARETINIZ VArsa DENENEBILIR.ben acaba dgs kalkar mı vs. diye düsüncelerle zamanında cesaret edemedıgım bu sıstem 7 yıl gecmesine ragmen hala aynı sekilde devam etmekte.. Not: mezunda 20 k ile yerleşmiştim.. Boşuna mezunda yırtmısım kendimi bunu acıkca soyluyorum... daha az enerjiyle daha fazla is yapılabilirdi ve daha az zaman kaybedip yıpranarak.. BU KONUYA DIKKAT CEKMEK ISTEDIM.. SINAVI KOTU GECEN KARDESLERIMIZ VEYA ISTEDIGI YERI TUTTURAMAYAN KARDESLERIMIZ BIR DAHA MI HAZIRLANSAM DIYE DUSUNUYORSUNUZ MUHTEMELEN.BU SECENEGI ASLA GOZ ARDI ETMEYIN..SAYGILAR...

• Adam haklı ve doğru dıyor
  • Böyle konulara aç 3 yıldır bu forum hocam
  • Hocam aslında doğru diyorsun. Ama mesela benim bölümüme dgs ile gelen birini biliyorum bu dönem sadece 2 dersten geçebildi ve daha 1.sınıf. Dediğin gibi girmesi kolay oluyor ama çıkması zor. Genel olarak da duyuyorum yapılamıyor genelde. Ha aşırı asosyal olup hep ders çalışırsan bi şekilde geçersin ama bu da garanti değil
  • Hakikatten 4. Yilina kalan var niye boyle bir sey yapmiyor
  • DGS'de Yabancı Öğrenci Sınavı gibi bu sistemin sağlam buglarındandır. 3-4 defa mezuna kalmaktansa denemek daha mantıklı.
  • Kontenjanlar yarı yarıya düştü adalet için bu sene yanı diğer bölümleri bilmem ama dgs hukuk işi sıkıntıya girdi
  • Hangi okullarda dgs var bunu nereden öğrenebilirim illa okulu mu aramak lazım?
  • dgs'ye girmek için yerleştiğimiz önlisans bölümünü bitirmemiz gerekiyor mu yoksa daha ilk seneden girebikir miyiz?
  • Dgs ile giren pişman olur. Onun yerine 2 sene mezuna kalın daha mantıklı. Bir kere bu 2 senelik süreçte fen dersleri ile alakanız olmayacak mat ise çok basit düzey olacak. Boğaziçi elek. girdin diyelim. İlk sene fizik 3 var. Calculus var. Eğer ki sen yks gibi bir sınavda çok çok iyi mat ve fizik yapamıyorsan ne boğaziçine ne de odtü ye bulaş güzel kardeşim. Dgs ile boğaziçi ve odtüye girip daha mezun olan duymadım.
  • Bende şunu eklemiş oluyum, gidip dgs ile odtü ee ye fln girersin ama aselsan tai gibi yerler senin dgs ile geçtiğünden direk almaz, daha düşük yerlerden başlaman gerekir.
  • Biezard jer kullanıcısına yanıt
    :d şaka mı yaptın. yok öyle bir şey. Ben bizzat aselsan ihalesi alan firmada aselsan'ın proje takımındayım. kimse nereden neyle geldin falan demedi
  • Selamlar,

DGS sistemini zamanında çok inceledim ve hatta bu sınavla hukuka yerleşme niyeti ile açıköğretim adalete de yazıldım. Adalet 1. sınıfı bitirdiğim sene 2018 YKS ile Marmara Hukuk'a yerleştim. DGS ile yerleşen birkaç arkadaşım da olduğu sisteme hakimim diyebilirim.

Örgün 2 senelik önlisans okuyarak DGS ile BOUN, ODTÜ vb. üniversitelere yerleşmek tabii ki mümkün. Ancak DGS sistemi maalesef açıköğretime hizmet bir sınav haline dönüştü. Zamanında istediği bölümlerde okumayan kişiler, ikinci üniversite olarak açıköğretimde önlisansı tamamlayıp DGS ile istedikleri üni ve bölümlere yerleşiyor. Konunun zorluğu nerede derseniz de AÖF üzeri DGS deneyenlerin iki avantajı oluyor. Altyapıları kuvvetli olduğu için DGS'den iyi netler yapabiliyorlar ve AÖF sayesinde de örgüne göre daha yüksek ortalama ile mezun olduklarından ortalamanın katkısı da örgüne göre daha yüksek oluyor.

Bu rekabetin en fazla olduğu yer ise hukuk. Çünkü hukuk fakültelerinin çoğunda devam mecburiyeti olmadığı için çalışırken okunması en uygun bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Ancak mühendislik gibi devam mecburiyeti olan bölümlerde bu bahsettiğim kişiler daha az karşınıza çıkıyor.

Özetle DGS'i tek yol kabul etmek riskli olabilir. Ama önlisans yerleşip mezuna böyle kalayım, ilk sene olmazsa da ikinci sene önlisans mezuniyeti ile YKS ve DGS'e aynı anda gireyim derseniz bu tabii ki ihtimalleri arttıracaktır.

Sevgiler.

• selam arkadaşlar. dgsye hazırlanan biri olarak görüşlerimi aktarayım. belki sınavı kötü geçip dgs’ye niyetlenen vardır.

her şeyin olduğu gibi dgs’nin de olumlu ve olumsuz tarafları var tabiki. ben aklıma gelenleri listeleyeyim, siz de bana uygun diyorsanız bu yolu yürürsünüz.

olumsuz tarafları:
    dgs sanırım eskiden pek bilinmediği için zor olmuyordu hatta ösym’nin en kolay sınavlarından biriydi fakat artık çok kolay değil. özellikle son ales ile karşılaştırıldığında soruların hem daha zor hem de süre olarak dezavantaj durumu var. ales 100 soru 150 dk iken dgs 120 soru 150 dk mesela.

bir diğer sorun yaş meselesi. ben bunu çok sorun etmiyorum sonuçta yks ile de iki üç yılını kaybetmiş insanlar gelebiliyor ama baştan söyleyeyim. amacınız top üniversiteler ise okuduğunuz iki yıl gidecek. sil baştan birinci sınıftan başlayacaksınız. boun, odtü ingilizce hazırlık da var eğer iki yıllık mezun olur olmaz odtü boun gibi okulları kazanırsanız iki üç yılınız gidecek sil baştan başlayacaksınız. ha bu büyük problem değil bence.

bir diğer olumsuz tarafı matematik ve fizik bilgisi. eğer mühendislik istiyorsanız matematik ve fizik bilginiz iyi değilse mezun olmanız (top üniversitelerden bahsediyorum) imkansız. bunu ben şu şekilde halletmeyi düşünüyorum; ing hazırlık döneminde deli gibi mat-2 ve fizik kasacağım. böylelikle avantaja çevirebilirsiniz. çünkü yks ile gelenler ing hazırlıkta mat ve fizik bildikleri için tekrar etmeyeceklerdir. sizin bilgileriniz daha taze olur.

olumlu tarafları
    boğaziçindeki mühendisliklere mesela 60 matematikte 50, 60 türkçede 40-45 ile girebilirsiniz. yks ile neredeyse soru kaçırmamanız lazım.

bir diğer avantaj diploma puanı. dgs için hayati öneme sahip çünkü ek puan geliyor. iki yıllıklarda ders çalışan çok olmadığı için aradan sıyrılıp rahatlıkla diploma notu kasabilirsiniz.

ben dgsye niyetlenenler için şöyle bir öneride bulunabilirim. ilk yılınızdan vize-finallere çalışıp boş zamanlarınızda da dgs çalışmak. özellikle yks de temeliniz varsa işiniz daha kolay. özellikle geometri şu zamana kadar temel düzeyde geldi. bol bol deneme atarak süre sıkıntısını da yenebilirsiniz.

bir diğer tavsiyem (bundan emin değilim) sanırım üniversitedeki ilk yılınızda da dgs sınavına girmeye izin veriliyor. dgs ve ales sınavlarına ilk yıldan dahi girme şansınız varsa girin. pratik yapmış olursunuz.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. kesinlikle yks si kötü geçen insanlar ümitsizliğe kapılmasın hayat uzun ve önünüze ne çıkacağı belli olmaz. sağlıcakla kalın.

• Wesleyan W kullanıcısına yanıt
    Yok şaka yapmadım :) , bir tanıdığımın başına geldi , hacettepe eem ye dikey yapmıştı o , belki odtü ye yapılınca pek şey etmemişlerdir. Siz nerden nereye yapmıştınız ve asalsen ihalesi alan şirket demişsiniz ama benim kast ettiğim direk şirkette işe 6k maaşla fln başlıyanlar; sizin konumunuzu pek anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biezard jer -- 18 Haziran 2019; 11:21:41 >
  • Biezard jer kullanıcısına yanıt
    ben yks ile hacettepe'ye yerleştim. teknokent'te çalışıyorum. takımda stajyer olarak 2 kişi var biri ben diğeri bilgisayar mühendisliğine dgs ile gelmiş birisi önceden projelerde bulunmuş ve kendini belli etmiş kimse de arkadaşa nerden nasıl geldin demedi. Arkadaşına denk gelmiştir. Sektörde işi bilen adam yokken kimse kimseye bu sınavda ne yaptın diyecek durumda değil şu an zaten. ekstrem bir durum bence arkadaşınızın başına gelen
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.