Şimdi Ara

Pc 5-10 dakikada 1 inanılmaz derecede kasılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
760
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar özellikle ouyn oynarken fps 80-100 iken 5-10 dakikada 1 10-15 saniyeliğine 5-10 a düşüyor düzeliyor ramlerda problem yok hdd de problem yok sıcaklardan olabilirmi acaba

• Bana da sıcaktan gibi geliyor aynı dert bendeki nadir klima hiç kapanmıyor 28 derece oda ama yinede son günlerde olmaya başladı,, hiç yaşamamıştım 1 aydır günde 2 defa oluyor
  • Yokmu bir çözüm önerisi olan :D
  • Öncelikle sistemini yazmalısın bence zira sıcaklıktan olup olmadığını o şekilde daha net anlayabiliriz.(İşletim sisteminle beraber.)

Bu gibi durumlara yapılacak çok kapsamlı 2 müdahale var her zaman ;

Directx güncellemek ve driver güncellemek.(Sakın bunu herhangi bir driver wizard ile yapma çünkü o yazılımların sağı solu belli olmuyor.)

Everest ile herhangi bir oyunda max sıcaklıklarını yaz buraya ona göre bir müdahale yapılabilir.(Bazı ekran kartlarını everest görmez o yüzden panelinde yoksa GPU-Z yazılımını kullanabilirsin.)

Bu durumun en çok hangi oyunlarda olduğunu da yazarsan böylelikle çok daha rahat grafik motorları ve mekanik programlamasına göre bir yorum yapabiliriz ;)
  • Ekran kartının fanı da tozlanmış olabilir ama sen önce sistemi yaz gerçektende.
  • Sistemin amd athlon 64x2 dal core 5200 2.71ghz işlemci, zotac 9500 gt ekran kartı,4gb ddr2 800 mhz ram, 1 tb hdd windows 7 64 bit kurulu özelliklde wowda warhammerda mortalda her oyunda kasılıyo 10 -15 saniye sonra düzeliyo bütün tozları aldım ramleri hdd yi başka pc de denedim sorun yok
  • Doğru yere bakıosanm core 0 60 core 1 57 derece yazıo
  • Kasanı temizle, fanını değiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umut_baris -- 22 Temmuz 2011; 16:41:53 >
  • güç seneçeklerinden ekran kartının güç tasarrufunu kapa banada oluyordu düzeldi
  • sıckalıklar normal gibi
  • fanlarını kontrol et.. yan kapak acık deilse yan kapagını ac.. ayrıca tozlanma varsa kasanda bi temizle..

• Kasayı parçalıcam sinirden ne yapdıysam olmadı cpu sıcaklığıda cok yüksek değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pcteknikizmir

sıvı soğutma öneriyorum

http://www.ceptim.net/Thread-pc-icin-sivi-sogutma-ne-kadar-kolay-nasil-calisiyor--3405

dahada etkili olan sıvı nitrojen var maddi durumun iyi ise bu kesin çözüm

http://www.bilgisayarservisi.com/k1ngp1n-ve-tinden-3dmark-vantage-ve-3dmark-11de-yeni-dunya-rekorlari-kirildigi-duyuruldu.html

Hocam ne yaptın sen ya sıvı sığutma 60 derece işlemciye ne gerek var.

Kehrareth sen driverlarının güncel olduğuna eminsin değil mi ? Böyle birşeyi ayrıca arka planda çalışan çeşitli yazılımlarda yapabilir. Benim tavsiyem öncelikle ekran kartını düzgünce bir stress testten geçirmen hala aynı sorun devam edecek olursa eğer ram ve işlemci arasındaki sinyal alışverişinde bir sıkıntı var demektir.

• Bi ihtimal Hard Diskinde Bad sektör oluşmuş da olabilir oda tam windows sun sistem dosyalarının oldugu yerde ve bilgisayar sık sık başvuruyorsa ara ara bilgisayarın bayılıp düzeliyodur benim başıma gelmişti çünkü öle çözdüm
  • Geçin sıvı soğutmaları filan, adamın öyle bir imkanı olsa gider yeni pc alır zaten.

Öncelikle kardeşim Anthlon işlemciye 1TB harddisk, üstelik de doluysa performansta düşüklüğe sebebiyet verir. Öncelikle internetten bulabileceğin HDD programlarından birisiyle Sector kontrollerini yap.

Lakin takılmanın sebebi tek başına bu olamaz, belli bir süre sonra takılması ve sadece tek oyunda olmaması, yüksek ihtimalle ısınmadan kaynaklı olduğunu gösteriyor. Bunun yazılımsal çözümü: arka planda mümkün olduğunca az program çalıştır. Özellikle online oyunları oynarken antivirüs-internet security tarzı programları kapat.

Ekran kartının driverlarını güncelle. Zira bu driverlar zaman zaman yazılımsal donanım hatalarını gidermeye yardımcı oluyorlar.

Şimdi gelelim asıl meseleye:

Elektrik süpürgesini al eline, aç kasayı. Fanlardaki ve kasanın içindeki tozlar yaklaşık 5 dakika kadar temizle. Ayrıca bir bilgisayarcıdan edinebileceğin "termal macun"(ucuz bişey) adlı sıvıyı da - kendine güveniyorsan - CPU işlemcisi ve GPU (ekran kartı) işlemcisiyle fanlarının arasına bolca yedir. Sıcaklık 3-5 derece azalır.

Kasanın arkasında eksoz fanı vardır zaten, eğer o fan içeriye hava üflüyorsa, kasanın öteki tarafına da dışarıya üfleyecek bir fan takarak kasa içi hava akımı oluşturabilirsin. Ama dikkat et sıcak hava akımını ekran kartı fanının önünden geçirme sakın.

Bunları yaptıktan sonra hala takılıyorsa olay yazılımsaldır. Ya gereğinden fazla zorluyorsundur ya da virüs mirüs vardır.

• Hdd den olması imkansız daha 3 gün önce aldım bomboş eski hdd varkende aynısı oluodu pc içini temizledim geriye macun işi kalıyo birtek
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.