Şimdi Ara

PC'nizi tamamen sessizleştirin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
2.727
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uzun araştırmalar ve denemelerden sonra bilgisayarımı %95 oranında sessizleştirmeyi başarınca sizlerle paylaşmak istedim.Çok fazla yararlandığım donanım haber formuna bişeler yazmayınca kendimi birazda bencil hissettim açıkcası neyse fazla lafkalabalığı etmeden hemen başlıyorum
    intel P4 3,01 478 pin - biostar P4M80-m4 anakartım da intelin fanı ile diğer fanlarında sesi bir araya gelince helede bir benim gibi geceleri PC başında kalıyorsanız bu sesler çekilmez oluyor: ilk önce en çok sese neden olan işlemci fanını ortadan kaldırmakla işe başladım yerine :"Sycthe Ninja Rev. B 120 mm Sessiz Fanlı CPU Soğutucu" yu aldım önceleri anakartıma sığarmı diye baya çekindim ama bir sorun yaşamadım hemen bir kaç resim göstereyim :genel olarak kutudan çıkan bileşenler bunlar

buda benim anakartımdaki görüntüsü :

dev gibi görünüyor ama inanın göründüğü kadar dev bir soğutucu öle OC le pek uğraşmam fakat OC içinde önerilebilecek bir soğutucu.Bu pasif soğutucu ile (isteğe bağlı fan takılabilir pakete dahildir) ses sorununu büyük ölçüde azaltıcağımı düşünürken; sesi azaltmamla kasadan gelen diğer sesleride fark etmeye başladım
    aklıma gelmişken ninjayı belki merak eden arkadaşlar olur OC siz değerleri yazim idle olarak fansız halde :

sistem 17 ile 22 derece arasında gidip geiyor en sabit 19
    yüklü olarak ise şöle göstereyim :
    elimden geldiği kadar yüklemeye çalıştım...3 aydır bu ürünü kullanıyorum daha 40C görmedim kasa içi havalandırmayı iyi hale getirebilirsek bu ürün harikalar yaratıyor bu fansız haliyle bile
    Şİmdi işlemci sesini kestikten sonra powerın ne kadar ses yaptığını anladım powerın fanını değiştircektim ama elime fsp 400w bir power geçince bunu kullanmayı tercih ettim böylelikle ortaye bir gerçek çıktıki oda kasadan gelen inanılmaz bir uğultu bunu powerın yaydığı titreşimler olarak düşündüm powerı açıp kenarlarını silikonladım hatta kasaya değen kısımlarınıda ama nafile ve şans eseri hddyi kasadan çıkarınca uğultunun kesildiğini fark ettim evet sorun maxtor marka 80gblık hard diskim bunada silikonlama metodu uyguladım ama bişe fark etmedi önermem.Formda biraz araştırma yaptım ve bir arkadaşımızın nalburdan aldığı boru lastiği ile yaptığı basit ama faydalı sistemi bildiğimiz lastikle uygulayabilirmiyim diye düşünüp işe koyuldum sonuç harikaydı hdd nin uğultusu gerçektende %95 oranında kesildi 5lik kısmıda kendi yaydığı uğultu ki duyulmuyor bile :

dikkat etmemiz gereken husus topraklama ve ısı hdd metal kısma dokunmadıkca topraklama yapamıyor ki bunu küçük bir kabloyu kasaya bağlayarak hallettim,ısı için ise hdd ye bir fan bağladım ve 7-12volt arası tercihen sessiz bir biçimde çalışmasını sağladım gerçi fanı kapatınca en fazla 39C oluyor ama işimiz garanti olsun :

bu fan 7 voltta çalışırken hdd 16-19C ısıda sabit kalabiliyor ki buda gayet yeterli bideğer. Acaba bad sector yapar veya sallahtıda düşermi diye düşünüyordum ancak öyle basit bi sallantıda düşecek gibi değil baya sağlam duruyor zaten şema çok basit istediğiniz kadar sağlamlaştırmakta elinizde, sadece kasayı taşırken dikkat edilmesi gerek ki bunda değiyor.
    Geriye kasamın (Feel tornado) kendi fanlarını sessizleştirmek kaldı ve aynı zamanda bu değerler yaz ayında değişiklik göstereceğinden kasama bir fan kontrol ünitesi yapmaya karar verdim hani gece olunca kapatırım fanları zaten çok yüklenmem bi öndeki fanı açarım ohh diye düşünerekten başladım işe.
    Ne diyim hiç te kolay olmadı ama başardım :
    önce transistörler dirençler falan aldım lehimledim ettim neyi yanlış yapıyosam fanı kısınca power korumaya geçiyordu sonra dedim bu iş bana göre değil potansiyometreyi (100k lık) direk fana bağlayınca ne görim aynı işi yapıyor hemde tam kısınca fanları tamamen kapatıyor buda benm istediğim birşeydi 3tanede anahtar aldım ve başladım işe.Burdaa ayrıntıya girmicem ilgilenen arkadaş olursa yardım ederim ayrıca ve kablolarla girdiğim yoğun muhalefetten sonra ortaya şöle bir devcre çıkardım :

kabloları gerekli gerekli molex girişlerine fanlara ve devreye bağladıktan sonra kasa ile herhangi bir temasını engellemek (özellikle potansiyometreler)için yalıttım :

Bu kontrol tuşları ne işe yarar?
    soldan 1.siyah tuşu ninja cpu coolerın fanına bağladım yaz aylarında oyunlarda falan gerek duyarım diye aç kapa işlevi görüyor sadece
    2. potansiyometre benim 7voltla çalışan jet motoruna bağlı.Bilinçli olarak 7 volta çektim 12 de baya sesli çalışıyor bu feel lerin fanları bide önde olunca malüm. Bu potansiyometre çok az bi voltaj ayarı yapıyor buda zaten fanı hemen durduruyor yani bi bakıma buda aç kapa anahtarı oldu isteyen 12 ye bağlayıp 12-7 arasıda kullanabilir tabi.
    3, potansiyometre yan kapaktaki iki fanı dediğim gibi 7 -12 arası voltajı değiştirip tamemende kapatabiliyor bu potansiyometreyi yanındaki 4.anahtarla bağladım yani 4. anahtarı 7volta aldığımda 7-0. 12ye alıdığımda 12-7-0 arası fan değişimine yarıyor bu karışık gelirse alın üç ayaklı bi anahtar yukarı :12 aşağı :7 orta sıfır en temizi ben biraz işin görüntüsüne kaçtım bide potansiyometreler elimde kalınca son 5.ci anahtar ise biraz önce dediğim metodla çalışıyor hdd ye bağlı fan yukarı 12 hızlı aşağı 7 yavaş orta kapalı..
    işte böle bişeler yaptım arkadaşlar benim ses sorunumu fazlasıyla çözdü gece olunca hdd yi alıyorum 7 volta önü kapatıp yanlarıda 7ye alıyorum cpu nun fanını çalıştırmıyorum, sisteme gece zaten pek yüklenmem.
    Artık sakin bir ortama kavuştum. Gece bu değerlerdeyken sabah fark bile etmiyorsunuz sesfalan jet,yanlar hdd 7volt ta yeterli oluyor...baya çok konuştum umarım sizlerede faydalı olabilecek bir çalışma yapmışımdır şöle kasamdan son bir resim verip bitireyim,sürç-i lisan ettiysek affola.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Horizoner -- 26 Şubat 2008; 23:54:33 >

• Yok kardeş sürç-i lisan etmemişsin.Öncelikle foruma hoş geldin.Yaptığın işte çok emek harcamışsın ve bunu bizlerle paylaşmışsın bundan daha öte bir şey olamaz.

Bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Süper olmuşşş
  • quote:

Orijinalden alıntı: Penryn

Yok kardeş sürç-i lisan etmemişsin.Öncelikle foruma hoş geldin.Yaptığın işte çok emek harcamışsın ve bunu bizlerle paylaşmışsın bundan daha öte bir şey olamaz.

Bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Süper olmuşşş
    çok teşekkür ederim Penryn hepbirlikte formda daha güzel çalışmalar çıkarırız inş
  • quote:

Orijinalden alıntı: Horizoner

çok teşekkür ederim Penryn hepbirlikte formda daha güzel çalışmalar çıkarırız inş

Alıntıları Göster
    ellerinize sağlık.
    i

şlemcinin üzerine oturttuğunuz pasif soğutucuyu kaça aldınız ?
    fan takmazsakta olur mu ona ?

benim HDD ye ben fan falan bağlamadım zaten en fazla 20 dereceye çıkyıor oda 5 saat sonra falan. işlemcide pek ses çıkarmıyor ama PSU ( yere batasıca ) asıl ses çıkarandır. artık 2-3 saat sonra kulaklarım deliniyor. bune ne yapabilirim ? fanı alayımmı içinden acaba ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Necessa®i

ellerinize sağlık.
    i

şlemcinin üzerine oturttuğunuz pasif soğutucuyu kaça aldınız ?
    fan takmazsakta olur mu ona ?

benim HDD ye ben fan falan bağlamadım zaten en fazla 20 dereceye çıkyıor oda 5 saat sonra falan. işlemcide pek ses çıkarmıyor ama PSU ( yere batasıca ) asıl ses çıkarandır. artık 2-3 saat sonra kulaklarım deliniyor. bune ne yapabilirim ? fanı alayımmı içinden acaba ?

Alıntıları Göster
    İşlemci soğutucusu biraz tuzlu ama taksitli olarakta alınabilir ben kargo ücreti dahil 103 ytl ye aldım ancak gerçekten parasının hakkını veriyor. Elbetteki fansız olarak kullanabilirsiniz eğer aşırı OC il yüklenmezseniz sorun olmıcaktır fansız haliyle bile intel fanından çok daha iyi benim verdiğim değerler zaten fansız halindeki kullanımı:http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=K0236 burdan inceleyebilirsiniz.
    Aslında psu için yapılacak şey çok basit, sessiz bir fan alarak( eğer fanınız 80 likse 80lik) psu'nuzun içindeki fanla değiştirebilirsiniz az çok lehim havya ile uğraştıysanız devreden sökerek kabloları değiştirirsiniz yada kabloları kesip yeni fana bağlarsınız bantlada izole edebilirsiniz bu şekilde ses sorununuz çözülecektir. Şimdiden kolay gelsin

• quote:

İşlemci soğutucusu biraz tuzlu ama taksitli olarakta alınabilir ben kargo ücreti dahil 103 ytl ye aldım ancak gerçekten parasının hakkını veriyor. Elbetteki fansız olarak kullanabilirsiniz eğer aşırı OC il yüklenmezseniz sorun olmıcaktır fansız haliyle bile intel fanından çok daha iyi benim verdiğim değerler zaten fansız halindeki kullanımı:http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=K0236 burdan inceleyebilirsiniz.
    Aslında psu için yapılacak şey çok basit, sessiz bir fan alarak( eğer fanınız 80 likse 80lik) psu'nuzun içindeki fanla değiştirebilirsiniz az çok lehim havya ile uğraştıysanız devreden sökerek kabloları değiştirirsiniz yada kabloları kesip yeni fana bağlarsınız bantlada izole edebilirsiniz bu şekilde ses sorununuz çözülecektir. Şimdiden kolay gelsin

Alıntıları Göster
    herşey iyi hoş eline sağlıkda, o hdd öyle sakat klipslere güvenme

• quote:

Orijinalden alıntı: kerem

herşey iyi hoş eline sağlıkda, o hdd öyle sakat klipslere güvenme

Alıntıları Göster
    hdd göründüğü kadar gevşek durmuyor baya gergin yani kasayı baya salladım takarken sağlam duruyor,dediğim gibi düzenek basit boydanda sabitleyebilirsiniz..şuan için sorun yok sıkıntı olcağını sanmıyorum olursada bildiririm mutlaka
  • quote:

hdd göründüğü kadar gevşek durmuyor baya gergin yani kasayı baya salladım takarken sağlam duruyor,dediğim gibi düzenek basit boydanda sabitleyebilirsiniz..şuan için sorun yok sıkıntı olcağını sanmıyorum olursada bildiririm mutlaka

Alıntıları Göster
    Kaliteli kasalarda aslında o tip bi harddisk salıngacına gerek kalmıyor,zaten kasalar titreşim yapmıyor fazla.
    Ama ucuz kasaların temas noktaları pek de sağlam olmadığından yeri geldiğinde resmen gıcırtı yapıyor.

Kullandığınız metod oldukça güzel.

Ayrıca pasif soğutma ünitesi de hoş gözüküyor,yalnız overclockçuların işine gelmez bu,en azından sessiz de olsa bi fan takmak lazım yoksa overclocklu kullanıma pek izin vermez o soğutucular.

Gerçek bir sessizlik ve güzel bir soğutma performansı isteniyorsa zaten su soğutma rakipsizdir.

Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Diablo

Kaliteli kasalarda aslında o tip bi harddisk salıngacına gerek kalmıyor,zaten kasalar titreşim yapmıyor fazla.
    Ama ucuz kasaların temas noktaları pek de sağlam olmadığından yeri geldiğinde resmen gıcırtı yapıyor.

Kullandığınız metod oldukça güzel.

Ayrıca pasif soğutma ünitesi de hoş gözüküyor,yalnız overclockçuların işine gelmez bu,en azından sessiz de olsa bi fan takmak lazım yoksa overclocklu kullanıma pek izin vermez o soğutucular.

Gerçek bir sessizlik ve güzel bir soğutma performansı isteniyorsa zaten su soğutma rakipsizdir.

Kolay gelsin.

Alıntıları Göster
    Evet aslında hdd sesi tamamen titreşimden kaynaklı kasayla temasını kestiğimiz anda titreşimde ortadan kalkıyor.Soğutucu içinde bir fanla geliyor o fanıda taktığınızda OC için baya kullanışlı duruma geliyor en azından intelin kendi fanından çok daha iyi sonuç veriyor,beğendiğiniz için sevindim çok teşekkürler.

• quote:

Evet aslında hdd sesi tamamen titreşimden kaynaklı kasayla temasını kestiğimiz anda titreşimde ortadan kalkıyor.Soğutucu içinde bir fanla geliyor o fanıda taktığınızda OC için baya kullanışlı duruma geliyor en azından intelin kendi fanından çok daha iyi sonuç veriyor,beğendiğiniz için sevindim çok teşekkürler.

Alıntıları Göster
    Ya güzel iş çıkmış tebrikler ancak bu işlerle hiç uğraşasım yok çok karışık geliyor bana. Keşke parasını verip yaptırabileceğim bir yer olsa da şu kasa sesinden kurtulsam ve soğutma sistemi yapsam.

• quote:

Orijinalden alıntı: korayalttantire

Ya güzel iş çıkmış tebrikler ancak bu işlerle hiç uğraşasım yok çok karışık geliyor bana. Keşke parasını verip yaptırabileceğim bir yer olsa da şu kasa sesinden kurtulsam ve soğutma sistemi yapsam.

Alıntıları Göster
    Pentium 4 işlemcinin fanının ilacı: ARCTIC COOLING fan'dır...
    0 ses... (yazı ile yalnız -sıfır- ses)
    "sessiz fan olur mu hiç?" demeden önce biryerlerden arctic cooling fanı bulun deneyin derim...

Not: Bir de fiyatı sadece 30 Lira... (bunu da yzıyla yazsa mıydım acaba?)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi corleoneforum -- 1 Şubat 2008; 19:48:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: corleoneforum

Pentium 4 işlemcinin fanının ilacı: ARCTIC COOLING fan'dır...
    0 ses... (yazı ile yalnız -sıfır- ses)
    "sessiz fan olur mu hiç?" demeden önce biryerlerden arctic cooling fanı bulun deneyin derim...

Not: Bir de fiyatı sadece 30 Lira... (bunu da yzıyla yazsa mıydım acaba?)

Alıntıları Göster
    Yazıyla yazmana gerek yok kardeş anladık sıfır ses de sen yinede pasif soğutucu falan yapayım deme ninja gibi şimdi mazallah sakatlık çıkarmayalım :)

• quote:

Yazıyla yazmana gerek yok kardeş anladık sıfır ses de sen yinede pasif soğutucu falan yapayım deme ninja gibi şimdi mazallah sakatlık çıkarmayalım :)

Alıntıları Göster
    Valla güzel olmuş.Benim de harddiskim yıllardır her seferinde kasanın en altinda küçük sünger parçalarının( 4 ucunda) üstünde duruyo .Bu şekilde hiç titreşim yapmıyo ki dediğim gibi yıllardır kullanırım. Hiçbir problemini görmedim.Bunun yanında kasadaki 12 lik 2 tane fanım tamamı ile havada duruyo .Dört köşelerinden sıkıca iple bağlılar .Tabi ip gergin .Bunun için tek parça uzun bir ipi sırası ile önce kasadan sonra fanın bir deliğinden sonra tekrar kasadan sonra diğer deliğinden falan işte geçirip en son sıkıca geriyorum ve bir düğüm( Tabi bunun için makul bir yer bulucaksın kasada ki benim ventom da çok rahat oldu).İşte o zaman sıfır ses oluyo .Tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: CATBALCA

Valla güzel olmuş.Benim de harddiskim yıllardır her seferinde kasanın en altinda küçük sünger parçalarının( 4 ucunda) üstünde duruyo .Bu şekilde hiç titreşim yapmıyo ki dediğim gibi yıllardır kullanırım. Hiçbir problemini görmedim.Bunun yanında kasadaki 12 lik 2 tane fanım tamamı ile havada duruyo .Dört köşelerinden sıkıca iple bağlılar .Tabi ip gergin .Bunun için tek parça uzun bir ipi sırası ile önce kasadan sonra fanın bir deliğinden sonra tekrar kasadan sonra diğer deliğinden falan işte geçirip en son sıkıca geriyorum ve bir düğüm( Tabi bunun için makul bir yer bulucaksın kasada ki benim ventom da çok rahat oldu).İşte o zaman sıfır ses oluyo .Tavsiye ederim.

Alıntıları Göster
    Evet haklısın catbalca kardeş fanlarıda o şekilde denemek benimde aklıma geldi hard diskin faını ilk önce o şekilde sabitledim hiç bi sorunda olmaz tabi sıkı şekilde gerdirdikten sonra ama sonradan vidaladım işte buda iyi bir fikir fanları kasaya uğultu yayanlara önerilir

• quote:

Evet haklısın catbalca kardeş fanlarıda o şekilde denemek benimde aklıma geldi hard diskin faını ilk önce o şekilde sabitledim hiç bi sorunda olmaz tabi sıkı şekilde gerdirdikten sonra ama sonradan vidaladım işte buda iyi bir fikir fanları kasaya uğultu yayanlara önerilir

Alıntıları Göster
    çok pahalı cpu fanı alamam diyenler daha uygun cozumler bulabilir
    http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=LC-CC-91
    Anakartınızda muhakkak SMart fan vb. ayarlar vardır. Buradan Quiet veya Silent v.b. seçenekleri seçerseniz cpu fanı da en düşük ayarlarda calısır..
    Yine 5 liraya Glacialtec'in 12cm lik fanları var.. Cok iyi iş görüyolar.. Kasanızda 8cm lik ama cok ses yapan fanlar varsa bunalrla değiştirin derim. Mumkunse egsoz fanının dısındaki ızgarayı kesip atın sesin azaldıgını goreceksiniz.. Çok fazla oyunla haşir neşir değilim diyenler üzerinde fan olmayan heatsink'li ekran kartlarını tercih edebilir ki bu da sıfır ses demek ekran kartı için.. Egsoz fanınız çok ses cıkarıyorsa yine Glacialtecin 8cm lik fanlarından alıp sesi minimuma getirebilirsiniz..

• quote:

Orijinalden alıntı: Emrah_Tr

çok pahalı cpu fanı alamam diyenler daha uygun cozumler bulabilir
    http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=LC-CC-91
    Anakartınızda muhakkak SMart fan vb. ayarlar vardır. Buradan Quiet veya Silent v.b. seçenekleri seçerseniz cpu fanı da en düşük ayarlarda calısır..
    Yine 5 liraya Glacialtec'in 12cm lik fanları var.. Cok iyi iş görüyolar.. Kasanızda 8cm lik ama cok ses yapan fanlar varsa bunalrla değiştirin derim. Mumkunse egsoz fanının dısındaki ızgarayı kesip atın sesin azaldıgını goreceksiniz.. Çok fazla oyunla haşir neşir değilim diyenler üzerinde fan olmayan heatsink'li ekran kartlarını tercih edebilir ki bu da sıfır ses demek ekran kartı için.. Egsoz fanınız çok ses cıkarıyorsa yine Glacialtecin 8cm lik fanlarından alıp sesi minimuma getirebilirsiniz..

Alıntıları Göster
    Speed fan programıyla molexten bağlı kasa fanlarını yavaşlatamazsınız o yüzden potansiyometre veya voltaj ayarlayıcı anahtarlar bağlamanızı öneririm, zaten 0-18db aramıyor ve oc yapmam diyorsanız tabiki ucuz fanlar düşünülebilir zira ısınmayla birlikte fanların sesi fabrika değerlerini çok aşıyor.Ninja uzun kullanımlı bir fan pahalı olduğu birgerçek ancak değiştirilebilir kitleriyle piyasadaki hertürlü anakarata monte edilebiliyor

• quote:

Speed fan programıyla molexten bağlı kasa fanlarını yavaşlatamazsınız o yüzden potansiyometre veya voltaj ayarlayıcı anahtarlar bağlamanızı öneririm, zaten 0-18db aramıyor ve oc yapmam diyorsanız tabiki ucuz fanlar düşünülebilir zira ısınmayla birlikte fanların sesi fabrika değerlerini çok aşıyor.Ninja uzun kullanımlı bir fan pahalı olduğu birgerçek ancak değiştirilebilir kitleriyle piyasadaki hertürlü anakarata monte edilebiliyor

Alıntıları Göster
    arkadaşım bu soğutucuyu bende almayı düşünüyordum şu sıralar.
    bilg.ım p4 3.2 presscot işlemci var.
    pek güvenememiştim ama sen denediysen sorun yoktur heralde.
    bende fansız veya yazları kullanmak için fana anahtar koyarım.
    anlatım çok güzel olmuş az çok eli lehim havya tutan herkes yapabilir anlattıklarını. çok teşekkürler
    bende sesten rahatsız olduğum için alacağım. pek oc ile uğraşmam ama oyu çok oynarım. hatta dün crysis alşdım :D.
    neyse bu soğutucuyu aldıkmı kasada ses falan kalmaz tekrar çok teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: redkit_redkit

anlatım çok güzel olmuş az çok eli lehim havya tutan herkes yapabilir anlattıklarını. çok teşekkürler
    bende sesten rahatsız olduğum için alacağım. pek oc ile uğraşmam ama oyu çok oynarım. hatta dün crysis alşdım :D.

Alıntıları Göster
    o HDD de emanette duruyor gibime geldi
    tabi o tutacaklar saglamsa sorun yok

• quote:

Orijinalden alıntı: Full#Throttle

o HDD de emanette duruyor gibime geldi
    tabi o tutacaklar saglamsa sorun yok

Alıntıları Göster
    hdd kolay kolay düşmez elinize sağlık kardeş
  • quote:

Orijinalden alıntı: redkit_redkit

Alıntıları Göster
    sevgili redkit kardeşim fanı almayı düşünüyorsan hiç tereddütte kalma sadece anakartında yeterli yer olsun yeter.OC yapsan bile stok fandan çok daha kullanışlı bir soğutucu dört taraftan fan takma imkanın var istediğin kadar oc yap bu soğutucuyu ısıtmak baya zor :) 5.ay bu soğutucuyla daha 40C görmedim (FANSIZ)
    hdd olayına gelirsek okadar kolay düsmez kardeş altındaki fan zaten hdd nin geri veya ileri gitmesine engel oluyor, salıncağıda lastikten olduğu için bayağı gergin bi deneyin 20 dk nızı almaz...sessizlik gibisi yok
    quote:

Orjinalden alıntı: redkit_redkit

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.