Şimdi Ara

Pc'yi hızlandırmak için donanımsal hangi parçaları değiştireyim??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
21.100
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar, benim eski bir bilgisyarım var. Özellikleri baya düşük. Artık sadece babam kullanıo, internete girio sadece. Ama yinede takılma oluo bilgisayarda. Bunu önlemek için yani sadece nette takılmadan falan dolaşabilek için pcdeki hangi parçayı değiştirmeliyim???

• Yapay Zekanın Yanıtı

PC'nizi Hızlandırmak İçin Donanımsal Değişimler

Yavaş bir PC, üretkenliği engelleyebilir ve genel çalışma deneyimini bozabilir. Bilgisayarınızın hızını artırmak istiyorsanız, donanımsal bazı bileşenleri yükseltmeyi düşünebilirsiniz. İşte donanımsal değişikliklerle PC'nizi hızlandırabileceğiniz bazı bileşenler:

• Sabit Sürücü (HDD) veya Katı Hal Sürücü (SSD): HDD'nizi bir SSD ile değiştirmek, PC'nizin açılma süresini, uygulama yükleme hızlarını ve genel performansı önemli ölçüde artırabilir. SSD'ler, HDD'lere göre çok daha hızlıdır ve veriye erişim ve yazma işlemlerini daha verimli bir şekilde gerçekleştirir.

• RAM (Rastgele Erişimli Hafıza): RAM, PC'nizin aktif olarak kullandığı bilgileri depolar. RAM'inizi yükseltmek, aynı anda daha fazla program ve uygulama çalıştırmanıza olanak tanır ve genel sistem tepkisini iyileştirir.

• Grafik Kartı: Oyun oynamak veya video düzenlemek gibi grafik yoğun görevler için bilgisayarını kullananlar, daha güçlü bir grafik kartı yükseltmesi yapmaktan fayda sağlayabilir. Bu, grafik performansını artıracak ve görsel deneyiminizi geliştirecektir.

• İşlemci (CPU): CPU, PC'nizin "beyni"dir ve tüm hesaplamaları gerçekleştirir. Daha güçlü bir CPU'ya yükseltmek, genel sistem performansını artıracak ve PC'nizin karmaşık görevleri daha hızlı gerçekleştirmesini sağlayacaktır.

• Ana Kart: Ana kart, PC'nizin tüm bileşenlerini birbirine bağlayan merkezidir. Eski bir anakart, sisteminizi sınırlayarak diğer donanım yükseltmelerinin tam potansiyeline ulaşmasını engelleyebilir. Daha yeni bir anakart, daha hızlı veri aktarım hızlarını ve daha fazla genişletme seçeneği sağlayabilir.

Donanımsal bir yükseltme yapmadan önce, mevcut sisteminizin özelliklerini ve bilgisayarınızı nasıl kullandığınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir. Hangi parçaların yükseltilmesi gerektiğini belirlemek için sisteminizi analiz edin ve sistemin darboğazlarını belirleyin.

Yukarıda belirtilen donanımsal bileşenleri değiştirmek, PC'nizin hızını önemli ölçüde artırabilir ve genel kullanım deneyiminizi iyileştirebilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • şu an ki özelliklerini yazarsan daha iyi yardımcı olabiliriz
  • quote:

Orijinalden alıntı: ezimuse

şu an ki özelliklerini yazarsan daha iyi yardımcı olabiliriz
    valla celeron işlemci var. anla işte ne kadar düşük olduğunu :) 256 mb ram falan var. bunun sadece ramini değiştirsem olurmu acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: vuKaat

valla celeron işlemci var. anla işte ne kadar düşük olduğunu :) 256 mb ram falan var. bunun sadece ramini değiştirsem olurmu acaba ?

Alıntıları Göster
    güncel kalsında acil bi bilgi lazım
  • quote:

güncel kalsında acil bi bilgi lazım

Alıntıları Göster
    masraf yapmak istemiyorsanız rami artırmak yeterli olur tabi bulabilirseniz tahminimce xp vardır onda
  • quote:

masraf yapmak istemiyorsanız rami artırmak yeterli olur tabi bulabilirseniz tahminimce xp vardır onda

Alıntıları Göster
    Sistem malesef günümüz teknolojisine ayak uydurması için 1-2 gb ram almak mantıklı fakat sistemin tüm parçalarını söylerseniz forumdan daha fazla yardım görürsünüz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-DC5C7D984

Sistem malesef günümüz teknolojisine ayak uydurması için 1-2 gb ram almak mantıklı fakat sistemin tüm parçalarını söylerseniz forumdan daha fazla yardım görürsünüz.

Alıntıları Göster
    internet bilgisayarına işlemci ve ram gerekir. ki bunlar sizin bilgisayarınızda yok:)

o bilgisayara yatırım yapmak bu vakitten sonra yanlış olur, tek aklıma gelen şey hafif bir linux distrosu kurmanız. örneğin Mint LXDE (32-bit) [ubuntu tabanlıdır]
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ulpian

internet bilgisayarına işlemci ve ram gerekir. ki bunlar sizin bilgisayarınızda yok:)

o bilgisayara yatırım yapmak bu vakitten sonra yanlış olur, tek aklıma gelen şey hafif bir linux distrosu kurmanız. örneğin Mint LXDE (32-bit) [ubuntu tabanlıdır]

Alıntıları Göster
    linux kuramam kardeş. babam kullandığından, xpyi anca kullanıo zaten.. şimdi ben bi ram almak istesem, anakartın ram i desteklemesi gerekir mi ? bide xpde uyumluı olması gibi bişi söz konusu mu ?
  • quote:

linux kuramam kardeş. babam kullandığından, xpyi anca kullanıo zaten.. şimdi ben bi ram almak istesem, anakartın ram i desteklemesi gerekir mi ? bide xpde uyumluı olması gibi bişi söz konusu mu ?

Alıntıları Göster
    üzerindekileri sök götür bi bilgisayarcıya zaten 0 ı yoktur belki varsa 2.el verirler sana
  • quote:

üzerindekileri sök götür bi bilgisayarcıya zaten 0 ı yoktur belki varsa 2.el verirler sana

Alıntıları Göster
    aga ddr ram vardır onda oda şuan bilgisayarcıların çogunda sıfır ve ikinci el olarak bulunur bir tane 512 mb alsan gorur senin işini oda 30 tl civarında.bnde blgsayarcı oldugum için biliyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: muhittin26

aga ddr ram vardır onda oda şuan bilgisayarcıların çogunda sıfır ve ikinci el olarak bulunur bir tane 512 mb alsan gorur senin işini oda 30 tl civarında.bnde blgsayarcı oldugum için biliyorum...

Alıntıları Göster
    hacı bu ddr ramin 1 yada 2 gb olanını bulamayızki yaa. takma işlemini ben yapabilrimde. onu pcye adapte etmek falan gerekmez dimi ? yani takıp kullanabiliriz direkt?
    ?
  • quote:

hacı bu ddr ramin 1 yada 2 gb olanını bulamayızki yaa. takma işlemini ben yapabilrimde. onu pcye adapte etmek falan gerekmez dimi ? yani takıp kullanabiliriz direkt?
    ?

Alıntıları Göster
    k.bakma cvp biraz geç oldu.2 gb si yok ama 1lik var oda 60 tl eger kargo ücretini karsılarsan bn gonderebilirim.yanlız ilk önce anakartın marka ve modelini nete yazıp özelliklerine bir bak belki dersteklemez tek slotta 1gb ram i.ve tanıtmana falan gerek yok sadece takcaksın sistem kendisi tanıyor onu.
  • quote:

k.bakma cvp biraz geç oldu.2 gb si yok ama 1lik var oda 60 tl eger kargo ücretini karsılarsan bn gonderebilirim.yanlız ilk önce anakartın marka ve modelini nete yazıp özelliklerine bir bak belki dersteklemez tek slotta 1gb ram i.ve tanıtmana falan gerek yok sadece takcaksın sistem kendisi tanıyor onu.

Alıntıları Göster
    masraf sız olsun diyosan 1gb ram 10tl az vermek istersen 2x512mb ram

bide islemci al babana yetter ama oyun istersen
    ekrankartı ve saglam islemci sart...
    saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: 61_oflu_61

masraf sız olsun diyosan 1gb ram 10tl az vermek istersen 2x512mb ram

bide islemci al babana yetter ama oyun istersen
    ekrankartı ve saglam islemci sart...
    saygılar

Alıntıları Göster
    benimde p4 3.0 işlemci 512 ram'li bi bilgisayarım var. 1 gb erkan kartım ve 512 ram'im zaman içinde bozuldu şimdi bilgisayar normal çalışıyor ama az sıkıştırınca kasılıyo hemen. 1gb ekran kartı alsam rahatlar mı acaba? ya da ekran kartı + 512 ram alsam masrafına değer mi? gerci notebook alıcam ama yine bu bilgisayarı kullanmaya devam edicem.

• quote:

Orijinalden alıntı: pcp1rates

benimde p4 3.0 işlemci 512 ram'li bi bilgisayarım var. 1 gb erkan kartım ve 512 ram'im zaman içinde bozuldu şimdi bilgisayar normal çalışıyor ama az sıkıştırınca kasılıyo hemen. 1gb ekran kartı alsam rahatlar mı acaba? ya da ekran kartı + 512 ram alsam masrafına değer mi? gerci notebook alıcam ama yine bu bilgisayarı kullanmaya devam edicem.

Alıntıları Göster
    ardadaşım o on tl ye 1gb ddr ram nerdeyse adres versene bnde alıyım :)))
    evet dostum eger bir gb ram alırsan ve bir gb ekran kartı...on numara olur ;)yani dediğin gibi değilde ikiside bir gb olursa daha ii olur

• quote:

ardadaşım o on tl ye 1gb ddr ram nerdeyse adres versene bnde alıyım :)))
    evet dostum eger bir gb ram alırsan ve bir gb ekran kartı...on numara olur ;)yani dediğin gibi değilde ikiside bir gb olursa daha ii olur

Alıntıları Göster
    ram yeter bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: furi1923

ram yeter bence.

Alıntıları Göster
    arkadaşlar anakart modelim Gigabyte GA-8I915ME buymuş. buna uygun pentium4 işlemci ve 1 gb ram alabilirmiyim ?_? ve toplam maliyet ne kadar olur?
  • quote:

arkadaşlar anakart modelim Gigabyte GA-8I915ME buymuş. buna uygun pentium4 işlemci ve 1 gb ram alabilirmiyim ?_? ve toplam maliyet ne kadar olur?

Alıntıları Göster
    bence masraf yapma illa alacam diyosan sen bilirsin ama masraaf yaptığına deymez
  • Arkadaslar bilgisayarım cok yavas hızlandırmak için ne yapmam gerek cok para gitmemek kaydıyla 😀 özellikleri 512mb ram pentium (r) 4 cpu 3.00ghz 2.99 ghz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozbekalii

Arkadaslar bilgisayarım cok yavas hızlandırmak için ne yapmam gerek cok para gitmemek kaydıyla 😀 özellikleri 512mb ram pentium (r) 4 cpu 3.00ghz 2.99 ghz
    ram ve cpu alırsanız uygun, faydasını görürsnüz

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.