Şimdi Ara

Pegout 3008 adblue+motor arızası (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
38
Cevap
4
Favori
13.016
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Dpf ile birlikte iptal etmezsen turbo milini yiyebilir.
  • mersahin kullanıcısına yanıt

Adblue deposuna Tunap 987 ekleyip bir deneme yapsanız nasıl olur? Peugeot 3008 grubunda bu şekilde ekleme yapınca sistemde oluşan adblue kristallesmesinin düzelip sorunun ortadan kalktığı şeklinde paylaşımlar var. Tatile giderken 14 Ağustos günü adblue+ motor arızası, 1100 km sonra araç kullanılamaz uyarı yazısı çıktı. Aracı o şekilde 300 km kalana kadar kullandım. 15 bin km bakımı da gelmişti, Ağustos 2023 sonunda İzmir Arkas serviste bakım ile beraber adblue enjektörü değişti. Tam 19 gün sonra 11 Eylül 2023'de tekrar yine motor+adblue arıza uyarısı çıktı. Uşak Çağdaş Peugeot servisine 20 Eylül'e randevu alabildim. Güncelleme yapılıp uyarı silindi. Tam 1 ay sonra 20 Ekim 2023'de yine aynı uyarı çıkmaya başladı. Yine aynı serviste uyarıyı 23 Ekim 2023'de sildirdim ve depoya Tunap 987 ekledim. Şu anda 40 gün oldu uyarı tekrar çıkmadı. Siz de bir deneyin derim. Sanırım sorununuz çözülecek. 

• Knight_Hammer kullanıcısına yanıt

Üstat son durum nedir bende de 2020 opel combo var bu uyarıdan verdi yarın servise gideceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blyss -- 25 Ocak 2024; 22:31:47 >
  • Blyss B kullanıcısına yanıt

Tunap katkı solüsyonu ekledikten sonra da tekrar uyarı verdi. Peugeot 3008 Turkey grubu yönetimi ile görüştüm. Grup ile anlaşmalı olması ve adblue depo değişimi gerekirse değişim sürecinde sadece anlaşmalı bayide sürece müdahale edebileceklerini söylemeleri nedeniyle 8 Aralık 2023'de en yakındaki Afyon Peugeot yetkili servisine aracımı götürdüm. Orada araca rejenerasyon işlemi yapıldı. Halen tekrar uyarı çıkmadı. Tekrarlanırsa Eskişehir' de Zeynel usta varmış ona götürmeyi düşünüyorum. Garantili kart tamiri ile sorunu çözdüğü söyleniyor.☺️

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Knight_Hammer -- 27 Ocak 2024; 23:0:21 >
  • Bilgilendirme olarak ekleyeyim;

2015 model 308 1.6 bluehdi aracım var. 98bin kmde aldım. Daha önceki sahibi adblue sorunu yaşamamış.

- Bu yaz 110bin km civarında tatil dönüşü adblue bitti,uyarı verdi araç. (adblue bitmeden, araç uyarı vermeden doldurmak gerekiyor normalde, bu ilk hatam)

- Hemen ilk benzinliğe çekip shellden adblue dolumu yaptım. 10lt olarak. (adblue dolumu için aracın soğuk olması, akşam ya da sabah serinliğinde yapılması ile servis tavsiyesisi vardı bu da ikinci hatam)

- Yola çıktıktan sonra uyarı bi söndü bi yandı bi daha söndü derken kalıcı olarak yandı ve 1100 km sayacı başladı.

- Eve geldikten sonra deposunu tamamen doldurdum. Obd(lexia) ile arıza kodlarını sildim. Bu arada arıza kodu P20E8 üre sıvısının basıncı düşük olması. Ama 5-6 km gittikten sonra yine adblue uyarısı veriyordu araç.

- Araştırınca öğrendim ki 4 sebepten arıza olabiliyor,

1) pompanın tıkanması(bendeki sorun)

2) depoda şamandıranın arızası

3) enjektör tıkanması

4) adblue tankının üstünde kart/devre var, adblue oraya sızarsa arıza verebiliyor.

- Enjektör tıkanması olursa, nispeten kolay. Youtube da temizleme videoları var. Kendi aracımınkini temizledim ama zaten temizdi, bi tıkanıklık söz konusu değildi. şamandıra arızası olursa depoyu söküp ılık suyla çalkalanırsa temizleniyormuş ama ben denemedim. pompa arızası olursa, yine depo sökülüp ılık su eklenip, pompa manuel olarak 12v bağlanıp ılık suyla çalışması sağlanınca tıkanıklık açılıyormuş, bunu da denemedim.

- Elimde obd cihazı olunca nispeten rahattım, 1100 km uyarısında km azaldıkça silip kullanmaya devam ediyordum. Sonra temizleme katkısını duydum, onu satın aldım. Tunap olan değilde trendyol üstünden başka bir marka aldım. Depo içinden bir miktar adblue çekip temizleme sıvısı ekleyip geri doldurdum. Çözüm olmadı(şimdilik).

- Artık gittiği yere kadar dedim, iptalleri araştırdım, bulunduğum şehirde saçma sapan fiyatlar verilince, biraz daha bekliyim, önümüzdeki ay yaptırayım, bu ay sıkıştık sonraki aya kalsın derken bi anda arıza söndü, nasıl ya fln derken 2-3 gün içinde yine yandı. Sonra tekrar söndü. Fark ettim ki performanslı kullanımda, biraz aracı sıkıştırdığım an yanıyor, sakin kullanınca 1-2 gün içinde sönüyor. Pompa tıkanmasıyla paralel bir durum.

- Hemen tavsiye edilenden bir miktar daha fazla temizleme katkısı ekledim(kesinlikle tavsiye değildir,aracınızda oluşabilecek arızalarda risk size aittir), nasılsa iptali göze almışım. 1-2 kez daha yanıp söndü ve şu an kayboldu.

- 5 ay kadar abdlue uyarısıyla dolaştım ve şu an sıkıntı yok. Hatta 2 gün önce 4 günlük bir tatil yaptık, 1300km. Aracı sıkıştırdım, yeri geldi 170-180 gittim, yeri geldi dip gaz yaptım ama şu anlık bir sıkıntı yok.

Belki birilerinin işine yarar diye uzun uzun yazdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi san_jose -- 26 Ocak 2024; 9:32:17 >

• san_jose kullanıcısına yanıt

En iyisini yapmışsınız dün servise vermiştim 63 bin tl katalitik konvertör değişimi dediler bugün baba gitti servise 55 bine anlaşmışlar

Yazık günah bundan sonra resmi olarak ne yapabilirim onu araştırıyorum sonuçta fabrikasyon kronik sorunu yaşayan binlerce kişi var dava açsam kazanır mıyız onu da bilmiyorum.

• Blyss B kullanıcısına yanıt

aynen hocam bana(opel combo için) da katalizör değişimi falan dediler 56bin fiyat çıkartmışlardı. dedim yapmayın bırakın böyle iş mi olur. opel türkiye, almanya hatta peugeot fransaya da mail attım konuyla ilgili ama hepsi türkiyeye yönlendirdiler yetkili diye. onlar da garantinin dolduğunu ve servis dışında da yapılmış olduğu için iyi niyet garantisi de vermeyeceklerini söylediler. sildiler hatayı aldım arabayı çıktım.

üzerinden 2500 km geçti henüz bir daha motor arıza ışığı yanmadı. adblue nun standart ekleme uyarısı çıktı (2400 km içinde araç çalıştırılamayacak olan) onda da gittim opetin istasyonundaki pompadan doldurdum.

şimdilik bir sıkıntı yok çok şükür. olursa da önce bu tunap ı denerim artık. o da olmazsa gidip komple iptal ettiricem. malum en az 3-4 sene daha binmemiz lazım. elektrikli araçlar o zamana kadar adam gibi menzile falan gelmiş olurlar diye tahmin ediyorum.

bugün itibariyle aynı hata yine verdi. Tunap 987 deneyeyim bakalım. sipariş verdim ama uygulaması nasıl bilemiyorum. adblue yu fulleyeli 1 ay oldu. kalan depo için ne kadar sıvı koymalıyım acaba. 500-600km deneyip ilerlemeyi görmek lazım bir değişiklik olacak mı. yoksa adblue iptali görünüyor.

• Hocam izmirde 2500 TL ye iptal işlemi yapıyorlar iptal işlemi yaptırıp satın bence. Araçtan bu kadar hata almanıza rağmen inatla soğumamanızda takdir edilesi bir durum :)

• Dj_Gençkan D kullanıcısına yanıt

nerde yapıyorlar hocam yaptıralım kurtulalım madem.

arabadan soğuma konusunda haklısınız. insanın canı sıkılıyor tabi ama arabayı bir araç olarak gördüğüm için çok da etkilenmiyorum. ya da aslında bizim araca uygun odb cihazı olsa yandığında silsem ona da okeyim yani. köy evi için bu araba lazım çünkü. şehir içi için elektrikli bir araç niyetim var

Hocam yazın googleye adblue iptali bulunduğunuz şehir olarak elli tane çıkar. Yaptırın kurtulun sonra satın gitsin :)

• Bluehdi tam otomatik şanzıman enfes bir kombinasyon. Marka farketmiyor adblue sistemi problemli. Pederde Egea var sıkıntı yaşadı, sistemi iptal ettirdik ve kurtulduk. Aracınızdan soğumanıza gerek yok. Yazılım ile iptal ettiriliyor. Ben yazın 308 aracımda iptal ettirdim. Garanti veren yerler var. Hiçbir problem yaşamadım.
  • Dj_Gençkan D kullanıcısına yanıt
    Araç sattıracak bir sorun değil, iptal ettirdikten sonra sıkıntısız kullanmaya devam edilebilir. Soğuma konusuna bir şey diyemem ama 🙂
  • trumpeter kullanıcısına yanıt

Aracını seviyorsa tabikide satmasına gerek yok. Kendi kararı.

• Şahsi aracım 2020 model 3008 1.5 bluehdi şirket aracım 2020 megane 1.5 bluedci… megane bir kere çekici ile servise çekilerek, iki seferde ise benim servise götürmemle çözülen adblue kaynaklı arızalar yaşadı. Enjeksiyon beyni yeniden programlandı diyorlar. Çekici ile gittiğinde araç konulan adblue’yu görmüyordu. 3008 bir sıkıntı çıkarmadı.

Adblue kullanan araçların hemen hepsinde benzer sıkıntılar var, yeni bir sistem henüz tam çözülemedi sanırım yapısı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arif -- 5 Şubat 2024; 1:21:16 >
  • Bu kadar sıkıntıya rağmen bu adblu sistemi neden halen araçlara uygulanıyor çok merak ettim.
    Tamam doğaya salınım filan da böyle de olmaz ki.
    Anladığım 6. nesil dizeller hep problem.
    Tırlar, kamyonlar nasıl çözüyor bu işi? Adam tonlarca yükle yolda kalabilir.
  • Peki opel combo 2020 için odb cihazı hangisi alınmalı. hatayı aldığımda temizlemek ve o şekilde kullanmak da bir çözüm diye düşünüyorum.

Android için hangi uygulama ve hangi odb cihazı almam lazım kullanan arkadaşlar bilgi verebilir misiniz
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.