Şimdi Ara

Pentax K-5 Duyuruldu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
4.605
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: jimi1984
    quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

body: govde

Evet Body gövde demek : ) Focus ise odaklama , lens yerine objektif yada mercek... Sürekli bu terimlerle karşı karşıya kalmak gerçekten türkçemizi baltalıyor... Ne kadar kaçsam da bazen benim de dilimi ele geçiriyorlar :) Uyarın ve dikkatin için teşekkür ederim.

Genelde Kullandığım sözcükler :)
    mc donalds (Amerikan ekmek arası köftecisi ) , gloria jeans + starfucks (Kazıkçı Kahveciler "yazık para vermeyin" ), Gökche kitabevi (Gökçe lan o birde kitap satıyor ! ! ) , Levis (kotçu)....

neyse ki hala Türkçe yazışıyoruz

• quote:

quote:

quote:

body: govde

Evet Body gövde demek : ) Focus ise odaklama , lens yerine objektif yada mercek... Sürekli bu terimlerle karşı karşıya kalmak gerçekten türkçemizi baltalıyor... Ne kadar kaçsam da bazen benim de dilimi ele geçiriyorlar :) Uyarın ve dikkatin için teşekkür ederim.

Genelde Kullandığım sözcükler :)
    mc donalds (Amerikan ekmek arası köftecisi ) , gloria jeans + starfucks (Kazıkçı Kahveciler "yazık para vermeyin" ), Gökche kitabevi (Gökçe lan o birde kitap satıyor ! ! ) , Levis (kotçu)....

neyse ki hala Türkçe yazışıyoruz

öyle sanıyoruz :)

quote:

tabii ki fark var. FF(tam çerçeve) uretmek APS-C (çarpanlı çerçeve) sensorun(algılayıcı) yaklaşık 3 (üç ) katına mal oluyor. ona uygun prizma gerekli, ayna sistemi hafif farklılaşıyor, lenslerinin(objektiflerin / merceklerin) uyumlu olması gerekli, gövde - de IS (SR)=(titreşim engelleyici) için ayrı bir sistem gerekli (Sony becerdi, tahminen Pentax da becerir), sensöre (algılayıcıya) ışığı düzenli yaymak gerek (özellikle köşelere) vs.. Çok çok zor değil ama "gövdenin içine FF(tam çerçeve) sensör(algılayıcı) koy olsun'la olmuyor

1)FF(tam çerçeve)

2)APS-C (çarpanlı algılayıcı)

3)sensorun(algılayıcı)

4)3 (üç )

5)lenslerinin(objektiflerin / merceklerin)

6)IS (SR)=(titreşim engelleyici)

jimi1984 spor 6 - ozturert spor 1

şaka bir yana ama bazen mecbur kalıyoruz kabul edelim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jimi1984 -- 21 Eylül 2010; 22:43:01 >

• alemsiniz ya....... :D
  • quote:

öyle sanıyoruz :)

quote:

tabii ki fark var. FF(tam çerçeve) uretmek APS-C (çarpanlı çerçeve) sensorun(algılayıcı) yaklaşık 3 (üç ) katına mal oluyor. ona uygun prizma gerekli, ayna sistemi hafif farklılaşıyor, lenslerinin(objektiflerin / merceklerin) uyumlu olması gerekli, gövde - de IS (SR)=(titreşim engelleyici) için ayrı bir sistem gerekli (Sony becerdi, tahminen Pentax da becerir), sensöre (algılayıcıya) ışığı düzenli yaymak gerek (özellikle köşelere) vs.. Çok çok zor değil ama "gövdenin içine FF(tam çerçeve) sensör(algılayıcı) koy olsun'la olmuyor

1)FF(tam çerçeve)
    2)APS-C (çarpanlı algılayıcı)
    3)sensorun(algılayıcı)
    4)3 (üç )
    5)lenslerinin(objektiflerin / merceklerin)
    6)IS (SR)=(titreşim engelleyici)

jimi1984 spor 6 - ozturert spor 1

şaka bir yana ama bazen mecbur kalıyoruz kabul edelim :)

Konu Pentax'tan çıktı
    "body" demeye mecburuz öyle mi? Yukarıdakilerin hepsine cevap var ama konu uzar. "Tam çerçeve"de haklısın, ama "çerçeve" de karşılamıyor. "frame" belki "kalıp" diye çevrilebilir.
    k-5'e dönersek, bir yerde k-5'in otomatik netlemesinin 550D'den daha iyi olduğu söylenmiş. Hem "550D ne ki, alt sınıf" deniyor hem hala 550D ile karşılaştırıyorlar. 550D'nin otomatik netleme canavarı olmadığını dünya alem biliyor zaten

ek: Pentax gövdeleri birkaç senedir şekil olarak Nikonlar'a benziyor, farkeden var mı? Bazı düğmelerin yeri bile aynı. Kötü değil tabi, sonuçta ergonomi iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozturert -- 21 Eylül 2010; 22:08:51 >

• quote:

Konu Pentax'tan çıktı
    "body" demeye mecburuz öyle mi? Yukarıdakilerin hepsine cevap var ama konu uzar. "Tam çerçeve"de haklısın, ama "çerçeve" de karşılamıyor. "frame" belki "kalıp" diye çevrilebilir.
    k-5'e dönersek, bir yerde k-5'in otomatik netlemesinin 550D'den daha iyi olduğu söylenmiş. Hem "550D ne ki, alt sınıf" deniyor hem hala 550D ile karşılaştırıyorlar. 550D'nin otomatik netleme canavarı olmadığını dünya alem biliyor zaten

focus hakkında yazılanların sebebi pentaxı her fırsatta eleştiren bu arkadaştır(Rice High). o bile iyi demişse iyidir anlamında
    kedisinin yazısı
    quote:

As usual, this site is super sluggish loading for the page and especially with all the video clips contained that are in swf Flash:-

http://www.popco.net/zboard/view.php?id=just_arrived&no=128

Hints to read and view: Just let the videos that you're interested load for the first time without waiting and watching, playback the next time after that and it will load much smoother! As for the main page and if you have lots of videos to load, just click them all and then go to the toilet/bathroom to do something and come back later! ;-)

This preview does worth to take a look (as usual for theirs). So, just be patient! @_@

In particular, the LV CDAF video demo shows that how fast the CDAF of the K-5 is! It is even faster than the EOS 550D that I reviewed before, which is already the fastest for a *DSLR*. You will be surprised! :-o (Pentax, Well Done! I *have to* say this time! :-))

Besides, as seen in the demo, another interesting thing and new function (Optional / Customise-able?) is that the CDAF now features an Auto Zoom-in during the CDAF operation, which is really nice for better assurance and re-confirmation of the correct focus by the user!~

bu yeter herhalde.
    Pentax K-5 AF-C
    http://www.youtube.com/watch?v=d4nv2QGktbw&feature=related

quote:

ek: Pentax gövdeleri birkaç senedir şekil olarak Nikonlar'a benziyor, farkeden var mı? Bazı düğmelerin yeri bile aynı. Kötü değil tabi, sonuçta ergonomi iyi.

slr sistemlerin mucidi olan bir markaya bunu demek doğru olmamış. slr yi nikon, canona kim öğretti acaba ?

• Canlı önizlemedeki otomatik netlemenin hızından bahsediyor sanıyorum. bu konuda Sony A55 de çok başarılı, 550D falan bu konuda hikaye zaten. Sanıyorum Nikon 7000D de bu konuda çok başarılı. Çıkınca hepsini karşılaştırmak gerek. A55, k-5, D7000 hep aynı Sony sensörünü kullanıyor, videodaki otomatik netleme hızını buna borçlular galiba.

SLR sisteminin mucidi olmak önemli değil, şu anda nerede olduğun önemli. Tarihteki ilk "vize"yi koyan Osmanlılar'ın torunlarıyız, şimdi dandik ülkelere gitmek için elçiliklerin önünde kuyruk oluyoruz.

Kaldı ki ben kötü birşey söylemedim. Dikkat ederseniz fotoğraf izleme ve fotoğraf silme tuşları tamamen aynı yerde. k-7 ve k-5'in gövde şekilleri d700 ve d300'ü andırıyor. Deklanşör etrafındaki açıp-kapama halkası, deklanşörün şekli, üstteki LCD'nin ışıklandırması, o düğmenin arkasındaki iki düğmenin yeri, netleme ışığının yeri bile benziyor. "aklın yolu bir" denebilir belki, veya Canon, Sony ve Olympus tamamen farklı olduğu için bana öyle geliyordur.

• K-5 heyecan verici fiyatıda heyecan verici tabi
  • quote:

Canlı önizlemedeki otomatik netlemenin hızından bahsediyor sanıyorum. bu konuda Sony A55 de çok başarılı, 550D falan bu konuda hikaye zaten. Sanıyorum Nikon 7000D de bu konuda çok başarılı. Çıkınca hepsini karşılaştırmak gerek. A55, k-5, D7000 hep aynı Sony sensörünü kullanıyor, videodaki otomatik netleme hızını buna borçlular galiba.

SLR sisteminin mucidi olmak önemli değil, şu anda nerede olduğun önemli. Tarihteki ilk "vize"yi koyan Osmanlılar'ın torunlarıyız, şimdi dandik ülkelere gitmek için elçiliklerin önünde kuyruk oluyoruz.

Kaldı ki ben kötü birşey söylemedim. Dikkat ederseniz fotoğraf izleme ve fotoğraf silme tuşları tamamen aynı yerde. k-7 ve k-5'in gövde şekilleri d700 ve d300'ü andırıyor. Deklanşör etrafındaki açıp-kapama halkası, deklanşörün şekli, üstteki LCD'nin ışıklandırması, o düğmenin arkasındaki iki düğmenin yeri, netleme ışığının yeri bile benziyor. "aklın yolu bir" denebilir belki, veya Canon, Sony ve Olympus tamamen farklı olduğu için bana öyle geliyordur.

ulkelerin gidişatı ile tuş dizilimlerini benzetmeniz olmamış.
    pentax slr mucidi dememin sebebi tuş diziliminlerini birinden kopyalamasına gerek olmadığı yarım asır slr üreten bir şirketin bunu tasaryabileceğidir. hatta orta formak makineler ureten bir firmanın, o koca aleti urettikten sonra tuş yerleşiminde zorlanmayacağıdır.
    silme ve izleme tuşları eskiden aşağdaydı ekran boyutu buyuyup, bady kuçulunce eski yerde tuşlara yer kalmadı, mecbur yukarı kaldırdılar. benzer şekile canondada yer kalmayınca yuları kaldırdı bağzı tuşlerı.

deklanşor etrefındaki aç-kapa halkası, deklaşor, ust lcd ışıklandırması gibi saydılarınız için pentaxın eski modellerine bakmanız yeterli. onlardada bu şekildeydi zaten.
    af yardım ışığı ise çoğu markada ta filmli makineler zamanından beri oraya konulurdu zaten .

• quote:

Orijinalden alıntı: jeofizikci
    quote:

Canlı önizlemedeki otomatik netlemenin hızından bahsediyor sanıyorum. bu konuda Sony A55 de çok başarılı, 550D falan bu konuda hikaye zaten. Sanıyorum Nikon 7000D de bu konuda çok başarılı. Çıkınca hepsini karşılaştırmak gerek. A55, k-5, D7000 hep aynı Sony sensörünü kullanıyor, videodaki otomatik netleme hızını buna borçlular galiba.

pentax slr mucidi dememin sebebi tuş diziliminlerini birinden kopyalamasına gerek olmadığı yarım asır slr üreten bir şirketin bunu tasaryabileceğidir. hatta orta formak makineler ureten bir firmanın, o koca aleti urettikten sonra tuş yerleşiminde zorlanmayacağıdır.
    silme ve izleme tuşları eskiden aşağdaydı ekran boyutu buyuyup, bady kuçulunce eski yerde tuşlara yer kalmadı, mecbur yukarı kaldırdılar. benzer şekile canondada yer kalmayınca yuları kaldırdı bağzı tuşlerı.

deklanşor etrefındaki aç-kapa halkası, deklaşor, ust lcd ışıklandırması gibi saydılarınız için pentaxın eski modellerine bakmanız yeterli. onlardada bu şekildeydi zaten.
    af yardım ışığı ise çoğu markada ta filmli makineler zamanından beri oraya konulurdu zaten .

O "benzer" dediğim tuşların neredeyse tamamı dijital makinelerle geldi, ve Pentax DSLR'a en geç giriş yapan firma. Yani önemli olan yarım asır değil.
    Zaten "Pentax kopyacı" demiyorum benziyor diyorum. Neden bu kadar savunmacı oluyorsunuz anlamıyorum.
    "bady" ne?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: jeofizikci
    quote:

O "benzer" dediğim tuşların neredeyse tamamı dijital makinelerle geldi, ve Pentax DSLR'a en geç giriş yapan firma. Yani önemli olan yarım asır değil.
    Zaten "Pentax kopyacı" demiyorum benziyor diyorum. Neden bu kadar savunmacı oluyorsunuz anlamıyorum.
    "bady" ne?

banamı cevap verdiniz başkasına mı anlamadım açıkçası.
    benzer dedğiniz tuşların açıklamasını yaptım digitalle gelmiş olması neyi değiştiriyor.
    savunmacı olmuyorum, açıklamada bulunuyorum.
    "bady ne" ne?

• Zaten alan sınırlı, tuşlar en ergonomik nerede olacaksa oraya koyuluyor. Ne yapacaklardı yani, nikon oraya koymuş, biz altına falan koyalım kopyacı demesinler mi diyecekti adamlar?
  • quote:

bady kuçulunce eski yerde

Dijitalle gelmiş olmaları dolayısıyla dijitalden önceki dönemdeki makinelerde kullanılmadılar, dolayısıyla Pentax'ın senin dediğin gibi bu konuda Canon ve Nikon'a öğretebileceği birşey yok çünkü Pentax bu işe (yazık ki) ilk DSLR'dan yıllarca sonra girdi ve yavaş yavaş yetişiyor. Bu Pentax'ın kalitesini değiştirmez/azaltmaz, yalnız derdimi anlatabilmek için yazıyorum bunları (yani yeni Pentax gövdelerin Nikon gövdelere benzediği).
  • quote:

quote:

bady kuçulunce eski yerde

Dijitalle gelmiş olmaları dolayısıyla dijitalden önceki dönemdeki makinelerde kullanılmadılar, dolayısıyla Pentax'ın senin dediğin gibi bu konuda Canon ve Nikon'a öğretebileceği birşey yok çünkü Pentax bu işe (yazık ki) ilk DSLR'dan yıllarca sonra girdi ve yavaş yavaş yetişiyor. Bu Pentax'ın kalitesini değiştirmez/azaltmaz, yalnız derdimi anlatabilmek için yazıyorum bunları (yani yeni Pentax gövdelerin Nikon gövdelere benzediği).

yazıyorum, anlamiyorsunuz yada anlatamiyorum. bidaha açıklama yapıyorum gene aynı oluyor.
    pentaxın geçmişinden bahsetmemin sebebini açıkladım size
    dedimki pentax gibi bir markanın bişeyleri yapmak için ne canona nede nikona ihtiyacı yoktur.
    aynen nikon yada canonun olmadığı gibi
    orta formatta bunu ureten bir firma
     Pentax K-5 Duyuruldu

35mm de bunu ureten bir firma
     Pentax K-5 Duyuruldu

kimseden ne tasarım nede tuş dizilimini oğrenmeye ihtiyacı yoktur.

sizinde nikona benziyor değiniz tasarımda, pentaxın amacı eski slr lerini benzetebilmektir

peki body

• @ozturert

Müdehalemi gereksiz bulabilirsin, ama burada ki insanları gereksiz yere Türkçe/Yabancı dil karmaşasına sokuyorsun.

Bazı kalıplar vardır. Ve o kalıplar söylendikleri, telafuz edildikleri gibi birbiriyle özdeşleşmişlerdir.

Body'nin, Aps-c'nin elbet bir karşılığı vardır. Otobüs'ün otomobilin olduğu gibi. Ama ne vatandaş dili ne de Resmi Devlet dili, ne otobüse ne otomobile TDK' nın koyduğu isimi-adı kullanmıyorlar.

Hassasiyetiniz anlaşılırdır ama sapla samanı ayırmak lazım.

Ayrıca, bunların kullanımı dilimizi yozlaştırmaz, çağdaşlaştırır. Dilimizi yozlaştıran şeyler; olmadık harfler ekleyip/çıkarmak, abudik gubudik konuşmak.

Bırakın burada ki insanlar, burada bahsi geçen fotoğrafçılık terimlerini tüm dünyanın da kabul ettiği şekilde konuşsun, yazsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R`meRt -- 22 Eylül 2010; 20:01:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: R`meRt

@ozturert

Müdehalemi gereksiz bulabilirsin, ama burada ki insanları gereksiz yere Türkçe/Yabancı dil karmaşasına sokuyorsun.
    Bazı kalıplar vardır. Ve o kalıplar söylendikleri, telafuz edildikleri gibi birbiriyle özdeşleşmişlerdir.
    Body'nin, Aps-c'nin elbet bir karşılığı vardır. Otobüs'ün otomobilin olduğu gibi. Ama ne vatandaş dili ne de Resmi Devlet dili, ne otobüse ne otomobile TDK' nın koyduğu isimi-adı kullanmıyorlar.
    Hassasiyetiniz anlaşılırdır ama sapla samanı ayırmak lazım.
    Ayrıca, bunların kullanımı dilimizi yozlaştırmaz, çağdaşlaştırır. Dilimizi yozlaştıran şeyler; olmadık harfler ekleyip/çıkarmak, abudik gubudik konuşmak.
    Bırakın burada ki insanlar, burada bahsi geçen fotoğrafçılık terimlerini tüm dünyanın da kabul ettiği şekilde konuşsun, yazsın.

Gereksiz değil tabii ki, tartışmak güzeldir.

O bahsettiğiniz kalıplar yalnız Türkiye'de ve sömürgelerde geçerli. Avrupa'da hemen hiçbir ülkede "body", "bady", "badi" denmez (18 ülke gezdim, 8 ülkede çalıştım), herkes kendi diliyle konuşur. Ayni şekilde "Ornito" da paçavra bir laf, Anadolu'da Sümerler'den beri "Kuş" kullanılır ve İngilizce forumlarda bile "Bird Photography" diye geçerken özenti kişilikler buna "Ornito" demeyi tercih eder.

"Gövde" yerine "body", "Kuş" yerine "Ornito" demek mi dilimizi çağdaşlaştırıyor? O zaman tamamen İngilizce'ye dönelim de en çağdaş biz olalım

Size başka bir soru: Sadece ve sadece "body: gövde" yazdım ve tartışmalar bu kadar uzadı, halbuki "gövde" diyerek devam etmek varken konuyu nerelere taşıdınız. Bu kadar mı rahatsız ediyor sizi Türkçe kullanmak?

• 18 ülke gezip 8 ülkede çalışmanız, kendi kişisel kültür seviyeniz açısından güzel bir şey.İmkanım olsa ben de gezip görmek, yeni kültürler tanımak isterim. Tebrik ederim sizi ama aşık atmıyoruz.

Dilimize sonradan giren universal kelimelerin telafuzu ve yazımı, tüm dünyaca kabul edildiği yada Türkçe karakterler ile yazımı/anlatımı ve ses-hece uyumu düzenlemesi şeklinde olmuştur. Otobüsü nasıl telafuz ediyorsunuz? Televizyonu? Telefonu?

Devletin resmi dili de otobüs diyor, telefon diyor, televizyon diyor. Devlet mi yozlaştırıyor resmi dili Türkçesini?

Altını çize çize tekrar söylemek isterim ki; body, aps-c, kıl tüy yün şeklinde kullanmak Türkçe'yi yozlaştırmaz. Çünkü bunlar dünyanın her yerinde aynıdır. Ornito konusunda da Türkçeye kuş fotoğrafçılığının kısa izahı şeklinde girmiş olabilir. Aynı televizyon gibi, telefon gibi.

Ayrıca "Türkçe kullanmak" şeklinde bir anlatım yoktur Türkçe konuşmaktır doğrusu. Ve konuştuğum dilden asla ve asla rahatsız olmam. Olmamı gerektiren bir durum da olamaz.

Konuyu bir yerlere taşımadım. Aksine burada insanlara verdiğiniz rahatsızlığa dikkatinizi çekmek istedim. Çünkü Türkçe'nin düzgün kullanılmasından dem vuran bir kişi, Crop kelimesini FullFrame kelimesini de kullanmamalı.

Savunduğu şekilde yazmalı. Ama bunu yapmıyor diye kimse sizi düzeltme, uyarma gibi reaksiyonlar göstermiyor. Forumun bu bölümünde ki insanların yaş ve eğitim seviye ortalaması forumun ortalamasının çok ve çok üstünde. Herkes anlık imkanı doğrultusunda yazdıklarına dikkat ediyor, tekrar inceliyordur.

Hassasiyet göstermek güzeldir. Burada kimse çıkıpta gövde = body değildir demiyor. Herkesin kabulündedir bu durum. Hassiyetinizi forumun diğer bölümlerinde genç arkaşlarımızlar da paylaşırken görmek isteriz.

• Aman K-5 canım k-5
    Daş gibi daş.. :)
  • Hazır YouTube açılmışken...
    http://www.youtube.com/watch?v=b_-RAzBjakk

Konuyu güncellemek lazım.
  • Birkaç örnek foto ekleyeyim..

flaş ile ISO 1000, 16 mm, f/2.8,
     Pentax K-5 Duyuruldu

ISO 1250, 50 mm, f / 4
     Pentax K-5 Duyuruldu

Bazı spor çekim, iki 200 mm f/2.8 ISO 6400 'de
     Pentax K-5 Duyuruldu

• bizim k-x de yıkanıyormu böyle:) süper bişey ya hafif yagmurda karda çekinmeden çekim yap
    quote:

Orijinalden alıntı: phm

Hazır YouTube açılmışken...
    http://www.youtube.com/watch?v=b_-RAzBjakk

Konuyu güncellemek lazım.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.