Şimdi Ara

PERFORMANS BUJİ (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
16.994
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Peki şöyle sorsak olay çözülür o zaman:
    Aracımızdaki fabrika orjinal bujisini kullanıyorken araca sonradan lpg kiti taktırdığımızda bujileri yenileme vakti geldiğinde servise/ustaya aynı fabrikasyon buji taktırmamızın zararı olur mu?
    Lpg ye göre farklılık olacaksa ne tür buji veya ayar yapmalıyız buji değişiminde?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Wolverine

Peki şöyle sorsak olay çözülür o zaman:
    Aracımızdaki fabrika orjinal bujisini kullanıyorken araca sonradan lpg kiti taktırdığımızda bujileri yenileme vakti geldiğinde servise/ustaya aynı fabrikasyon buji taktırmamızın zararı olur mu?
    Lpg ye göre farklılık olacaksa ne tür buji veya ayar yapmalıyız buji değişiminde?

Arkadasım lpg sistemi sonradan takılan bir sistem. Lpg sistemi araclara uydurummalıdır. Araclar lpg ye uydurulmamalıdır. Orjinalini kullan git ona gore gaz ayarı yaptır. Ne kadar mereaklısınız performans arıtısına. Hic mi dusunmuyosunuz. Bu arabanın performansı artıyo ama neyini kaybediyo diye? Allah askına aracınızın orjinalinde neyse onu kullanın. Sonra geri donulmez sonuclar dogurabilir. Arabanızda yangın cıkar bilmem ne olur vs vs olmaz demeyin. Allah korusun...

• SAYIN VEZİR
    bunu bilakis buji üreten firma söylüyor ve NGKnin önermiş oldugu kapama sizin yorumladıgınız gibi bir sorun çıkartmaz merak etmeyin çıkartsa idi NGK bunu önermezdi üstelik bu işlem çalışırken yapılmayacagı için ve endiksiyon bobininin kondasatör gibi içinde enerji tutma yetisi olmadıgından işlemi yapan kişiye zarar vermez merak etmeyin
    quote:

Orjinalden alıntı: vezir

buji tırnakaralıkları kataloglarda belirtilen aralıkların dışına çıkmamalıdır.Çünkü bu aralık belirli bir voltaj için set edilmiştir. Aralık büyük olursa kıvılcım çakmaz veya tırnak yerine yakın bir nokta bulursa oradan çakar. Aralık az olursa istenen büyüklükte kıvılcım oluşur ama bu sefer tırnak erir veya yamulur.Dolayısı ile tırnak aralığı fabrikasyon belirtilen aralık ne ise sentil ile hasas şekilde ayarlanması şartır. kafadan bilmeden asla ayarını oynamayınız , oynaktırmayınız. Eğer şüpheniz varsa yenisini alınız çok para değil zaten.

aralığın kıvılcıma etkisi ve uygulamalanı görmek için bir adet manyatolu çakmağı feda ederseniz tırnak ucunun etkisini daha iyi anlarsınız..çakmağı alın ve tepesini çıkarın ince bir uç vardır bunu ince tornavida ile milimetreden küçük dilimlerde uzaklığı azaltın veya artırın kıvılcımın nereye kaydığını anlayın. eğer kıvılcım şiddetini denemek isteseniz biraz da canınızın yanmasına katlanabilirseniz(aslında fena çarpar ) ucuna tornavidayı yaklaştırarak kıvılcım yönünü değiştirip metaldan çarpılma gücünü iyice anlayabilirsiniz. Benden uyarması basit bir çakmakta bile ciddi anlık enerji vardır bujidekini bir kere tadsaız bu turnak aralığı işiyle kimsenin uğraşacağını sanmıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pitagora -- 20 Ocak 2009; 19:21:13 >

• quote:

Orjinalden alıntı: vezir

buji tırnakaralıkları kataloglarda belirtilen aralıkların dışına çıkmamalıdır.Çünkü bu aralık belirli bir voltaj için set edilmiştir. Aralık büyük olursa kıvılcım çakmaz veya tırnak yerine yakın bir nokta bulursa oradan çakar. Aralık az olursa istenen büyüklükte kıvılcım oluşur ama bu sefer tırnak erir veya yamulur.Dolayısı ile tırnak aralığı fabrikasyon belirtilen aralık ne ise sentil ile hasas şekilde ayarlanması şartır. kafadan bilmeden asla ayarını oynamayınız , oynaktırmayınız. Eğer şüpheniz varsa yenisini alınız çok para değil zaten.

aralığın kıvılcıma etkisi ve uygulamalanı görmek için bir adet manyatolu çakmağı feda ederseniz tırnak ucunun etkisini daha iyi anlarsınız..çakmağı alın ve tepesini çıkarın ince bir uç vardır bunu ince tornavida ile milimetreden küçük dilimlerde uzaklığı azaltın veya artırın kıvılcımın nereye kaydığını anlayın. eğer kıvılcım şiddetini denemek isteseniz biraz da canınızın yanmasına katlanabilirseniz(aslında fena çarpar ) ucuna tornavidayı yaklaştırarak kıvılcım yönünü değiştirip metaldan çarpılma gücünü iyice anlayabilirsiniz. Benden uyarması basit bir çakmakta bile ciddi anlık enerji vardır bujidekini bir kere tadsaız bu turnak aralığı işiyle kimsenin uğraşacağını sanmıyorum

vezir hocam dedikleriniz çok mantıklı buji tırnak aralığı artırılırsa kıvılcım yakaladığı en yakın bosluktan kaçak yapar , azaltılırsada buji ömrü kısalır
    zaten lpg de ve benzinde düzgün atesleme sistemine sahip bir arabaya herhangi bir ilave yapılmasını doğru bulmuyorum zaten fabrika araca en uygun bujiyi oneriyor , en iyi yanmayı sağlayan bujinin lpg dede benzindede fark yaratmayacağını düsünüyorum

• quote:

Orjinalden alıntı: mprivateturun

quote:

Arkadasım lpg sistemi sonradan takılan bir sistem. Lpg sistemi araclara uydurummalıdır. Araclar lpg ye uydurulmamalıdır. Orjinalini kullan git ona gore gaz ayarı yaptır. Ne kadar mereaklısınız performans arıtısına. Hic mi dusunmuyosunuz. Bu arabanın performansı artıyo ama neyini kaybediyo diye? Allah askına aracınızın orjinalinde neyse onu kullanın. Sonra geri donulmez sonuclar dogurabilir. Arabanızda yangın cıkar bilmem ne olur vs vs olmaz demeyin. Allah korusun...

Arkadaşım, önce sakin ol.
    Ben performans artışı için sadece buji ile ilgilenmem, endişelenme. Bunun en kısa yolu chip tuning dir, o konu da başlı başına ayrı bir konu.
    Sadece öğrenmek amaçlı soruyoruz, zaten öğrenmek ayıp değil.
    Lpg kiti taktırdıktan sonra araçta bazı farklar oluşuyor, en basitinden geçenlerde bujileri baktırdım, benzindekine göre daha fazla kararmıştı uçları, temizletip tekrar taktırdım, sorduğumda lpg ile kullanımda benzine göre bujilerin ömrü kısalabilir dendi. Ben de bu amaçlı soruyorum ki buji için lpg de aracımızı daha çok kullanıyorsak (benzini sadece gaz bitince gaz almaya giderken kullanıyoruz diyelim) ekstra bir işlem gerekir mi? Zaten inşallah olmaz, aynı bujileri kullanmaya devam edelim istiyorum, çünkü böyle zırıltı işlerle uğraşmaktan gına geldi artık.
    Umarım anlaşılmıştır.

• sn.Wolverine

lpg de buji ömrü kısalabilir sözü biraz mantıklı gibi geliyor lpg ısı değeri benzine göre yüksek bu yüzden bujilerde benzine oranla biraz daha fazla yıpranma olabilir , tabi bu tamamen kendi aklımdan yürüttüğüm bisey . ayrıca orjinal bujide herhangi bir değisiklik yapılmasıda yanlış gibi geliyor çok hissedilir bir fark sağlamayacağı kesin bu yüzden ayarları bozmaya hiç gerek yok diye düsünüyorum ve aracımda lpg taktırdıktan sonra aynı kullanma kılvuzundaki yazan bujileri kullanmaya devam ettim bir zararını görmedim , yaklasık 12 bin km oldu yakında bujileri değistiricem bakalım lpg de bujilerde bi değisiklik varmı benzine göre ,
  • farkın oluşup oluşmayacagını görmek için denemeniz lazım denemeden kesin ibaresini kullanmanız yanlış hadi biz sallıyoruz NGK gibi bir buji üreticisidemi sallıyor merak edip NGK,nin sitesine girip baksanız bu kadar dar görüşlü ve ön yargılı olmayacaksınız. her yakıt çinsinin kendine göre degerleri vardır araç ne kadar bu degerlere yakın çalışırsa okadar kaliteli yanma elde edilir orjinal degerlerde kalırsa ne olur çokta birşey olmaz yanlızca şu şekilde yakınırız araba benzindeki kadar çekmiyor litre bazındada benzinden cok yakıyor fiyat farkı olmasa lpg kullanılmaz diye başkada bir şey olmaz
    quote:

Orjinalden alıntı: brkpls

sn.Wolverine

lpg de buji ömrü kısalabilir sözü biraz mantıklı gibi geliyor lpg ısı değeri benzine göre yüksek bu yüzden bujilerde benzine oranla biraz daha fazla yıpranma olabilir , tabi bu tamamen kendi aklımdan yürüttüğüm bisey . ayrıca orjinal bujide herhangi bir değisiklik yapılmasıda yanlış gibi geliyor çok hissedilir bir fark sağlamayacağı kesin bu yüzden ayarları bozmaya hiç gerek yok diye düsünüyorum ve aracımda lpg taktırdıktan sonra aynı kullanma kılvuzundaki yazan bujileri kullanmaya devam ettim bir zararını görmedim , yaklasık 12 bin km oldu yakında bujileri değistiricem bakalım lpg de bujilerde bi değisiklik varmı benzine göre ,

• benzinde hiçbir sorun olmaz merak etmeyin ve arkadaşların dedigi gibi sorun yaratan bir işlem olsa idi ngk bunu önermezdi ngk,nın sitesinde dowload bolümünde katolok olarak vermiş hem daha detaylı anlattılmış bence inceleyin
    quote:

quote:

Orjinalden alıntı: mprivateturun

quote:

Arkadaşım, önce sakin ol.
    Ben performans artışı için sadece buji ile ilgilenmem, endişelenme. Bunun en kısa yolu chip tuning dir, o konu da başlı başına ayrı bir konu.
    Sadece öğrenmek amaçlı soruyoruz, zaten öğrenmek ayıp değil.
    Lpg kiti taktırdıktan sonra araçta bazı farklar oluşuyor, en basitinden geçenlerde bujileri baktırdım, benzindekine göre daha fazla kararmıştı uçları, temizletip tekrar taktırdım, sorduğumda lpg ile kullanımda benzine göre bujilerin ömrü kısalabilir dendi. Ben de bu amaçlı soruyorum ki buji için lpg de aracımızı daha çok kullanıyorsak (benzini sadece gaz bitince gaz almaya giderken kullanıyoruz diyelim) ekstra bir işlem gerekir mi? Zaten inşallah olmaz, aynı bujileri kullanmaya devam edelim istiyorum, çünkü böyle zırıltı işlerle uğraşmaktan gına geldi artık.
    Umarım anlaşılmıştır.

• quote:

Orjinalden alıntı: pitagora

farkın oluşup oluşmayacagını görmek için denemeniz lazım denemeden kesin ibaresini kullanmanız yanlış hadi biz sallıyoruz NGK gibi bir buji üreticisidemi sallıyor merak edip NGK,nin sitesine girip baksanız bu kadar dar görüşlü ve ön yargılı olmayacaksınız. her yakıt çinsinin kendine göre degerleri vardır araç ne kadar bu degerlere yakın çalışırsa okadar kaliteli yanma elde edilir orjinal degerlerde kalırsa ne olur çokta birşey olmaz yanlızca şu şekilde yakınırız araba benzindeki kadar çekmiyor litre bazındada benzinden cok yakıyor fiyat farkı olmasa lpg kullanılmaz diye başkada bir şey olmaz
    quote:

Orjinalden alıntı: brkpls

sn.Wolverine

yazınıza göre buji değisimiyle benzinle lpg arasındaki farkı kapatabileceğimiz anlamı tasıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brkpls -- 21 Ocak 2009; 20:17:27 >

• bu bircok araçta denendi (kendi aracım dahil) gözle görülür farkvar özellikle ateşleme gücünün düştügü üst devirlerde lpgli araçlarda normalde üst devirlerde güç düşüklügü hissedilir bunu ana sebebi aslında devir yüksedikce endiksiyon bobinine gelen frekansın yükselmesi frekans yükseldikce bobin elektirige karşı daha fazla direnc gösterdigi için ateşleme gerilimi düşer buda yanmayı zayıflatır zaten normalde benzinden daha yüksek oktan sayısına sahip olan lpg ,dede yanma kalitesi düşer
  • Peki, @pitagora arkadaşım, ben aracımda buji değişimi yaptığımda faturaya yazılan rakama baktım ve şunları gördüm: Y1882311101. Bu rakamları Hyundai yedek parça listesinden arattığımda BUJI (RC10YC4)(EL3K+SN2.5) gibi bir ibare ile karşılaştım. Yani sanırım RC10YC4 yazıyor buji üzerine. Kendi gözümle görmeden araştırma ile bu kadarını buldum. Aracım 2001 kasa hyundai accent 1,5 gls. 7 ay önce aracıma sıralı sistem tartarini lpg taktırdım ve bahsettiğiniz yokuş yukarı devir düşüklüğü sorunu az da olsa yaşıyorum benzine göre. Buna göre bana hangi bujiyi kullanmamı önerirsiniz?
  • Not: 86. sayfada 2382 sipariş numaralı BKR5ES-11 buji benim aracımın bujilerine gelen karşılık olarak görünüyor ancak:
    Bir de RC10YC4 arattığımda Champion marka buji takılı olduğunu gördüm.
    Böyle arattğımda da Ngk karşılığı olarak BCPR6ES-11 yazan buji çıktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolverine -- 23 Ocak 2009; 1:51:09 >
  • sayın wolverine
    her marka bujinin hermarka buji firmasında muadili vardır bu numaralar firmalar tarfından atanır hangi marka buji kullanırsanız kullanın fark etmez bu (kitaptaki karşılıgı olduktan sonra) sizin marka tercihiniz olcak sonuçta birbirlerinin muadilidirler ve çene açıları aynıdır benim tavsiyem aracın kitapcıgındaki markayı tercih edin ve bu %20 kapama işlemini onun üzerinde gerçekleştirin farkı göreceksiniz ama dikkat edin mutlaka sentil çakısı ile yaptırn işlemi SİZİN TIRNAK ARALIGINIZ 1.1mm bunu 0.9mm indirmeniz yeterli olacaktır
    quote:

Not: 86. sayfada 2382 sipariş numaralı BKR5ES-11 buji benim aracımın bujilerine gelen karşılık olarak görünüyor ancak:
    Bir de RC10YC4 arattığımda Champion marka buji takılı olduğunu gördüm.
    Böyle arattğımda da Ngk karşılığı olarak BCPR6ES-11 yazan buji çıktı.

Montaja ilişkin bir çift söz.
    İki yönlü motorda bujiler tıpkı standart bir motorda
    olduğu gibi monte edilir. Eski buji sökülmeden önce
    silindir kapağını temizlemek gerekir. Yeni buji ise önce
    elle yuvasına yerleştirilir ve sonra tork anahtarı
    yardımıyla doğru sıkma torku ile sıkıştırılır.
    Kimi durumlarda motorlar gazlı çalışmaya dönüştürüldüğünde
    elektrot aralığını, standart olarak benzinli
    çalışma için tavsiye edilene göre çok az, en çok 0,3
    mm oranında azaltmak faydalı olabilir - böylece kıvılcım
    daha rahat sıçrayabilir. NGK NIN SİTESİNDEN ALINTIDIR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pitagora -- 24 Ocak 2009; 8:32:26 >

• Yani bu durumda ben Ngk buji almadan aracıma takılan Bosch veya Champion bujileri üzerinde gerekli düzeltmeleri yaptırarak bujileri taktırırsam aynı sonuca ulaşırım sonucuna mı varıyoruz @pitagora arkadaşım? Ve serviste sentil çakısı bulunabilir değil mi? Yani 1.1mm.den 0.9mm.ye düşürün sentil çakısı kullanarak dediğim zaman bana çırak/usta o da ne? şeklinde bir yaklaşımda bulunmaz inşallah..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolverine -- 24 Ocak 2009; 14:13:47 >
  • quote:

Yani bu durumda ben Ngk buji almadan aracıma takılan Bosch veya Champion bujileri üzerinde gerekli düzeltmeleri yaptırarak bujileri taktırırsam aynı sonuca ulaşırım sonucuna mı varıyoruz @pitagora arkadaşım? Ve serviste sentil çakısı bulunabilir değil mi? Yani 1.1mm.den 0.9mm.ye düşürün sentil çakısı kullanarak dediğim zaman bana çırak/usta o da ne? şeklinde bir yaklaşımda bulunmaz inşallah..

sentil çakısı her motor tamircisinde bulunur , bu çakıyla supap ayarlarınıda yapıyorlar , ancak iş durumu tamirciye anlatmada müsteriyi hiç birsey bilmiyor gözüyle baktıklarından dert anlatmak zor oluyor ustalara
  • brkpls arkadaşımızın dedigi gibi her motor tamircisinde bulunur sentil çakısı dış görünüş itibari ile çakıya benzer gelde 0,01mm den 1mm kadar tüm ölçüleri bünyesinde barındıran çelik parçalardan oluşur sorunuza gelince evet bujinin markası önemli degil o size kalmış ngk söylememin sebebi bu konuya egilmiş olmaları çokta iyi yapmışlar biz butür konularda insanları ikna etmekte zorluk çekiyoruz bu şekilde bize güvenilir kaynakta oluşturmuş oluyorlar
    size küçük birşey anlatayım bilgilendirmek adına lpg,li opel kullanan bagzı arkadaşlar bunu çok iyi bilir opellerin kronik sayılabilecek bir endiksiyon bobini sorunu vardır 100,000km doldurmadan emisyona girer (hepsi degil tabiki) bunu benzinde anlamanız güçtür karşımıza biraz tork düşüklügü ve emsallerinden fazla yakıt yakmak gibi fazla dikkat cekmeyen sorunlar çıkartır ama bu arabaya gaz takarsanız emisyondan dolayı çıkan kıvılcım gazı yeterince ateşleyemiyecek kadar zayıftır araç kalkış yaparken titrer zorla kalkış yapar bu sorunu ancak endiksiyon bobinini degiştirerek çözersiniz ve piyasada lpg endiksiyon bobinin ömrünü kısaltıyor yada bozuyor diye hurafeler çıkartılıyor artı birşey daha eklemek istiyorum en kötü bujini bile ömrü 20,000 km dir ama sürekli ısınıp sogumadan ve elektron kurozyonundan sebep mikron mikron tırnakların arası açılır zaten lpg,de yetersiz olan tırnak aralıgı hepten yetersiz hale gelir benzinde sorun yaratmayan buji lpg,de kendini bariz belli eder sizde bakıma gittiginizde daha 5000km,yi yapmamış bujilerinizi yeniden ayarlamak yerine hem kolay hem karlı olan yolu seçiyorlar ve hemen bujileri degiştirirler yahu insaf 5000km,de yag deştirmiyoruz buji neden degişsin(özel bir sorun yoksa) buji firmalarına imail atın sorun bakalım en dandik bujilerine kaç km ömür biçiyorlar kusura bakmayın biraz uzun oldu ama idare edin artık

Yani bu durumda ben Ngk buji almadan aracıma takılan Bosch veya Champion bujileri üzerinde gerekli düzeltmeleri yaptırarak bujileri taktırırsam aynı sonuca ulaşırım sonucuna mı varıyoruz @pitagora arkadaşım? Ve serviste sentil çakısı bulunabilir değil mi? Yani 1.1mm.den 0.9mm.ye düşürün sentil çakısı kullanarak dediğim zaman bana çırak/usta o da ne? şeklinde bir yaklaşımda bulunmaz inşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pitagora -- 25 Ocak 2009; 0:58:30 >

• O zaman bujileri yenilerken böyle bir ayar yapmasını istediğimde usta sorun çıkmadan bunu yapabilecektir değil mi?
  • ok
  • quote:

Orijinalden alıntı: 3K

ve artı lpg,li araç kullanıyorsanız buji tırnak aralıgını %20 kapattırın lpg benzine göre zor yanan bir yakıttır ( benzin tutuşma ısısı 350c lpg,nin tutuşma ısısı 550c ) bu işlem sonucu bujileriniz daha güçlü kıvılcım oluşturacak ve buda lpg,de daha verimli yanma saglıyacak............

Tırnak aralığını kapattırmayın sentil çakısı ile bile her usta her zaman tüm bujilerde aynı aralığı tutturamıyor.
    Zaten bunun için sitede buji konusu da var ama okuduğum kadarıyla aynı şekilde tırnak aralığı 0,7 mm kadar kapatılmış bujilerin orijinali var Bosch ve NGK ikisi de üretmişler. onlardan alın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redstone78 -- 28 Eylül 2011; 16:07:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: redstone78

quote:

Orijinalden alıntı: 3K

ve artı lpg,li araç kullanıyorsanız buji tırnak aralıgını %20 kapattırın lpg benzine göre zor yanan bir yakıttır ( benzin tutuşma ısısı 350c lpg,nin tutuşma ısısı 550c ) bu işlem sonucu bujileriniz daha güçlü kıvılcım oluşturacak ve buda lpg,de daha verimli yanma saglıyacak............

Tırnak aralığını kapattırmayın sentil çakısı ile bile her usta her zaman tüm bujilerde aynı aralığı tutturamıyor.
    Zaten bunun için sitede buji konusu da var ama okuduğum kadarıyla aynı şekilde tırnak aralığı 0,7 mm kadar kapatılmış bujilerin orijinali var Bosch ve NGK ikisi de üretmişler. onlardan alın.

paran çoksa niye olmasın. biz bu yazılrı yazdıgımızda bu bahsettiniz bujilerin esamesi yoktu ve eger bujileriniz yeni ise işlem sentil çakısı çok basit şekilde yapılır eger bir usta bu basit işlemi yapamıyorsa ona usta demeyin zaten

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.