Şimdi Ara

php - Could not connect to database server.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
624
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba arkadaşlar benim bu konuda çok bilgim yok umarım daha önce sorulmamıştır biraz inceledim herkezin sorusu baya üst seviyedeyken benimki biraz sırıtacak ama kusura bakmassınız benim bir arkadaşımın domaini ve hostu var bende onun hostunda php scripleri deniyorum 2 gün oldu gerçi onun httpdocs dosyasında deneme die bi klasor açtim

http://adresivermiyorum.com/deneme/install.php bu dostati açıyorum ama bu server ve datebase bunlari doldurmam gerekiyor anlatimlarına baktım ama bunlar hep bilgisayarında php serveri kurmuşlar için genede host ustunden onlari dinletek denedim ama bir sonuç alamadim acaba burda server username passaword ve datebase name bölümüne ne yazacağım birde benim datebasim yok bu bir scrip bunun içinde bu işlemler için hazir datebase var benmi bulamadim acaba

Installation Process
    Step 1 of 3
    Please enter your database details in appropriate fields. You can ask your hosting service provider for these details.
    You have 1 error:
    Could not connect to database server. Please check provided details
    Server
    Username
    Password
    Database Name

• Birincisi database diye söz ettiği şey, senin scriptinin çalışma esnasında verileri çekeceği yer. Yani senin ekranda gösterilsin gösterilmesin, scriptin yorumlayacağı herhengi bir veriyi doğrudan scriptin içine yazman demek o scriptin tek bir sayfasının (sittin * sittin ) satır olması demek. Dolayısıyla scriptin kendi içerisindeki - özellikle HTML verisi - yükünü azaltmak için veritabanı kullanaılır. Hazır script dediğinde benim aklıma ilk gelen VBulletin, SMF, Joomla vb gelio. Ya da sana en basitinden şöyle bir örnek vereyim. Benim sana yazdığım bu cevap doğrudan adres çubuğunda gördüğün sayfanın içine yazılmıyo. Bu cevap veritabanına kaydedilio ve bu sayfa bu yazıyı veritabanından çekio. Yani bu sayfanın içinde aslında mesajlar değil bu mesajların ekrana basılması için veritabanından veriyi çeken işlemler yer alıo.

Şimdi sorunun diğer boyutuna gelelim. O dediğin yerlere neler yazman gerektiğini söylesem de veritabanı tam olarak ne demektir bilmeden bişi yapamazsın. İkincisi veritabanım yok hazırı var mı demişsin. Evet var. Zaten bütün veritabanları hazırdır . Yani veritabanı dediğin şey bir programdır. Bu programa da veritabanı sunucusu denir. Sen bu sunucu içerisinde bir veritabanı, veritabanı içinde de tablolar oluşturursun. Senin verin de yeri hangi tabloysa senin girdiğin özelliklerle o tabloda tutulur. Bu veritabanı senin scriptinde istenen veritabanı adıdır. Bi de bu veri tabanına erişme yetkisi olan kullanıcı vardır. o da veritabanı kullanıcısıdır ya da database user olarak geçer. Bi de o kullanıcının veritabanına erişmesi için parolası vardır. bu da database password olur.

Yani sorunun cevabını tam olarak alabilmen için

1. ya scriptin ne olduğunu ve hangi veritabanı sunucusunu (MySQl, MSSQL, PostgreSQL, SQLite, ORACLE, dahauzardagiderSQL, falanfişmanSQL gibi ) kullandığını bilmemiz lazım
    2. hepsinden önce senin bir veritabanı nedir ne iş yapar bilmen lazım
    3. sonra o scriptin hangi veritabanıyla çalıştığını bilmen lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TradeMark -- 25 Temmuz 2010; 1:18:56 >

• Siteni yerelde hazırlıyorsun. PHP kullanıyorsan MySQL veritabanı kullanacaksın. Bunun için XAMPP programı paket halindedir ve senin işini yerelde çözer. Burda adres çubuğuna yazdığınhttp://localhost/phpmyadmin ifadesinden sonra veritabanı sunucusuna ulaşırsın. Bu alanda bir veritabanı oluşturmalısın. XAMPP kurulduğunda varsılan olarak kullanıcı adı root, şifre ise boştur. Sen veritabanın için bir kullanıcı oluşturup bir de şifre vermelisin yerelde. Veritabanın hazır olduğunda siteyi de bitirdiğinde üst kısımda dışa aktar diye bir buton var. Buna tıklayıp zip olarak kendi bilgisayarına bu veritabanı dosyasını kaydet. Ardından hostta plesk panelde ya da C panelde bir veritabanı oluşturmalısın. Oluşturduğun veritabanın kullanıcı adı ve şifresi yereldekiyle aynı olmalı. Ardından Hostta oluşturduğun veritabanının yönetim panelinden içe aktar diye bir buton vardır. Buna tıklayıp bilgisayarına daha önce kaydettiğin veritabanı bilgilerini hosttaki vt içine aktardığında sorunun çözülür.

• Sana bunları anlatmak deveyi hendekten atlatmaktan zor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.