Şimdi Ara

Plaka boyasının eskimesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
22
Cevap
0
Favori
4.069
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Aracımızda ki plakanın boyası yıkama, yağmur, kar derken yavaş yavaş sökülmeye, eskimeye başladı. APP plaka yasak biliyorsunuz. Oje, çıkmayan siyah kalem gibi ürünlerle mi düzelteceğim? Bu yöntemlerde çevirmelerde sıkıntı yaşar mıyım? Yoksa yeni plaka için mi başvurmalıyım? Teşekkürler.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Plaka Boyamasının Eskimesi: Bilmeniz Gerekenler

Plakanızın boyası eskidiyse ve güncellenmesi gerekiyorsa, bu süreç hakkında bilmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır.

Plaka Boyama Yasal Mı?

Türkiye'de plaka boyama yasal olarak yasaktır. Plakanıza boyamak veya üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak, yetkisiz bir müdahale olarak kabul edilir.

Plaka Boyama Cezası

Plaka boyamanın cezası, 6080 sayılı Türk Ceza Kanunu'na göre 5.239 TL idari para cezasıdır. Ayrıca, yetkililer plakanızı da el koyabilir.

Plaka Boyama Nasıl Yapılır?

Plaka boyama yasal olmadığından, bu konuda nasıl yapılacağına dair talimatlar vermememiz gerekiyor. Ancak yetkili bir otorite tarafından yapılması gereken bir işlem olduğunu vurgulamak önemlidir.

Plaka Boyası Eskimesi

Plaka boyası zamanla çeşitli faktörler nedeniyle eskiyebilir, bunlar arasında şunlar yer alır:

• Güneş ışığı
    • Yağmur ve kar
    • Kimyasallar
    • Çizikler ve darbeler

Boya eskidiğinde, aşağıdakiler gibi sorunlara yol açabilir:

• Plakanın okunabilirliğinin azalması
    • Polis tarafından cezalandırılma riskinin artması
    • Aracınızın değerinin düşmesi

Öneriler

Plakanızı boyanın eskimesinden korumak için aşağıdaki önerileri takip edebilirsiniz:

• Aracınızı kapalı bir garajda veya gölgelik altında park edin.
    • Plakanızı düzenli olarak temizleyin ve cilalayın.
    • Plakanızda çizik veya hasar varsa, yetkili bir servise tamir ettirin.

Sonuç

Plaka boyası eskimesi, plakanızın okunabilirliğini azaltabilen ve yasal sorunlara yol açabilen ciddi bir sorundur. Plaka boyamanın yasal olmadığını unutmamak ve aracınızın plakasını korumak için gerekli önlemleri almak önemlidir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • quote:

Orijinalden alıntı: Losgalacticos

Merhaba arkadaşlar. Aracımızda ki plakanın boyası yıkama, yağmur, kar derken yavaş yavaş sökülmeye, eskimeye başladı. APP plaka yasak biliyorsunuz. Oje, çıkmayan siyah kalem gibi ürünlerle mi düzelteceğim? Bu yöntemlerde çevirmelerde sıkıntı yaşar mıyım? Yoksa yeni plaka için mi başvurmalıyım? Teşekkürler.

app yasak degil diye biliyordum,yasaklandimi?
  • uçanBalık kullanıcısına yanıt
    Yassah gardaşüm

yasaklandı
  • quote:

Orijinalden alıntı: erol börek

Yassah gardaşüm

yasaklandı

sebebi neydiki
  • quote:

Orijinalden alıntı: uçanBalık

quote:

Yassah gardaşüm

yasaklandı

sebebi neydiki

Bilmiyorum.
    Çok da ilgilendiğim bi konu değil, derdim de değil.
    Ama bu ohal dalgasına, khk ile sokuşturdukları birçok şeyden biri.
    Biraz araştırın göreceksiniz. Zaten ohal konu olunca sebep falan olmuyor, direk kararname ile geçiriyorlar, ben yaptım oldu, kimse de hesap soramıyor.
    Bu kadar basit.

Bir sürü kişinin canı yandı bu app yüzünden, biraz araştırın forumu, guugılı.

• hoksi kullanıcısına yanıt
    Hocam yasak olan bunlar zaten.
  • Siyah oto boyasıyla üstünden geçin yeter. Uğraşmak istemiyorsanız bi oto kaporta-boyacısına gitseniz 5 dakikada halleder. 10-20 tl siftah atsanız yeter.
  • quote:

hocam birde komple plakayı sacıyla birlikte farklı yapıyorlar ya onları kastetmiştim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hoksi

quote:

hocam birde komple plakayı sacıyla birlikte farklı yapıyorlar ya onları kastetmiştim.

Bir araba grubuna üyeyim Facebook'ta sizin gönderdiğiniz linkte ki ürünleri söküyorlardı plakadan. O dediğimiz sacıyla birlikte yapılanlar daha fena şekilde.

@butterfly_effect_53 Öncesinde kendim çıkmayan karton kalemi gibi ürünlerle deneyeyim diyorum hocam, baktım beceremiyorum hemen götürürüm o zaman.

• quote:

Orijinalden alıntı: butterfly_effect_53

Siyah oto boyasıyla üstünden geçin yeter. Uğraşmak istemiyorsanız bi oto kaporta-boyacısına gitseniz 5 dakikada halleder. 10-20 tl siftah atsanız yeter.

hocam sizin orlari bilmemde, burdaki ustalar ufakbtefek isleri zman kaybi olarak gorup ilhilenmek bile istemiyorlar
  • Siyah folyo yapıştırın sorun olmaz hem de güzel oluyor.
  • Benim aracımda da çok az silinme vardı siyah ojeyle üzerinden gittim eskisi gibi oldu. iki yıldır da soyulmadı hâlâ öyle duruyor.
  • 5-10 TL ye Plaka Kalemi var oto aksesuarcılarında ve hepsiburada n11 gittigidiyor tarzı sitelerde satılıyor alıp boyayabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkann_06 -- 29 Ocak 2017; 3:34:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: uçanBalık

quote:

Yassah gardaşüm

yasaklandı

sebebi neydiki

Plaka boyasının eskimesi

İşte bu yüzden, insanımız arabanın plakasını dahi "Süs" zannettiği için cılkını çıkarmıştı. Bu iş kamera ile tespiti de zorlaştırdığı için yasaklanması iyi oldu bence.

• plaka süs değil.cahilin meşkaleside boş oluyor arkadaş.hepsini tıkacan içeri geçcen varya.
  • Kalıcı tahta kalemi gibi birşeyle üzerinden geçtim. Güzel oldu fakat rengi tam siyah değil sanki. 2 kez çevirme yaşadım bir sorun olmadı.
  • quote:

Kalıcı tahta kalemi gibi birşeyle üzerinden geçtim. Güzel oldu fakat rengi tam siyah değil sanki. 2 kez çevirme yaşadım bir sorun olmadı.

Permenant kalemler tam siyah değil de morumsu bir renk oluyor. Fakat en pratik yöntemdir. Daha kalıcı bir şey lazımsa siyah boya alınır, ince fırça ile dikkatlice sürülür.
  • Bende de aynı sıkıntı var.Geçenler de arkadan bir aracın vurması sonucu plakadaki rakamların boyası silinmişti biraz.Otoyollar da hgs geçişlerinden korkuyorum plakayı okuyamayıp ta ceza gelirse diye.

Siyah oje veya plaka kalemleriyle halletmeye çalışacağım artık.
  • goodorevil kullanıcısına yanıt
    Araç bilgilerinde Mercedes yazıyor??? Ama dediğiniz doğru, tespiti oldukça zorlaştırıyor. Ama yazı fontu değiştiği için. Geçerli yazı fontunda yapılan app plakalarda var, onların tespiti zorlaştırdığı falan yok.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.