Şimdi Ara

PPPoA PPPoE Nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
55.212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Modemi kurarken 2 seçenek var bunların 2 sindede internete giriyor ancak hangisini seçsem daha iyi olur?

• Yapay Zekanın Yanıtı

PPPoA ve PPPoE Nedir?

İnternet'e erişim için kullanılan iki yaygın protokol, PPPoA (Noktadan Noktaya Protokol üzerinden Asenkron Aktarım Modu) ve PPPoE'dir (Noktadan Noktaya Protokol üzerinden Ethernet).

PPPoA

PPPoA, DSL (Dijital Abone Hattı) bağlantıları üzerinden internet erişimi sağlayan bir protokoldür. PPPoA, verileri ATM (Asenkron Aktarım Modu) hücrelerine paketler ve gönderir.

PPPoE

PPPoE ise Ethernet tabanlı bağlantılar üzerinden internet erişimi sağlayan bir protokoldür. PPPoE, verileri Ethernet çerçevelerine paketler ve gönderir.

iPoE vs. PPPoE

iPoE (İnternet Protokolü üzerinden Ethernet), PPPoE'ye benzer ancak genellikle daha hızlı hızlar ve daha düşük gecikme süresi sunan bir protokoldür. iPoE, verileri doğrudan Ethernet çerçevelerine paketlerken, PPPoE önce verileri PPP (Noktadan Noktaya Protokol) çerçevelerine paketler.

PPPoA/PPPoE'nin Seçilmesi

PPPoA veya PPPoE'yi seçmek, internet servis sağlayıcın (ISS) desteklediği protokole bağlıdır. Bazı ISS'ler yalnızca PPPoA veya PPPoE sunarken, diğerleri her ikisini de sunar.

Hangi Protokol Daha İyi?

iPoE, genellikle PPPoE'den daha iyi performans gösterir. Ancak iPoE, tüm ISS'ler tarafından desteklenmeyebilir. PPPoA ve PPPoE arasındaki farklar bağlantı hızınızı ve gecikme sürenizi etkileyebilir. En iyi protokol, ISS'nin sunduğu seçeneklere ve kendi özel ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • quote:

Orjinalden alıntı: arkadaşlar bu konuya net bir açıklık getireyim türkiyede telekom altyapısınde sadece 2 tane network var bir tanesi NEC(namı değer PPPoE-LLC) diğeri ALCATEL(PPPoA-VCMUX) bunların aralarındaki fark NEC eski sistem fakat ALCATEL yeni sistem örneğin NEC network u ADSL2+ desteklemiyor gerçi bu "2+" ne zaman gelecek bilgim yok ama(hoş telekom da teknik desteğinde bunun ne olduğu konusunda hiç bir bilgisi yok) ALCATEL networku ADSL2+ desteklediği için tüm portları buna geçiriyorlar ve modem üreticileride (bunlara uyduruk modemleri dahil etmeyelim) bununla ilgili gerekli çalışmaları yapıyorlar dikkat ederseniz şu an satışı yapılan modemlerin üstlerinde ADSL2+ uyumludur şeklinde ibareler mevcut tamamı bu yeni altyapıya uyum sağlamak içindir. ve bu tipte modemler genelde PPPoA yada PPPoE her ikisindede çalışmaktadır ve önemle belirteyim şu anda yeni satışı yapılan tüm adsl portları ister superonline ister telekom hepsi PPPoA-VCMUX VPI:8 VCI:35 standart ayardır. destek almak istediğinizde 4440375 teki garip adsl den bihaber arkadaşlarımızın kafalarını şişirmeyelim :)
    kolay gelsin

• benim bildiğim buna sen değil servis sağlayıcı karar veriyor ve şu an PPPoE kullanılıyor. PPPoE ve PPPoA bir iletişim protokolu, internette biraz araştırma yaptım, bazı yerlerde PPPoEoA yazıyor PPPoE için, bunun nedeni ise PPPoE aynı zamanda PPPoA protokolunu de kapsıyor. Yani PPPoE daha kullanışlı. Ama bazı eski cihazlar PPPoE destekli değil. O yuzden hala PPPoA desteği veriliyor. Kullandığın servis sağlayacının nasıl bir alt yapısı olduğu çok önemli çünkü bazı servis sağlayıcılar bazı özellikleri sadece PPPoE için veriyor. Yabancı forumlarda PPPoE ayarını kullanırken PPPoA ayarına geçince msn, pop mail gibi serverlara bağlanma sorunu yaşadığını yazanlar var. Yani PPPoE kullanmanı tavsiye ederim
  • Yaşadığın bölgeye bağlı.
  • ben masaüstü bilgisayarımdan yalnızca pppoe ile bağlanabiliyorum, laptoptan ise iki şekilde de bağlanabiliyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: HydroAcidX

quote:

Orjinalden alıntı: arkadaşlar bu konuya net bir açıklık getireyim türkiyede telekom altyapısınde sadece 2 tane network var bir tanesi NEC(namı değer PPPoE-LLC) diğeri ALCATEL(PPPoA-VCMUX) bunların aralarındaki fark NEC eski sistem fakat ALCATEL yeni sistem örneğin NEC network u ADSL2+ desteklemiyor gerçi bu "2+" ne zaman gelecek bilgim yok ama(hoş telekom da teknik desteğinde bunun ne olduğu konusunda hiç bir bilgisi yok) ALCATEL networku ADSL2+ desteklediği için tüm portları buna geçiriyorlar ve modem üreticileride (bunlara uyduruk modemleri dahil etmeyelim) bununla ilgili gerekli çalışmaları yapıyorlar dikkat ederseniz şu an satışı yapılan modemlerin üstlerinde ADSL2+ uyumludur şeklinde ibareler mevcut tamamı bu yeni altyapıya uyum sağlamak içindir. ve bu tipte modemler genelde PPPoA yada PPPoE her ikisindede çalışmaktadır ve önemle belirteyim şu anda yeni satışı yapılan tüm adsl portları ister superonline ister telekom hepsi PPPoA-VCMUX VPI:8 VCI:35 standart ayardır. destek almak istediğinizde 4440375 teki garip adsl den bihaber arkadaşlarımızın kafalarını şişirmeyelim :)
    kolay gelsin

bu bilgi baya eski heralde kardeş
    şu an santrallerin %90'nda PPPoE den nete çıkıyorsun. PPPoA sıkıntı çıkarıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akhelmet -- 5 Mart 2009; 22:39:44 >

• eski sistem veya yeni sistem olayı diye birşey yok.DSLAM arkasındaki network çeşidinin ismidir PPPoA ve PPPoE.
    PPPoA: ATM network üzerinden internete çıkılır.
    PPPoE: Ethernet networkü üzerinden internete çıkılır.

Telekomun vermiş oldugu karardan dolayı en son kurulan networkler ethernet networküdür.Önceleri ATM networkler kuruluyordu.(Routerlar arasında)
  • quote:

Orjinalden alıntı: LostNdumb

eski sistem veya yeni sistem olayı diye birşey yok.DSLAM arkasındaki network çeşidinin ismidir PPPoA ve PPPoE.
    PPPoA: ATM network üzerinden internete çıkılır.
    PPPoE: Ethernet networkü üzerinden internete çıkılır.

Telekomun vermiş oldugu karardan dolayı en son kurulan networkler ethernet networküdür.Önceleri ATM networkler kuruluyordu.(Routerlar arasında)

• arkadaşlar bnde ttnet çağrı merkezi adsl teknik destekteyim bu protokoller bağlı olduğunuz santraldeki dslamlere bağlı şimdi kullanılan dslamler huawei,yeni nec,alcatel mesela benim bağlı olduğum dslam alcatel şu an modemim airties modem ayarlarında PPPoA/vcmux seçili ve çatır çatır çalışıo gayette ii kopma falan yaşamıorum aynı binada oturduğum başka bi arkadaşımın dslami ise nec ama onda PPPoA olmuo bağlantı sağlamıo yani dslame bağlı bu protokoller

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ttnetadsltd -- 8 Ekim 2009; 13:01:23 >
  • Merhaba Arkadaşlar

Internet TTNET bölümü altındaki "1 Mbit PPPoA ADSL Bağlantısında Maksimum Hız Kaçtır ?" konusu hakkında bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

PPPoA'nın maksimum dosya indirme hızını ölçmek istiyorum. Bende PPPoE var maksimum 107 KByte'da dosya indiriyor ve ttnet'in sitesinde de hız maksimum 107 KByte çıkıyor. Ama PPPoA nasıl bilemiyorum.

Birde telekom PPPoA portu DSLAM'lardan alıyormu ? Bir yerde "Artık telekom PPPoA almıyor, artık desteklemiyor." diye okudum. Bunu sen iyi bilirsin ttnetadsltd, ttnet çağrı merkezi teknik destekte çalıştığını yazmışsın.
  • hız farkı olmaz bence ya
  • ben pppoe ile baglanamıyorum, çok sorun yaşadım hatta konuda açmıştım. kendi çabalarımda pppoa ile baglndım. herhangibir hız farkı yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pppoa

Merhaba Arkadaşlar

Internet TTNET bölümü altındaki "1 Mbit PPPoA ADSL Bağlantısında Maksimum Hız Kaçtır ?" konusu hakkında bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

PPPoA'nın maksimum dosya indirme hızını ölçmek istiyorum. Bende PPPoE var maksimum 107 KByte'da dosya indiriyor ve ttnet'in sitesinde de hız maksimum 107 KByte çıkıyor. Ama PPPoA nasıl bilemiyorum.

Birde telekom PPPoA portu DSLAM'lardan alıyormu ? Bir yerde "Artık telekom PPPoA almıyor, artık desteklemiyor." diye okudum. Bunu sen iyi bilirsin ttnetadsltd, ttnet çağrı merkezi teknik destekte çalıştığını yazmışsın.

şu an ole bi durum yok ama biz pppoe/llc olarak modem ayarı yaptırıyoruz
  • bugün netim giti , modemin ışıkları yanıyordu ama internet yoktu. airties 101 in gelişmiş seçeneklerine baktım, bağlantı durumunda adsl de fiziksel bağlantı ibaresi vardı , yani ip v.b değerler yoktu. baya bir uğraştım, modeme reset attım, pc ye attım olmadı, kafayı yiycektim, hatta win7 den şüphelenip xp ye dönecek kadar çıldırmıştım , sonra aklıma airties cd si ile bağlantı şifreleriyle felan oynamak geldi. şifremi felan tekrardan girdim, olmadı , modeme res , pc ye res yine olmadı.sonra niyeti bozdum , bütün ayarlara dalmaya karar verdim ve ilk menüdeki PPPoA yı PPPoE ile değiştirdim .oda nesi modem nete bağlandı gözüküyor ama net hala yok , neyse yine modemi açıp kapadım, pc ye res attım ve beklemeye başladım , sonunda bağlantının geldiğini gördüğümde gözlerim yaşarmıştı

not: smile adsl kullanıyorum ve bu konulardada acemi sayılmam

• TTNet Tr069 bağlantı Erzurum'dayım abi Huawei HG532e modem var PPPoE'de sıkıntı yaşıyorum. Nasıl çözerim? Kablosuzda hiç bağlanamıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.