Şimdi Ara

Psikolojinin önü kapalı mı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
1.477
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Psikoloji okumak için eşit ağırlık seçtim ama babam her fırsatta akrabaların içinde beni küçük düşürüyor yok sözelciymişim yok ilerde işsiz kalıp kendinden para isteyecekmişim vs. Sizce vazgeçip başka bir bölümü mü hedeflemeliyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Psikoloji Bölümünün Önde Gelecek Bir Meslek Olup Olmadığı

Psikoloji, insan zihnini ve davranışını inceleyen bilimsel bir disiplindir. Son yıllarda, psikolojiye olan ilgi ve talep artmış, bu da "psikoloji önü açık mı" sorusunu gündeme getirmiştir.

Psikolog ve Psikiyatristlerin İş Piyasası

Psikologlar, zihinsel sağlık sorunlarını teşhis etmek ve tedavi etmek için eğitim almış profesyonellerdir. Psikiyatristler ise tıp eğitimi almış doktorlardır ve zihinsel bozuklukları teşhis ve tedavi edebilirler. Her iki meslek de iş piyasasında talep görmektedir.

Gelecekteki Kariyer Olanakları

Psikoloji bölümü mezunları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda kariyer yapabilirler:

• Klinik Psikoloji
    • Okul Psikolojisi
    • Endüstriyel-Örgütsel Psikoloji
    • Adli Psikoloji
    • Danışmanlık

Bu alanların tümünde, psikologlara olan talep yüksektir ve bu da psikoloji bölümünün önünün açık olacağını göstermektedir.

İstihdam İstatistikleri

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma İstatistikleri Bürosu'na göre, psikologlar için istihdamın 2021'den 2031'e kadar %8 oranında artması bekleniyor. Bu, tüm mesleklerin ortalamasından daha hızlı bir büyümedir.

Sonuç

Psikoloji önü açık bir alandır. Psikologlara ve psikiyatristlere olan talep hem günümüzde hem de gelecekte devam edecektir. Psikoloji bölümüne ilgi duyanlar, başarılı ve tatmin edici bir kariyere sahip olma konusunda iyimser olabilirler.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • formasyon alıp devlete girebilirsin
    özel sektörde niye önü kapalı olsun modern çağda yaşıyoruz artık psikoloğa giden insan sayısı hızla artıyor,fakat kendine bir dönüp bak ben psikolog olabilir miyim bu işi isteyerek yapabilir miyim diye sor

ek bilgi: istanbul da özel bir üniden psikoloji mezunu arkadaş 1700 liraya çalışıyor
  • Psikoloji bölümü cevren ve paran yoksa cacık. Gerci devlet atamalari nispeten daha iyi bircok bolume gore ama devlette maaslari hemsireden farksiz. Formasyon alsan eb azindan rehber ogretmen olur senenin yarisinda yatarsin.

• Değil hocam tam tersi hatta. Baban gibi insanlar tıp dışındaki dalları asgari ücretlinin bir üstü olarak görüyor normaldir.

• fabrizo kullanıcısına yanıt
    aga vasıfsız adam zaten 2 bine iş başı yapıyor günde 10 saatten , hiç okumayalım daha iyi o zaman
  • quote:

Orijinalden alıntı: KNO3

aga vasıfsız adam zaten 2 bine iş başı yapıyor günde 10 saatten , hiç okumayalım daha iyi o zaman

Aynen ha.
    Eskiden doktorlukla kıyaslanan mühendisliğe 1500-2500 le başlarsın diyorlar bir de kaliteli okullardan
    Para mı lan 2-3 bin!

• Mr.Prestige kullanıcısına yanıt
    Beyler kac yasindasiniz uni bitirdiniz mi ya da is hayatina girdiniz mi

Kimse sizi 3 binden baslatmaz özel sektörde konu kısır döngüye girmesin kendini ne kadar gelistirirsin o kadar para kazanirsin isttisnai mesleleri saymazsa sartlar böyle 2-3 bin paramı demissin o parayi teklif eden bile olmaz

Kendimden ornek verirsen istanbul uni maliye mezunuyum 1 yil kadar özel bankalarda calistim elime gecen para primlerle birlikte 2000 anca ediyordu,simdj devletteyim de rahatladim biraz da olsa

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önü kapalı değildir , niye olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: fabrizo

Kimse sizi 3 binden baslatmaz özel sektörde konu kısır döngüye girmesin kendini ne kadar gelistirirsin o kadar para kazanirsin isttisnai mesleleri saymazsa sartlar böyle 2-3 bin paramı demissin o parayi teklif eden bile olmaz

Kendimden ornek verirsen istanbul uni maliye mezunuyum 1 yil kadar özel bankalarda calistim elime gecen para primlerle birlikte 2000 anca ediyordu,simdj devletteyim de rahatladim biraz da olsa

2-3 bin para mı derken bu parayı hedefleyip memnun olanlara dedim yoksa ben de bu civarda başlayacağım muhtemelen

• quote:

Orijinalden alıntı: fabrizo

Hocam peki avrupadaki bir üniden falan mezun olursak teklif edecekleri ücrette bir değişim olur mu?

• Ben okuyacağım. Bana da para kazanmazsın diyorlar. Dinleme kimseyi kardeşim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kendini ne kadar gelistireceginle alakali her meslek icin oyle ne yaparsan iyisini yap her turlu kazanirsin

• psikolojiyi napacaksın bırak yahu kızlar okuyo işte bayana uygun meslek vs kafasıyla devlete girebilceğin alanlar oku
  • 2.sınıf psikoloji öğrencisiyim. İmkanım olsa bölümü bırakırım. 4 yıl lisans oku + 2 sene yüksek lisans yap kazanacagın maaş 1,500.1,700 arası. En dandik yer 85 puan istiyor kpss'de. Sen düşün gerisini.

• Psikoloji insana deger verilen ulkelerde degerlidir. Turkiyede bos adam isi olarak gorulur o yuzden

• quote:

Orijinalden alıntı: Derin Mavi

Psikoloji bölümü cevren ve paran yoksa cacık. Gerci devlet atamalari nispeten daha iyi bircok bolume gore ama devlette maaslari hemsireden farksiz. Formasyon alsan eb azindan rehber ogretmen olur senenin yarisinda yatarsin.

Amaci rehber ogretmen olmaksa neden psikoloji okuyup egitimini 5 yilda hatta hazirlik okuyacaksa 6 yilda bitiriyor? Direk pdr okusun daha iyi.

Ozel sektorde calismayi dusunursen iyidir devlet alimlarinda kontenjani az oluyor.

• şimdi sen matematik çözemediğin için sözel seçip bari psikoloji okuyayım diyenlerdensen evet işsiz kalma ihtimalin yüksek ama gerçekten istiyorsan niye işsiz kalasın ki. akademisyenlik hedefle başarabilirsen hayatını sevdiğin işi yaparak tamamlarsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KırmızıElma

quote:

Psikoloji bölümü cevren ve paran yoksa cacık. Gerci devlet atamalari nispeten daha iyi bircok bolume gore ama devlette maaslari hemsireden farksiz. Formasyon alsan eb azindan rehber ogretmen olur senenin yarisinda yatarsin.

Amaci rehber ogretmen olmaksa neden psikoloji okuyup egitimini 5 yilda hatta hazirlik okuyacaksa 6 yilda bitiriyor? Direk pdr okusun daha iyi.

Ozel sektorde calismayi dusunursen iyidir devlet alimlarinda kontenjani az oluyor.

Haklısın elmacığım da o işler öyle olmuyor işte... PDR okusa sadece Rehber Öğretmen olabilecek, devir on parmağında on marifet devri. PDR okunacağına Psikoloji okunup hem Psikoloji diploması hem PDR'ci olacak. Devlet atamalarında duble şansı olacak ortalama olarak, özelde de adamlarda alabileceğinin en iyisini en şekillisini alma kafası var. PDR pozisyonuna Psikoloji diploması ve PDR formasyonu olan birisi çok daha rahat girer, iş veren benim PDR'cilerim aynı zamanda psikolojik danışman diyebilecek. Biraz daha garantici yaklaşım benimki yani...

Psikolojinin kotası düşük evet, üstelik sağlık bakanlığı gibi siyasetin en hareketli olduğu kurumda şans iyice zora giriyor. Özel sektörde de Psikoloji mezunu olarak vasıflı ve paralı bir işe başlamak çok zor çünkü çıktığında hiçbirşeysin, sadece derslere ağırlık verdiysen akademik bilgiyle dolu tecrübesiz bir beyinsin. Yüksek Lisans işi de diğer bölümlere göre çok daha zor bir iş, araştırdığım kadarıyla YL için çok az kontenjan açılıyor ve not ort. vs. birçok prosedüre takılıyorsun. E ne yapacak bu Psikoloji mezunları? PDR formasyonu alıyorlar, atanırsa ya Psikolojiden ya da PDR'den atanıyorlar. Zor işler vesselam.. Yolunuzu iyi çizmeniz lazım ki sendeleyip düşmeyesiniz. YL yapmadan bireysel çalışmak da yok bildiğim kadarıyla..

• quote:

quote:

quote:

Haklısın elmacığım da o işler öyle olmuyor işte... PDR okusa sadece Rehber Öğretmen olabilecek, devir on parmağında on marifet devri. PDR okunacağına Psikoloji okunup hem Psikoloji diploması hem PDR'ci olacak. Devlet atamalarında duble şansı olacak ortalama olarak, özelde de adamlarda alabileceğinin en iyisini en şekillisini alma kafası var. PDR pozisyonuna Psikoloji diploması ve PDR formasyonu olan birisi çok daha rahat girer, iş veren benim PDR'cilerim aynı zamanda psikolojik danışman diyebilecek. Biraz daha garantici yaklaşım benimki yani...

Psikolojinin kotası düşük evet, üstelik sağlık bakanlığı gibi siyasetin en hareketli olduğu kurumda şans iyice zora giriyor. Özel sektörde de Psikoloji mezunu olarak vasıflı ve paralı bir işe başlamak çok zor çünkü çıktığında hiçbirşeysin, sadece derslere ağırlık verdiysen akademik bilgiyle dolu tecrübesiz bir beyinsin. Yüksek Lisans işi de diğer bölümlere göre çok daha zor bir iş, araştırdığım kadarıyla YL için çok az kontenjan açılıyor ve not ort. vs. birçok prosedüre takılıyorsun. E ne yapacak bu Psikoloji mezunları? PDR formasyonu alıyorlar, atanırsa ya Psikolojiden ya da PDR'den atanıyorlar. Zor işler vesselam.. Yolunuzu iyi çizmeniz lazım ki sendeleyip düşmeyesiniz. YL yapmadan bireysel çalışmak da yok bildiğim kadarıyla..

Pdr mezunu zaten psikolojik danışman unvanini alarak mezun oluyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Pdr mezunu zaten psikolojik danışman unvanini alarak mezun oluyor.

La bebe, hasta mısın nesin.. O zaman millet niye Psikoloji okuyor, gidip PDR okusunlar. PDR'nin açılımında geçen psikolojik danışmanla Psikoloji mezununun elde edeceği ünvan arasında ciddi bir fark var. Bunu ben mi anlatayım sana, bu iki bölümden birinde okuduğun açık?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.