Şimdi Ara

Reklam Sektörü ve Mac Kullanıcısı için en iyi 3D?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.276
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Reklamcılık ile uğraşıyorum. İşlerimiz gereği yetersiz kaldığımız yerler oluyor. 3D programları biraz araştırdım fakat tam olarak karar veremedim hangisini öğrenmem gerekitğine. Fakat Mac kullanıcısı olduğum için ve daha çok mimair ağırlıklı olduğu için 3ds Max'i eledim. Mac desteği yok çünkü.

Onun dışında Maya, Cinema 4D lightwave3d gibi programlar arasından(Sizinde varsa başka öneriniz) seçim yapacağım.

Aşağıda linte örnekler de olduğu gibi çalışmalar yapacağım. Benim için hem eğitim hemde video'lu anlatım olarak hem de aşağıdaki işlerin yapımı için en uygun programı önerebilir misiniz?

https://www.behance.net/gallery/17277673/ESTAGIOS-RBS-I-3d-manipulacao

https://www.behance.net/gallery/9402345/Popeye

https://www.behance.net/gallery/17111847/Fantastic-Breakfast

Avantaj ve dezavantajları olarakta anlatabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

• ilk ikisini çoğu 3d programda yapabilirsin ama son attığın link sıvı simulasyonuna giriyor ağır ve çok tecrübe isteyen bir konu ayrıca çok çok iyi de bilgisayar gerekir sonuncusu için.

Sorunun cevabına gelirsek ben Cinema 4D kullanıcısıyım ve bu programı öneririm. Hem PC ve MAC uyumluluğu var aynı imaj dosyası üzerinden kurulabiliyor iki sistemede.

Maya tabiki tartışılmaz bir program ancak bu programda iyi görseller çıkartabilmek için çok üst seviyeye gelmek gerekir. Üstelik maya karakter animasyonu üzerinden gidiyor senin yapacağın tek sahnelik resim renderları için bu kadar gelişmiş bir programı öğrenmen gerektiğini düşünmüyorum.

Cinema 4D ise basit ve öğrenimi kolay sadece türkçe kaynak az. Ancak başlangıç seviyesindeki bir kullanıcı bile kaliteli renderlar çıkartabilir.

Bende 3D öğrenmeye 3Ds Max ile başladım mimari ağırlıklı değil, hangi işi yaparsan öyle iş çıkartırsın, ülkemizde mimari ağırlıklı olarak kullanılıyor o yüzden mimari dendiğinde akla ilk bu program geliyor fakat sektörde karakter animasyonu yapanlarda var. 3D Studio Max'in artıları eklentilerinde. Çok güçlü eklentileri var ama MAC sisteme kurulmuyor.

• Şüphesiz c4d özellikle de mac için tek adres

http://www.fga.com.tr/ şu siteyi inceleyin sadece modelleme, render ve animasyon anlamında değil diğer autocad benzeri yazılımlar içinde cinema çok iyidir. Nesne yönetimi çok kolaydır. Alternatif olmasa bile max kullanacak olsanız yine C4d derdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi feylosoft -- 13 Haziran 2014; 16:09:48 >
  • Ricardo19 kullanıcısına yanıt
    ilerde zbrush'da lazım olacak bana ve maya zbrush uyumuna dikakt çekiyorlar forumlarda. cinema 4d öğrenme ve hızlı render konusunda iyi olduğu söyleniyor fakat zbrush'ta lazım oalcak çünkü ince işçiliğede gireceğim. O yüzden kararsız kaldım birde cinema 4d çok yaygın olarak kullanılan bir program olmamasıda beni tedirgin etti.
  • feylosoft kullanıcısına yanıt
    Reklamcılık alanı açısından kullanıldığını forumalrdan okudum. Fakat öğrenmişken daha gelişmiş ve yaygınınımı öğrenmek lazım yoksa daha kolay sonuca ulaşılabilemi öğrenmek lazım ona karar veremedim. Birde zbrush etkeni var tabiki zbrushla mayanın uyumu iyiyken cinema 4d ile uyumu okdrda iyi değil gibi yorumlar okudum.
  • Usta program aslında çok mühim değil biliyorsundur bir işi çıkarabiliyorsan a ile de çıkarırsın B ile de . Aradaki farkı program değil senin bilgin koyar. Açıkcası sen bu işlere yeni başlayacaksan bunlara çok takılma hoş bu hatayı hepimiz yapıp zaman kaybettik.

Zbrush hoş güzelde diğer yazılımlar gibi değil Z brushla uğraşan adam hakketten sanatçı olmalı. Yani referans ölçüler girerek tutorial izleyerek zbrushda pek nane çıkmaz ciddi resim ve heykel altyapısı gerektirir teorik bilgi lazımdır yani.

Maya dediğin yazılım iyidir hoştur ama bir deryadır. Yıllarını vermen gereken pek de pratik olmayan bir dünyadır. Oysa Türkiye çapında bir çok video sanatçısının bizzat lightwave ve maxı bırakarak cinema 4D ye geçtiğini gördüm. Tv, reklam sektöründe çok spesifik bir iş yapamayacaksan atıyorum mücevher modellemesi vb. en pratik ve iş görür yazılım C4d dir. Zayıf bilgisayara kurulur kolayca cevre bilgisayarlardan render ciftliği oluşturursun çok hızlıdır. Extra render motoru alman gerekmez vb.

• feylosoft kullanıcısına yanıt
    benim alacağım renderlar açıkcası tek kare renderlar olacak reklam için kullanacağım. Ama bir yandan da video animasyon olarakta kullanabilirim diye düşünüyorum ilerde. Benim çekincem Maya'nın standart kabul edilmesi c4d'nin ise daha piyasada çok fazla söz sahibi olmaması.
  • Maya kesinlikle standart değil. Mayanın çok kullanıldığı yerler 3d çizgi filmler ve sinema. TV, motion graphic dediniz mi olay c4d'de biter. Mesela çok sevdiğim takip ettiğim Cem gül (türkiyenin en iyi hareketli grafikerlerinden, kaos filminin yapımcısı) Lightwaveyi bıraktı özellikle Tv sektörü için C4D ye geçti. Öyle olmasaydı mayaya geçerdi.

Yani babamın programı gibi övdüğüme bakma ben de tam kullancısı değilim ama prodüksiyon sektöründeyim hem gerçek hem de sanal cevrem böyle diyor. İstediğini kullan ama cinema 4d teke tek kavgada çakı gibiyken, maya uçaksavar gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi feylosoft -- 18 Haziran 2014; 17:43:32 >
  • bence bu hangi programı seçmeliyim türü sorularda uzun uzun mantıklı düşünmek çokta mantıklı değil (: sonuçta uzun soluklu bir işe girişeceksiniz ve ne kadar doğru seçim yaptıysanızda ilerde programdan sıkılıp bırakabilirsiniz. bende aynı bu şekilde uzun bir araştırmanın sonucunda başladım ve sonra 3ds max'den sıkıldım. şu anda ise yaklaşık 1.5 yıldır cinema 4d kullanıyorum çünkü bana diğer programlardan daha kolay geldi daha anlaşılır geldi. bunlar tabi benim düşüncelerim. siz bu yazılımları kurup yaklaşık bir iki hafta kullanın. sonra size hangisi güzel geliyorsa hangisi daha rahat geliyorsa onu seçin derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ricardo19 -- 19 Haziran 2014; 14:15:46 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.