Şimdi Ara

Samsung Hdd leri ATA 100 den ATA133 yükseltmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
901
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar, samsung disklerde geçen gün MBR ye bağlı bir arızayı çözmeye çalışırken disklerimizin ata 133 olmasına karşın ata 100 çalıştığını gördüm.Eğer sisteminiz deki ide controlcüleri ata 133 destekliyorsa bu işlem sonrasında hızlanmayı hissediyorsunuz. Gerekli olan program samsunghdd sitesinde var

http://www.samsung.com/Products/HardDiskDrive/utilities/attach_file/hutil_creator.exe

Burdanda çekebilirsiniz.

Bu sıkıstırlmıs exe nin içinden cıkan dosyaları dos ortamında erişebileceğiniz bir yere koyun ve sistemi sistem disketi yada win98 başlangıc disketiyle acın. Programı çalıtırdığınızdaönce ide kanallarını tarıyor sonra siz buldugu diskiniz üzerine gelip diski seçiyorsunuz. sonra tool menüsünden SET MAX UDMA MODE menüsüne girip seçilen udma modunun hangisi oldugunu görün büyük ihtimal ata 100 oldugunu göreceksiniz sonra ata 100 üzerine gelip enter larsanız 133 oldugunu göreceksiniz. Sonra PROCESS yazan yere gelip enter larsanız diskinizin ata 100 den ata 133 ye yükseltildiğini göreceksiniz.

Bende bu programdan sonra 160GB samsung SP1614N diskimde % 25 Varan hızlanmalar gördüm özellikle program kurulumlarında test etmek için HDD test programlarını kullanabilirsiniz.

Buda sistemimde aldıgım test sonucalrı
    http://www.turkpala.8k.com/cgi-bin/i/images/res2.JPG

Eğer detaylı bilgi istiyorsanız samsung un sitesinde gerekli yardımı bulabilirsiniz.

• programi denedim, Samsung 120gb SP1213N modelli hard diskte. HD Tach adli testte, ATA100 iken burst speed 91.8mb/s iken ATA133 modunda bu rakam 115.5mb'a yukseldi. gorunuyor ki faydasi olmus, benim de diski ilk aldigim gun gozume carpmisti niye ATA100 calisiyor bu diye.
    turkpala arkadasimiza tesekkur ederim bu faydali program icin
  • Önemli bir bilgi ...
    Teşekkürler dostum SATA diskim var ama yine de çok iyi bir konu.
  • çok teşekkür ederim bende biöle bişi arıyordum
  • gayeet ii olmuş samnsung hdd leri olan için ...
    bende seagate ve maxtor var ...
  • Benimkisi 133 müş ama sen yine de saol çok yararlı bir bilgi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KeN() -- 10 Ekim 2004, 12:45:52 >
  • Ayrıca programı deneyip kullananlar görmüştür tools içerisinde AAM adında otomatik akustik modu denilen bir yer var burdan diskin özelliğini fast yaparsanız performans artıyor.
    Deneyin zararınız olmaz nede samsungun prog. mı
  • peki ata 100 mü 133 mü olduğunu nasıl anlayabilirirz
  • aida32 adlı programda gösteriyor...
  • denilenleri aynen uyguladım.Programdos ta çalıştırdığımda...Bana programı çalıştırmak ve dewam etmek için yes e basmam gerektiğini ve sistemdeki tüm dataların silineceğini söyledi????
  • biz kullandik silinmedi iste, yanlis yerlere mi girdin?
  • O sadece önemli datalarınızın yedeğinizi almanız gerektiğini hatırlatıyor. Programı kullananlar görmüştür. Low level format da atılabiliyor + hdd nin mbr kısmıda silebiliyor+ piyasadaki nforce sata hariç diğerlerini tanıyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.