Şimdi Ara

Samsung U3 - Birisi şu TR'yi geri getirsin!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
2.096
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Geçen gün yeni aldığım Samsung U3 model Mp3 çalarıma yeni bir firmware yükledim (1.10 TR idi) ve 1.12TR sürümüne yükselttim. Fakat bir-iki şarkıdaki çalma hatası için yaptığım bu yükseltmenin işe yaramadığını görünce, 1.10 sürümüne geri dönmek istedim.

www.samsung.com.tr adresinden 1.10 sürümünü indirip cihazıma yükledim, Firmware update 'i başarı ile tamamladım; fakat, cihaz "kişilik bozukluğu" yaşıyor şu an!

İlk başta, ilk açılışta ve Sistem->Bilgi menüsündeki Firmware sürümünün yazdığı yerde artık 1.10 TR değil, sadece 1.10 yazıyor! Bunun bana getirdiği gariplik ise, şu an MP3 çaların kendisinde radyo var zannetmesi!!

İlk "FM Radyo" yazısını görünce "anaa!" dedim, ama malesef çalışmıyormuş; sonraları tekrar tekrar fimrware update/downgrade yapmama rağmen bir türlü o Firmware sürümünün sonun TR yi ekleyemedim - radyo seçeneğini menüden kaldıramadım..

Görünüşte bir sakıncası yok gibi duruyor ama, yarın öbür gün başıma iş açmasından korkuyorum açıkçası..

En ilginci de, bu soruna yol açan durumun Samsung'un kendi sitesindeki bir Firmware olması :S

Cihazı eski Firmware durumuna (TR yazılı ve radyosuz) getirmek istiyorum tekrar. Bir önerisi olan?

• samsungun sitesini tekrar incele büyük ihtimalle iki farklı sürümü vardır 1.10 un . Ben 1.12 yükledim ve sorunsuz çalışıyor şu anda...
  • Malesef sadece bir tane 1.10 var... :S

İlginç olanı, MP3 çalar ilk elime ulaştığında, 1.10 TR idi ve ben 1.12 ye yükselttiğimde 1.12 TR olmuştu..

Ama sitedeki 1.10 u yükleyince cihaz sadece 1.10 oldu (TR yazısı uçtu) ve radyo geldi (tabi çalışmıyor).

Tekrar 1.12 yi yükledim, yine de TR gelmedi..

Bence o 1.10 yüklemesinde bir nane vardı ama, anlamadım gitti!
  • HEHEYYYY!!! Tamir ettim!!! benim elimden bir kaçan, bir de uçan valla :D

Tamiri şöyle :

Öncelikle Samsung için DFU yazılımını indirdim (forumda linki var). Daha sonra bu yazılımı kullanarak, Samsung'umun DFU sunu sildirip tekrar yazdırdım.

quote:

--> Bunu yapmak için, MP3 çalarınızı Kayıt+Açma Kapama tuşuna aynı anda basılı tutarak bilgisayarınıza bağlamalısınız. Daha sonra, bilgisayarınız bu cihazı "Serenade DFU Device" olarak gördüğünde, DFU.ZIP içinden çıkan sürücüyü yüklemelisiniz..

Bunu da yaptıktan sonra SerenadeDFU.exe ye çift tıklayarak, "Manager" ın karşısındaki Browse tuşuna basarak, yine aynı klasörde bulunan "YP-U3_DFULoader_070705.DFU" dosyasını seçmelisiniz.

Alttaki Firmware içinse, iki seçeneğiniz var:

1- xxxxxxxMSCxxxxxx şekilde olan klasördeki .BIN uzantılı dosya
    2- xxxxxxxMTPxxxxxx şekilde olan klasördeki .BIN uzantılı dosya

MTP olanı, bilgisayarınıza bu aygıtı "Müzik Çalar" olarak tanıtıyor, MSC olanı ise taşınabilir harddisk olarak gösteriyor (MSC daha kullanışlı)

Daha sonra, "Download" tuşuna basarak, bekliyorsunuz... İlk seferde "Cannot Enumerate Device" hatası alabilirsiniz. Bu durumda, programı kapatıp tekrar açın, Mp3 çalarınızı da çıkarıp, yine Kayıt+Çalma tuşuna basarak tekrar takın, işlemi tekrarlayın.

DFU silindikten sonra, 1.09 Firmware 'yi yükledim, (çünkü bu Firmware MP3 çalarken atlama yapmıyor, isterseniz diğer firmware'leri de yükleyebilirsiniz tabi..).

MP3 çaları, USB den çıkarıp açtım. Firmware 'i güncelledi ve kapandı cihaz.

Klasörler arasında gezinirken yine DFU ile birlikte gelen, xxxxxMSCxxxx klasöründeki .SET dosyası dikkatimi çekti.. Bu dosya neye yarar ki diye Notepad ile açınca anladım bu dosyanın lokalizasyon ile ilgilendiğinden (bir de uzantısı "SETTTNG" in kısaltması idi tabi, o da var şüphelerimin nedeninde)

Fakat, .SET dosyasını atmadan önce inceledim. Bu dosya normalde "WA" kodlu ülkeye ayarlanmıştı (Klasörün adında da WA yazıyordu, WA da bu dosyadaki dil kodları arasında 5. idi). Ben bunu "TR" yapmak için, dosyadaki ülke kodlarını saydım; TR 9 numaralıydı, o yüzden bu dosyanın başındaki "05-WW-U3-XX" satırını "09-WW-U3-XX" olarak değiştirdim. Ahan resmi aşağıda:

NOT: Bu değiştirme işlemini Notepad ile yapmayın, yoksa dosyadaki "00" karakter kodlarını "20" ile değiştiriyor salak Notepad, sonra da işe yaramıyor bu yöntem (ben denedim bunu da sizin yerinize :] ) XVI32 adlı ücretsiz programı yada herhangi bir HEX editörü ile yapmalısınız.

Bu değiştirdiğimiz SET uzantılı dosyayı YP-U3.SET olarak kaydedip, Samsung U3 ün System klasörüne, firmware ile gelen YP-U3.RSC dosyası ile birlikte yolluyoruz.

Cihazı USB soketinden çıkarıyoruz ve cihazın açılmasını bekliyoruz.

Voila !!! İşte oldu!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kaelthas -- 20 Ağustos 2008; 16:14:29 >

• tebrikler arkadaşım =)
    DFU ne işe yarıyor ?
  • Arkadaşlar öncelikle sağolun. Paylaşımlarınız için. Ben sizden bişey rica ediyorum. Bende yp-u3 2gb war. Şimdi ben ilk açılışta samsung slayt geçişinden sora altında ver 1.10 Tr yazıyor. Ben bunu bi isim ile değiştiremez miyim? oraya sevgilimin adını yazsam filan? yada nick imi ? olmaz mı nası yazabilirim bi yardım eder misiniz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: SIEMPRE17

Arkadaşlar öncelikle sağolun. Paylaşımlarınız için. Ben sizden bişey rica ediyorum. Bende yp-u3 2gb war. Şimdi ben ilk açılışta samsung slayt geçişinden sora altında ver 1.10 Tr yazıyor. Ben bunu bi isim ile değiştiremez miyim? oraya sevgilimin adını yazsam filan? yada nick imi ? olmaz mı nası yazabilirim bi yardım eder misiniz?

olmaz be dostum,onun için firmwarein versiyonunun senin sevgilinin adı olması lazım,ama mevcutsa böyle bir program şaşırırım valla citizen'e sor belki o bilir programcı ya

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.