Şimdi Ara

Seagate 320Gb Sata2 NCQ 16mb Önemli Hata! Lütfen bakın

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
2.780
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arkadaşlar cmt günü konu başlığında yazdığım hdd yi aldım gigatek'ten. Ancak aldım alalıda sorunlar yaşıyorum
    konu hakkında yeterli bilgim yok sanırım.. yani bir türlü üstesinden gelemedim ve sonunda yazmaya karar verdim. İlk sistemi kurduğumda görünürde bir hata yoktu ancak abartı derecede ses vardı. Sıfır bir hard disk'ten bu kadar sesi duyunca en baştan işkillendim zaten... Bildiğiniz traktör gibi tartartar disk kasayı delip çıkacak neredeyse:S Bu arada sistem imzamdakidir hdd pembe motorlu olandan (forumda sessiz yazılmış)
    şimdi hataya gelelim en başta sistem açılırken aşağıdaki gibi bir uyarı çıkmaya başladı;

''3rd Master Hard Disk S.M.A.R.T Status BAD , Backup and Replace F1 to Resume''

yani anladığım kadarı ile hdd nin sağlık sorunu olduğunu ve yedekleme yapmam gerektiğini söylüyor
    kullanırken herhangi bir problem yaşamıyorum, abartı sesi dışında. Yani sıcaklıkta normal, 32 yi geçtiğini görmedim ancak çeşitli hdd programlarındada bu açılışta karşılaştığım hatayı dekteklercesine hatalar veriyor
    Kullanılan programlar; HDD Life Pro, Active SMART, ve hepimizin bildiği Everest Ultimate. SS' ler aşağıda

İki defa sistem kurdum, ilkinde HDD 'yi bios' tan AHCI modda çalıştırıp açılışta F6 ile disketten sata driver yükleyerek (xp pro+sp2 entegreli cd) ikincisinde direk standard ide mod'a alıp disketle sata tanıtmadan direk windows xp pro sp2 li cd yi kullanarak. Ancak sonuç yine aynı neler oluyor anlayamıyorum ne yapmamı tavsiye edersiniz? rica ediyorum arkadaşlar bu işe ayıracak çok fazla zamanım yok bir an evvel halledip işlerime dönmek istiyorum ve bilgisi olan arkadaşlardan acilen yardımlarını rica ediyorum saygılar..
    ilgilenenlere kafa yoranlara şimdiden sonsuz teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi @shle -- 1 Mart 2007; 1:20:25 >

• bende aynısını kullanıyorum bi sorun yok vakit kaybetmeden önce garantiye gönder tabi dosyalrın yedeğini alıpta
  • Evet arkadaşlar acı bir şekilde sorunumun ne olduğunu buldum sanıyorum.. Az evvel nette araken aşağıdaki gibi bir bilgiye rastladım, kısacası hdd ölmek üzere imiş Yani fabrika hatası sanıyorum yarın değiştirmeye gidiyorum.
    Bu arada bilgi burada, bu sorunla başka bir arkadaş karşılaşırsa bu yazı açıklayıcı olur sanıyorum.

S.M.A.R.T. Status bad
    S.M.A.R.T. (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology) IBM tarafından geliştirilmiştir. Sabitdiskteki hataların, cihaz tamamen arızalanmadan tespit edilmesini mümkün kılar. Bu fonksiyon artık ATA/IDE standartları arasında yer alıyor ve bir dizi sabitdisk üreticisi tarafından destekleniyor. Eğer bilgisayarın açılışı sırasında “S.M.A.R.T. Status Bad, Backup and Replace Press F1 to Resume” (bu hata mesajı BIOS versiyonuna göre değişiklik gösterebilir) mesajı ile karşılaşırsanız, sabitdiskiniz yavaş ancak emin adımlarla ömrünü tamamlıyor demektir. Bu durumda ilk olarak sabitdiskinizin yedeğini alın ve eğer garanti süresi henüz bitmediyse, ürünün satın aldığınız bayii veya üretici tarafından değiştirilmesini isteyin. Bu mesaj ile karşılaştığınız zaman [F1] tuşuna bastıktan sonra uzun süre çalışmaya devam etmek ise riskli olacaktır.
    İPUCU! S.M.A.R.T. fonksiyonunu bilgisayarınızın BIOS’undan etkinleştirin. Açılış sırasında sabitdiskinizde sorun tespit edilecek olursa, uyarı alırsınız. Bu sayede sabitdiskinizi yedeklemek için yeterli zamana sahip olabilirsiniz.

• @Ezmuro

teşekkürler
    bakılacak bir konu kalmadı yedek alacak dosyamda yok çift hdd kullanıyorum 250gb dosyam diğer hdd' de yedekli zaten. yarın ilk iş değiştirmeye gidiyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: @shle

@Ezmuro

teşekkürler
    bakılacak bir konu kalmadı yedek alacak dosyamda yok çift hdd kullanıyorum 250gb dosyam diğer hdd' de yedekli zaten. yarın ilk iş değiştirmeye gidiyorum.

umarım olumlu olur ben sata1 300gb 8mb lı göndermiştim bana 320gb sata2 16mb olnını göndermişler motoru pembe mi desem mormu desem öyle bişey şuan çok sessiz çalışıyor aynısından alıp raid yapmayı düşünüyorum bu raidden iyi anlyan bi arakdaş bulsam yakasına yapışacam valla
  • quote:

Orjinalden alıntı: @shle

Evet arkadaşlar acı bir şekilde sorunumun ne olduğunu buldum sanıyorum.. Az evvel nette araken aşağıdaki gibi bir bilgiye rastladım, kısacası hdd ölmek üzere imiş Yani fabrika hatası sanıyorum yarın değiştirmeye gidiyorum.
    Bu arada bilgi burada, bu sorunla başka bir arkadaş karşılaşırsa bu yazı açıklayıcı olur sanıyorum.

S.M.A.R.T. Status bad
    S.M.A.R.T. (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology) IBM tarafından geliştirilmiştir. Sabitdiskteki hataların, cihaz tamamen arızalanmadan tespit edilmesini mümkün kılar. Bu fonksiyon artık ATA/IDE standartları arasında yer alıyor ve bir dizi sabitdisk üreticisi tarafından destekleniyor. Eğer bilgisayarın açılışı sırasında “S.M.A.R.T. Status Bad, Backup and Replace Press F1 to Resume” (bu hata mesajı BIOS versiyonuna göre değişiklik gösterebilir) mesajı ile karşılaşırsanız, sabitdiskiniz yavaş ancak emin adımlarla ömrünü tamamlıyor demektir. Bu durumda ilk olarak sabitdiskinizin yedeğini alın ve eğer garanti süresi henüz bitmediyse, ürünün satın aldığınız bayii veya üretici tarafından değiştirilmesini isteyin. Bu mesaj ile karşılaştığınız zaman [F1] tuşuna bastıktan sonra uzun süre çalışmaya devam etmek ise riskli olacaktır.
    İPUCU! S.M.A.R.T. fonksiyonunu bilgisayarınızın BIOS’undan etkinleştirin. Açılış sırasında sabitdiskinizde sorun tespit edilecek olursa, uyarı alırsınız. Bu sayede sabitdiskinizi yedeklemek için yeterli zamana sahip olabilirsiniz.

bilgi için teşekkürler

• Valla arkadaşlar bende çok sorun yaşadım vatandan almıştım iki tane raid için yanlız birisi bad sectorlü çıktı noralim bozuldu baya ertesi gün değiştirmeye gittim allem kullem ettiler biraz ama 2 gün sonra yenisini aldım gene içimde bi tedirginlik vardı eve gittim kasanın içine takmadan test ettim hard diski bununda başında badsector çıktı oha dedim bu kadar olur sisteminde sorun olabilir falan dediler sorun olsa diğerlerindede olur dedim, kasamda 2 tane daha hard disk vardı çünki onlarda seagate di neyse onun içinde 1 ay beklettiler sonunda sıfırı geldi paketli bende hiç açmadan öle sattım hard diski şuan tek seagate kullanıyorum sorun yok ama başımdan da böyle bi şey geçti soğudum biraz. Ama gerçekten çok hızlı kendi akranlarına göre fark var baya ses olayıda ilk aldığımda hiç ses yoktu çalışmıyodu sanki kullandıkçada artmaya başladı ama o kadar fazla deil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi freezzer -- 1 Mart 2007; 16:00:14 >
  • bende 1 almıstım bundan yaklasık 6 ay once taktım bendede hatalar verıyordu hdd ve 1 ay sonra göçtü resmen garantıye verdım yaklasık 1,5 ay sonra yenısı geldı ve kullanıyorum bı prob yok su anlık bende raid falan yaparım dıye dusunmustum ılk baslarda ama sonradan boyle hatalar çıkınca bende sogudum açıkçası bu hdd den
  • Bu sataların yüksek kapasiteli olanları sürekli problem çıkarıyor...Bende samsungun 400gb sata2 16mb modelini almıştım...1,5 ay sonra kafa atmaya başladı, garantiden yenisi ile değiştirdiler...Değişen diskte 1 hafta sonra aynı hatayı verdi...Yine garanti yine değişim...Şu anda kullandığımda problem yok...Sırf bunun için ups aldım...Elektrik kesintisi ve dalgalanmalarında disk zarar görmesin diye...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.