Şimdi Ara

Ses kartları ve hdmi çıkışı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
1.299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • HD-Dvd , Bluray ve Hd içerik çıktığından beri ben tam bir hd hastası oldum ve normal dvd ve uydu yayınları beğenmez oldum Bu yüzden netten bir sürü hdtvrip indirdim. Fakat arşivimde daha çok hdrip var.
    Ayrıca hd-dvd ve bluray okuyan dvdplayerlerin fiyatlarını pahalı buluyorum ayrıca bu playerler henüz DivxHD,WmvHD,QTHD gibi formatları okuyamıyorlar.(gerçi yakında o da çıkar ya).
    Bu hd olayını bilgisayardan oynatmaya karar verdim. Büyük bir ihtimalle kendime bir HTPC yapağım.

Şimdi bilindiği gibi hdmi 1.3a çıktı ve bayağı üstünlükleri var. Yapmak istediğim hdmi çıkışlı bir ekran kartı (henüz var mı bilmiyorum hdmi 1.3 destekli ekran kartları bildiğim sadece hdmi 1.1 modeller olduğu) + Hdmi 1.3 destekli FullHD lcd tv ve ses içinde yine Hdmi 1.3 giriş ve çıkışları olan TrueHD,DD+,DTS-HD destekli bir anfi(2007 model anfilerde bunlar olacakmış örneğin Onkyo sr 605) almak.
    Sordum Onkyo mayıs sonu gelecekmiş ama fiyatı belirsiz(amerika satış fiyatı 499$).

Şimdi belirtiğim sistemle Toshiba nın Hd-dvd si yada ps3 bağlansa gayet güzel olacaktı ancak çok masraflı oluyor. Ps3 de hdmi 1.3 var.
    Diğer taraftan sadece uygun bir ekran kartı + ses kartı + hd-dvdrom ve/veya BDrom eklemekle bu olay çözülüyor. Powerdvd 7.3 Ultra hepsini destekliyor(dayanamadım kurdumda hd-dvdim yok)

Ayrıca nette hd-dvd den ve bluray den ripler var ve çoğunda dts-hd ses var. Bazı sampleler indirdim ama
    şu anki sistemim bu riplerin(Görüntü muhteşem bu arada) seslerini normal dts olarak algılıyor oda ancak vlc playerde sesi spdif çıkıştan verince çalışıyor mediaplayer hariç diğer oynatıcı programlar nero,powerdvd,koala,bsplayer oynatamadı hata verdiler.

Özellikle bluray ve hd-dvdlerdeki yeni ses formatlarını bilgisayarda dinlemek istiyorum ancak gördüğüm kadarıyla bu formatlar için hdmi 1.1 yetersiz kalıyor ayrıca son ses formatları olan TrueHD,DD+,DTS-HD için mevcut spdif çıkışı da yetersiz gerçi okuduklarıma göre ses gelmeyecek değil de daha çok downsampling yapılarak anfiye gideceği.

Şimdi gördüğüm kadarıyla hem sesi hem görüntüyü hdmi üzerinden aktarmak için mevcut hdmi 1.1 ekran kartlarında ses kartının spdif çıkışını ekran kartına bağlıyoruz ok ama hd-dvd yada bluray izlerken tam performans almayacağız demek oluyor bu. Eee, sesi de analog olarak bağlamak istemiyorum o zaman ne olacak yani ses kartı tarafında bir gelişme var mı acaba?

• noluyo yaw. nedir bu HD ya?
  • evet bu konuda bilgisi olan varsa yazabilirmi acaba? Benim de çok merak ettiklerim var bu konuda.
  • şu anda karışık bir nokta yok. ses kartlarında henüz bir gelişme yok gördüğüm kadarıyla.
    görüntüden yana sorun yok. ses kodlarını okumak, iletmek mangıra bayılmadan becermek problem görünüyor.1 seneye kalmaz donanım çatır çatır oturur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.