Şimdi Ara

Şeytan Korkmadı mı ? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
159
Cevap
2
Favori
4.547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sayın .fcan adlı üye çelişkiyi güzelce belirtmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Osorkon -- 21 Mart 2016; 23:09:56 >
  • Bu ayette bir bilimsel mucize olmadigi bence acik.

Ki Kuran'da bu ayeti destekleyen baska ayetler de var.

Naziat 29: Ve onun gecesini kararttı ve onun duhasını (aydınlığını ortaya) çıkardı.
    Naziat 30: Ve arz, bundan sonra da onu yayıp döşedi.

Yani önce dünyanin kendi etrafindaki hareketiyle olusan gece-gündüz yaratilmis, ondan sonra dünya yaratilmis.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Osorkon

Evet olmayan çelişkiyi çok güzel belirtiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: casteele

Bu ayette bir bilimsel mucize olmadigi bence acik.

Naziat 29: Ve onun gecesini kararttı ve onun duhasını (aydınlığını ortaya) çıkardı.

Yani önce dünyanin kendi etrafindaki hareketiyle olusan gece-gündüz yaratilmis, ondan sonra dünya yaratilmis.

Hocam ; yaratmak ile döşemek aynımıdır ?

Gece ve gündüzün olmasından sonra yeryüzü şimdiki haline döşendi anlamı çıkar. Dünyanın sonra yaratıldığı değil.
  • quote:

Bu ayette bir bilimsel mucize olmadigi bence acik.

Yayıp dosemek ile yaratmak ayrı şeyler hocam buradan çelişki çıkmıyor.
    Fakat Güneş ve Ayın birbirini kovaladıgı ve ikisininde dünya etrafında dondugu gibi ifadeler olduğunu hatırlıyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gerçekleri savunuyorum.

Ancak senin neyi savunduğunu daha çözemedim

...Ha pardon sen nasada çalışmış uzmandan daha bilgiliydin unutmuşum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hsnksy92 -- 22 Mart 2016; 0:23:55 >
  • hsnksy92 kullanıcısına yanıt
    Bence "yayip dösemek" gibi sekil vermek anlamina gelen eylemler ancak dünya yaratilirken gerceklesebilir. Dünyanin önce yaratilip sonra yayilmasi nasil mümkün olabilir ki?

Ayrica bu ayete göre dünyanin yumurta seklinde "yaratildigi" da bilimsel mucize iddialarindan biri degil miydi?
  • quote:

Bence "yayip dösemek" gibi sekil vermek anlamina gelen eylemler ancak dünya yaratilirken gerceklesebilir. Dünyanin önce yaratilip sonra yayilmasi nasil mümkün olabilir ki?

Ayrica bu ayete göre dünyanin yumurta seklinde "yaratildigi" da bilimsel mucize iddialarindan biri degil miydi?

Bildiğim kadarıyla ; dağlar,denizler , kıtalar ve mevsimler sonradan oluştu. Yani döşemek/düzenlemek bunların oluşuturulması anlamında olabilir.
  • Ayın yüzeyindeki magmanın dünyayı güneş kadar aydınlatması olayı nasıl oluyor anlamadım. Ayrıca baya bi baktım internette ayın dünyaya 10 kat daha yakın olması veya güneş kadar aydınlatması gibi hiçbir şeye rastlamadım. Daha güvenilir bir kaynak varsa onu ver merak ettim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lokomatif Portakal

Ayın yüzeyindeki magmanın dünyayı güneş kadar aydınlatması olayı nasıl oluyor anlamadım. Ayrıca baya bi baktım internette ayın dünyaya 10 kat daha yakın olması veya güneş kadar aydınlatması gibi hiçbir şeye rastlamadım. Daha güvenilir bir kaynak varsa onu ver merak ettim.

Şimdiki ay'ın bile açık havada bi engel olmazsa geceyi nasıl aydınlattığını hatırla.
    Birde ; şuanki durumundan 10 kat daha yakında oldup ; yanar durumda olduğunu hayal et.

http://www.gercekbilim.com/55-yillik-ayin-karanlik-yuzu-gizemi-cozuldu/

Başka sitelerdede aynı bilgi verilmiş.

Ayın her yıl dünyadan 4 santim kadar uzaklaştığı gerçek bilgidir, buradan yola çıkarakta hesap yapılabilir galiba.

• hsnksy92 kullanıcısına yanıt
    Tamam ancak buradaki anlam basit bir dösemek/düzenlemek degil ki, burada net bir sekilde yaymak anlami var. Bunu google translate ile de acik bir sekilde görebiliyoruz.

https://translate.google.com.tr/?hl=tr#ar/en/%D9%88%D9%8E%D8%A7%D9%84%D9%92%D8%A3%D9%8E%D8%B1%D9%92%D8%B6%D9%8E%20%D8%A8%D9%8E%D8%B9%D9%92%D8%AF%D9%8E%20%D8%B0%D9%8E%D9%84%D9%90%D9%83%D9%8E%20%D8%AF%D9%8E%D8%AD%D9%8E%D8%A7%D9%87%D9%8E%D8%A7

Yaymak dedimiz sey ise sekil vermektir, böyle bir islem ise ancak dünya yaratilirken gerceklesebilir. Baska türlü nasil mümkün olabilir?

• saçma ayetlerden saçma sonuçlar çıkartıyor geceyi yok etti kelimesinden ayı yok ettiyi çıkartabiliyor mesela sonra azıcık bilim bilgisiyle karşılaştırıyor ay üstünde ki magma güneş gibi parlıyordu gündüz yapıyordu diyor sonra işte akşama doğru diye kıvırıyor kendisi de bilmiyor "Bilemiyoruz artık aydınlatıyormuş işte." o mantıkla dediğin kadar aydınlık olması için daha yakın olmalı desen ay ışığı 1lux 10 kat yakınsa 10 lux olsun gün batımı 40lux yetmiyor daha yakına çek desen o zamanda işte bende onu diyorum bir zamanlar daha yakınmış allah onu "yok etmiş" silmiş yani uzaklaştırmış diyecek bomboş bir tartışma çıkıyor ortaya
    bunlar ayetlere bakıp hayır öyle demiyor timi
  • quote:

Orijinalden alıntı: .fcan

quote:

Orijinalden alıntı: hsnksy92

quote:

Öncelikle ay muhabbetine vakıf değilim. Duymuştum lâkin bilmiyorum bakmak gerek.

Sizin ateist olmanız veya müslüman olmanız veya agnostik olmanız veya.....Kuran üslubundan bihaber oldugunuz gercegini degistirmez. Tabiki umduğum şey iyi dileklerim ile birlikte müslüman olmanız.

Yani insanlar anlayabilsin diye nasıl anlatılabilirdi sizce. Günümüzün şartları bilgisi ile 1400 sene önceyi aynı kefeye koymanız çok mantıksız. Bu kanıya verdiginiz manalar silme supurme ile dalga gectiginizden dolayı söylüyorum. Vahyin gelişi, kelimeleşmesi insanların algısına hücumu bu şekilde oldu ki 2 milyara yakın müslüman olabildi islam alemi. Yıldızların söndürülmesi kelâmına kara delikte diyebilirim, yok olmasıda. Ama sönmenin kullanılması mânaya açık kapı bırakıyor. Üfleyipte sönse, lamba gibi tuşa basıpta sönse, sönüyor işte. Anlatımı gayet yerinde.
    Ki ışığın, parıltının yavaş yavaş gitmesidir MURSELAT-8 deki "tumiset" kelimesi. (Fe izân nucûmu tumiset) Exterminate değil Doctor Who daki dalekler gibi. İngilizcede obliterated olması gerek.

Yani neyi nasıl anlatmasını bekliyordunuz? Elementleri mi sayacakti. Güneş, hidrojenini tüketecek mi diyecekti. Yıldızların kızıl dev olup kendi içine çöktükten sonra yer çekimi keşfedilmemişken karadelik olmasını mı? Andromeda galaksisi 2 milyar sene sonra samanyolu ile çarpışacağını mı? Gerekli ne ise belirtilmiş, bigbang yetmiyor mu? Hz. Peygamber teleskopu icat etmişte, hubbledan önce mi anlayip nakletmiş. Önemli olan bulundugumuz bu evrenin nasıl oluştuğu. Yahu herşey mi mânalanmış. Daha önce niye bulmadılar demeyin, bulguların ard arda gelmesi lazımki bir resim oluşsun. Doppler etkisi denilen bir olay var. 1400 sene önce bundan bahsetmesi, önceki peygamberleride doğrulayıcı olması. Adalet ve eşitlik ile harmanlamak isteyen bir yapı. Yardım et diyor, yalan söyleme diyor, fitne çıkarma diyor. Yetimi doyur, zulmetme diyor. Şirk ya şirk tek affetmeyeceği konu olan bu günahın insanı insanlıktan çıkarıp akli melakelerini altüst ettiği ortada. Bu günahlar insanların doğasını bozan günahlar. Yapmayanı bozmuyor işte, bu uydurulmuş birşey ise nasıl bir düzen var ahenk içinde niye dikkatli bakmıyorsun. Şu savaş yaftalamasını unutun artik, bu kitabın iniş nuzülüde var okuyun. Savaş niye çıkıyor bakın bir hele. İnsanların halt yemeleri, bırak güzel şeyler söylüyor. Ama beyfendiler rahat dururmu bütün sistemi çökecek. Mallarından, gıdalarından zenginliklerinden paylar kopacak. Olsun bırak işte ne olacakki, ama bırakmaz işte insanoğlu. Ne yapiyordu ki peygamber, tebliğ ediyordu demokratik olarak anlatıyordu. Artan müslüman sayısı işlerine gelmeyip savaş ilan etmeler. Zulümleri ve neticeleri. Oysa bıraksalar ne savaş olurdu nede kan dökülürdü. İşte cahiliye dönemi, insana insan muamelesi yapilmayan dönem, rahat dururlar mı.

Halende vahiymi gelmesini bekliyorsunuz. Yok işte tamamlandı insanoğlu medeniyet oldu armut piş ağzıma düş gibi hazırcılığa gerek yok. Artık insanlar iradeleri ile özgür. Ne zorluk var dinde, nede zulüm. İsteyen inanır istemeyen inanmaz. Ey Muhammed, inandıramazsın zorlama diyor Allah azze ve celle. Zulüm edenler var ise şayet bu kitap ile zıtlar. Burada kitabullahdaki öldürmeyi meşrulaştırmaya çalışıldığı gibi eğip büküp yollarını yapıyorlar. Yok öyle bir dünya.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: rebellion

quote:

Orijinalden alıntı: .fcan

quote:

quote:

Kardeşim sen, ateistlerin parayla tuttuğu sigortalı eleman mısın?
    Bizimle dalga geçtiğine inanıyorum.
    İslam dini bu kadar kötü savunulabilirdi yani.
    Bu gidişle imana gelip Ateist olacam.

Öncelikle ay muhabbetine vakıf değilim. Duymuştum lâkin bilmiyorum bakmak gerek.

Sizin ateist olmanız veya müslüman olmanız veya agnostik olmanız veya.....Kuran üslubundan bihaber oldugunuz gercegini degistirmez. Tabiki umduğum şey iyi dileklerim ile birlikte müslüman olmanız.

Yani insanlar anlayabilsin diye nasıl anlatılabilirdi sizce. Günümüzün şartları bilgisi ile 1400 sene önceyi aynı kefeye koymanız çok mantıksız. Bu kanıya verdiginiz manalar silme supurme ile dalga gectiginizden dolayı söylüyorum. Vahyin gelişi, kelimeleşmesi insanların algısına hücumu bu şekilde oldu ki 2 milyara yakın müslüman olabildi islam alemi. Yıldızların söndürülmesi kelâmına kara delikte diyebilirim, yok olmasıda. Ama sönmenin kullanılması mânaya açık kapı bırakıyor. Üfleyipte sönse, lamba gibi tuşa basıpta sönse, sönüyor işte. Anlatımı gayet yerinde.
    Ki ışığın, parıltının yavaş yavaş gitmesidir MURSELAT-8 deki "tumiset" kelimesi. (Fe izân nucûmu tumiset) Exterminate değil Doctor Who daki dalekler gibi. İngilizcede obliterated olması gerek.

Yani neyi nasıl anlatmasını bekliyordunuz? Elementleri mi sayacakti. Güneş, hidrojenini tüketecek mi diyecekti. Yıldızların kızıl dev olup kendi içine çöktükten sonra yer çekimi keşfedilmemişken karadelik olmasını mı? Andromeda galaksisi 2 milyar sene sonra samanyolu ile çarpışacağını mı? Gerekli ne ise belirtilmiş, bigbang yetmiyor mu? Hz. Peygamber teleskopu icat etmişte, hubbledan önce mi anlayip nakletmiş. Önemli olan bulundugumuz bu evrenin nasıl oluştuğu. Yahu herşey mi mânalanmış. Daha önce niye bulmadılar demeyin, bulguların ard arda gelmesi lazımki bir resim oluşsun. Doppler etkisi denilen bir olay var. 1400 sene önce bundan bahsetmesi, önceki peygamberleride doğrulayıcı olması. Adalet ve eşitlik ile harmanlamak isteyen bir yapı. Yardım et diyor, yalan söyleme diyor, fitne çıkarma diyor. Yetimi doyur, zulmetme diyor. Şirk ya şirk tek affetmeyeceği konu olan bu günahın insanı insanlıktan çıkarıp akli melakelerini altüst ettiği ortada. Bu günahlar insanların doğasını bozan günahlar. Yapmayanı bozmuyor işte, bu uydurulmuş birşey ise nasıl bir düzen var ahenk içinde niye dikkatli bakmıyorsun. Şu savaş yaftalamasını unutun artik, bu kitabın iniş nuzülüde var okuyun. Savaş niye çıkıyor bakın bir hele. İnsanların halt yemeleri, bırak güzel şeyler söylüyor. Ama beyfendiler rahat dururmu bütün sistemi çökecek. Mallarından, gıdalarından zenginliklerinden paylar kopacak. Olsun bırak işte ne olacakki, ama bırakmaz işte insanoğlu. Ne yapiyordu ki peygamber, tebliğ ediyordu demokratik olarak anlatıyordu. Artan müslüman sayısı işlerine gelmeyip savaş ilan etmeler. Zulümleri ve neticeleri. Oysa bıraksalar ne savaş olurdu nede kan dökülürdü. İşte cahiliye dönemi, insana insan muamelesi yapilmayan dönem, rahat dururlar mı.

Halende vahiymi gelmesini bekliyorsunuz. Yok işte tamamlandı insanoğlu medeniyet oldu armut piş ağzıma düş gibi hazırcılığa gerek yok. Artık insanlar iradeleri ile özgür. Ne zorluk var dinde, nede zulüm. İsteyen inanır istemeyen inanmaz. Ey Muhammed, inandıramazsın zorlama diyor Allah azze ve celle. Zulüm edenler var ise şayet bu kitap ile zıtlar. Burada kitabullahdaki öldürmeyi meşrulaştırmaya çalışıldığı gibi eğip büküp yollarını yapıyorlar. Yok öyle bir dünya.

Kurana ne kadar vakıf olursanız olun, fakat bilimden bihabersiniz.
    Yıldızların sönmesi Beyaz cüce oluşur. Kara delik oluşması hakkında pek bilgimiz yok.
    Ay yıldız değildir. Uydu Gezegendir. Yıldızlardan farklı yapıya sahiptir.

Tabiki Kurandan bizim bir mucize beklentimiz yok, mucizeleri siz uydurup,tutmadıgı zaman "1400 yıl önce, insanlara nasıl anlatılmasını bekliyorsun" diyip geri çekiliyorsunuz.

Allah nasıl kitap gönderdiyse, her okuyan farklı anlıyor. Yani hiç birşey anlayamıyor. Halbuki apaçık kitap olduğunu belirtiyor.

Mucize arıyorsan, Tao Te Chingin denen kitabı oku. Eğer mucize arama gözüyle bakarsan, daha fazla mucize göreceksin. Mesala yer ve göğün bıtısık ve tek olması. Her şeyin tek bir noktadan gelmesı. Herşeyin Ying yang olmak üzere iki özden gelmesı Yani madde ve Antimadde gibi.7000 yıl önce bir cınlı bunu nerden bılecektı? Eğer o kitabı okuduysan, ve mucize olmadığı iddaa edersen, o senin kavrayısının zayıflıgı çünkü çinceden bihabersin. 7000 yıl önce Yaratıcı Tao insana bunları nasıl anlatacaktı?

7000 yıl sonra, hatta 5400yıl sonra tekrar vahiy geldiğini mi zannediyorsun?

Son 1000 yılda, Evrim sonucu, Boyumuz uzadı ve beynımız kuculdu. Beynımız yeni fonksıyonlar gelıstırdı ve daha medenı ve barışcıl olmamızı sagladı. Eski ınsanlardan daha güzel ve yakışıklıyız. Son 50 yılda uretılen bilgi ve Teknoloji, ınsanlıgın o zamana kadar ogrendıgınden daha fazla.
    Eğer Tanrı vahiy gondermeye meraklıysa, şimdi gondermelı.

• quote:

quote:

Ayın yüzeyindeki magmanın dünyayı güneş kadar aydınlatması olayı nasıl oluyor anlamadım. Ayrıca baya bi baktım internette ayın dünyaya 10 kat daha yakın olması veya güneş kadar aydınlatması gibi hiçbir şeye rastlamadım. Daha güvenilir bir kaynak varsa onu ver merak ettim.

Şimdiki ay'ın bile açık havada bi engel olmazsa geceyi nasıl aydınlattığını hatırla.
    Birde ; şuanki durumundan 10 kat daha yakında oldup ; yanar durumda olduğunu hayal et.

Ayın her yıl dünyadan 4 santim kadar uzaklaştığı gerçek bilgidir, buradan yola çıkarakta hesap yapılabilir galiba.

Ay 1400 yil öncede neredeyse ayni uzakliktaydi hadi diyelim 10 km uzaklasmis o zamandan bu zamana ışığında gozle farkedilebilir bir degisiklik asla söz konusu olamaz.100km uzaklassin diyelim yine gözle görülür bir degisiklik olmaz.Arkadaş sıkın tamam bazen abartin ama bilimsel konularda bunu yapmayin.Ha birde yazmayi unuttum ay yuzey yapisiyla ilgili arastirmalar ayin dunyadan daha yasli olduğunu gosteriyor kisacasi ay dunyadan kopup olusmadi belki baska bir gezegenden kopmuş olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bob Seger -- 22 Mart 2016; 10:10:41 >

• quote:

Tamam ancak buradaki anlam basit bir dösemek/düzenlemek degil ki, burada net bir sekilde yaymak anlami var. Bunu google translate ile de acik bir sekilde görebiliyoruz.

https://translate.google.com.tr/?hl=tr#ar/en/%D9%88%D9%8E%D8%A7%D9%84%D9%92%D8%A3%D9%8E%D8%B1%D9%92%D8%B6%D9%8E%20%D8%A8%D9%8E%D8%B9%D9%92%D8%AF%D9%8E%20%D8%B0%D9%8E%D9%84%D9%90%D9%83%D9%8E%20%D8%AF%D9%8E%D8%AD%D9%8E%D8%A7%D9%87%D9%8E%D8%A7

Yaymak dedimiz sey ise sekil vermektir, böyle bir islem ise ancak dünya yaratilirken gerceklesebilir. Baska türlü nasil mümkün olabilir?

Döşemek : Donatmak , bir tabanı, tahta, karo, mermer vb. yapı gereçleriyle kaplamak.
    Döşemek için zaten hali hazırda var olan bir taban gerekmektedir.
    Buradan yaratmak anlamı çıkmıyor hocam.

Bilim diyorki : Dünya ilk zamanlar çok sıcak bi alev topundan ibaretti.
    Sonradan kıtalar, dağlar, denizler, mevsimler oluştu.
    İşte dünyanın yaşanabilir hali alması bu ayetteki döşemek, donatmak ile ilişkilendirilebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Don McLean

quote:

quote:

Ay 1400 yil öncede neredeyse ayni uzakliktaydi hadi diyelim 10 km uzaklasmis o zamandan bu zamana ışığında gozle farkedilebilir bir degisiklik asla söz konusu olamaz.100km uzaklassin diyelim yine gözle görülür bir degisiklik olmaz.Arkadaş sıkın tamam bazen abartin ama bilimsel konularda bunu yapmayin.Ha birde yazmayi unuttum ay yuzey yapisiyla ilgili arastirmalar ayin dunyadan daha yasli olduğunu gosteriyor kisacasi ay dunyadan kopup olusmadi belki baska bir gezegenden kopmuş olabilir.

Sen çok yanlış gelmişsin dostum. Biz dünyanın başlangıçtaki halindenn bahsediyoruz, 1400 yıl öncesinden değil :)

• Zeus, sizi yıldız tozundan yarattım diyor.
    Bu da mı tesadüf?

• quote:

Orijinalden alıntı: Koşulsuz_Uyarıcı

saçma ayetlerden saçma sonuçlar çıkartıyor geceyi yok etti kelimesinden ayı yok ettiyi çıkartabiliyor mesela sonra azıcık bilim bilgisiyle karşılaştırıyor ay üstünde ki magma güneş gibi parlıyordu gündüz yapıyordu diyor sonra işte akşama doğru diye kıvırıyor kendisi de bilmiyor "Bilemiyoruz artık aydınlatıyormuş işte." o mantıkla dediğin kadar aydınlık olması için daha yakın olmalı desen ay ışığı 1lux 10 kat yakınsa 10 lux olsun gün batımı 40lux yetmiyor daha yakına çek desen o zamanda işte bende onu diyorum bir zamanlar daha yakınmış allah onu "yok etmiş" silmiş yani uzaklaştırmış diyecek bomboş bir tartışma çıkıyor ortaya

Yav he kardeşim siz nasada çalışmış uzmandan, dünya birincisi olan adamdan daha bilgilisiniz tamam..
    Şu engin bilgilerinizle nasıl olduda bilim adamı olamadınız az anlatsana.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Koşulsuz_Uyarıcı

saçma ayetlerden saçma sonuçlar çıkartıyor geceyi yok etti kelimesinden ayı yok ettiyi çıkartabiliyor mesela sonra azıcık bilim bilgisiyle karşılaştırıyor ay üstünde ki magma güneş gibi parlıyordu gündüz yapıyordu diyor sonra işte akşama doğru diye kıvırıyor kendisi de bilmiyor "Bilemiyoruz artık aydınlatıyormuş işte." o mantıkla dediğin kadar aydınlık olması için daha yakın olmalı desen ay ışığı 1lux 10 kat yakınsa 10 lux olsun gün batımı 40lux yetmiyor daha yakına çek desen o zamanda işte bende onu diyorum bir zamanlar daha yakınmış allah onu "yok etmiş" silmiş yani uzaklaştırmış diyecek bomboş bir tartışma çıkıyor ortaya

Yav he kardeşim siz nasada çalışmış uzmandan, dünya birincisi olan adamdan daha bilgilisiniz tamam..
    Şu engin bilgilerinizle nasıl olduda bilim adamı olamadınız az anlatsana.

Bılım adamı nasıl olunuyor sana göre, lütfen anlat. nasada çalışmak mi gerekir, olmak için?
    Bilimle ilgileniyorum ve bilimsel araştırmalar yapıyorum. O zaman, benim dedıklerım doğru, benden fazla mı bıleceksın?

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.