Şimdi Ara

Sistemim ve tercih ettiğim ekran kartları (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
0
Favori
1.889
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sonurtan

PSU ve ekran kartı önerileriniz için çok teşekkürler.Peki son bir soru sorsam fazla mı olur?Neyse direk soruyorum.5770in diğer ekran kartları arasındaki yer nedir?ve oyunları(batman-gta4 vb) very high olamayacağını bildiğim için high veya medium'da açabilir miyim?

açarsın kardeş sorun cıkarmaz o kart bence biraz daha bekle 5830 çıkıyor onun fiyatına göre 5770de alabilirsin bence ama beklemek istemiosan al tabi 5770
  • yok almısken en iyisi olsun ama işlemci anakart değistirmek cok para ister.o kadar para da bende yok.daha dogrusu babam vermez.5830 benim pcye uymaz bence.(bence değil diğer arkadaslar oyle soyluyor.ben anlamadıgım icin sordum size ... :)) alabileceğim en iyisi 5770 mi ?4890 daha iyi diyorsunuz.4890 olmaz mı ki ?

Biliyorum fazla soru sordum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonurtan -- 10 Şubat 2010; 22:39:22 >
  • quote:

yok almısken en iyisi olsun ama işlemci anakart değistirmek cok para ister.o kadar para da bende yok.daha dogrusu babam vermez.5830 benim pcye uymaz bence.(bence değil diğer arkadaslar oyle soyluyor.ben anlamadıgım icin sordum size ... :)) alabileceğim en iyisi 5770 mi ?4890 daha iyi diyorsunuz.4890 olmaz mı ki ?

Biliyorum fazla soru sordum

haa darboğaz yapabilir yoksa pci-ex girişi varsa tabiki takabilirsin yani ben senin yerinde olsam thermaltake yani ilk önerdiğim psuyu alırdım ama diğer seceneklerde makul ve kaliteli

• ya yok 2-3 sene mediumda idare etsin oyunlar baska bisey istemiyorum.5770 diğer kartlara gore sonuk kalsa da sizce CoDMW2 yi hangi ayarda acar ?(benim sisteme gore)
  • http://www.hepsiburada.com/high-power-element-400w-aktif-pfc-12cm-fanli-power-supply-hpc-400-h12s/productDetails.aspx?categoryid=1012&productid=bd847444

Bence bunu al psp ye nazaran 12v çıkışkarı daha sağlam duruyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RougeDown -- 10 Şubat 2010; 22:46:07 >
  • zaten az once onu gostermislerdi bana.psu sorunum yok alacagım belli zaten 400W High Power su an sadece medium-high kaygım var.CoD nası acar benim sistem?High mumkun mu ve işlemci-anakart sorun cıkarırmı lütfen cevaplayın !?
  • hayret birşeysiniz ya adama sabahdan beri 400 watt önerip kafasını karıştırıyorsunuz alsın 550 -600 watt kenarında dursun ilerde sistem upgradelediğnde ne olacak peki 90 lira ona verene kadar üzerin 30-40 daha koyar 550 watt benim önerdiklerimden alır

http://www.vatanbilgisayar.com/ocz-ocz550fty-eu-ocz550fty-eu-fatal1ty-550w-moduler-guc-kaynagi/productdetails.aspx?I_ID=37351

al OCZ fatality üzerine biraz daha koyup bunu alırsın daha ucuza bile bulunur belki ben vatana baktım sadece ne gerek var 400 watt önerip kafa karıştırıyorsunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NecroCyber-777 -- 10 Şubat 2010; 22:54:37 >

• 1 hafta kadar psu ve ekran kartları bölümünde takılsan iyi olur. mertin linkini verdiği psular iyidir, fazlasına gerek yok. zaten hd 5770 kullanacaksın, fazla para vermeye gerek yok. almışken iyisini alayım diye düşünebilirsin ama o psuyu tam anlamıyla kullanabilmen için sıfırdan sağlam sistem toplaman gerekir. yanlış anlaşılmasın, daha yüksek modellere kötü demiyorum, senin durumunda gereksiz.

hd5830 sistemine uymaz diye bir durum yok. ama işlemci limitine takılır. hd5770 dahi işlemcinin limitine takılacaktır. işlemciyi overclocklamak yani daha yüksek saat hızlarına çıkarmak gerekir. psu ve ekran kartı mesajlarından overclok bilginin de oldukça düşük oldugunu düşünüyorum. sen en iyisi bir hafta da overclock bölümünde takıl
  • quote:

Orijinalden alıntı: linkin_park20

1 hafta kadar psu ve ekran kartları bölümünde takılsan iyi olur. mertin linkini verdiği psular iyidir, fazlasına gerek yok. zaten hd 5770 kullanacaksın, fazla para vermeye gerek yok. almışken iyisini alayım diye düşünebilirsin ama o psuyu tam anlamıyla kullanabilmen için sıfırdan sağlam sistem toplaman gerekir. yanlış anlaşılmasın, daha yüksek modellere kötü demiyorum, senin durumunda gereksiz.

hd5830 sistemine uymaz diye bir durum yok. ama işlemci limitine takılır. hd5770 dahi işlemcinin limitine takılacaktır. işlemciyi overclocklamak yani daha yüksek saat hızlarına çıkarmak gerekir. psu ve ekran kartı mesajlarından overclok bilginin de oldukça düşük oldugunu düşünüyorum. sen en iyisi bir hafta da overclock bölümünde takıl

Bu konuda cok haklısın.Cahillikten midir bilinmez ama overclock ne onu bile anlamıyorum ve bilmiyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonurtan -- 10 Şubat 2010; 22:58:37 >

• sen ilerde sistem upgrade yaparsın belli mi olur o yüzden 400 watt düşünme bile
  • evet dediğin mantıklı.550 w bi psu da alabilirim.ama su işlemci limitine takılma durumunu bana açıklayabilir misiniz ?korkmaya basladım ... :S
  • quote:

evet dediğin mantıklı.550 w bi psu da alabilirim.ama su işlemci limitine takılma durumunu bana açıklayabilir misiniz ?korkmaya basladım ... :S

şimdi sistem normal uc nokta bir sistem değil uç nokta olmayan bir sisteme yüksek ekran kartı takılırsa tabi soınucta işlemci limitine takılacaktır..yani istediğin kadar o sisteme 5970 bile taksan verim alamazsın cünkü her bileşenin birbirine yakın seviyede olması lazım...Mesela Athlon işlemciye yada ne bilim dualcore işlmcili bir sisteme 5970 takıpda performans alamamak gibi bir şey
  • peki yapmam gereken ne ?overclock mu ?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: linkin_park20

1 hafta kadar psu ve ekran kartları bölümünde takılsan iyi olur. mertin linkini verdiği psular iyidir, fazlasına gerek yok. zaten hd 5770 kullanacaksın, fazla para vermeye gerek yok. almışken iyisini alayım diye düşünebilirsin ama o psuyu tam anlamıyla kullanabilmen için sıfırdan sağlam sistem toplaman gerekir. yanlış anlaşılmasın, daha yüksek modellere kötü demiyorum, senin durumunda gereksiz.

Bu konuda cok haklısın.Cahillikten midir bilinmez ama overclock ne onu bile anlamıyorum ve bilmiyorum..

cahillik değil de bilgi eksikliği denilebilir. ilk başlarda çok karmaşık gelebilir, okudukça ve uyguladıkça gerçekten bilgi sahibi olabiliyorsun.

2 yıl önce bilgisayar konusunda neredeyse hiçbir bilgisi olmayan ben bıkmadan usanmadan sürekli okuyarak çok sağlam donanım bilgilerine ulaştım. bunu herkes yapabilir.

overclock en basit tanımıyla işlemcinin limitlerini zorlamak olarak düşünülebilir. mesela, işlemcini bir araba olarak düşün. normal hızı 80 km ve şu an sürekli 80 km hızla gidiyor. overclock ile sen bu hızı 120-130 km'lere çıkarabilirsin. yeni sistem almaktansa son derece ekonomik ve mantıklı bir çözümdür. bilinçli bir şekilde ve sağlam donanımla yapıldıgında riski çok düşüktür.işlemcinin ömrünü azalttıgı söylenir ama kimsenin bir işlemciyi 6-7 sene kullanacagını düşünmüyorum.

çok üst limitler zorlanmadıkça iyi bir kasa içi havalandırma ve işlemcinin stok fanı yeterlidir. limitler sonuna kadar zorlanacaksa sağlam anakart, soğutuculu ve votaja dayanıklı ramler, işlemci fanı, çok iyi kasa havalandırma sistemi gerekir. sıcaklık değerleri ve orthos gibi testler çok önemlidir, dikkatle gözlemlenmelidir.

ben kabaca anlattım daha detaylı bilgi overclock ile ilgili bölümlerde bulunabilir. senin işlemcini overclock yapan tecrübeli kullanıcılar mutlaka vardır. onlarla iletişim kurup girdikleri değerler hakkında bilgi alabilir, youtube gibi sitelerde işlemcinle ilgili overclock videolarını izleyebilirsin.

psu konusuna gelince, @NECROCYBER'ın verdiği ocz fatality çok kaliteli bir psudur. şu an kullanıyorum, fanının sesini duyma imkansız, peak değerleri iyi, kırmızı ledli fanı çok şık duruyor ve moduler olması nedeniyle iştediğin kabloyu söküp çıkarabiliyorsun, kasa içindeki kablo karmaşası son buluyor. ayrıca 6 değişik koruması mevcuttur(ekeltrik kesintileri, yüksek akım vs'ye karşı)rahatlıkla önerebilirim, ama bütçen çok önemli burda. ileride upgrade düşünürsen ocz fatality'e yönel diyebilirim. ben aynı psuyu bu forumda değerli bir arkadaşımdan 120 tl'ye aldım. 0'dan farksızdı. bu şekilde bulabilirsen senin için de iyi olur. upgrade yaptıgında dahi uzun süre seni götürür. mesele şöyle yapabilirsin, işlemcini 3.3-3.4 gibi bir değerde çalıştırıp hd 5770 alırsın. daha sonra işlemcini değiştirip bir hd5770 daha ekleyip crosfire şeklinde çalıştırabilirsin. crosfire(iki ati kartı beraber çalıştırma) da iyi sonuçlar veren bir karttır hd 5770. tabi bu iş için anakart crosfire destekli olmalı

kafan karışmış olabilir, zaten bilgisayar donanım konularında yeni yeni böyle konular okuyan kişilerin yazdıklarımı tam anlamıyla anlaması biraz zor. hepsini kısa sürede öğrenmen imkansız. yavaş yavaş, sindire sindire öğreneceksin

• Cevabın için teşekkürler.Overclock yapacağım yani ekran kartı için oyle değil mi?(ya da yaptıracağım :( beni bi süre idare etsin istiyorum bu ekran kartı
  • quote:

Cevabın için teşekkürler.Overclock yapacağım yani ekran kartı için oyle değil mi?(ya da yaptıracağım :( beni bi süre idare etsin istiyorum bu ekran kartı

ekran kartını tam manasıyla kullanabilmen için overclock yapman şart. rica ederim.
  • PSU ve ekran kartı dışında parça değiştirmem gerekmiyor yani.İşlemciye bilgisayarcıda overclock yaptırabilir miyim peki ?(bu arada vereceğin cevap için teşekkürler şimdiden)
  • @linkin_park20

çok güzel özetlemiş çok iyi anlatmış konuyu zamanla alışacaksın öğreniceksin bende ve birçok kişide anadan doğma overclock bilgilerine sahip değiliz sürekli araştırıp inceliyoruz ben ilk overclock denemem core 2 duo e4300 ü 3,25 cıkararak yapmıştım ama anakartda anakartdı asus commando yoksa ben ne bilim 3,25e cıkarmasını
  • quote:

PSU ve ekran kartı dışında parça değiştirmem gerekmiyor yani.İşlemciye bilgisayarcıda overclock yaptırabilir miyim peki ?(bu arada vereceğin cevap için teşekkürler şimdiden)

hayır gerekmez. imkan varsa dediğim gibi ocz fatal1ty öneririm.

@NECROCYBER teşekkür ederim.

bilgisayarcıda overclock yaptırabilirsin tabi ama bilgisayarcının bilgisi ve niyeti önemli. format için 50 tl isteyen bilgisayarcılarla yaşayan nesiliz biz. mesela teknolojixteki teknik destek bölümündeki arkadaşlar ram takmak için 20 tl istiyor

overclock için önerebileceğim tek firma ankaradaki fireball bilgisayar. onlar bu işi prefosyonel olarak yapıyor. yaptıkları üst seviye sistemleri overclocklu olarak piyasaya sürüyorlar.

bilgisayarcı derken kimi kastettiğini belirtirsen iyi olur. mesele ben 3 ay önce falan yine teknolojixteyim(ne çekmişim bu teknolojixten düşününce) e5200 işlemci alacagım overclock için. e5200 müthiş overclock potansiyeli olan bir işlemcidir. işlemcilerden sorumlu arkadaşa sordum, bu r0 mı, m0 revizyon mu dedim? neden soruyorsun dedi arkadaş. r0'lar overcloğa daha yatkın dedim. adam bana neden overclock yapıyorsun ki, işlemcinin ömrü kısalıyor dedi.

koskoca firmanın çalışanının overclock bilgisi bu kadar işte. ama bazen hiç ummadık yerlerden müthiş bilgili arkadaşlar çıkabiliyor. ttnet müşteri hizmetleriyle çoğu zaman sorun yaşamışımdır, hatta yaşadığım sorunları zaman zaman burda , zaman zaman ekşisözlükte belirttim okuyanlar yarıldı tabi. (bu vesileyle ekşizölük yazarı olduğumu da belirtip forumdaki bağyanlara selam edeyim öhm) ama bir temsilci ile karşılaştım ki inanılmaz teknik bilgisi vardı.

bursa-inegöl çarşısında adım atsan bilgisayarcı vardır, ama bilgisayardan gerçek anlamda anlayan 3-4 dükkan bulamazsın. çoğunun amacı müşteriyi kazıklamaktır. satış sonrası seni tanımazlar.

yani bu uzun yazıdan kastettiğim, bilgisayarcı kavramı göreceli bir kavramdır. overclock tecrübeli ve sağlam bilgiye sahip ellerde çok iyi sonuçlar vereceği gibi bilgisiz kişilerin yanlış hamleleri sonucu (pll'yi yüksek girme, işlemci voltajını çok yüksek değerlere çıkarma, sıcaklıklara dikkat etmeme) işlemci yanabilir.

sen başlarda voltaj işine hiç girme, sadece fsb ile oyna, ram bölenini düşür. bu kavramlardan ne demek istediğimi şu an anlamayabilirsin, okudukça anlayacaksın. ya da bilgisayarcı dediğin kişiye gerçekten güveniyor, bilgili olduğunu düşünüyorsan kasanı ona emanet edebilirsin.

2000'inci mesajımı da konuna yazdım. kıymetimi bil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi linkin_park20 -- 10 Şubat 2010; 23:48:00 >

• yarbaylığa ilk adım tabi sonuçta ilk işlemci aldığın zaman normal hızlarında çalıştır.İşlemci ısınsın bileşenlere yoksa cat diye ilk alır almaz oc yapılırsa birşeye benzemez.Revizyon olayı cok önemli kullanacağın işlemcinin hangi revizyonlarda daha iyi overclock olduğunu öğrenmen lazım.İşlemciden işlemciye göre değişir bu.Vid değeri yani mesela bendeki core i7 920 1,260 yanılmıyorsam 2,66 ghzde calışması için verilen voltaj değeri.Bir işlemcinin vid değeri ne kadar düşükse o işlemci daha iyi overclock olur.Düşük voltajda işlemci için öngörülen hızlarda çalışıyorsa o işlemci tabiri cayizse takoz değil kaliteli işlemcidir oc ye yatkındır.Hep araştırılarak öğrenilecek şeyler

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.