Şimdi Ara

soru : z97 + 4690k vs h97 + 4790

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.074
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • sistemi oyun için topluyorum şuanda vatan bilgisayarda görünen i5 4690k ve i7 4790k fiyatları çok yüksek tabi stoklara girmeden netleşmeyecektir.

i7 4790k lı bir sistem düşünüyordum ama fiyatlar çok yüksek çıkıyor benim sorum şu stok hali ile hepsinin yeterli geleceğini biliyorum ama oc işin içine girdiğinde performans artışı ne kadar olacaktır örnek olarak i7 4790 turbo boost ile 3,9 i7 4790k alıp 4,5 4,7 oc yaptığımızda arasındaki performans farkı ne kadar olacaktır??

aynı şekilde i5 4690k 4,5 la i7 4790 3,9 kıyasladığımızda hangisi daha performanslı ve uzun ömürlü olacaktır??

• Hocam k lı versiyon al 3 sene daha fazla kullan.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • sistemin oyun sistemi olacağını yazmanıza istinaden i7'nin gereksiz olduğunu söyleyebilirim. ileride sli ya da cf gibi bir düşünceniz varsa bilemem ancak. güncel teknolojilerin barındığı z97 chipset anakart ve fiyatları netleştikten sonra 4670k ya da 4690k almanızda yarar var.

OC konusuna gelirsek. diyelim ki şu an aldınız 4670k taktınız kullanıyorsunuz. gtx 780 bile besleyebilen bir işlemcinin OC performansında sizin farkedebileceğiniz bir performans farkı olmaz oyun için. burda şu devreye girer. işlemciyi ne kada süre kullanmayı hedefliyorsunuz. alıp 6-7 sene kullanırım ama keran kartını da hep güncel tutarım derseniz alın i7 işlemciyi bundan 5-6 sene sonra o günün ekran kartına yetişemediğinde OC'lar kullanmaya devam edersiniz 2-3 sene daha. ha yok ben ekran kartı da güncellemem öyle sık sık derseniz. alın uygun olan i5 k serisi işlemciyi zaten bugün piyasadaki tüm kartlara yetecektir.

ekran kartı olarak ne kullanıyorsunuz ay da ne kullanmayı düşünüyorsunuz? ileriye dönük planlarınız nedir? bunları bilirsek daha net yardımcı olabiliriz.

• şuanda kullandığım ekran kartı r9 270x ilerleyen dönemde ya gtx780 yada rp 290x düşünüyorum. bu ekran kartlarını besleyecektir ondan şüphem yok uzun vadede düşündüğümüz zaman k olan versiyonları tercih etmek daha mantıklı olacaktır herhalde
  • h97 + 4790 tabi ki. i7 4790 4ghz + turboyla 4.4ghz'de çalışabilen HT'li bi işlemci. Daha uzun süre performans olarak tatmin eder.
  • H97 + 4790 daha performanslı olacak düşünüyorum bende z97 + 4690k olarak düşündüğümüzde 4690k oc potansiyeli olması ilerleyen dönemde avantaj sağlarmı?? Bir bu 4790 ve h97 ye FSB üzerinden overclock yapılamaz mı??

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • birde şöyle bir düşüncem var ama emin değilim şuan kullandığım sistem amd daha fazla performans ve stabil olması için intel düşünüyorum intel yerine amd fx 9370 ve 990fx anakart alsam nasıl olur performans ?? fx9370 ve anakart fiyatına i5+anakart alınabiliyor benim istediğim iyi oyun performansı soğutucum ve psu sağlam ekran kartı şuan r9 270x ilerleyen dönemde 290 290x yada 780 almayı planlıyorum. fx6300 kullanıyorum ve bf4 oynuyorum gpu kullanımı anlık olarak düşme yapıyor ve kullanım hiç bir şekilde %90 üzerine çıkmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage

h97 + 4790 tabi ki. i7 4790 4ghz + turboyla 4.4ghz'de çalışabilen HT'li bi işlemci. Daha uzun süre performans olarak tatmin eder.

+4790
  • goktug333 kullanıcısına yanıt
    Öncelikle i5 4670k ile çıkacağın max. değer muhtemelen 4.6ghz'dir. Çok şanslıysan daha ilerisi de olabilir.

i7 4790k ile zaten 4.4ghz hıza sahipken i5 4670k sana oc ile pek bir avantaj sağlamaz. HT çok daha fazlasını sağlar. 4 çekirdekten daha fazla çekirdek kullanılabiliyor oyunlarda artık. Bunu çıkan her yeni oyunda daha belirgin şekilde görüyoruz. O nedenle i7'lere oyunlar için gereksiz demek geleceği görmezden gelmek demek diyebiliriz.

Fx işlemciler oyunlarda çoğu zaman 5ghz'de olsalar dahi zayıf çekirdeklerinden ve mimarisel yapılarından ötürü stok i5 4670k'yı geçebilecek performansa ulaşamıyorlar. O nedenle oyun için düşündüğümüzde bütçe Intel'e yetiyorsa AMD'yi düşünmek pek mantıklı değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 10 Haziran 2014; 23:07:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: goktug333

birde şöyle bir düşüncem var ama emin değilim şuan kullandığım sistem amd daha fazla performans ve stabil olması için intel düşünüyorum intel yerine amd fx 9370 ve 990fx anakart alsam nasıl olur performans ?? fx9370 ve anakart fiyatına i5+anakart alınabiliyor benim istediğim iyi oyun performansı soğutucum ve psu sağlam ekran kartı şuan r9 270x ilerleyen dönemde 290 290x yada 780 almayı planlıyorum. fx6300 kullanıyorum ve bf4 oynuyorum gpu kullanımı anlık olarak düşme yapıyor ve kullanım hiç bir şekilde %90 üzerine çıkmıyor.

İyi oyun performansı istiyorsan intel al.Amd alsan bile fx 9370 saçma sapan bir işlemci.Fx8320ye filan yönel alırsan.Gerçi elindeki 6300 seni tatmin etmiyorsa diğer amd işlemciler de etmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage

Öncelikle i5 4670k ile çıkacağın max. değer muhtemelen 4.6ghz'dir. Çok şanslıysan daha ilerisi de olabilir.

i7 4790 ile zaten 4.4ghz hıza sahipken i5 4670k sana oc ile pek bir avantaj sağlamaz. HT çok daha fazlasını sağlar. 4 çekirdekten daha fazla çekirdek kullanılabiliyor oyunlarda artık. Bunu çıkan her yeni oyunda daha belirgin şekilde görüyoruz. O nedenle i7'lere oyunlar için gereksiz demek geleceği görmezden gelmek demek diyebiliriz.

Fx işlemciler oyunlarda çoğu zaman 5ghz'de olsalar dahi zayıf çekirdeklerinden ve mimarisel yapılarından ötürü stok i5 4670k'yı geçebilecek performansa ulaşamıyorlar. O nedenle oyun için düşündüğümüzde bütçe Intel'e yetiyorsa AMD'yi düşünmek pek mantıklı değil.

Hocam 4.4ghz olayından emin misiniz bazı sitelerde turbo hali 4 diyor

http://www.cpu-world.com/Compare/440/Intel_Core_i5_i5-4690_vs_Intel_Core_i7_i7-4790.html

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4790-vs-Intel-Core-i5-4690

Eğer 4.4 ise ben de alacağım

• 3.6'dan 4'e çıkıyor K olmayanlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • -Windforce- kullanıcısına yanıt
    Kusura bakmayın dediklerim i7 4790K için geçerli. i7 4790 4ghz evet. Ayrıca bu frekanslar turboyla çıktıkları değerlerdir.
  • HiqhWoltage kullanıcısına yanıt
    Peki Msi H97 Gaming ne zaman gelir acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • -Windforce- kullanıcısına yanıt
    Bunu ithalatçı distribütörlere sorman gerek.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.