Şimdi Ara

SÖZELCİLER NERELER GELDİİİİ (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
216
Cevap
5
Favori
6.891
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: isetta_1955

Hocam geçen sene 480 puan ve 1625 sıralama ile kapatırken bu sene 455 puan ile yaklaşık 674 sıralama ile kapatmış. Yani puanı 25 puan gerilemesine rağmen sıralama 1k ilerlemiş. Şimdi yeni sistemin etkisi burada gözüküyor. TS'de bir yanılsama olmuş anladığım kadarıyla yani soru sayıları azalınca geçen seneye göre daha düşük puan daha iyi sıralama getirmiş ve bu yanılgı ile geçen seneye göre bakılan sıralamalar yanıltmış bizi. Buna bakınca şunu anladım. Özellikle edebiyatın 56'dan 24'e düşmesi tarihin 44'ten ayt'de toplam 21'e düşmesiyle eleyicilik azalmış bunun sonucunda da özellikle tyt'de türkçe ve sosyal yanında mat ve fen yapabilenler çok daha rahat öne geçebilecek pozisyona gelmiş. Yani bilmiyorum doğru mu anladım ama artık boun gibi okulların sözel bölümleri için ayt'de soru sayısı az olduğundan adam geçmek için tyt'den mat ve fen yapmak zorunluluk halini almış.

LYS ile 480 puan söz. 1625 sıralama yaparken

TYT ile 480 puan söz. 220 sıralama yapıyor.

Bu sene 455 puan ile 674 civarından BOUN alırken ODTÜ geçen sene 450 puan ile 6.7k yapıyormuş.

Alıntıları Göster
    ODTÜ de kont. artmasına rağmen 1.9k ile kapatti artmasaydı belki 1.5k ile kapatırdı

Bence sözelci olmayan tmciler sözel sıraları iyi gelince sözel bölümlere yöneldiler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• isetta_1955 kullanıcısına yanıt
    Hocam aslında gerek yoktu ilk iki bine yakın yerler için

Ama daha da yükseklerde kesinlikle lazımdı

Ve de ikinci sınavla Boğaziçi'ne çekme şansınız da azaldı

160 bindeki öğrenci çekmişti geçen sene bu sene olamaz ki

Konu dışı bir de Hocam Kadir Has nasıl sıralamalarla almış öyle

Bu nasıl bir talep değişimi

Tek sene 15 bin ilk 400'e ilerler mi

Ve her iletişim bölümü neredeyse böyle yükselmiş Kadir Has'ta

Şaka gibi

• Ben sevindim varsın Boğaziçi olmasın

Sözelde de zor artık iyi yere gelmek daha zor olsun

• Ksprschmcl K kullanıcısına yanıt
    İlk 400 değil ilk 200.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ksprschmcl

Öğrencilerinin yüzde doksanını akademisyen çıkaran bir yer hocam bir anda kötümserleşmenizi anlayamadım
    Valla hocam içine giremedik ama kimse bir şeyi beğenmiyor bu ülkede , biraz bu var ODTÜ öğrencilerinde de ama dediğim gibi hocam fazla beklenti hayal kırıklığı yaratabilir

Tarih bölümünün max %20 si anca akademiye yönelir hocam ha bu sene farklı bir öğrenci kitlesi gelmiştir umarım daha kaliteli bir ortam oluşabilir

• Umarım daha kalitelidir hocam ama ülkedeki en iyi iki üç yerin biri

Ben Akdeniz'in ortamını da gördüm çok beğenmiştim

Orasını da beğenirim hatta daha çok beğenirim umarım

• tekteselli T kullanıcısına yanıt
    Matematik fen kesin şart

• quote:

Umarım daha kalitelidir hocam ama ülkedeki en iyi iki üç yerin biri

Ben Akdeniz'in ortamını da gördüm çok beğenmiştim

Orasını da beğenirim hatta daha çok beğenirim umarım
    Ülkede Tarih bölümü lisans seviyesinde sadece 3 üniversitede okunur Boun Koç Odtü

Yeni gelen şehir,Ibn haldun atak yapmaya çalışıyor

Yeditepe,Bilgi gibi özeller bir şey vermez bence

Gerisi bildiğin çöp zaten %100 ingilizce değiller kafadan elenir

• Bu konuda çok çok farklı düşünüyoruz Hocam

Ege, Akdeniz, DTCF gibi yerlerde ana dilde öğretim olsa da (ki bu bana göre bir artıdır size göre eksi olduğu için söylüyorum) çok kaliteli yerlerdir

Ortalama ve üstü her üniversitede menşeii ODTÜ, Boğaziçi vb olan öğretim üyeleri de mevcut

Her şey öğrencinin alabilmesi daha doğrusu almak istemesi, alma gayretinde

• Öğretim diline bakarak nasıl karar veriyorsun?
    Öğretim dili ingilizce olması olumsuz bir şey bence.
  • quote:

Hocam aslında gerek yoktu ilk iki bine yakın yerler için

Ama daha da yükseklerde kesinlikle lazımdı

Ve de ikinci sınavla Boğaziçi'ne çekme şansınız da azaldı

160 bindeki öğrenci çekmişti geçen sene bu sene olamaz ki

Konu dışı bir de Hocam Kadir Has nasıl sıralamalarla almış öyle

Bu nasıl bir talep değişimi

Tek sene 15 bin ilk 400'e ilerler mi

Ve her iletişim bölümü neredeyse böyle yükselmiş Kadir Has'ta

Şaka gibi
    Evet hocam önceden sözelde inanılmaz çekişler yaşanıyordu LYS ile sözelde ancak artık sıralamalar bu kadar yükselince TYT'si kötü olanların AYT ile iyi bölüme girmesi sözelde imkânsız hale geldi neredeyse. Ben hiç bu kadar beklemiyordum. Kadir Has deyince baktım Halkla İlişkiler 491 puanla almış, yıgınsala göre 138 diyor. Gerçekten inanılmaz. Koç Medya 502 puanla almış bu da yığınsalda 89 gösteriyor. Koç tam burs 5, Kadir Has tam burs 3, GSÜ İletişim 446 puanla *(yığınsalda 1k) 30 kişi almış.

Anlaşılan bu sene yüksek sıralamalılar hep sözelden tercih yapmış başka izahı olamaz. Önceden 6.7k ile ODTÜ 1.5K ile BOUN Tarih 3k ile BOUN Edebiyat - GSÜ İletişim 2.6k ile Bilkent İlet. Tas. gelirken bunlar nokta atışı 1k civarına yükselmişler. Önceden sözelde 3k ile Türkiye'nin kaliteli üniversitelerine girilebilirken bu genelde ilk 1k içine bazı bölümlerde de ilk 200 içine yükselmiş. Bence bu anormal bir yükselme bence seneye bir gerileme olabilir. Zira sözel bölümlere bu kadar talebi aklım almıyor.

TS-1 ve TS-2 'nin birleşmesi, soru sayılarının azalması ve sıralamaların bu kadar yükselmesi ilişkisini halen tam olarak neye dayandırarak çözeceğimi bulamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F8B3665B5

ODTÜ de kont. artmasına rağmen 1.9k ile kapatti artmasaydı belki 1.5k ile kapatırdı

Bence sözelci olmayan tmciler sözel sıraları iyi gelince sözel bölümlere yöneldiler

Alıntıları Göster
    Hocam bir önceki mesajda örnekler verdim, gerçekten inanılmaz Koç medya ilk 90, Kadir Has ilk 130'dan almış GSÜ - Bilkent iletişimler ilk 1k olmuş. Gerçekten ilginç. Sözelde bu kadar talep olması. Sizce seneye de bu sıralamalar kalıcı olur mu yoksa sistemin ikinci senesi olmasından mütevellit bir gerilme olur mu ? Ben gerileme olacağını düşünüyorum ancak emin değilim.

Hocam kaliteli değil de en Kalitelilerin bazı bölümleri çok yükselmiş

Mesela iletişime olan ilgi acayip artmış şaka gibi

Bu sıralamalarda değil ama Türkçe Öğretmenliğine de ilgi çıldırmış durumda

Sözele böyle ilgi olsun isteğim budur artık sözelde de ilk yüzle alan yer olduğu için daha çok önem verilecek sözele

• quote:

Orijinalden alıntı: isetta_1955

Hocam bir önceki mesajda örnekler verdim, gerçekten inanılmaz Koç medya ilk 90, Kadir Has ilk 130'dan almış GSÜ - Bilkent iletişimler ilk 1k olmuş. Gerçekten ilginç. Sözelde bu kadar talep olması. Sizce seneye de bu sıralamalar kalıcı olur mu yoksa sistemin ikinci senesi olmasından mütevellit bir gerilme olur mu ? Ben gerileme olacağını düşünüyorum ancak emin değilim.

Alıntıları Göster
    Sistem belli olduğundan daha beter olabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F8B3665B5

Sistem belli olduğundan daha beter olabilir

Alıntıları Göster
    2019'da işim zor hocam o zaman.
  • quote:

Hocam kaliteli değil de en Kalitelilerin bazı bölümleri çok yükselmiş

Mesela iletişime olan ilgi acayip artmış şaka gibi

Bu sıralamalarda değil ama Türkçe Öğretmenliğine de ilgi çıldırmış durumda

Sözele böyle ilgi olsun isteğim budur artık sözelde de ilk yüzle alan yer olduğu için daha çok önem verilecek sözele
    İletişime ilginin artması sanıyorum ki ea'dan iyi puan yapamayan ea'ların iyi üniversitelerin sözel bölümlerini tercih etmesiyle alakalı olabilir zira edebiyat çözmeyen sayısalların doğrudan birçok ea'nın önüne geçmesiyle mat yapamayan ancak sözeli iyi yapan ea'lar ve yüksek yapan sözelciler arasında bir tercih savaşı yaşanmış gibi dolayısıyla sıralamalar inanılmaz yüksek.

Bu sistemde tyt'de sosyalin 20 olmasına karşın 40 türkçe ve 40 mat olmasıyla eleyicilik iyice azalmış, e sayısalcılar da matematikle ea'cıları geçince ea'lar da az birazmat yapınca onlar da sözellerden iyi okulları tercih etti heralde. Böylelikle uşak bahçıvana, bahçıvan hizmetçiye, hizmetçi uşağa sonra hepsi şoföre gibi bir durum ortaya çıkmış.

• beyler özel eğitim , okul öncesi , türkçe öğretmenliği gibi bölümlerin sözelde olması ve revaçta olması arka sıralarda sıralamaları ileri attı ön sıralarda ise 40-50-60-70 bine girmiş aynı zamanda sözel çözmüş olan tmcilerin genelde sözelde ilk 5 binde olması buna sebep oldu . çoğu demek ki üniversite tercihi yaptı, bölüm tercihi yapmadı... ve ekonomik kriz de buna etken olmuş olabilir 50 burslu psikoloji ya da hukuk yazamayanlar da odtü boun gibi üniversiteleri tercih etmiştir ki buna da diyecek bir şey yok maalesef...

sözelin biraz forsu düzeldi diyebilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dücimanuel -- 1 Eylül 2018; 21:41:52 >
    hocam bu puan hesabı bence yanlış çünkü matematik ve fen kat sayısı arttı yüzde 11 etkiliyorken yüzde 20 etkilemeye başladı ee tabi sözelciler de az matematik ve fen yaptığı için puanlar otomatikman düştü .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dücimanuel -- 1 Eylül 2018; 21:41:8 >
  • dücimanuel D kullanıcısına yanıt
    40 soru var sosyal bilimler 2 de bunu çözmek o kadar kolay ki eskiden 80 soruydu bu durum buna sebep oldu bircok tm ci ts ci oldu boun odtü bilkent güzel geldi

• quote:

Orijinalden alıntı: dücimanuel

beyler özel eğitim , okul öncesi , türkçe öğretmenliği gibi bölümlerin sözelde olması ve revaçta olması arka sıralarda sıralamaları ileri attı ön sıralarda ise 40-50-60-70 bine girmiş aynı zamanda sözel çözmüş olan tmcilerin genelde sözelde ilk 5 binde olması buna sebep oldu . çoğu demek ki üniversite tercihi yaptı, bölüm tercihi yapmadı... ve ekonomik kriz de buna etken olmuş olabilir 50 burslu psikoloji ya da hukuk yazamayanlar da odtü boun gibi üniversiteleri tercih etmiştir ki buna da diyecek bir şey yok maalesef...

sözelin biraz forsu düzeldi diyebilirim
    Evet hocam kriz tercihleri de vurdu. Özellikle ea'da %50, %25 gibi burslu bölümler çok çok gerilemiş, ea'cılar da sözellerden iyi sayısallardan kötü mat yaptığı için ve sözel sıralamaları iyi geldiği için ilk 5k'da sıralamalar coşmuş.

Seneye hedefi yüksek olan sözellerin kesinlikle sayısal gibi tyt yapması lazım. Yoksa ayt'deki 3-5 soruyla toparlanmaz. Önceden YGS'nin telafisi yapılıyordu önemli olan LYS'ydi ancak mevcut durumda bu kadar az soruyla AYT'de sözel için bırakın toparlamayı TYT iyi değilse istenen ilk 5k ise çok zor.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.