Şimdi Ara

Sucuk gibi terlemek lafı nerden geliyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
8.886
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Sucuk Gibi Terlemek Deyiminin Kökeni ve Anlamı

"Sucuk gibi olmak" veya "sucuk gibi ıslanmak", aşırı derecede terlemek veya ıslanmak anlamına gelen argo bir deyimdir. Bu deyim, sucuğun yağlı ve nemli yapısından esinlenmiştir.

Deyimin kökeni tam olarak bilinmemektedir, ancak halk arasında birkaç teori dolaşmaktadır:

• Eski zamanlarda, insanlar sucuk yapmak için bağırsakları yağ ve baharatlarla doldurup güneşte kuruturlardı. Bu süreçte, bağırsaklar bol miktarda nem emerdi ve "sucuk gibi ıslak" hale gelirdi.
    • Bir diğer teoriye göre, eskiden hamallar sucuk taşırlarken, sucuğun yağından dolayı çok terlemeye başlarlardı. Bu nedenle, aşırı terlemeye "sucuk gibi terlemek" denilmeye başlandı.

"Sucuk gibi olmak" deyimi, genellikle çok sıcak bir ortamda aşırı terlemek veya yağmurda sırılsıklam ıslanmak anlamında kullanılır. Deyim, günlük konuşmalarda yaygın olarak kullanılır ve aşırı terleme veya ıslanmanın komik veya hafif bir şekilde ifade edilmesine yardımcı olur.

Anahtar Kelimeler:

• Sucuk gibi olmak
    • Sucuk gibi ıslanmak
    • Sucuk gibi terlemek
    • Sucuk gibi olmak deyimi nereden gelir
    • Sucuk gibi ıslanmak deyiminin anlamı nedir
    • Sucuk gibi olmak ne demek
    • Sucuk gibi oldum ne demek
    Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Kayseri
  • Sucuktan geliyor.
  • sucuk kendinde yağ bulunduran bir et ürünüdür ve sıcak ortamda bıraktığınız zaman yağını dışarıya hafiften bırakmaya başlar yani bir nevi terleme görüntüsü oluşur

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sucuk gibi ıslandım olmasın o?
  • Şeriat sucuğu olsa böyle demezdiniz ama.
  • Eski zamanlarda sucuklar bağırsak yerine genellikle açık saklanıyormuş. Tabi buzdolabı da olmadığı için ıslak bez ile yiyecekler soğuk tutuluyormuş. Sucukta konduğu kapta böyle tutulurmuş. Eğer soğuk tutmazsan sucuğun tüm yağı sıcakta erirmiş. Bu yüzden sucuk gibi terlemek lafı kullanılmış. İlk kez kullanan da benim dedemin, dedesinin, halasının, karşı komşuymuş. Daha sonra zebaniler felan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Soul741 -- 4 Ağustos 2013; 23:32:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dont know

Şeriat sucuğu olsa böyle demezdiniz ama.

• su-cuk .... su kelimesinin küçüklük ekiyle çekimlenmesinden geliyor. m.ö 130 yıllarda yunan halkında fraudesin ilk olarak askeri birlikten emri altında olan xris isimli askerine su-cuk gibi terlemişsin anlamıyla hitap etmiş. ve bu değişerek günümüze kadar gelmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Soul741

Eski zamanlarda sucuklar bağırsak yerine genellikle açık saklanıyormuş. Tabi buzdolabı da olmadığı için ıslak bez ile yiyecekler soğuk tutuluyormuş. Sucukta konduğu kapta böyle tutulurmuş. Eğer soğuk tutmazsan sucuğun tüm yağı sıcakta erirmiş. Bu yüzden sucuk gibi terlemek lafı kullanılmış. İlk kez kullanan da benim dedemin, dedesinin, halasının, karşı komşuymuş. Daha sonra zebaniler felan.

/>
  • Sucuk kömür ateşinde kızartıldığında içindeki tüm yağlar çıkıyor ve pişerken eriyormuş gibi bile gözükebiliyor. Nerden biliyorum? Her gün yapıyorum nerdeyse (Çok güzel oluyor. Kışın yapın yazın yenmez.)
  • quote:

Orijinalden alıntı: dont know

Şeriat sucuğu olsa böyle demezdiniz ama.

İşte bunu bekliyodum

• quote:

Orijinalden alıntı: mistır mamus

su-cuk .... su kelimesinin küçüklük ekiyle çekimlenmesinden geliyor. m.ö 130 yıllarda yunan halkında fraudesin ilk olarak askeri birlikten emri altında olan xris isimli askerine su-cuk gibi terlemişsin anlamıyla hitap etmiş. ve bu değişerek günümüze kadar gelmiş.

Hayır yanlışın var o lafı ilk kullanan benim buyuk buyuk dedemdir

• quote:

Orijinalden alıntı: [C_a_N_e_R]

Sucuk gibi ıslandım olmasın o?

Ona ayri konu acsana bi zahmet

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.