Şimdi Ara

T.C. Ziraat ATM'sinden kendi Hesabınıza para yüklerken dikkat !!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
60.086
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • T.C. Ziraat ATM'sinden ilk kez kendi hesabıma para yüklemek için ATM'ye gittim. ATM'ye kartı sokup şifremi girdikten sonra seçeneklerden "Karttan Hesaba para yükle" seçeneğine tıkladım. Benim hesabımda bulunan bakiyeyi gösterdikten sonra, yatırmak istediğim tutarı girmemi istedi. Bende T.C. Ziraat ATM de ilk kez hesabıma para yükleyeceğim için deneme amaçlı 5 TL'lik küçük banknotu seçtim ve ileri dedim. Benden para yatırmamı istemedi ve makbuz çıkardı. ( Kartı sokunca, işlemden sonra makbuz al seçeneğini seçtiğim için makbuz verdi sizde her işlemde muhakkak makbuz isteyin. Sadece bankamatiklerde değil diğer alışverişlerinizde de makbuz veya fiş isteyin sebebini bu olayı okuduğunuzda anlayacaksınız. ) Makbuza baktığımda, hesabınıza 5 TL yüklendi diyordu ama ben para yatırmamıştım. Hemen hesap bakiyeme baktım ve işlem yapmadan önceki mevcut bakiyemden 5 TL düşülmüştü. İşin garip tarafı şuydu; Ben para yatırmak istedim ama para yatırmak istediğim tutar hesabımdan düşülmüştü, makbuzda ise bana hesabınıza yüklendi yazıyordu ben ise ne para aldım nede para vermiştim. O zaman 5 TL nereye gitmişti ? Ben deneme amaçlı 5TL değilde, atıyorum 500TL gibi daha büyük bir para yatırsaydım o damı aynı sonu paylaşacaktı ? Durumun şaşkınlığı içinde etraftaki ahaliye yaşadıklarımı izah etmeye çalışınca, o bankamatiğin sadece para çekmeye yaradığını para yükleme işlemi ilerdeki bir ATM'den yapıldığını söylediler, bu sefer oraya yürüdüm ve para yatırıp çekebileceğimiz yere gittim. O bankamatiğe girdiğimde tekrar "Karttan Hesabıma Para Yatır" seçeneğine tıkladım bu sefer, Hesabınıza para yatıracaksanız lütfen "Para Yatırma" seçeneğini seçin şeklinde bir uyarı veriyordu. Bu uyarı diğer ATM'de sadece para çekme seçeneği olduğu için mi yazmıyordu ya da yazmıştı ama ben sabahın köründe gittiğim için uyku sersemliğinden mi görmemiştim bilmiyorum. neyse girip para Yatırma seçeneğine tıkladım bu sefer ünite arızası dedi. Çıldırmak üzereydim bende tekrar üşenmedim bu sefer T.C. Ziraat Bankasına gittim. Banka açılasıya kadar beklerken para yatırma işini orada bulunan ATM'den "Para Yatırma" seçeneğini kullanarak hallettim ama sorularımı cevabını merak ettiğim için 9'a kadar bekledim. Açılınca hemen durumu izah ettim ve sebebini sordum. Sebebi şuymuş; T.C. Ziraat Bankası Baypas adlı bir uygulama çıkarmış. (dingilizce yazılışı "Bypass" şeklinde olsa gerek, ben şuan duyduğum gibi yazıyorum.) Bu Baypas seçeneği sayesinde, Baypas hizmeti veren alışveriş mağazalarından şifre girmeden alışveriş yapabiliyormuşuz ama dikkat edilmesi nokta "Bu parayı banka çalışanları göremiyor! bu parayı ancak baypas destekleyen alışveriş merkezinde veya ATM'de Hesaptan karta para yükle seçeneğinle alabiliyorsunuz. Fakat baypas'a attığınız parayı normal banka hesabınıza atmaya çalışırken ATM'de bir problem oluştu diye hata veriyor parayı vermiyor!" Bu sorun ya sadece o ATM'de olan bir sorundu yada bütün sistem arızalı onu bilemiyorum ama buraya attığınız paraların mundar olacağı kesin!

ATM'den para yatırırken size tavsiyelerim;

1- ATM'nin özelliklerini öğrenin. (Para yatırmayı destekleyip, desteklemediğini)

2- Her zaman işlem yapmadan önce makbuz almayı işaretleyin, sadece bankamatiklerde değil diğer alışverişlerinizde de makbuz veya fiş isteyin çünkü bu fiş bir nevi sizin garanti belgeniz, üründe sorun olduğunda ürünün nereden alındığını açıkça gösterir. Satıcı ürünü ben satmadım diyemez.

3- "Para Yatırma" Seçeneğini seçin.

4- Para yatırırken her zaman ilk önce küçük para yatırın. Sorun çıkarsa o para gitmiş olsun.

Bu yazıyı oradaki banka çalışanların sizin başınıza gelen bu sorunun yaygın halde olduğunu söylemesi üzerine uyarı amaçlı yazıyorum.
  • bir hata yok dostum yanlış işlem yapmışsın aynı şey arkadaşımın başınada gelmişti 250 lirayı dediğin şekilde yaptı ancak daha sonra parasını alabildi müşteri hizmetlerinden arayıp halledebilirsin
  • iksinkaresi kullanıcısına yanıt
    ya uğraşılsa alınırda, 5 TL'yi alsam bile gelecek telefon faturasını karşılamaz yani değmez, artık markette harcarım o parayı. Sizde bu şekilde yapmayın başınız ağrımasın, 5TL önemli değilde yanlış şekilde büyük meblağ yatırarak, boşuna zaman kaybı ve stres yaşamayın diye konu açıp uyarma gereği duydum
  • İyi de bu senin hatan ziraat bankası senin paranı burda kesmemiş. harçlık avansına atmıştır yada dıt özelliği olan kartına temassız alışveriş için yüklemişsindir
  • snsnc S kullanıcısına yanıt
    konunun tamamını oku; paranın kesildiğini söylemedim, paranın o dediğin dıt özelliğine gittiğini söyledim. dıt özelliğine gidince bize dıt dıt yapıyorlar o para mundar oluyor almak için uğraşırsınız dikkatli olun başınız ağrımasın diye uyarıp doğru şekilde para yükleme şeklini gösterdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tarkanim -- 13 Mart 2014; 22:25:06 >
  • teşekkürler bilgilendirme için

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben 3 kez para yatırdım böyle bir sorun olmamıştı. Her seferinde de makbuz almıştım, bu uyarıyla daha dikkatli hareket edicem. Sağol.
  • Sabah 50 tl atmden hesabima para yukledim

5 tl icinde vardi hesabi acarken.

Aksam 50 tl yi cekmeye gittim hesapta 5 tl para gozukuyor

Ne oldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Seninki kredi kartı galiba. Benimki banka kartı. Para yatırma yeri olmayan ATM'lerde zaten "hesaba para yatır" seçeneği çıkmıyor. Çıksa bile sen ekrandan 5 TL'yi nasıl seçebiliyorsun? Yatıracağın miktarı önceden mi giriyorsun? Şimdiye kadar hiç öyle bir şey görmedim. Benim bildiğim, para yatır dedikten sonra elindeki parayı girişe koyarsın, saydıktan sonra sana söyler "şu kadar para" diye.

Konu biraz saçma geldi. Eskiymiş de zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1/2mv2

Sabah 50 tl atmden hesabima para yukledim

5 tl icinde vardi hesabi acarken.

Aksam 50 tl yi cekmeye gittim hesapta 5 tl para gozukuyor

Ne oldu

Hesabında 800 liradan az para olursa 3 aylık 20 lira hesap işletim ücreti alır. Geriye doğru gider. Ama niye 50 aldı, bilmiyorum. Hesap hareketlerine bir bakın.
  • kardeşim sen hata yapmışsın. karata para yukle seceneginden sonra 2 secenek cikmasi lazim para yatirarak veya hesabimdan. sen hesabindan yuklemissin. sen hesabina degil kartin temassizina para yuklemissin. hesaba para yukle seceneginu tiklamaliydin ta en basta karta para yukle yanlis seçenek

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.