Şimdi Ara

TARTIŞMA : GTX970M 'in GTX880M'den Daha Hızlı Olduğu İddiası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.257
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • evet arkadaşlar ortada böyle bir iddia var 900 serisi çıktığından beri(nvidia tarafından). Sizce bu sadece bir reklam stratejisi mi yoksa gerçek mi. Bunun için öncelikle teknik özelliklerden başlayalım görüldüğü üzere 880 ile 970 mişi değil yine en üst seri olan 980 i karşılaştırmak gerekiyor teknik olarak. 980 ile 880 arasındaki farka bakacak olursak öne çıkan üç şey var birincisi ufak bir grafik saat hızı beslemesi, directx 12 ve opengl 4.5 fakat son iki saydığım şeyi monsterda satılan ürünlerle kontrol edildiği zaman mevcut olmadığını göreceksiniz. Yani monsterda satılan 900 serisi için directx 11.2 olarak belirtilmiş, aynı 800 serisinde olduğu gibi. Şimdi 980 880 karşılaştırmasını geçersek ve asıl konu olan iddiaya göre daha çok frame sahibi olan 970(880 e göre) gelirsek. Diyelim ki DX12 mevcut ve OpenGL 4.5 dahil(kullanmadığım için diyelim ki dedim) bu iki yazılımsal desteğin sağladığı tek şey işçilerin yükünü azaltmak yani düşük bit miktarı ile daha çok iş küçük bir hesaplama ile 128 bit yaklaşık olarak 192 , 192 yaklaşık olarak 256, 256 yaklaşık olarak 768 bit gibi olacağı vaad edilmişti(sayılar tahmini, vaad edilene uygun olarak). Ama şu bilinmesi gereken bir gerçektir bit miktarı belirli bir seviyeden sonra render decoderi için gereksizdir. Yani yüksek bit eşittir profesyonel çözüm(çizim için üretilmiş GPU) sınıfına girer aslında. Bit konusunu geçersek bir oyun ekran kartının en önemli elemanı(nvidia için) cuda işlemcileridir. Cuda işlemcisi bakımında 970 mişi sollayan bir 880 var aynı zamanda grafik saat hızı ve bellek bandı olarakta. VRam olarak karşılaştırmayı hiç anlamlı bulmuyorum 8gb ile 3 gb karşılaştıracak değiliz, he tabi ne kadar gerekli bu kadar bir hafıza orası tartışılır. son olarak yüksek performanslı bir oyun ekran kartının ihtiyacı olan bit miktarı 256 bittir DX12 için ise 192'i diyebiliriz.

Evet şimdi işin gerçek rengini ortaya çıkartacak noktaya geliyoruz herkes 900 serisi ve 800 serisindeki ekran kartları ile oyunlarda aldığı fps sayısını ve oyunun hangi özelliklerde olduğunu dürüstçe paylaşsın.

kendimden başlayayım

Unity : özellikler herşey ultra teknolojiler en sonda 1080p de
    En yüksek gördüğüm fps : 73
    Genel itibari ile : 40-45

Farcry 4 : Herşey yine en sonda 1080p
    Genel itibari ile : 55-65 nadiren oyunun genel seyiri 50 civarlarında seyrediyor

aklıma geldikçe yazarım sizde destek olun ve ak koyun kara koyun ortaya çıksın.

TARTIŞMA : GTX970M 'in GTX880M'den Daha Hızlı Olduğu İddiası TARTIŞMA : GTX970M 'in GTX880M'den Daha Hızlı Olduğu İddiası

• Berkay Yelken B kullanıcısına yanıt
    Oyun testlerinde 970m daha hızlı. Mimarileri farklı başta. Bunun için herkesin değer paylaşmasına gerek yok. Notebook check bu işi en iyi yapan en güvenilir sitelerin başındadır. Kendinde oradan kontrolünü yapabilirsin.
     TARTIŞMA : GTX970M 'in GTX880M'den Daha Hızlı Olduğu İddiası
  • immortalizmm kullanıcısına yanıt
    bence kullanıcı paylaşımı daha net gösterir, mimari ile ilgilide ikiside aynı maxwell mimariyi kullanmıyor mu ben öyle biliyorum en azından

Not: gerçi kullanıcı paylaşımları da şu konuda adil olmaz sonnuçta herkes aynı işlemci ve rami kullanımıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Berkay Yelken -- 15 Ağustos 2015; 16:23:32 >
  • Birincisi 880m keppler mimarili 980m maxwell. Mimari farkliyken teknik detaylari tartismanin hicbir anlami yokm videolara bakabilirsiniz internette zibilyon tani 970m ve 880m in performans testleri video makale veya tablo olarak mevcut. Bakabilirsiniz ve hepsinde 970m acik ara öndedir. Gereksiz bir konu olmuş. Directx 12 den bahsetmeniz ayri garip daha directx 12 kullanan bir oyun cikmadi ki.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • evet doğru keplermiş şimdi kontrol ettim(bir senedir maxwell kullanıyorum sanıyorum :') ). Sadece ben artılarından bahsetmek istedim o yüzden DX12 den bahsettim. Ya işin özünde canım sıkıldı konu açayım sosyalleşeyim istedim
  • ya aslında bana koyuyor arkadaşlar geçen sene 26 ağustosta aldım tuplar t5 v1.1.2 yi özelleştirmelerle birlikte 6700tl ye 1.5 ay sonra 900 serisi çıktı o yüzeden bünye kabullenmek istemiyor gerçeği
    O konuda haklısın. Nvidia' nin politikaları hep bu şekil oluyor. Adamların satış stratejisi bu. Geçmişe baktığımızda da öyleydi. Muhtemelen gelecekte de öyle olacaktır. Bu tarz firmaların şöyle bir olayı var mesela, 10 15 sene sonra çıkacak teknolojileri bile hazır. Sırf Nvidia' ya mahsus bir şey değil bu. Telefon firmaları olsun bu tarz iş yapan firmaların geneli bu strateji ile çalışmakta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi immortalizmm -- 15 Ağustos 2015; 16:53:39 >
  • cikma zamani o olsa da kasimda monster satmaya basladi ve yeni kasalar mart nisan gibi geldi. cok yakin zamanlar degil.

Kardeşim monsterın kullandığı ekran kartlarının directx 11.2 olması çok büyük bir dezavantaj mı pek anlamıyorumda ama söylemine göre büyük bir eksiklik gibi geldi şimdi bana

• 900 serisi tamamiyle dx12 ye hazir degilmi. Yoksa benmi yanlis biliyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.