Şimdi Ara

Tıp fakültesi tercih kriterleri neler olmalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
10
Favori
1.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • LYS sonuçları açıklandı ve herkes aşağı yukarı gideceği yerleri de tahmin etmiş oldu.

Ben Tıp-1.sınıfı bitirip 2.sınıfa geçmiş biri olarak gözlemlerimi aktarıcam.

Tıp mı mühendislik mi sorusuna çok yardımcı olamam belki ama şunları söylemek istiyorum.
    Matematik geometri ve fiziği gerçekten seviyorsanız ve analitik düşünüyorsanız mühendislik , biyoloji ve
    kimyayı seviyorsanız ve ezberci düşünüyorsanız tıp tercih etmelisiniz.

Ama benim bu yazımın asıl amacı tıp fakülteleri arasından nasıl karar vereceğiniz.
    Bir çok öğrenci nasıl karar vereceğini bilmez hatta benim yazdıklarımın çoğunu duymamış bile olabilirsiniz.

TIPTA İLK 3 SENE İÇERİSİNDE RAHAT ETMENİZ İÇİN TERCİHLERDE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN
    UNSURLAR

1)SEÇECEĞİNİZ FAKÜLTENİN HANGİ SİSTEMDE OLDUĞUNU BİLMELİSİNİZ

Komite sistemi , pdö sistemi ve klasik sistem var genel olarak
    Klasik sistem çok yorucu ve sınav yükü çok olan bir sistem
    Pdöde iş öğrenciye düştüğü için yorucu olduğunu düşünüyorum
    Komite sistemi ise bana göre en ideali

2)ÇIKMIŞ VEYA KALIP SORULARIN SORULUP SORULMADIĞI
    Çıkmış ya da kalıp soran hoca sayısı çok önemli
    Bu sayı arttıkça komite başına yorulma oranınız düşer

3)YOKLAMA ZORUNLULUĞU (TEORİK VE PRATİK OLARAK AYRI AYRI)
    Yoklama zorunluluğunun olmaması çok önemli bir artı çünkü komite zamanları yaklaştıkça okula
    gitmeyip evde çalışmanız gerekecek ve sırf yoklama oranı tutsun diye derse gelmek zorunda kalmanız
    çok iğrenç bir his.

4)SINIF GEÇME VE FİNALDEN MUAFİYET SINIRLARI
    Sınıf geçme notunun ve finalden muafiyet notunun düşük olması önemli ama sırf bu notlar düşük
    diye zor soruluyorsa o zaman o fakülteyi eleyin derim.

5)CEZA SİSTEMİ VAR MI ? (4 yanlış bir doğruyu götürüyor mu vs.)
    Bence bu özellik de olmalı
    Yapamadığınız onca soruyu boş bırakmak mı daha iyi yoksa sallayıp birkaç puan daha olsa da
    kazanmak mı ?

6)BARAJ SİSTEMİ VAR MI ?
    Çok önemli bir nokta bence
    Baraj sistemini şöyle tarif edeyim
    Mesela 1.komite sınavına gireceksiniz
    Atıyorum biyokimyadan 18 soru var
    O 18 sorunun 9’unu yapmak zorundasınız
    8 yaparsanız 9’dan 1 puan eksik yaptığınız için 1 baraj yersiniz ve 8-1den 7 yapmış olursunuz
    5yaparsanız 9’dan 4 puan eksik yaptığınız için 4baraj yersiniz ve 5-4den 1 yapmış olursunuz
    0 yaparsanız 9dan 9 puan eksik yaptığınız için 9 baraj yersiniz ve 0-9dan -9 yapmış olursunuz
    Baraj sistemi olan üniversitelerde notlar eksilere düşebilmekte haberiniz olsun.

7)HER SINAVDAN VE FİNALDEN ALINMASI GEREKEN BİR PUAN VAR MI ?
    Çok da önemli değil ama olursa da güzel olur bir kriter

8)ÜNİVERSİTEDEKİ ASİSTAN, ÖĞRETİM GÖREVLİSİ, YAR.DOÇ. , DOÇ. VE PROF. SAYISI
    Önemli bir kriter değil bana göre
    Ama iki üniversite arasında kararsız kalırsanız karşılaştırma unsurlarından birisi
    Ayrıca asistanlarla aranızı tutmak çok işinize yarar çünkü sizin yaşınıza en yakın olan
    gruptur.

9)AKREDİTASYON ALIP ALMAMASI ?
    Akredite olmuş bir tıp fakültesi standartlara uygun, yeterlilik kazanmış, laboratuvar
    vs. Gibi imkanlarla donatılmış demek
    Çok detaylı bir inceleme yapılır UTEAK tarafından.
    Öyle her okul akredite edilmez
    Akredite edilen bir okul eğitim yönünden tamdır.

10)EFSANE HOCALAR
    Bence önemli noktalardan biri
    Fakültede kaç efsane hoca var nesiyle efsane diye mutlaka sorun
    150 kişiyi büte bırakmasıyla da efsane olabilir, çıkmış sorup çok iyi ders anlattığı için de
    Dikkat etmekte fayda var

11)SOSYAL İMKANLAR
    Kesinlikle okulunuzun kampüsü olmalı
    Pratik sırasıydı sınav sırasıydı öğle yemeğiydi derken mutlaka gerekiyor kısacası
    Gece dışarı çıkmak ve bir şeyler yapmak için illa ki yakınlarınızda bir cafe,bar vs. olması gerekiyor
    Sonuçta her zaman ders çalışacak değilsiniz sınavlardan yeni çıktınız ayrıca böyle yerler yeni arkadaşlarla ve hatta gelecekteki sevgilinizle tanışmak için ideal yerler
    Mutlaka sosyal imkanlar olmalı diye düşünüyorum

12)YATAY GEÇİŞ İŞİ ÇOK ZOR BUNU BİLİN
    Yatay geçiş yapman için kesinlikle finalden muafiyet notu kadar not alman lazım
    Bunu yapabilmen için evden dışarı çıkmayıp ders çalışmanız gerekir
    Ama ygs-lys sonrası çok sıkılırsınız
    Denemeyin bile bence zaman kaybı
    Zaten yatay geçişlerde genelde kontenjanlar çok az olur (1 yada 2)
    İlla ki çok not veren bir fakülte öğrencisi sizi geçer
    4 üzerinden 3.8 ortalama yapıp bi yere girememe olasılığın bile var yani

13)TUS BAŞARISI
    Tus başarısı bana göre sizin için bir seçim kriteri olmamalı
    Tusta herkes bireysel , konular belli dersler belli
    Ne kadar çalışırsan o kadar yaparsın her şey birey de bitiyor
    Ayrıca üniversitelerde hile yapan da var duyduğuma göre
    Puanı düşük gelebilecekleri son stajlardan bırakıyorlarmış ya da sınava girmemesini istiyorlarmış
    Ama bütün öğrencilerini mutlaka deneyin diye Tus'a sokan fakültelerde var

14)HASTANEDE STAJ SİSTEMİ VE TUS İÇİN ÇALIŞMA İZNİ VERİLİYOR MU?
    Hastanelerde staj sistemi sizin için tercih unsuru olmasın bence
    İlk 3 sene boyunca işinize yaramaz ve 3 sene içinde de değişebilir
    Ama yine de stajlar çok zor ve tus için çalışma izni çok az veriliyor veya hiç verilmiyor
    Gibi şeyler duyarsanız o fakülteleri tercih etmeyin derim.

.
    .
    .

AKLIMA GELDİKÇE YAZMAYA DEVAM EDECEĞİM.

İYİ TERCİHLER!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet19071907 -- 30 Haziran 2015; 20:03:31 >

• akreditasyon kısmına ekleme yapayım. 2019dan itibaren akredite olmayan okulların diplomaları yurt dışında geçerli olmayacak. akredite okulları tercih etmenizde fayda var. google'a uteak yazarsanız akredite okulların listesini bulabilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: crista galli

akreditasyon kısmına ekleme yapayım. 2019dan itibaren akredite olmayan okulların diplomaları yurt dışında geçerli olmayacak. akredite okulları tercih etmenizde fayda var. google'a uteak yazarsanız akredite okulların listesini bulabilirsiniz
    Ekleme için çok sağol aynen dediğin gibi

Yurt dışında çalışmak isteyenler için akredite olmuş bir fakülteden diploma almak şart oldu

Aksi halde tıp okumamış yerine sayılıyorsunuz

UTEAK'da ve okulun web sitelerinde mutlaka akreditasyon belgesini arayın bulun derim.

@crista galli nickini beğendim güzelmiş
  • Neredeyse bütün maddeler Cerrahpaşa yı işaret ediyor :)
  • Hocam süper yazı olmuş tebrikler. Yalnız keşke üni adlarını da ekleseymişsiniz. Bu kadar kriteri kime soracağız? Cerrahpaşa ing. ile Hacettepe ing. arasında kaldım fikriniz var mıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: fırsatçoksıcak

Hocam süper yazı olmuş tebrikler. Yalnız keşke üni adlarını da ekleseymişsiniz. Bu kadar kriteri kime soracağız? Cerrahpaşa ing. ile Hacettepe ing. arasında kaldım fikriniz var mıdır?
    @mansurmarsak

Herhangi bir fakültenin reklamını yapmıyorum herkes kendi düşünüp soruların cevaplarını bulsun ve kendi kararını versin diye yol göstermeye çalışıyorum sadece

@ygs-2015

Cerrahpaşa ingilizceden birini buluyosun ve hacettepe ing. birini buluyosun facebooktan ikisine de soruyosun tüm sorularını

Kimse ben yardım etmeyeceğim demez seve seve yardım eder merak etme

Okulu en iyi onu okuyan bilir onun için sorularını fakültenin öğrencisine sorman en iyisi

Ama bazı bilgileri de okul sitelerini karıştırarak bulabilirsin

• Cerrahpaşa için kısaca cevap yazayım
    1-Komite sistemi
    2-Her ne kadar çıkmış soru sayısı giderek azalsa da diğer fakültelere göre oran yüksek
    3-Teorik derslerde yoklama yok, pratikte var
    4- sene sonu finali olmadığı için muafiyet diye bir durum yok, Sınıf geçme notu yanlış bilmiyorsam 2.0 olması lazım yani standart 60
    5- Ceza sistemi yok
    6- Baraj sistemi yok
    7- Büte kalmamak için final 50 ve üstü olmalı
    8- Prof sayısı oldukça fazla Türkiye nin enlerinden
    9- Akreditasyonu var hangi yıla kadar bilmiyorum internet üzerinden bakabilirsiniz
    10- Efsane hocalar var tabiki ama kötü ve saçma hocalarda var kısaca her türlü hocayı bulmak mümkün iyisiyle kötüsüyle
    11- Sosyal anlamda bir kampüsümüz yok ancak kocamustafapaşa semti gayet nezih bir semt ve İstanbul'un birçok yerine ulaşım çok kolay
    13-Tus başarısı hakkında pek bilgim yok ama bende kişisel çalışma ile ilgili olduğu düşüncesindeyim
    14- Son sene intörnler tusa çalışmaları için rahat bırakılıyorlar diye biliyorum...

• mehmet19071907 M kullanıcısına yanıt
    Öyle bir şey söylemedim zaten sadece kendi fikrimi yazdım,
    Gayet yerinde ve güzel kriterler olmuş tercih edeceğiniz fakültelerden birilerini mutlaka bulup bu soruları sorun arkadaşlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet19071907

Yurt dışında çalışmak isteyenler için akredite olmuş bir fakülteden diploma almak şart oldu

UTEAK'da ve okulun web sitelerinde mutlaka akreditasyon belgesini arayın bulun derim.

anatomi pratiğinde yanlış yapmıştım geçen sene o zaman değiştirdim nick'i
  • quote:

Orijinalden alıntı: crista galli

quote:

anatomi pratiğinde yanlış yapmıştım geçen sene o zaman değiştirdim nick'i

Alıntıları Göster
    @crista galli

Bizimde finalde anatomi sorularının birinin cevabıydı :D :D

• quote:

@crista galli

Bizimde finalde anatomi sorularının birinin cevabıydı :D :D

Alıntıları Göster
    @mansurmarsak

Çok teşekkür ederim değerlendirme için ben de kendi okulum için yapacağım şimdi

Manisa-Celal Bayar için yazıyorum
    1-Komite sistemi var
    2-Histoloji haricinde çıkmış soru sayısı baya yüksek
    3-Teorik derslerde yoklama var(sözde %70) ama dikkate alınmaz ben hiç derslere gitmem bir şey de olmadı , ama pratikte malesef var (%80) pratiklerde devam sıkıntısı yaşarsanız pratik sınavına giremezsiniz ve pratik sınavınız sıfır olarak işler , ama pratik notlarının etkisi çok çok azdır.
    4- Sene sonu finali var , finalden muafiyet notu 85 , sınıf geçme notu 60
    5- Ceza sistemi yok
    6- Baraj sistemi malesef var :'(
    7- Kurullarda almanız gereken minumum bir not yok ama finalden geçmeniz için en az 50 almalısınız.
    8- Prof. , yar.doç , doç , asistan vs. sayısı şaşırtıcı derecede iyi çoğu egeden gelme kaliteli hocalar
    9- Akreditasyonu var bu sene yenilendi hem de
    10- Efsane hocalar var histocular hiç çıkmış sormaz slayt bile bırakmazlar ama biyokimyacılar da aşırı iyilerdir çıkmış sorarlar slayt bırakırlar hatta sınavda çıkabilecek sorular adı altında soruları bile söylerler
    11- Sosyal anlamda bir kampüsümüz yok denebilir çünkü çok küçük :'(

13-Tus başarısı okul olarak kötü ama bende kişisel çalışma ile ilgili olduğunu düşünüyorum
    14- Son sene intörnler tusa çalışmaları için rahat bırakılıyor

• quote:

@mansurmarsak

Çok teşekkür ederim değerlendirme için ben de kendi okulum için yapacağım şimdi

Manisa-Celal Bayar için yazıyorum
    1-Komite sistemi var
    2-Histoloji haricinde çıkmış soru sayısı baya yüksek
    3-Teorik derslerde yoklama var(sözde %70) ama dikkate alınmaz ben hiç derslere gitmem bir şey de olmadı , ama pratikte malesef var (%80) pratiklerde devam sıkıntısı yaşarsanız pratik sınavına giremezsiniz ve pratik sınavınız sıfır olarak işler , ama pratik notlarının etkisi çok çok azdır.
    4- Sene sonu finali var , finalden muafiyet notu 85 , sınıf geçme notu 60
    5- Ceza sistemi yok
    6- Baraj sistemi malesef var :'(
    7- Kurullarda almanız gereken minumum bir not yok ama finalden geçmeniz için en az 50 almalısınız.
    8- Prof. , yar.doç , doç , asistan vs. sayısı şaşırtıcı derecede iyi çoğu egeden gelme kaliteli hocalar
    9- Akreditasyonu var bu sene yenilendi hem de
    10- Efsane hocalar var histocular hiç çıkmış sormaz slayt bile bırakmazlar ama biyokimyacılar da aşırı iyilerdir çıkmış sorarlar slayt bırakırlar hatta sınavda çıkabilecek sorular adı altında soruları bile söylerler
    11- Sosyal anlamda bir kampüsümüz yok denebilir çünkü çok küçük :'(

13-Tus başarısı okul olarak kötü ama bende kişisel çalışma ile ilgili olduğunu düşünüyorum
    14- Son sene intörnler tusa çalışmaları için rahat bırakılıyor

Alıntıları Göster
    Aslında konuyu gören tıpçı arkadaşlar kendi okulları hakkında değerlendirmelerini yazsa baya güzel bir bilgi arşivi olur

• İsparta tıp yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yunuskahya8

İsparta tıp yok mu?
    Arkadaşlar aslında her fakültenin temsilcisi olur

Size bilgi vermek için

Twitterda üniversitelere mention atarak temsilcilere ulaşabilirsiniz

Ama olmazsa en iyisi facebooktan istediğiniz bölümlerin sayfalarına ve gruplarına dadanmak

Oradan birini kestirin size soru sorabilir miyim fakülte hakkında deyin

Kimsenin reddedeceğini sanmıyorum

Tıpçılar kendi aralarında yardımlaşırlar çünkü

@yunuskahya ısparta tıp'ın facebook gruplarına ve sayfalarına yaz

mutlaka yardım eden olur

ben de zamanında böyle yapmıştım çünkü
  • quote:

Arkadaşlar aslında her fakültenin temsilcisi olur

Size bilgi vermek için

Twitterda üniversitelere mention atarak temsilcilere ulaşabilirsiniz

Ama olmazsa en iyisi facebooktan istediğiniz bölümlerin sayfalarına ve gruplarına dadanmak

Oradan birini kestirin size soru sorabilir miyim fakülte hakkında deyin

Kimsenin reddedeceğini sanmıyorum

Tıpçılar kendi aralarında yardımlaşırlar çünkü

@yunuskahya ısparta tıp'ın facebook gruplarına ve sayfalarına yaz

mutlaka yardım eden olur

ben de zamanında böyle yapmıştım çünkü

Alıntıları Göster
    Akreditayon olayınasıl oluyor? Ben omü tıpı tercih etmeyi düşünüyorum akreditasyonu 2018 kadar sürüyo gözüküyor yani mezuniyetimden önce diplomamı neye göre alacağım?

• quote:

Orijinalden alıntı: neiyi

Akreditayon olayınasıl oluyor? Ben omü tıpı tercih etmeyi düşünüyorum akreditasyonu 2018 kadar sürüyo gözüküyor yani mezuniyetimden önce diplomamı neye göre alacağım?

Alıntıları Göster
    Akreditasyon , fakültenin ders programlarıyla olsun pratik dersleriyle hocalarıyla imkanlarıyla yani her şeyiyle diğer tıp fakültelerine ve avrupaya standart olup olmadığını sağlıyor.

Akredite edilmiş bir okuldan alınan diploma , yurt dışında da kullanılabilir

2018de akreditasyonu bitmiş olması kafanı karıştırmasın 2018de UTEAK tarafından yeniden değerlendirilir

Uygun koşullar yine devam ederse akreditasyon verilir

Mezuniyet senesine bakılır diplomada

Mezuniyet senende akreditasyon varsa diploman da yurt dışında kullanılabilir.

Detaylı açıklamaları UTEAKtan bulabilirsin kendileri akreditasyonu veren kurumdur en sağlam bilgiler kurumun web sitesindedir

• quote:

Akreditasyon , fakültenin ders programlarıyla olsun pratik dersleriyle hocalarıyla imkanlarıyla yani her şeyiyle diğer tıp fakültelerine ve avrupaya standart olup olmadığını sağlıyor.

Akredite edilmiş bir okuldan alınan diploma , yurt dışında da kullanılabilir

2018de akreditasyonu bitmiş olması kafanı karıştırmasın 2018de UTEAK tarafından yeniden değerlendirilir

Uygun koşullar yine devam ederse akreditasyon verilir

Mezuniyet senesine bakılır diplomada

Mezuniyet senende akreditasyon varsa diploman da yurt dışında kullanılabilir.

Detaylı açıklamaları UTEAKtan bulabilirsin kendileri akreditasyonu veren kurumdur en sağlam bilgiler kurumun web sitesindedir

Alıntıları Göster
    Teşekkürler

• quote:

Teşekkürler

Alıntıları Göster
    Önemli değil başka soruların olursa buraya yazabilirsin
  • Ben samsun ondokuz mayısı tercih etmeyi düşünüyorum. Sıralamam 8 bin sizce bi sene daha hazırlanıp ankarada bir tıp kazanmak mı mantıklı yoksa omüye gitmek. Ailemden ayrı olacağım samsunda
  • quote:

Ben samsun ondokuz mayısı tercih etmeyi düşünüyorum. Sıralamam 8 bin sizce bi sene daha hazırlanıp ankarada bir tıp kazanmak mı mantıklı yoksa omüye gitmek. Ailemden ayrı olacağım samsunda
    tıp tıptır

bir sene beklemek çok saçma

ayrıca ankaraya daha yakın yerlerde gidebileceğin tıplarda var iyi düşün derim

selçuk tıp'ı mutlaka düşünmelisin konum olarak kat kat daha yakın ve fakülteler arasında çok fark da yoktur
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.