Şimdi Ara

tivibu da kanal sahibi olmak ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
823
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba arkadaşlar bir konu hakkında araştırma yapıyorum (sadece altyapısal merakımdan)

normal tv kanalı açmak ve uyduya çıkmanın temel masraflarını biliyorum. (frekans ücreti rtük cart curt)

benim asıl merak ettiğim turkcell tv veya tivibu da da bir kanal açmak istense yine aynı şeyleri yapmak zorunda mı kalınır ? sonuçta iptv üzerinden bir yayın olacak ve uydu veya frekansa ihtiyaç olmayacak ?

iptv altyapısı ile çözülebilecek bir olay ise bu platformlar ne kadar bir ücret talep ederler yayını dağıtmak için ?? rtük yine karışır mı bu yayınlara ?

Dediğim gibi sadece teknik merakımdan soruyorum tutup ben kanal açıcam diye ayaklanan uçuk biri değilim :) konunun yeri burası değilse başka bir yere taşıyabilirim

iyi forumlar.

• Arkadaşım merhaba,

Öncelikle son 4 yıldır televizyon/yayıncılık sektöründe çalıştığımı belirteyim.
    Turkcell, Tivibu, dsmart, digiturk, teledünya vb. platformlar, Rtük lisansı olmayan hiçbir yayını kabul etmemekte. IPTV olması durumu değiştirmiyor.

Sektörde en bilinen iki tür yayıncılık lisansı var;

1-) RTÜK kanalı, rtük lisanslı ve aynı zamanda rtük kurallarına tabii olan, uymak zorunda olan kanallar.

2-) OFCOM lisansa sahip kanallar. Türksat uydusu üzerinden yayın yapmakta olan yabancı kanallar. Fakat kanalın yabancı olması gerekmiyor. Türkçe yayında yapan bir çok İngiltere, almanya vb. ülkelerin lisansına sahip tv kanalı hali hazırda mevcut. Evet o dandik yerel kanalların birçoğu bu lisansa sahip.
    Bu kanallar, yabancı kanal statüsünde türksat uydusundan Türkiye ve çevre bölgeye yayın yapmakta.

Örnek vermek gerekirse, eskiden çalıştığım tv kanalı bir ofcom yayın lisansına sahip, rtük kurallarına tabii olmayan bir kanaldı. Tivibunun ilk kuruluşunda bizi kabul edip, sonra gelen zorunlu yasa değişiklikleriyle platformdan tabiri caizse rtük kanalı olmadığımız için atıldık.

Ama şöyle bir şey aklını kurcalayabilir. Platformların sinema vb kanalları bulunuyor. Bunlar özel, ücretli yayın klasmanında. BBC vb yabancı dilde yayın yapan farklı ülkelerin kanlarından rtük lisansı istenmiyor. Bu nedenle yayınlanabiliyor.

İşin özeti; gerçekten bir stüdyo, yayıncılık şirketin vb. yoksa platformlara kabul edilemiyorsun. Varsa bile rtük lisansı alman gerekiyor. Yani youtube da canlı yayın yapmak gibi değil olay. Tivibu ne kadar internetten yayın yapsada bir yayın platformu resmi olarak ve yasalara uymak zorunda.

Bu işlerin maliyetine hiç girmek bile istemiyorum. Umarım aydınlatmışımdır. İyi forumlar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.