Şimdi Ara

==TRT HD== ANA KONU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
1.072
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

TRT HD, günümüz yayıncılık kalitesinde gelinen en üst nokta olan HD yayın yapmak üzere 24 Mayıs 2010 tarihinde Turksat 3A uydusundan test yayını yaparak yayın hayatına başlamıştır. Güney Afrika Dünya Futbol Şampiyonası ile 11 Haziran 2010 tarihinde de normal yayına geçilmiş ve 24 saat yayın başlatılmıştır.

Türkiye’nin ilk şifresiz HD içerikli 24 saat yayın yapan yüksek tanımlamalı televizyon kanalı TRT HD, ağırlıklı olarak spor ve belgesel programları ile sinemaya yer vermektedir.

1 Temmuz 2010 tarihinde kanalın uydu frekansı 11.043 MHz olarak değiştirilerek sinyal kalitesi artırılmıştır. Ayrıca sembol oranı da 5000’den 6400’e çıkarılarak resim (video) kalitesi yükseltilmiştir.

2011 yılında çevresel 5.1 Dolby Digital Türkçe sese ek olarak stereo orijinal dil seçeneği oluşturulmuş ayrıca teletekst/telegün yayınları başlatılmıştır. Gerçek HD yayın oranları konusunda da gerekli hassasiyet gösterilmekte olup yayınların %90’ı gerçek HD yapılmaktadır.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda ve 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda TRT HD kanalımızdan 3 boyutlu yayın yapılmış olup izleyiciler tarafından büyük beğeni ile karşılanmıştır.

Türkiye Televizyonlarında ilk kez ekrandan Kare Kod uygulaması yapılarak, izleyicilerin akıllı telefonlarla kanalımız hakkında detaylı bilgi ve yayın akışlarına erişilmesi sağlanmıştır.

KİMLİK
    TRT HD kanalı yüksek kaliteli aile kanalı kimliğindedir. Sinema/dizi, spor, belgesel ve özel müzik konserleri içeriği yayınlanmaktadır. Teknik kalitenin yanı sıra içeriğin de kaliteli olması için gerekli özen gösterilmektedir. TRT-HD kanalı TEKNOLOJİYE ve KALİTEYE meraklı insanlar için Sinema/Dizi-Belgesel-Spor programlarından teknik ve içerik olarak kaliteli olanları yayınlamaktadır.

İZLENEBİLİRLİK
    Türksat 3A : 11041 V 8400 3/4 8PSK
    Eutelsat W3 : 10845 H 30000 5/6 8PSK
    Digiturk : 61. Kanal
    D-Smart : 66. Kanal
    Teledünya : 6.Kanal
    Tivibu : 302. Kanal

Şuan Türksat 3A yı kullanıyorlar fakat ekim gibi TRT tek bir transpoder alarak 4A ya geçicekmiş ve 2 dildede Dolby Digital 5.1 yayın yapıcaklarmış. Ayrıca yayınlarının hepsi Dolby Digital fakat her yayını 5.1 surround degildir. Ben hemen her gün arayıp rahatsız ediyorum TRT HD yi önerilerim ve şikayetlerim için, sizde bu konu altına önerilerinizi ve şikayetlerinizi yazarsanız hepimizin bilgi sahibi olur ve arayıp öneride bulunabiliriz.

Örnegin:
    Orjinal dil ile birlikte altyazıda yayınlasın.

==TRT HD== ANA KONU
     ==TRT HD== ANA KONU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ==SAMI== -- 13 Ağustos 2014; 21:07:08 >

• Eskiden film yayinlardi artik yayinlamiyorlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O konuyuda sordum şuanda yeni filmler satın almışlar dublaj aşamasındaymış ve hatta yabancı dizi olan Criminal Minds 5.1 Dolby Digital satın alıyorlarmış ve daha birkaç dizi daha söyledi fakat aklımda kalmadı.
  • Almanya Süper Kupa Finali (2013 – 2014) “B.Dortmund – B. Munich” karşılaşması Dolby Digital 5.1 kalitesiyle canlı yayınla bugün saat 19:00’da TRT HD’de!
  • Belgeseller çok iyi. Özellikle doğa belgeselleri.
  • digitürk 61. Kanal da trt hd çıkıyor

• Aynen belgeselleri bende beğeniyorum
  • Sagolasın tcdlmlt editliyorum şimdi
  • ==SAMI== kullanıcısına yanıt
    Aynen altyazi olsa cok guzel olur.anlamiyorum bu altyazilari koymak cok mu zor ki artik bunlar standard olmali. bi ara isitme engelliler icin zorunlu olacakti noldu bilmiyorum

• Goruntu kalitesi cok iyi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ==SAMI== kullanıcısına yanıt
    TRT HD deki olimpiyatlar bu televizyonlarda şu ana kadar izlediğim en iyi görüntüydü.
  • Avcı kuşlar belgesinin görüntü kalitesi çok iyi.
  • Arkadaşın yazdığı "Şuan Türksat 3A yı kullanıyorlar fakat ekim gibi TRT tek bir transpoder alarak 4A ya geçicekmiş " cümlesinden inşallah 4A geçişi Ekime kalacağı anlamı çıkmaz
  • Yakın zamanda bu tip HD kanallar artar.
    10 numara kanal

• Yok ben TRT müdürlügünden haberi aldım TRT gurubu tek transpoder alarak band genişligini genişletecekmiş bu sayede akıllarında TRT 1 HD yide dolby digital yayın vermeyi düşünüyorlarmış. Şuan donanımsal sıkıntımız yok fakat bandgenişligi yok dedi bundan dolayı 2. dilde dolby digital 6ch yayınlamıyorlar

@Den57 eger biz bastırırsak artar çünkü onlar bilmiyorlar bu kadar ilgili kaliteli kullanıcı olmadıgını ben arayınca hoşlarına gitti bence biraz daha ilgilenmeliyizki daha kaliteli yayın yapsınlar.

@lafata Altyazı ile çalışmalarımız var dedi bende Hem ingilizcede dolby digital 5.1 ile birlikte altyazılı yayın yapariseniz dedim (Digitürk ve D-Smart gibi) daha kaliteli kullanıcılara ulaşırsınız dedim onlarda projelerimiz aramızda var dedi yapıcagız dedi.
  • Şu anda Doğanın Görkemi; Kanat Sistemleri 5.1 Dolby Digital Surround olarak yayın yapılıyor
  • TRT HD Anket tıklayıp görüşlerinizi ve isteklerinizi bırakabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ==SAMI== -- 14 Ağustos 2014; 12:25:43 >
  • UP! Lütfen destek bekliyorum ne kadar çabalarsak o kadar kaliteli olur bu kanal.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.