Şimdi Ara

Tüm markalar için bir soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
925
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Tüm markalar için bazı sorularım var bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

1-örnegin igo kullanan ( ya da türevlerini) bir navigasyon cihazının içeriğini gene benzer bir başka marka cihaza kopyalasak çalışır mı?
    bence gpsturk varka bir cihazın harita ve poi ler dısında yazılımın tamamının yedegi var mesela. şimdi igo8 ya da primo kullanan bir cihaza aynen bu klasoru aktarsam ve uygulama calışma konumu olarak kendi exe sini göstersem calışır mı?

2-bazı cihazlar sınırsız bazıları ise değişik sürelerde guncelleme hakkı ile satılıyor. aynı ya da benzer (yukarıdaki sorudaki gibi mesela) u guncelleme dosyalarını alıp kullansalar calışır mı? bu paylaşlabilir mi ?

3-bildigim kadarı ile cihazın kendi yazılımı (bir manda işletim sistemi) - navigasyon yazılımı (igo8 amilo primo vs vs ) ve harita guncelleme dosyaları tamamen farklı kavramlar. bu durumda hangileri birden fazla cihazda kullanılabilir?

mesela benim gpstuk için guncelleme için bana bir adet upoi (user poi) bir adet map dosyası yollanıyordu ve ben ilgili klasore kopyalap kullanıyordum. hatta birden fazla igo8 sürümünü cihaz içine kopyalayıp sonra ayarlaradn uygulama exesini göstererek istediğimi kullanabiliyordum.

şimdi bir adet next almak istiyorum primo yazılımlı olandan ama guncellemesi 3 yıllık. o 3 yılsonrasında bu konudakı güncelleme paylaşımlarından faydalabilir miyim yoksa satın almadan yuklemek her sekilde imkansız mı olacaktır 3 sene sonra.

cevap verecek arkadaslara şimdiden teşekkur ederim. umarım başkalarının da işine yarar bu bilgiler.

• quote:

1-örnegin igo kullanan ( ya da türevlerini) bir navigasyon cihazının içeriğini gene benzer bir başka marka cihaza kopyalasak çalışır mı?
    bence gpsturk varka bir cihazın harita ve poi ler dısında yazılımın tamamının yedegi var mesela. şimdi igo8 ya da primo kullanan bir cihaza aynen bu klasoru aktarsam ve uygulama calışma konumu olarak kendi exe sini göstersem calışır mı?

Her yazılım cihaza lisanslıdır cihazınızın yedek dosyaları farklı bir cihazda hem çalışmaz hemde yasal olarak kullamazsınız.

quote:

2-bazı cihazlar sınırsız bazıları ise değişik sürelerde guncelleme hakkı ile satılıyor. aynı ya da benzer (yukarıdaki sorudaki gibi mesela) u guncelleme dosyalarını alıp kullansalar calışır mı? bu paylaşlabilir mi ?

Güncellenen haritalar lisanslı olduğundan yine birinci sorunuza verdiğim cevap geçerlidir.

quote:

3-bildigim kadarı ile cihazın kendi yazılımı (bir manda işletim sistemi) - navigasyon yazılımı (igo8 amilo primo vs vs ) ve harita guncelleme dosyaları tamamen farklı kavramlar. bu durumda hangileri birden fazla cihazda kullanılabilir?

yasal olarak hiç biri

quote:

mesela benim gpstuk için guncelleme için bana bir adet upoi (user poi) bir adet map dosyası yollanıyordu ve ben ilgili klasore kopyalap kullanıyordum. hatta birden fazla igo8 sürümünü cihaz içine kopyalayıp sonra ayarlaradn uygulama exesini göstererek istediğimi kullanabiliyordum.

user poi ne alaka onu anlayamadım size map klasörünü kim yolluyordu? cihazınızın GPS turk olduğunu yazmışsınız http://www.gpsturk.net/arac-navigasyon.aspx linkteki cihazmıdır?

quote:

şimdi bir adet next almak istiyorum primo yazılımlı olandan ama guncellemesi 3 yıllık. o 3 yılsonrasında bu konudakı güncelleme paylaşımlarından faydalabilir miyim yoksa satın almadan yuklemek her sekilde imkansız mı olacaktır 3 sene sonra.

Siz bir cihaz alın üç yılsonrasını düşünmeyin bence üç yıl çok uzun birzaman ozamana kim öle kim kala
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Evet cihazım bu cihazlardan biri.
    Firma yetkililerini yolladıgı dosyadan bir addet useripoi dosyası bir adet map bir adet te 3dbuildings dosyası çıkıyor. direk onu atıyorum ilgili klasore ciahz içinde guncelleme olmuş oluyor.

tamam 3 yıl sonrasını düşünmeyim de madem bu iş bu kadar kıymetsiz artık sınırsız ve ömur boyu verilebiliyor yani.
    bunu artık para ile satılmaycak bir hizmet oldugunu farketmış olsalar gerek ki bir çok firma ucretsız omurboyu diyor. bu da tabi bunu paylaşılabildiği düşüncesini uyandırdı bende dogrusu.

o zaman bu ya da bunun gibi forumlarda sürekli geçen yeni guncelleme yok mu, efendım şu marka için şu dosyası bu guncellemesi diye yapılan paylaşımlar ne oluyor onları anlayamadım o zaman ben.

cevap için de teşekkurler
  • quote:

Orijinalden alıntı: scowl

Evet cihazım bu cihazlardan biri.
    Firma yetkililerini yolladıgı dosyadan bir addet useripoi dosyası bir adet map bir adet te 3dbuildings dosyası çıkıyor. direk onu atıyorum ilgili klasore ciahz içinde guncelleme olmuş oluyor.

tamam 3 yıl sonrasını düşünmeyim de madem bu iş bu kadar kıymetsiz artık sınırsız ve ömur boyu verilebiliyor yani.
    bunu artık para ile satılmaycak bir hizmet oldugunu farketmış olsalar gerek ki bir çok firma ucretsız omurboyu diyor. bu da tabi bunu paylaşılabildiği düşüncesini uyandırdı bende dogrusu.

o zaman bu ya da bunun gibi forumlarda sürekli geçen yeni guncelleme yok mu, efendım şu marka için şu dosyası bu guncellemesi diye yapılan paylaşımlar ne oluyor onları anlayamadım o zaman ben.

cevap için de teşekkurler

şayet güncellemeleri dediğiniz gibi yapıyorsanız firmanız yasal olmayan bir güncelleme veriyor demektir.Yani tam ömür boyu olmuş

Yazılım sağlayıcı firmadan üç yıllık paket alan firma zaten ömür boyu ücretsiz diyebiliyor.Bakınız resimdeki next ye-g 525 lisansları,bu cihazda firmanın ücretsiz güncelleme için verdiği süre 3 yıl ama lisans ömür boyu.Yani firma vereceği gerçek süreyi belirtmiş
     Tüm markalar için bir soru

Bu güncellemelerin paylaşımı forumda olmaz.Yazılım sağlayıcı firmanın güncelleme araçlarıyla olur,mesela IGO yazılımları için Toolbox programı gibi.Bu gibi kaliteli forumlarda bu tür lisanslı yazılımların paylaşımları yasak

• Artık bence şu güncelleme işini kaldırsınlar. Uygun bir para yapsınlar, mesela yıllık 10-15 lira gibi. İsteyen güncellesin, istemeyen güncellemesin. Cihaz maliyet/satış fiyatlarını gereksiz ve haksız yere şişiriyor güncelleme maliyetleri.
  • quote:

Yazılım sağlayıcı firmadan üç yıllık paket alan firma zaten ömür boyu ücretsiz diyebiliyor.Bakınız resimdeki next ye-g 525 lisansları,bu cihazda firmanın ücretsiz güncelleme için verdiği süre 3 yıl ama lisans ömür boyu.Yani firma vereceği gerçek süreyi belirtmiş

bunu pek anlayamadım yani sınırsız diyenler de aslında zaten 3 sene mi?

ucretsiz guncellemenin 3 yıl ama lisansın ömur boyu olmasını izah edebilir misiniz?
    teşekkurler
  • quote:

quote:

bunu pek anlayamadım yani sınırsız diyenler de aslında zaten 3 sene mi?

ucretsiz guncellemenin 3 yıl ama lisansın ömur boyu olmasını izah edebilir misiniz?
    teşekkurler

X Firması IGO yazılımlı navigasyon cihazları için 3 yıllık ücretsiz harita güncelleme paketini satın aldığında lisansı resimde gördüğün gibi ömür boyu oluyor,şayet x marka cihazı satan firma müşterilerine ömür boyu ücretsiz diye deklare etmiş ve taahhütte bulunmuşsa bu üç yılın sonunda tekrar bu cihazlar için bu süreyi uzatması lazımki güncellemeler devam edebilsin.Birde burada okadar çok yazıldı çizildi bu konu sonuca varılamadı.Aslında mesele neyin ömrü?Cihazın ekonomik kullanım ömrü olan sanayi bakanlığınca belirlediği yılmı?Yoksa cihazı sandıkta saklayın toruna miras bırakın oda kullansın bu süremi? Burasını firmalar yazmıyor,sadece ömür boyu diyorlarBazı firmalarda gerçek süreleri yıl olarak yazıyor mesela 3 yıl gibi
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• cevap için teşekkurler.

peki yazılımın yukseltilmesi ya da değiştirilmesi mümkün mü?

yani yukarda dediklerim gibi değil de yasal olarak firma sitesinden falan igo8 li cihaza igo primo yuklenebilir mi? yoksa o cihaz sonsuza kadar igo8 mi kullanacaktır.
  • quote:

cevap için teşekkurler.

peki yazılımın yukseltilmesi ya da değiştirilmesi mümkün mü?

yani yukarda dediklerim gibi değil de yasal olarak firma sitesinden falan igo8 li cihaza igo primo yuklenebilir mi? yoksa o cihaz sonsuza kadar igo8 mi kullanacaktır.

Navigasyon yazılım yükseltmesi malesef yok.(IGO için) ileride olurmu bilinmez,şimdilik cihazın üzerinde gelen yazılımla cihaz çöp olanakadar kullanmak gerekiyor.
  • Ömür boyu hikayesini çok yazdıkda asıl merak konusu bu dosya yollayarak güncelleme yapan firma.Acaba nedir nedir
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.