Şimdi Ara

TÜRK OTOMOBİL ANLAYIŞI (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
0
Favori
3.857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: UsbÇaydanlık

Tespitlerin geneli doğru :)

Teşekkürler
  • Benim en gıcık olduğum şey "onu alacağına ikinci el daha iyi bişeyler bak" lafı..

adam çıkıyor diyor mesela "sıfır alacam, chevrolet aveo nasıldır?"
    ordan biri zıplıyor "beş para etmez teneke, onu alacağına ikinci el C sınıfı bişey bak..

Sanki C sınıfı çıta.. ondan aşağısı teneke, ama C sınıfı araçlarda burnunuz bile kanamaz..
    Bir zamanlar Doğan SLX sahibi olanlar kendilerini düz Şahini olanlardan çok çok üstün görürlerdi, bu da onun gibi bişey..
    A sınıfı alana B sınıfı tavsiye edilmez, 3.18 alana 5.20 de tavsiye edilmez, ama B sınıfı tenekedir, kakadır, illa C sınıfı tavsiye edilir..
    İşin daha da tuhaf yanı "sıfır" almak isteyen adama "kullanılmış" araba önerilmesi..
    Sıfır ve ikinci el müşterisi arasındaki düşünce farkı peugeot ile honda müşterisinin arasındaki kadar fazladır.. Ama adam bunu idrak edebilse zaten böyle saçma tavsiyelerde bulunmaz..

-------------

Bi arkadaş bahsetmiş "cruise control düğmesinin yerini bilmez" diye.. Cidden öyle insanlar var..
    Bu adamlar sırf hava atabilmek için gerekli-gereksiz her türlü özelliği olan bir araç alırlar.. tek amaçları "benimkinde var, aaa seninkinde yok mu" lafını muhabbetin arasına sıkıştırmaktır.. O özelliğe ihtiyacınızın olup olmaması kimsenin umurunda değildir.. Onlara kalsa damacana su dağıtan araçlara bile cruise control gereklidir..

• @djoz

Dediklerinizin hepsine katılıyorum hepsi yerinde tespitler. Düşüncelerinizi bizle paylaştığınız için teşekkürler
  • her toplumun kendi ortak düşüncesi var.bizim toplumumuzda bu şekillerde düşünür.bunlara yanlış diyebilirmiyiz? sonuçta önyargılar bizi ayırır diğer uluslardan.
    bu tür durumlar sadece bizlerde yok.
    örneğin; amerikalılar küçün motorlu arabaları yetersiz bulurlar.onlar için mesele büyük olsun, v8 olsun, bastımı uçsun.
    almanlar mühendislikleriye övünür, kendi araçlarından başka araçları beğenmezler ve binmezler.
    fransızlar 3 senede bir araba değiştirirler, onlar için önemli olan arabanın gitmesidir.
    italyanlar arabaların küçüklerini severler, amerikan arabalarını hiç sevmezler ve kaba bulurlar.
    ingilizler tam ukala, dünyanın en iyi arabalarını kendilerinin ürettiklerini sanarlar. uzakdoğu arabalını horgörürler.
    japonlar amerikalıları yakalamak için didinirler, korelilerde japonları.
    bunların hepsi önyargılardır.bazıları yanlış bile olsa, sonuçta bunlar fikirdir.zamanla hepsi değişir, kendini yeniler.

• örnek: kullanmadığı özellikler için bir çamaşır veya bulaşık makinasına 2 bin TL veren vatandaş. halbuki o bulaşık makinasında topu topu 2 program kullanılır. hatta tek program.
    ya buzdolabı o başlıbaşına bir konu. No-Frost için dökülen binlerce TL. herkese tavsiyem beyaz eşya alırken görselliğe değil kullanışlığına bakın. aynı hacimde derin dondurucu diye tabir edilen buzdolabı 1000 TL , No Frost u 2500 TL.
    birde lütfen şu senede ayda yada bayramda 3 tane komşu gelecek diye salon takımlarına binlerce TL dökmeyin.

quote:

Orijinalden alıntı: asdfg112

çevremizde buna benzer bir çok örnek görebiliriz. biraz dikkatli bakın. yarın, sadece şehir içinde markete gitmek için Volvo S40 alan emekli komşunuza selam verin. havası olsun diye ailesini maddi olarak zorlayıp iPhone'un telefon olanlarından alan üniversite öğrencisi yeğeninize bir çay ısmarlayın.

ha, varsa buna benzer örnekleriniz, lütfen paylaşın, kapitalizmin insanları nasıl yönlerdiklerini bir görelim de daha mantıklı kararlar almaya çalışalım.

• Arkadaşımız güzel tespitler yapmış kesinlikle katılıyorum. Marka düşmanlığı konusu özellikle doğru. vw olsun çamurdan olsun gibi bir durum var suan otomobil pazarında. dizel-benzin rekabeti her zaman her ülkede olucak muhabbetler. ben seviyorum acıkcası dizel-benzin karşılaştırmalarını hoş muhabbetler çıkabiliyor. dizel kullanıcısı olmama rağmen turbo benzinli bir araç kullanmak hayalim. tabi ki benzin fiyatları yarı yarıya düşerse tekrar teşekkürler arkadaşım güzel tespit hepsi.
  • Cahillik başka bir şey değil, bu tarz düşüncelere sahip insanlardan uzak durmaya çalışın.
  • @cakdemir

Dedikleriniz doğru, bu düşünceler bizi oluşturan düşüncelerdir. Ancak belli bir noktadan sonrası sahip olunan araca tapma şeklinde oluyor. Örneğin adamın arabası benzinliyse her yerde dizeli kötülüyorlar(tam terside olabiliyor). Sahip olunan araç otomatikse manuel kullananlara eşşeklikten başka bir şey değil gibi şeyler söyleniyor vs vs... Benim anlatmak istediğim bunlardı. Zaman ayırıp cevap yazdığınız için teşekkürler

@hacker111

Kim istemezki turbolu benzinli güçlü bir araç ?

Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler

@/Bulut\

Bu tarz düşüncelere sahip insanlar hemen kendilerini belli ediyorlar zaten, dediğiniz gibi uzak durmak gerek.

• Sevgili kardeşim, klavyene sağlık. Çok güzel bir konu açmışsın ve düşüncelerini çok güzel dile getirmişsin. Bir kaç hafta önce açtığın "ailemizin ilk BMW'si" yazını okumuş ve resmen o anlattığın anları yaşadım desem yeridir. Kalemin çok güzel ve yapıcı. Dilerim ki ilerleyen yıllarda da bu böyle devam eder.

Konuya gelirsek, zaten her şeyi demişsin. Diyecek çok fazla br şey yok o yüzden. Ama illa ki bir şey demem gerekirse, forumda müthiş RENAULT düşmanları var.
  • Bu yazdığın ön yargıları , siz gençler, değiştirebilirsiniz.

Malesef bizim insanımızdaki, kemikleşmiş fikirlerin değişimi çok zor. Bunun sebeplerini buraya yazmak başka bir tartışma konusu olur. Alınanlar, kırılanlar olur. Onun için herkes bildiği gibi yapsın diyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: brkcad34

Sevgili kardeşim, klavyene sağlık. Çok güzel bir konu açmışsın ve düşüncelerini çok güzel dile getirmişsin. Bir kaç hafta önce açtığın "ailemizin ilk BMW'si" yazını okumuş ve resmen o anlattığın anları yaşadım desem yeridir. Kalemin çok güzel ve yapıcı. Dilerim ki ilerleyen yıllarda da bu böyle devam eder.

Konuya gelirsek, zaten her şeyi demişsin. Diyecek çok fazla br şey yok o yüzden. Ama illa ki bir şey demem gerekirse, forumda müthiş RENAULT düşmanları var.

Öncelikle değerli düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Sizleri yazımla etkileyebildiysek ne mutlu bana. Ben kalabildiğim kadar kalacığım forumda

Renault benim sevdiğim beğendiğim bir markadır. Parasının arabasıdır. Çoğu arabasında Euro Ncap testlerinde 5 yıldız almış güvenli bir markadır. Ancak söylediğim gibi Renaulta'da ön yargılı yaklaşanlarda var dediğiniz gibi. Yapacak bir şey yok kendi hallerine bırakıyoruz onları...

• quote:

Orijinalden alıntı: -MorphY-

Bu yazdığın ön yargıları , siz gençler, değiştirebilirsiniz.

Malesef bizim insanımızdaki, kemikleşmiş fikirlerin değişimi çok zor. Bunun sebeplerini buraya yazmak başka bir tartışma konusu olur. Alınanlar, kırılanlar olur. Onun için herkes bildiği gibi yapsın diyorum...

Şu koyu puntoyla işaretlediğim yerlerden anlaşılıyorki demek istedikleriniz var Bence yazın güzel bir tartışma konusu olsun

Ben kendi düşüncemi belirtirsem;

Artık bir çok şey beyinlerimize işlenmiş. Eğitim sistemi, bizi yönetenler, kapitalizm ve bir çok nedenden dolayı fikirlerimizi değiştiremiyoruz, bakış açımızı değiştiremiyoruz. Keşke sizin dediğiniz gibi olsa da bu ön yargıları biz değiştirebilsek. Ama yeni nesiller düzelmek yerine daha da kötüleşiyor... Sizinde söylediğiz gibi 'Malesef bizim insanımızdaki, kemikleşmiş fikirlerin değişimi çok zor.'

• slm arkadaşlar bütün yazılanları baştan sona okudum gerçekten konu ve tespitler güzel , bende kendimden biraz örnekler vereyim otomobil anlayaşımla ilgili şu anda kullandığım arabamı alana kadar yıllarca otomobil dergilerini takip ettim nerdeyse bütün arabaların özelliklerini donanımlarını teknik verilerini ezbere bilirdim , bizim arabamız yoktu , babamda da araba hevesi yoktu ne yapacan arabayı boşwer derdi , benzini var masrafı var kaza bela var falan neyse yıllarca dergilere baktık , arkadaşların arabalarına bindik , özendik , arabam olsun bal döküp yalayacam , cok temiz bakacam , şöle yapacam böle yapacam , modifiye yapacam , derdim. Aradan yıllar geçti ve ben 2.el bi araba aldım tercihimde ford focus oldu , tercihim tamamiyle hayallerimin peşinden gitme isteğidir , bu kararı verirken 3-4 milyar fazla verip sıfır km accent era da alabilirdim , ama dediğim gibi aklım hep focusta kalacaktı , dedim aklımda kalmasın günahıyla sevabıyla ben bu focusu alayım , ve gittim istanbuldan aldım , artık bir focusum vardı rüya gibiydi , yıllardan sonra benimde bir arabam vardı artık , sonra , sonra ne mi oldu
    araba amaç olmaktan cıktı sadece araç oldu , hergün temizlerdim şimdi haftada 1 , babam nerdeyse bakkala bile arabayla gidecek , bırakın modifiye yapmayı sağ ön park farı patladı 2 aydır onu bile değiştirmiyorum ama herşeye rağmen yinede arabamı seviyorum ii ki almışım , daha da önemlisi ii ki hayalimin peşinden gitmişim , bir çok sevinç yaşadık , yeri geldi babamı hastaneye yetiştirdim , yeri geldi komşumu otogara yetiştirdim pikniğe gittim , denize gittim , tatile gittim vb.............
    sonuç mu ; araba tapılacak bir şey değildir ama olması , olmamasından daha ii dir , bakımlarını yaptığın sürece , vergilerini verrdiğin sürece güzel bişeydir....bi de dünyanın en pahalı benzinini koyduğun sürece , bu arada yaşadığım yerde 10 sene önce herkeste şahin doğan broadway falan vardı gençlerde özellikle , ark ta broadway vardı mesela modifiye falan yapardık , akşamları 5-6 araba toplanırdık , gezerdik falan bi birlik beraberlik vardı , 10 sene geçti şimdi 20 yaşındaki genc arkadaşlarda son model golfler , civicler , 307 ler , artık kimse modifiyeyle falan uğraşmıyor , şıkır şıkır arabalara biniyo , demekki toplumumuzda gelir düzeyi artmış herhalde burdan bu sonuç ta çıkabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: bekozim123

.....................Sahip olunan araç otomatikse manuel kullananlara eşşeklikten başka bir şey değil gibi şeyler söyleniyor vs vs.............................

Aracımı yeni aldığımda "hayırlı olsun"un hemen ardından "hesap sorar gibi sorulan" sorular geldi aklıma..

-niye otomatik almadın?
    -niye dizel almadın?
    -1.4 çekmez, niye 1.6 almadın?
    -beyaz şirket arabası gibi, niye gri almadın?
    -kaskosuz binilir mi, niye yaptırmadın?
    -sıfır çok kaybettirir, niye temiz ikinci el almadın?
    -niye falanca marka almadın?
    -bunların bagajı küçük niye kangoo türü bişey almadın?

YETER BE YETER!!!
    Ben yaşlı bi annesi olan bekar bi adamım, bagajda stepneden başka bi halt yok, gözüme mi sokacam kangoyu dobloyu ha?

işte bunu söylesem rahatlayacağım ama malesef hepsi eş dost, mecburen idare etmek zorunda kalıyor insan..

• quote:

Orijinalden alıntı: dougmasters

...

Düşüncelerinizi, anılarınızı bizimle paylaştığınız için teşekkürler Ancak şu bölüme katılmıyorum 'demekki toplumumuzda gelir düzeyi artmış herhalde burdan bu sonuç ta çıkabilir'
  • edit: eksik gönderim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bekozim123 -- 23 Ocak 2011; 22:31:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: djoz

quote:

Orijinalden alıntı: bekozim123

.....................Sahip olunan araç otomatikse manuel kullananlara eşşeklikten başka bir şey değil gibi şeyler söyleniyor vs vs.............................

Aracımı yeni aldığımda "hayırlı olsun"un hemen ardından "hesap sorar gibi sorulan" sorular geldi aklıma..

-niye otomatik almadın?
    -niye dizel almadın?
    -1.4 çekmez, niye 1.6 almadın?
    -beyaz şirket arabası gibi, niye gri almadın?
    -kaskosuz binilir mi, niye yaptırmadın?
    -sıfır çok kaybettirir, niye temiz ikinci el almadın?
    -niye falanca marka almadın?
    -bunların bagajı küçük niye kangoo türü bişey almadın?

YETER BE YETER!!!
    Ben yaşlı bi annesi olan bekar bi adamım, bagajda stepneden başka bi halt yok, gözüme mi sokacam kangoyu dobloyu ha?

işte bunu söylesem rahatlayacağım ama malesef hepsi eş dost, mecburen idare etmek zorunda kalıyor insan..

Sizin dediğiniz olayı aynen yaşadım. Belki okumuşsunuzdur diğer konumu, BMW 1.16i almıştık. Bir kaç arkadaşıma söylemiştim.

Hayırlı olsundan sonra sizin dediğiniz hesap sormalar başladı.

- Ona o kadar para vereceğinize neden 2. el MERCEDES ... Kompresör almadınız dedi(modelide tam bilmiyordu salladı). Bende cevap olarak tavsiye ediyorsun ama Kompresör ne mesela biliyomusun dedim ve cevap yok.

- Neden otomatik aldınızki araba daha çok yakar. Ya kardeşim sanane yani aldık işte biz fazla yakmasını istiyoruz varmı ? Tabi böyle bir şey diyemedim maalesef.

Bunlar sadece benim yaşadıklarımdı. Gerçekten insanları anlamak zorlaşıyor. Yeni bir şey aldığınızda hemen hesap sormalar başlıyor. Resmen insanı aldığı şeyden soğutuyorlar

Saygılarımla

• Seni yaşça 2 ye 3 e katlayabilecek birçok kişiye nazaran, bu yaşta bu seviyedeki değerlendirmelerin nedeniyle tebrik ederim. İnşallah meslek hayatındada önce ailene sonrada canım ülkemize faydalı işler yapan insanlar arasında olursun.

VW ni beğenmiyosan almazsın. Fiyatını, kalitesini eleştirebilirsin ama bizim bazı çok bilmişlerimiz sınıfının bazı modellerinde lideri olmuş ve yılda onbinlerce satılan araçları satın alanlara enayi der.

Kalitesini beğenmezsin, modelini eleştirebilirsin ama sınıfında satış rekorları kıran renaultları araba yerine koymamak klasik saplantılarımızdan. Niye rekor kırıyo diye düşünmek yok. Oturduğun yerden boş yorum yapmak kolay. Muhtemelen İstanbulda yaşarsın ve bütün marka ve modellerin satış ve servisleri vardır. Eğer gidiyorsan anadoluda memleketinde küçük bir şehirde veya ilçede etrafına bak bakalım hangi markanın servisleri var.

Skoda uzun yılların marka birikiminin üstüne vw markasının teknik ve motor desteğini almış, her yıl kalitesini ve ürün yelpazesini geliştirir. Ama yurdum insanının forumlardaki yorum duvarını aşamaz. İkinci elde para etmez, 2-3 yıl sonra yarı fiyatına satamazsın gibi basit ve yetersiz yorumlar. Bana örnek bulsanıza 2009 model 1.6 tdi dsg skoda oktavia yarı fiyatına.

Daha birçok markada örnekler artırılabilir. Yorum yapalım, kötü yönlerini eleştirelim, doğuşun fiyat politikasını eleştirelim ve insanları bilgimiz tecrübemiz ölçüsünde bilgilendirelim yeter.

• Konuyu senin açtığını görünce hemen girdim okudum, diğer konundan da hatırlıyorum seni, özelden de biraz muhabbetimiz olmuştu. Tespitlerin çok yerinde ve gerçek. Ve ben bir eğitimci olarak bütün bunları eğitimsizliğe yoruyorum.

Bir ülkenin atadığı polis sayısı öğretmenden fazlaysa artık ne denir bilmiyorum. Polisten fazla öğretmen ata ki polise gerek kalmasın. Maalesef ki herşey eğitimden, kalifiye öğretmenlerden geçiyor.

2 parçası boyanmış diye "pert" bu araba gibi düşünen insanlar oldukça 2.el piyasası düzelmez. Halbuki avrupada boyanmış araçlar daha çok para ediyor, tabii ki önemli kazası yoksa, neden mi? çünkü boyanmış tertemiz olmuş araç ufak tefek sorunları hallolmuş e daha ne? ama yok ülkemizdeki mantık bu araç kesin kaza yapmıştır hayat kaymıştır... Şaka gibi zihniyet...

Ülkemizin senin gibi gençlere çok ihtiyacı var, her öğretmen elinden geleni yapsa, salla başı al maaşı yapmasa ve yeterli sayıda okul yapılıp kaliteli eğitimin temelleri atılsa, bu konuda yazılanlar sadece geçmişten anılacak komik anılar olacak. Aslında çok zor birşey değil, herkes üstüne düşeni yapsa, herkes kendi işini hakkıyla yerine getirse, çok ciddi potansiyel var ülkede ama kolaya kaçmak daha tatlı geliyor insanımıza.

• quote:

Orijinalden alıntı: trabzon61_66

Seni yaşça 2 ye 3 e katlayabilecek birçok kişiye nazaran, bu yaşta bu seviyedeki değerlendirmelerin nedeniyle tebrik ederim. İnşallah meslek hayatındada önce ailene sonrada canım ülkemize faydalı işler yapan insanlar arasında olursun.

VW ni beğenmiyosan almazsın. Fiyatını, kalitesini eleştirebilirsin ama bizim bazı çok bilmişlerimiz sınıfının bazı modellerinde lideri olmuş ve yılda onbinlerce satılan araçları satın alanlara enayi der.

Kalitesini beğenmezsin, modelini eleştirebilirsin ama sınıfında satış rekorları kıran renaultları araba yerine koymamak klasik saplantılarımızdan. Niye rekor kırıyo diye düşünmek yok. Oturduğun yerden boş yorum yapmak kolay. Muhtemelen İstanbulda yaşarsın ve bütün marka ve modellerin satış ve servisleri vardır. Eğer gidiyorsan anadoluda memleketinde küçük bir şehirde veya ilçede etrafına bak bakalım hangi markanın servisleri var.

Skoda uzun yılların marka birikiminin üstüne vw markasının teknik ve motor desteğini almış, her yıl kalitesini ve ürün yelpazesini geliştirir. Ama yurdum insanının forumlardaki yorum duvarını aşamaz. İkinci elde para etmez, 2-3 yıl sonra yarı fiyatına satamazsın gibi basit ve yetersiz yorumlar. Bana örnek bulsanıza 2009 model 1.6 tdi dsg skoda oktavia yarı fiyatına.

Daha birçok markada örnekler artırılabilir. Yorum yapalım, kötü yönlerini eleştirelim, doğuşun fiyat politikasını eleştirelim ve insanları bilgimiz tecrübemiz ölçüsünde bilgilendirelim yeter.

Öncelikle değerli düşünceleriniz için teşekkür ederim.

En büyük ve en önemli özelliğimizdir araştırmadan, sadece duyduklarımıza göre yorum yapmak. Hiç bir zaman araştırma yapmayız sadece duyduklarımızı başkalarına anlatırız.

Örneğin

-1.4 motor bu aracı çekmez. O kadar mühendis bunu hesaplayamamış ancak bir akıllı bunu hesaplayabilmiş.

- 2. eli çok kötü onun almayın. Sen araştırdınmı baktınmı 2. el fiyatlarına ? Yok. Evet bazı markaların 2. elde çok çabuk satılabilme özellikleri var kimsenin buna itirazı yok ancak öyle bir anlatılıyorki sanki Skoda alan hayatı boyunca aracı satamıyor.

- Renaultlar tam bir teneke. Tamamen saçmalı. Bir bakın Renault modellerinin Euro Ncap testlerindeki başarılarına. Çoğu modeli 5 yıldızlı.

Dediğiniz gibi kimse kimsenin fikrine karışamaz. Birinin beğendiğini başka biri beğenmek zorunda değil. Ancak konuşacaksak ilk önce araştırma yapalım, başkalarından duyduklarımızla konuşmayalım.

Saygılarımla

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.