Şimdi Ara

UBUNTU 4.10 Kurulumu Yardim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
738
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar fazladan bulunan HDD me LİNUXNET dergisinin verdiği UBUNTU 4.10 kurulumunu bir kurayım dedim ama acemiliğimden olsa gerek tabii linuxun HDD yapılandırmasından pek anlamadığım için elimden geldiğince mantıklı birşey yapmaya çaıştım X3 diye bir format yaptırdım. Kuruluma devam etti program ancak son bölümde "X SUNUCUSU ÇALIŞTIRILAMIYOR. DÜZGÜN YAPILANDIRILMAMIŞ GÖZÜKÜYOR. X SUNUCUSUNU GÖRMEK İSTERMİSİNİZ?" Diye bir mesaj verdi. Bende bir görelim dedim ve baktım "THİS İS A PRE-RELEASE VERSION OF XFREE86, AND İS NOT SUPPARTED İN ANY WAY BUGS MUY BE REPORTED TO XFREE86@XFREE.ORG" Yazmakta idi. Yani souçta sanırım harddiskten sunucu olarak gördüğü bölümü algılıyamadı arkadaş. Tabii benim nacizhane acemi görüşüm.

Uzun lafın kısası bu sorunu aşıp UBUNTU 4.10 nu nasıl kurabilirim arkadaşlar. Bilen arkadaşların bana bir yol götermesi umuduyla hepinize iyi günler dilerim.

• kurmuşsun zaten:)) problem X (grafik arayüz diyelim uzunca)'e geçememen
    dpkg-reconfigure xserver-xfree86 komutunu root haklarıyla verip yapılandırmanı donanımına uygun yap.reboot tan sonra veya startx komutundan sonra arayüze geçersin (gnome olması lazım)
  • Arkadaşım güzel açıklamışsın ama benim de dediğim gibi ben ilk kez kuracağımdan dolayı gerçek bir acemiyim ve dediğin uylamaları kurulumun neresinde ve nasıl yapacağımı anlayamadım.

Eğer anlayabileceğim şekilde ayrıntı verebilirsen sevnirim.
  • dostum kurulumla ilişkin kalmadı zaten.X hata verip konsola düştüğünde login olup o komutu uygulaman lazım.böylece grafik arayüze geçebilmen için X serveri yapılandıracaksın.kurulum sırasındada sana monitörün ekran kartın ile ilgili birşeyler sormuş olması lazım işte komut bu kısmı tekrarlar.
  • Hayır dediğim zaman Dos formatında login password yazıyordu oraya yazmış olduğum bilgisayar adını ve şifresini giricem ve iş bitecek gerisi yapılandırmaya kalıyor yani yanlış anlamadım dimi. Tüüü kafama
  • Dediğim o.yani konsola düştüğün zaman kullanıcı adını ve ardından şifreni yazacaksın
    sonra root haklarıyla dpkg-reconfigure xserver-xfree86 komutunu vereceksin bunun için sudo yu kullanabilirsin.yani önce sudo de sonra bu komutu uygula
  • Tamam arkaşım hemen deniyorum sağolasın...
  • Yok abi ben pes etmek üzereyim ve linux kurmak gibi bir istek kalmayacak yakında...

Bu ne kurulumu anlayamadım. Aklım almamaya başladı. Dediğin gibi kodu yazdım girdim. Başladı sorular sormaya Ekran kartın ASUS 6200 Ge TD hadi seçtim NV'yi anladık diyelim. Gerekli boş KB yi de bıraktık. Sormazmı X sunucusunu hangi formatta açmak istermisiniz diye ne anlarım ben abi bunun formatlarından

Neyse klavye fare derken en sonunda yaptı yapacağını gene beni en başa attı. Valla ben bişey anladıysam arap oliyiimm o kadar yani. Abi bu Live CD ler herşeyi kendi tanıyor ve kuruyorda bu program bana neden böyle yapıyor bir anlayanınız var mı?

• herşey bitikten sonra startx komutunu verdin mi?ya da reboot ettinmi makinayı?
    eğer ayarları doğru yaptıysan grafik arayüze geçmen gerekiyor.birde kb filan yazmana gerek yok o genelde o/b ekran kartlarında bu tipte bir problem olursa diye tedbir nevinden.boş gelmişse boş geçebilirsin.dikkat etmen gereken özellikle ekran kartı ile uyumlu bir driver seçmen nv uymuyorsa vesa deneyebilirsin ama önce startx de ve eğer hata verirse hatayı söylersen daha iyi olur
  • Satrtx komutunu denedim ve beni gene geri yolladı. Verdiği hata notunda

FATA IO EROR 104 (CONECTİON RESET BY PEER) AN X SERVER ":0.0" AFTER 0 REQUESTS (0 KNOWN PROCESSED) WİTH 0 EVENTS REMANİNG

Yazıyordu. Altta ise OZGUR@UBUNTU:~Ş diye yazmakta idi ve yanına birşeyler yazmamı istiyordu tabii ama ben bundan bişey anlayamadım.
  • Aynı sorunu yaşadım.indirebiliyorsan 5.10 indir.ya da yollayabilirim.onda hiç sorun yaşamassın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi katastrof54 -- 25 Nisan 2005, 0:50:04 >
  • 5,10 a geçmek çözüm değil sonuçta ayarlarında yanlışlık var yada donanımında tanınmayan birşeyler.5.10 dada aynı problemle karşılaşabilirsin.genellikle ekran kartından çıkar sen hata mesajını tam yazarsan anlayabiliriz o yazının altında birkaç şey daha yazması gerekir.onuda yollarsan?
  • quote:

Orjinalden alıntı: farketmez

5,10 a geçmek çözüm değil sonuçta ayarlarında yanlışlık var yada donanımında tanınmayan birşeyler.5.10 dada aynı problemle karşılaşabilirsin.genellikle ekran kartından çıkar sen hata mesajını tam yazarsan anlayabiliriz o yazının altında birkaç şey daha yazması gerekir.onuda yollarsan?
    Büyük ihtimalle işlemciden kaynaklnıyor.5.10 nun 64 bitlik olanını denerse daha ii performans alır.
  • işlemci ile ne ilgisi var?X serverin yapılandırılamaması ile alakalı problem eğer AMD için hazırlanmış çekirdek ile 4.10 kurulmuşsa(ki sistem çalışıyor buda kurulumda problem olmadığını gösterir) sorun yok.64 bit/32 bit olayı farklı birşey.
    grafik arayüze geçiş için gerekli donanımlar veya ayarlarda hata var demektir.
    sıklıkla çıkabilecek hataları söyleyeyim ekran kartı için yanlış driver seçilmiştir grafik ekran hiç açılmaz
    monitör yanlış yapılandırılmıştır,arayüz ya hiç açılmaz yada iğrenç bir görüntü ortaya çıkar
    fare klavye yanlış yapılandırılmıştır arayüz açılır ama bu aygıtları kullanamazsınız.

önemli olan arkadaşın problemin kaynağını anlaması 5,10 daha güncel bir çekirdek daha yeni bir Xserver ile gelir tabiiki tanıma olasılığı daha yüksek.
  • arkadaşım kurulum bittiğinde senden cdyi çıkarmanı istior adrdında da webden download yapmak istior ya işte o olaya hayır dersen kuruluma normal devam edersen sorunun çözülür
  • Arkadaşım dediğin gibi webden doxnload da yaptım yaptırmadan da yaptım sonuçta bir farklılık göremedim n yazıkki. Aynı hatayı vermeye devam etti.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.