Şimdi Ara

UMPC / PDA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
598
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bildiğiniz gibi Samsung ilk UMPC modelini tanıttı. (Bilmeyenler için UMPC; Ultra Mobile PC anlamına geliyor) hemen hemen 8" boyutlarında bir lcd tv kadar olan; 7" touchscreene sahip bu cihazlar; 40GB hdd; 900 mhz intel /VIA cpu; 512 MB DDR ram ile beraber geliyor ve MS XP Tablet Edition kullanıyor.

Veri girişi stylusla ya da ekran klavyesiyle yapılıyor ancak ekran klavyesi alıştığımız şekilde değil. PSP yi tuttuğunuzda nasıl iki elinizin baş parmaklarıyla yönetiyorsanız UMPC ye özel bu şekilde düzenlenmiş bir ekran klavyesi var.

Wi-Fi; IRDA, Bluetooth; .usb, ethernet portları olan cihaz şu anda 1099$ dan satılmakta. Ancak yakında; gerçekten de yakında fiyatının 800$ seviyesine geleceğini meraklıları biliyor.

Acaba bir UMPC varken PDA almak akıllıca mı; ya da zaten umpc alacaksanız bunun yanına bir k-jam alır mıydınız? Evet, K-jam de kamera ve telefon özellikleri var; ancak UMPC ile birlikte herhangi bir kameralı ve bluetooth lu telefon da işinizi görmez mi ya da daha rahat olmaz mı?

Görüşlerinizi bekliyorum.

Buna göre K-Jam ya da bir Smartphone alacağım.

Alternatiflerse HP 6315 / 6515/ 6915/ K-Jam/ p990

• Eskiden olsa PDA tavsiye ederdim. Ancak işler biraz değişti. Şahsen PDA'ların sınırlamalarından bunalmış durumdayım, bu yüzden ben de UMPC'leri merakla beklemekteyim. PDA'ların halen küçük olma gibi bir avantajı var. Tabi şu anki teknolojimiz ile küçük bir alet küçük bir ekran, sınırlı yazım alanı/küçük klavye anlamına geliyor. Ben şahsen Windows programlarını çalıştırabileceğim, ekranına not alması kolay olan (ya da güzel bir klavyesi olan), Türkçe karakter problemi olmayan, web sayfalarını PDA browserlarından uzakta, rahat rahat gezebileceğim bir alet arıyorum. UMPC bu tarife yakın bir ürün, ancak mükemmel olmasını beklemiyorum. İlk açıklanan pil ömürleri yerlerde sürünüyor. Windows'un da PDA benzeri bir alette çalışmak üzere tasarlandığı söylenemez (Ayrıca her işi yarım yapan bir alet istemiyorum, az şey yapsın ama iyi yapsın yeter). Fiyatı uygun olursa çekici olabilir. Yoksa UMPC yerine ultra portable notebook ları tercih edeceğimden emin olabilirsiniz. (Zaten UMPC benzeri cihazlar önceden de vardı, bana kalırsa UMPC'nin tek farkı fiyatı)

Bir süre güçlü (ve ağır) bir notebook + PDA + "damdan-düşse-hiç-birşey-olmaz telefon" modelini denedim. Bir dahaki sefere güçlü bir masaüstü PC + ultra portable notebook + "uzun pil ömürlü biraz daha akıllı bir telefon" modelini denemek istiyorum.

Ben artık kimseye PDA tavsiye edecek değilim. Vicdanım elvermiyor.

• Ultra Mobile Notebook olarak elimizde bir msi var. 12.1 " liklerden. O kadar ufak bir ekran ve widescreen.
    açıkcası gözü çok yoruyor. Ben şahsen 17" bir notebook; umpc + PDA / p990 düşünüyorum.
  • Sony ve Fujitsu'nun da adını hatırlayamadığım bazı modelleri var. 1.2 kilogram, 12" ekranlı 'pahalı' cihazlar. Ayrıca Sony'nin önceden çıkardığı UMPC benzeri bir modeli var, son olarak da klavyeli yeni bir model çıkaracağı söyleniyor.

Edit: Şu anda kullandığım notebook 15.1", 1400x1050 ppi çözünürlükte ekrana sahip. 2.6 kg, tabi buna şarj aleti vs. dahil değil. Bu notebook ile gezmekten hiç hoşlanmıyorum. Sırtınıza ağrılar giriyor, ve bu sadece benim görüşüm değil, benzer ağırlıkta notebook kullanan her tanıdığımdan aynı şeyleri duydum. Hatta birisi '17" mi yoksa 15" mi alayım' diye sorduğunda ona küçük olanı tavsiye ettim. Şimdi bana 'kolum kopuyor bunu taşırken' diyor. Yani notebook ile bolca gezmesi gerekenlere 2 kilonun üstüne geçen modellerden kaçınmalarını tavsiye ederim (2.1 kg olanları da biliyorum!).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mucahid birisi -- 17 Mayıs 2006; 20:40:07 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.