Şimdi Ara

Üniversite mezunu Sigorta(GSS) Sorunu ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
2.509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba.Seneye üniversiteden mezun olacağım.Şuanda öğrenci belgemi SGK'ya her dönem yılda 2 kez götürüp sigortamı güncelliyorum.Sormak istediğim şu;
    Mezun olduğumda GSS Prim Borcu oluşmaması için biran önce nasıl bir yok izlemeliyim?Ve mezun olduktan sonra haliyle hiçbir yerden maaş almıyor olacağım için sigortaya para ödemeyecek miyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hiç kimsenin başına gelmedi mi bu olay arkadaşlar?Tecrübelerinizi bizlerle de paylaşırsanız çok iyi olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: cccideli

Hiç kimsenin başına gelmedi mi bu olay arkadaşlar?Tecrübelerinizi bizlerle de paylaşırsanız çok iyi olur.

SGK'ya başvurduktan sonra gelir tespiti yaptırıyorsun ve ailenin gelirine göre en düşük 38 lira olmak üzere aylık ücret ödüyorsun.Eğer ailenin geliri birey sayısına bölündükten sonra 250 veya 300 liranın altında ise size yeşilkart çıkarıyorlar herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz.Ha bunlara hiç bulaşmak istemiyorum derseniz yüksek lisan yapacaksınız veya herhangi bir iş bulup çalışacaksanız.Başka yöntemi yok..
  • Mezun olduktan sonra para ödemekten kurtulamazsın.
  • Babam asgari ücretle çalışıyor.ailemiz 4 kişilik. 900/4:225 tl yapar.Buna göre gss sonucu kişi başına düşen,asgari ücretin 3'te 1'inin altında çıkıyor.Benim sigorta primimi devlet mi ödeyecek?
    Bir de söyle bi durumu anlamıyorum;babamın kazandığı paradan bana ne?Yani onun kazandığı para onu ilgilendirir,benim kazandığım beni.Babam baz alınarak niçin benim sigortamın ne tür olacağına karar veriliyor..

• quote:

Babam asgari ücretle çalışıyor.ailemiz 4 kişilik. 900/4:225 tl yapar.Buna göre gss sonucu kişi başına düşen,asgari ücretin 3'te 1'inin altında çıkıyor.Benim sigorta primimi devlet mi ödeyecek?
    Bir de söyle bi durumu anlamıyorum;babamın kazandığı paradan bana ne?Yani onun kazandığı para onu ilgilendirir,benim kazandığım beni.Babam baz alınarak niçin benim sigortamın ne tür olacağına karar veriliyor..

Eğer arabanız veya babanızın üstünde tapu yoksa muhtemelen yeşilkart çıkar.Yani dediğiniz gibi sizinkini devlet öder.
  • quote:

Babam asgari ücretle çalışıyor.ailemiz 4 kişilik. 900/4:225 tl yapar.Buna göre gss sonucu kişi başına düşen,asgari ücretin 3'te 1'inin altında çıkıyor.Benim sigorta primimi devlet mi ödeyecek?

Evde başka çalışan yoksa ya minimum ödüyorsun ya da hiç.genel sağlık sigortası konusu var oraya yaz bence.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar değerli cevaplarınız için teşekkürler.Benim anladığım şu;herkesi sigortalı değil,herkesi borçlu yaptılar yani devlete karşı.Sağlık olsun...Ne yapalım,başa gelen çekilirmiş.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.