Şimdi Ara

Üniversitede okuyup eve çıkanlar bakabilir mi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
2
Favori
18.645
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Allah nasip ederde kazanırsam; bende ev'i şiddetle düşünüyorum.

Her ne kadar bizimkiler beni biraz şaka ile karışık "yurtta kalırsın :)" gibisinden yokluyor olsalarda ben ev'i her zaman tek geçerim.

Arkadaşların söylediği gibi benim düşüncelerimde..
  • Son kez uplıyorum...
  • Bu son upım.
  • manisada okurken eve 2 kisi ciktik maddi yonden pek zorlamasa eger yemek yPmasini blmysn ymk ypmyi blen biriyle ck 3 u gecirme anlasablcgn adamla cik kiz atma konusunda ev ideal bnm ev arkadasim ben evde yokken her zamn getrip cogltyordu nufusu
  • Sana tek söliyecegim şey boşuna hesap yapma çünkü evdeki hesap çarsıya naparsan yap uymuyo tecrübeyle sabit .Bu dedigimi hatırlıycaksın :)
  • ucuz bir ev bul ve tek başına çık. sana diyeceğim bu...
  • Cevaplar için teşekkürler
  • arkadaşlar benimde eve çıkan arkadaşlara bir sorum olacak. yakın zamanda bende eve çıkmayı düşünüyorum ancak çıkar çıkmaz köpek alacağım bu konuda çoğunluk ev arkadaşları nasıl karşılıyor bu durumu ve ev sahipleri kabul ediyormu çoğunlukta?
  • Eve çıkarken seçeceğiniz insanları çok ama çok iyi seçin çünkü sorun yaşama ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Olduğu gibi mi görünüyor yoksa rol mü yapıyor bunu çok iyi anlayın ve ona göre karar verin.
    Ben öğrenciyken 2 kişiydik. ilk ev arkadaşım öğretmendi, ikincisi ise doktordu. Hiç sıkıntı çekmedim. Çok şükür para sıkıntımız yoktu o yüzden çok rahattım. gerçi tek kalıyor gibiydim ama evde
    İlk başta kaldığınız yere göre kalacağınız apartman ev sahibi vs bunlara çok dikkat edin. Ev sahibiniz sizi sahiplenmezse ve apartmanda kıl adamlar varsa çok sıkıntı çekerseniz.
    Eşya bakımına gelince mezattan veya mezun olacak arkadaşlarınızdan - ki bu önerilir kelepir olması açısından - temin edebilirsiniz.
    Ufak tekef şeyler çok para tutar buna dikkat edin.
    Ev muhasebesi tutun misal mutfak şu kadar, aidat şu kadar ve bunları parayı yemeyecek bir kişi toplamalı ve geciktirmeyin.
    En başta dediğim gibi birlikte yaşayacağınız insan iyi olursa çok güzel bir ortama sahip olursunuz

• Bir insanı tanımak için aynı evi birkaç gün paylaşmak gerekir bence.Evin masrafları fazla olur ayrıca yurtta kalırsan ailen için de daha rahat olur.Lisede yurtta kalmış ve biçok kere öğrenci evine girmiş-çıkmış biri olarak diyebilirim ki yurt daha cazip.Genelde kanı farklı yönde olur ama..
    Ayrıca yemek, bulaşık, temizlik işleri gerçekten sıkıntı oluyor.Ben çok titiz bir insan değilimdir mesela ama bazı şeylere önem veririm.Mesela adam gelip oturma odasında veya benim yatağımda paldır küldür bisküvi yerse benim için sıkıntı olur.Özet olarak eve çıkmak zor iş, iyi tanımadığın insanlarla da eve çıkma.
  • • Kaç kişi çıktınız?------->3
    • Başlangıçta masraflarınız nelerdi ve ne kadardı?------->750 tl falan
    • Aylık giderleriniz neler ve ne kadar?------->ev gderleri kişibaşı 250 tl falan(fatura + kira falan)
    • Artıları ve eksileri neler?------->artısı cok rahatsın eksisi dersleri takiyosan onlari uunut bide ne kadar iyi anlaşırssanda anlas eve ckinca arkadaşlığınız değişiyo
    • Memnunmusunuz?------->evet hemde çok
    • Ne gibi sorunlar var?------->(yemek + bulaşık + temizlik(bunlar eksik gibi ama ilk 3 ay eksik sonra alışıyon)) bnce bi sorunu yok
    • Boş ver dertsiz başına dert alma mı diyorsunuz?------->dert almazsın ya rahat oll
    • Yurtta kalınır mı ya 120 kişi, eve çık rahat et kafanı dinle mi diyorsunuz?------->kizlar falanda gelir ewe kalırlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: seerekeane

• Kaç kişi çıktınız?------->3
    • Başlangıçta masraflarınız nelerdi ve ne kadardı?------->750 tl falan
    • Aylık giderleriniz neler ve ne kadar?------->ev gderleri kişibaşı 250 tl falan(fatura + kira falan)
    • Artıları ve eksileri neler?------->artısı cok rahatsın eksisi dersleri takiyosan onlari uunut bide ne kadar iyi anlaşırssanda anlas eve ckinca arkadaşlığınız değişiyo
    • Memnunmusunuz?------->evet hemde çok
    • Ne gibi sorunlar var?------->(yemek + bulaşık + temizlik(bunlar eksik gibi ama ilk 3 ay eksik sonra alışıyon)) bnce bi sorunu yok
    • Boş ver dertsiz başına dert alma mı diyorsunuz?------->dert almazsın ya rahat oll
    • Yurtta kalınır mı ya 120 kişi, eve çık rahat et kafanı dinle mi diyorsunuz?------->kizlar falanda gelir ewe kalırlar

Teşekkürler

• Gözünde büyütme bu kadar.
    Aylık 600 TL masraf yapılmaz eve.
    2 kişi evde kalıyoruz. Ev eşyalı. Fazla ödüyoruz tabi seneye başka eve çıkıp komple biz eşya dizeriz muhtemelen.
    Başlangıçta mutfak ve yorgan yastık falan gibi özel ihtiyaçlarla yaklaşık 100'er lira kişi başı tuttu. Ki gayet güzel şeyler aldık. BİM'e gidip aylık 40 liralık alışveriş yapıyoruz 1 ay gidiyor bize. Okulda haftalık yemek aldığım için (günlük 1,5 TL) daha uyguna geliyor. Elektrik+su bu ay toplamda 45 TL geldi. Sen bide İnternet ekle ona artık.
    Aşırı masraflı bir iş değil bu. Ev ortamı yurt gibi değil. Başta sıkılırsın falan ama rahatsın. Ha içkim sigaram yok diyorsun muhtemelen bizim gibi gecenin bi vaktinde sarhoş sarhoş eve gitme derdin olmadığından yurt çokta sıkıntı olmaz sana. Ama rahatlık bakımından en kralıdır. Senden önce 80 kişinin kullandığı bir yatağı kullanmaktansa 80 lira verir kendine yatak alırsın daha iyi. İlk ay eşyayla birlikte bütün masrafların 500 civarında olur. 500'de diğer arkadaşın koyar 1000 liraya lüks ev döşersiniz. Ev okul bitene kadar sizindir. Üstelik eşyalarda okul bittikten sonra sizden sonraki nesile satıldığı için 300-500 ordan gelir dahada uygun hale gelir.
    Sadece kira+ilk ay için 500 liran varsa en kral evi döşersin diyeyim. Öğrencisin ucuz düşün.

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCompactDisk

Gözünde büyütme bu kadar.
    2 kişi evde kalıyoruz. Ev eşyalı. Fazla ödüyoruz tabi seneye başka eve çıkıp komple biz eşya dizeriz muhtemelen.
    Başlangıçta mutfak ve yorgan yastık falan gibi özel ihtiyaçlarla yaklaşık 100'er lira kişi başı tuttu. Ki gayet güzel şeyler aldık. BİM'e gidip aylık 40 liralık alışveriş yapıyoruz 1 ay gidiyor bize. Okulda haftalık yemek aldığım için (günlük 1,5 TL) daha uyguna geliyor. Elektrik+su bu ay toplamda 45 TL geldi. Sen bide İnternet ekle ona artık.
    Aşırı masraflı bir iş değil bu. Ev ortamı yurt gibi değil. Başta sıkılırsın falan ama rahatsın. Ha içkim sigaram yok diyorsun muhtemelen bizim gibi gecenin bi vaktinde sarhoş sarhoş eve gitme derdin olmadığından yurt çokta sıkıntı olmaz sana. Ama rahatlık bakımından en kralıdır. Senden önce 80 kişinin kullandığı bir yatağı kullanmaktansa 80 lira verir kendine yatak alırsın daha iyi. İlk ay eşyayla birlikte bütün masrafların 500 civarında olur. 500'de diğer arkadaşın koyar 1000 liraya lüks ev döşersiniz. Ev okul bitene kadar sizindir. Üstelik eşyalarda okul bittikten sonra sizden sonraki nesile satıldığı için 300-500 ordan gelir dahada uygun hale gelir.
    Sadece kira+ilk ay için 500 liran varsa en kral evi döşersin diyeyim. Öğrencisin ucuz düşün.

aylık 600 kişi başı demedim ben kira elektirik su internet falan 600 ü buluo dedim ve siz hiç bşi yemiyosunuz galiba 40 liralik alışverişle kim doycak bde aylık demişin biz genelde ekmek arası tost bu bu tarz şeyler yiyiyoruz aylık 200-300 arası gidio mutfak masrafı

• Cevaplar için teşekkürler. Baya şekillendi kafamda. İnşallah güzel anılarla sorunsuz geçer. Eve çıkınca caps koyar durumu güncelleyip konuyu hortlatırım :)
  • Artık öğrenci evinden kolay ne var.Aldınmı 2. el çamaşır ve bulaşık makinesi.Bir kereliğine mahsus kişi başı 200 tl fazla dokunmaz.
  • Ben tek başıma çıktım. Masraf falan yok

Üniversitede okuyup eve çıkanlar bakabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0RK
    Ben tek başıma çıktım. Masraf falan yok

Üniversitede okuyup eve çıkanlar bakabilir mi?

Güldüm.
  • Sana ve çıkacağın elemanlara bağlı evin artı ve eksi yönleri olur. Bir kere bu eve çıkacağın adamların ev halini iyi bilmiyorsan uzak dur hocam. Bir insanla dışarıda çok iyi anlaşırsın fakat aynı çatı altında durum çok farklılaşabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: seerekeane

quote:

Orijinalden alıntı: TheCompactDisk

Gözünde büyütme bu kadar.

aylık 600 kişi başı demedim ben kira elektirik su internet falan 600 ü buluo dedim ve siz hiç bşi yemiyosunuz galiba 40 liralik alışverişle kim doycak bde aylık demişin biz genelde ekmek arası tost bu bu tarz şeyler yiyiyoruz aylık 200-300 arası gidio mutfak masrafı

Okulda yiyorum ben akşam yemeğimi. Sabah kahvaltı soframızda gayet zengin oluyor. Evde sulu yemek yapmak oldukça zahmetli ve vakit kaybettiren masraflı bir iştir. Anca haftasonu bi patates kızartması makarna tavuk ya da mantı gibi daha pratik şeyler yapılabilir. 2 kişi bizimde tabi 600-700'ü buluyor. Ev kiram çok yüksek ondan kaynaklanıyor oda. 500 lira sadece ev kirası veriyoruz. 50 lira civarıda elektrik+su geliyor. Aylık 200-300 tl masraf mutfağa çokmuş hocam valla. kişi başı 50'şer koyarız biz ve evin deterjanına kadar alırız herşeyini. Gıda konusunda ucuz ama kaliteli şeyler almaya çalışın derim. Paraya kıyın tabi mutfak sonuçta ama 300 lirayı bulan bi alışverişte benim aklıma artık keyfi yiyecek içecekler falan geliyor. Ha şu var arada hazır köftedir dışardan dönerdir falan alıyoruz eve üşengeçliğimizden onunla beraber ayda maksimum 250'yi buluyordur.
    Bana para kredi kartı taksitlerimi ödemekten yetmiyor ne yazık ki.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.