Şimdi Ara

Üstadlardan yardımlarına ve bilgilerine ihtiyacım var!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Tekstil işiyle uğraşmaktayım ve şu zamana kadar kendi cabamla internet üzerinden satışlar yapmaktayım. Kısa bir süre önce Canon 1100D fotoğraf makinası sahibi oldum.

Işığın bu işlerde çok önemli olduğunu biliyordum. Forumlarda araştırırken fotoğraf çekimlerinde kullanılan softbox kutusunu 2 adet (karton ve alüminyum folyo ile) kendim yaptım.

Şimdi uzun lafın kısası,

Ürünleri çekerken fotoğrafın netliğini ve renklerin canlı çıkması için hangi ayarları kullanmam gereklidir. Enstantane, diyafraf ve iso gibi değerlerin ne olmasını tavsiye ederdiniz. Deneme yanılma yöntemiyle çok çekim yaptım ama bir türlü istediğim değeri yakalayamadım.

Bu konu hakkında bilgisi olanlar var ise bilgilerini paylaşırlarsa minnettar olurum.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Not: Makinamın kendi flaşı mevcuttur. Ekstra bir flaş yoktur.

• AV formatta iso 100, diyafram en F13 üstü nereye kadar gidyorsa artık.

Şu softbox un fotosunu paylaşırmısın?

Sahip olduğun ekipmanlarla işin zor.
  • Ürün fotoğrafı çekecekseniz en büyük yardımcınız bir tripod olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozkangen

AV formatta iso 100, diyafram en F13 üstü nereye kadar gidyorsa artık.

Şuanda işyerinde olduğumdan dolayı yaptığım softboxun resmini çekemeyeceğim fakat netten aynısını buldum. resimdeki gibi aynısını yaptım fakat benimki kartondan ve ön yüzünde kopya kağıdı mevcut. İçinde büyük beyaz ampul mevcuttur.

şimdi sizden rica etsem aşağıdaki gibi değerleri yazabilirmisiniz,

AV formatında ISO : ? Diyafram : ? Enstantene : ?

ek olarak tavsiye edebileceğiniz ekipmanlar nelerdir.

teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kenoo -- 18 Şubat 2013; 14:13:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kenoo

quote:

Şuanda işyerinde olduğumdan dolayı yaptığım softboxun resmini çekemeyeceğim fakat netten aynısını buldum. resimdeki gibi aynısını yaptım fakat benimki kartondan ve ön yüzünde kopya kağıdı mevcut.

teşekkürler.

ISO yu mümkün olduğunca düşük tutmalısınız. Diyafram değerini de kullandığınız lensin en iyi sonuç verdiği aralıkta (genelde 5,6 ile 8 arasıdır) seçersiniz. Fakat bu değerlerde pozlama yapabilmek için enstantaneyi uzun tutmanız gerekebilir ki burada da daha önce belirttiğim tripod yardımınıza koşar :)

• @kenoo, Bu arada yaptığınız çekimlerden buraya 1-2 örnek koyabilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: eagle fly free

@kenoo, Bu arada yaptığınız çekimlerden buraya 1-2 örnek koyabilir misiniz?

tabiki bir kaç örnek paylaşabilirim size pm den mesaj yolladım. teşekkürler
  • quote:

quote:

Şuanda işyerinde olduğumdan dolayı yaptığım softboxun resmini çekemeyeceğim fakat netten aynısını buldum. resimdeki gibi aynısını yaptım fakat benimki kartondan ve ön yüzünde kopya kağıdı mevcut. İçinde büyük beyaz ampul mevcuttur.

teşekkürler.

Softboxtan gelen ışık ile flaşın ışık sıcaklığı farklıdır ve bu yüzden renklerde sorun yaşarsın ışık kaynaklarının hepsini aynı kullanmaya bak.

Flaşların ışık sıcaklışı güneşinki ile yakındır bu yüzden flaş kullanıdığında pek fark oluşmaz.
    Av de makine enstantaneyi kendi ayarlıyor zaten diğer değerlere göre. iso olabildiğince düşük değere diyafram ise olabildiğince büyük değerde olsun. Böylelikle daha net fotoğraflar çekebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozkangen -- 18 Şubat 2013; 14:55:26 >

• quote:

Öncelikle hepinize merhaba,

Tekstil işiyle uğraşmaktayım ve şu zamana kadar kendi cabamla internet üzerinden satışlar yapmaktayım. Kısa bir süre önce Canon 1100D fotoğraf makinası sahibi oldum.

Işığın bu işlerde çok önemli olduğunu biliyordum. Forumlarda araştırırken fotoğraf çekimlerinde kullanılan softbox kutusunu 2 adet (karton ve alüminyum folyo ile) kendim yaptım.

Şimdi uzun lafın kısası,

Ürünleri çekerken fotoğrafın netliğini ve renklerin canlı çıkması için hangi ayarları kullanmam gereklidir. Enstantane, diyafraf ve iso gibi değerlerin ne olmasını tavsiye ederdiniz. Deneme yanılma yöntemiyle çok çekim yaptım ama bir türlü istediğim değeri yakalayamadım.

Bu konu hakkında bilgisi olanlar var ise bilgilerini paylaşırlarsa minnettar olurum.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Not: Makinamın kendi flaşı mevcuttur. Ekstra bir flaş yoktur.

Öncelikle mutlaka tripod kullanın imkanınız varsa en azından renk tonlarını değiştirecek kadar PS öğrenin tabi bunun için de raw formatında çekin vaktim yok derseniz makine ayarlarından ton ayarı tarzı bir yerde vivid seçeneğini işaretleyin daha canlı çıkacaktır renkler iyi çalışmalar

• Tripod bu iş için olmazsa olmaz. Ayrıca iki adet harici flaş edinmenizi tavsiye ederim. Yougnuo Yn460 işinizi görür. 2+1 kablosuz flaş tetikleyici ile flaşları tetiklersiniz. Flaşları da softbox'ların içine yerleştirin. İki tane YN460 ve 2+1 tetikleyici toplamda 200-250 TL filan yapar.
    Tripod alırken kaliteli bişe alın. Dandil tripodlar bir işe yaramıyor. 200-250 TL civarı da tripoda verseniz max 500 TL'ye ufak bir stüdyonuz olur. Çekimlerde zorlanmazsınız.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.