Şimdi Ara

Utangaçlık Nasıl Yenilir?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
4
Favori
1.258
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, uzun yıllardır Ankara'da psikolog olarak çalışmaktayım. En sık karşılaştığım problemlerin bşında utangaçlık, özgüvensizlik geliyor. Ben de bu konuda kısa bir video hazırladım. Kısa ve pratik önerilerin yer aldığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Yotube Psikoloji Tv kanalını incelerseniz, diğer konulardaki videoları da izleyebilirsiniz.
    Psikoloji TV ve diğer videolar için ---http://www.youtube.com/channel/UCEpzQk829RfkBIUmwg54g9A

• Hocam benim size bir kaç sorum olacak inş. görür ve cevaplarsınız. 20 yaşımdayım üniversitede okuyorum.
    1-bende sosyal fobi mi var çünkü evdne dıaşrı çıkmak istemiyorum okuldaki derslere gitmiyorum insnalarla konuşmak istemiyorum günaydın demek falan gibi şeyler saçma geliyor.
    2-utangaçlı kvar yada bi ortamda benden bahsedilmesinden hoşlanmıyorum.
    3-hiç bir zaman benim iyi bir arkadaşım olmadı arkdaşlaırmla hep aramda bi mesafe oluyor şu an okulda sınıftakielri tanıyorum merhabamız var ama daha ilerisi yok iyi bir arkdaşım olmayışı bende baskı oluşturuyor arakdaş edinme zorunlugu hissediyorum.
    4-bu yaşıam kadar hiç kız arkadaşım olmadı bu da bende birez ümitsizlik oluşturuyor.
    5-insanların içine çıakrken güzel kıyafet giyemiyorum illa ortalama bişey olcak kendimi güzel göstermek istemiyorum dikkat çekmek istemiyorum
    6-inanlaral tanısamıyorum hep karsıdan bişeyler beklıyorum
    7-aileme biel dertlerimi anlatamıyorum.
    8-bu kadar asosyal birinin derslerinin iyi olması beklenır aksine benim berbat
    9-evden çıkmadan 1 ay bile durabilirim insan görmek istemiyorum tek başıam çok mutlu hissediyorum
    10- psikolaga falan hiç gitmedim gitsem bana ne gibi katkıalrı olur ilaç vs. kullanmak istemiyorum
    11-insanlarla yüz yüze değil sosyal ortamlarda daha rahat konusabiliyirou mmesela burda yazdıklarımı size yüz yüze olsa söyleyemem insanlarla konusurken heyacnalanır gibi oluyorum .

• declan43 kullanıcısına yanıt
    +1

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: declan43

Hocam benim size bir kaç sorum olacak inş. görür ve cevaplarsınız. 20 yaşımdayım üniversitede okuyorum.
    1-bende sosyal fobi mi var çünkü evdne dıaşrı çıkmak istemiyorum okuldaki derslere gitmiyorum insnalarla konuşmak istemiyorum günaydın demek falan gibi şeyler saçma geliyor.
    2-utangaçlı kvar yada bi ortamda benden bahsedilmesinden hoşlanmıyorum.
    3-hiç bir zaman benim iyi bir arkadaşım olmadı arkdaşlaırmla hep aramda bi mesafe oluyor şu an okulda sınıftakielri tanıyorum merhabamız var ama daha ilerisi yok iyi bir arkdaşım olmayışı bende baskı oluşturuyor arakdaş edinme zorunlugu hissediyorum.
    4-bu yaşıam kadar hiç kız arkadaşım olmadı bu da bende birez ümitsizlik oluşturuyor.
    5-insanların içine çıakrken güzel kıyafet giyemiyorum illa ortalama bişey olcak kendimi güzel göstermek istemiyorum dikkat çekmek istemiyorum
    6-inanlaral tanısamıyorum hep karsıdan bişeyler beklıyorum
    7-aileme biel dertlerimi anlatamıyorum.
    8-bu kadar asosyal birinin derslerinin iyi olması beklenır aksine benim berbat
    9-evden çıkmadan 1 ay bile durabilirim insan görmek istemiyorum tek başıam çok mutlu hissediyorum
    10- psikolaga falan hiç gitmedim gitsem bana ne gibi katkıalrı olur ilaç vs. kullanmak istemiyorum
    11-insanlarla yüz yüze değil sosyal ortamlarda daha rahat konusabiliyirou mmesela burda yazdıklarımı size yüz yüze olsa söyleyemem insanlarla konusurken heyacnalanır gibi oluyorum .

Merhaba, sizin durumunuz utangaçlıktan daha fazlası gibi. Sosyal fobi olabilir ancak sadece söylediklerinizden yola çıkarak, sizi tanımadan birşey söylemek mümkün değil. Bu tarz problemlerde hem ilaç tedavisi hem de psikoterapi (ikisi bir arada olursa özellikle) çok faydalı sonuçlar veriyor. Psikoterapi, sizin sosyal becerilerinizi geliştirmenize, kendinizle ilgili yanlış ve eksik düşüncelerinizi değiştrmenize ve motive olmanıza yardımcı olur.

çok geç kalmadan yardım almanızı öneririm.

• sinsiyenidunya kullanıcısına yanıt
    Hocam şimdi bu yaştan sonra biraz zor olmaz mı? ve bu tedavi süresi ne kadar sürüyor ayrıca siz meslegin içindesiniz devlet hastanesindeki falan psikologlar ilgilenebilri mi yoksa özel le mi gitmek daha iyi olur cevabınız için teşekkür ederim biraz daha ayrıntılı bilgi verebilirseniz gerçekten çok iyi olucak
  • Merhaba hocam. Oncelikle böyle bir konu actiginiz için size tteşekkür ederim.

Benim söyle bir sorunum var geçmişimde yapmis olduğum hatalari hatirlayip kendi kendime kiziyorum aklima ggeldikçe stresse giriyorum ve sinirlerim bozuluyor. Bu hatalar iliskilerimde olsun günlük yaptigim davranislar veya tanidiklarima karsi söylediğim sözlerden oluşmakta. Bunlari atlatabilmem için bana ne onerirsiniz ? 21 yasindayim.

• Merhaba hocam.

Benim sorunum sosyal fobi.

Yolda yürürken kendimi çok kasıyorum,herkesin bana baktığını düşünüyorum.

Toplum arasında iken soğuk terler boşalıyor yüzümden

Toplum arasında yemek yiyemiyorum

Her hareketime dikkat ediyorum sanki yanlış yapınca herkesin benle dalga geçeceğini,aşalayacağını düşünüyorum.

Geçen sene psikoloğa gittim ilaç vermişti ama beni daha çok sinirli yaptığı için bırakmıştım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: declan43

Hocam şimdi bu yaştan sonra biraz zor olmaz mı? ve bu tedavi süresi ne kadar sürüyor ayrıca siz meslegin içindesiniz devlet hastanesindeki falan psikologlar ilgilenebilri mi yoksa özel le mi gitmek daha iyi olur cevabınız için teşekkür ederim biraz daha ayrıntılı bilgi verebilirseniz gerçekten çok iyi olucak

Bu yaştan kastınız nedir acaba? 40-50 mi? Genelde bu yaşlardan sonra değişim biraz daha zor oluyor. Ama bu fayda olmuyor anlamında değil kesinlikle. Devlet hastanelerinde psikologlar var. Ama şunu söylemeliyim, psikoterapi özel bir eğitimle alınan bir beceri. Her psikiyatrist ve psikolog psikoterapi bilmeyebilir. Çünkü lisans eğitimlerinde psikoterapi eğtimi mevcut değil. Bu sebeple gittiğiniz psikoloğun işinin ehli olması şansınıza kalmış bir durum. Devlet hastanelerinin haricinde de bazı belediyelerin sosyal tesislerinden psikologlar olabiliyor. Bunlar da ücretsiz hizmet veriyorlar. Ankara'da Keçiören, Mamak, Altındağ ve Büyükşehir Belediyeleri bünyesinde psikologlar olduğunu biliyorum.

Bahsettiğiniz sorunlar hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren problemler. Bu sebeple geç kalmadan bir yerden başlayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: ComputerScientist

Merhaba hocam. Oncelikle böyle bir konu actiginiz için size tteşekkür ederim.

Benim söyle bir sorunum var geçmişimde yapmis olduğum hatalari hatirlayip kendi kendime kiziyorum aklima ggeldikçe stresse giriyorum ve sinirlerim bozuluyor. Bu hatalar iliskilerimde olsun günlük yaptigim davranislar veya tanidiklarima karsi söylediğim sözlerden oluşmakta. Bunlari atlatabilmem için bana ne onerirsiniz ? 21 yasindayim.

Merhaba, bütün insanlar dönem dönem olumsuz duygular yaşamaktadır. Moralimiz bozulur, geçmişe canımız sıkılır. Bunlar her insanda olabilen şeyler. Bir durumun psikolojik problem sayılabilmesi için, sürekli olması, günlük hayatımızı, işimizi, okulumuzu, sosyal ilişkilerimizi olumsuz etkilemesi gerekir. Eğer böyle bir durum varsa, psikolojik yardım gerekebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tha Alumni

Merhaba hocam.

Benim sorunum sosyal fobi.

Yolda yürürken kendimi çok kasıyorum,herkesin bana baktığını düşünüyorum.

Toplum arasında iken soğuk terler boşalıyor yüzümden

Toplum arasında yemek yiyemiyorum

Her hareketime dikkat ediyorum sanki yanlış yapınca herkesin benle dalga geçeceğini,aşalayacağını düşünüyorum.

Geçen sene psikoloğa gittim ilaç vermişti ama beni daha çok sinirli yaptığı için bırakmıştım.

Merhaba, bahsettiğiniz şikayetler sosyal fobi belirtileri. Her psikiyatrik ilaç her kişide faydalı olmayabiliyor. Bu sebeple psikiyatristinize gittiğinizde ilaçlar konusundda şikayetlerinizi belirtirseniz farklı bir ilaç önerecektir. Ayrıca psikiyatrik ilaçlar etkilerini belli bir süre geçtikten sonra (2-4hafta) göstermeye başlarlar.

• Hemen soru bombardimanina baslayalim.

Hocam ben 5 yillik major depresyon hastasiyim.Ek olarak sosyal fobi,okb,mukemmelliyetcilik vb. durumlar da var.

Napim hocam.Bir psikolog olarak oneriniz?

Yasamak zorunda miyim?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam yaş tan kastım konuşma tecrübesi diye yada iletişim tecrübesi diye bir şey oldugunu düşünüyorum bununda 14-15 yaşalrında elde ediyoruz sosyal becerielri bunlar bende eksik oldugu için zaten bu sorunaları yaşıyor olabilirim.ben özellikle psikoterapi konsunda uzmanlaşmış bir doktor tercih etmeyemi çalısmalıyım doktora gidince burda yazdıklarımı versem direk çünkü insanlara yüz yüze bieşyler anlatamıyorum sizce burdaki maddelerde yeterince derdimi açıklayıcı olmuş mu ? bunun tedavi süreci ne kadar sürer 1-2 yıl mı sürer ve gerçekten kendim atlatamazmıyım çünkü ben bu konularla ilgili yazılar falan okudum epey ama etkisi 2-3 gün sürüyor sornasıdna yine aynı ben psikolga gidincede böyle olursa diye korkuyorum. son olarak size bu durumlarla gelenlerde kişiler oldumu bunalr gerçekten ilerleme kaydedebildi mi ? beni dıaşrdna görenler hiç bir derdi yokmuş gibi görüyor ama işte içimde yaşadıkalrım bunlar böyle olması mı normal olan zaten ?

• Takip
  • Beyhan bey merhaba benim de bir sorum olacak. Herhangi bir işi yapmadan önce kafamda o işle ilgili en kötü senaryoyu canlandırıyorum ve sanki iş olmayacakmış ya da kötü şekilde sonuçlanacakmış gibi hissediyorum ve kendimi buna inandırıyorum. Bunun sonucunda da genel bir isteksizlik ve ilgisizlik oluşuyor o işe karşı. Bunun bir adı var mı psikolojide ve nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?
    Çok teşekkür ederim ilginiz ve alakaniz için. Günlük hayatimi etkilemiyor acikcasi. Tekrar teşekkür ederim hocam iyi forumlar

• Merhaba sevgili arkadaşlarım, şu 3 gün pek müsait değilim. Müsait olunca, sorduğunuz soruları mümkün olduğunca cevaplamaya çalışacağım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.