Şimdi Ara

Uzaktaki nesnelerin fotoğrafını çekmenin ucuz bir yolu var mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.301
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Amacım boğazda yüzen yunusları, Ağaçta dala konmuş kuşları uzaktan canlıları rahatsız etmeden fotoğraflamak. Ancak

1-Fotoğrafın kalitesinin profesyonel olması gerekmiyor. Amatör kişiler bakınca eh işte dese yeterli. Yani öyle ahım şahım kalite beklemiyorum kendim çekiyorum %99 oranında kendim bakacağım.
    2-Manuel ayar yapılması gerekiyorsa yaparım. Yani herşeyi otomatik yapan bir alet yerine manuel olsun ucuz olsunu tercih ederim.
    3-Fiyatı uygun olmalı. Makine analog ya da dijital olabilir veya başka bir şey varsa o da olur fark etmez..Ucuz olsun yeter.

Tavsiyesi olan var mı ?

• dslr like makineleri arastirin.
    sony hx100v
    panasonic fz150 bu isi iyi yaparlar. ama dslr kalitesi alamayacaginizi bilin -ki zaten beklemediginizi belirtmissiniz-
    butceniz ne kadar?
    ayrica yunuslar hangi denizde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • DSLR veya Aynasız gövde düşünüyorsanız objektifiniz şöyle bir şey olmalı :)

Ucuz fiyatına göre çok iyi iş çıkartıyorlar...

Türkiye de 350TL'ye satılıyor.

Ama yok kompakt olsun lensle mensle uğraşamam bütçemi aşar derseniz Lumix , Fuji , Sony gibi markaların DSLR Like gövdeleri var bunlarda deli gibi dijital zoom var...
    Kalite çok iyi olmasa kafi derseniz bunları da düşünebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozeba

dslr like makineleri arastirin.
    sony hx100v
    panasonic fz150 bu isi iyi yaparlar. ama dslr kalitesi alamayacaginizi bilin -ki zaten beklemediginizi belirtmissiniz-
    butceniz ne kadar?
    ayrica yunuslar hangi denizde

Çok teşekkür ederim.

Sony HX100V işimi görür gibi. 1000TL-1300 TL gibi bir fiyatı var sanırım. Belki ikinci el bulurum birilerinden.

Boğazda yunus çok var bu sene. Ben baya video çektim ama Samsung Galaxy S2 ile 1080 p olarak zoomsuz çektim. Dilersen paylaşırım.

Yardımların için sağol.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jimi1984

DSLR veya Aynasız gövde düşünüyorsanız objektifiniz şöyle bir şey olmalı :)

Ama yok kompakt olsun lensle mensle uğraşamam bütçemi aşar derseniz Lumix , Fuji , Sony gibi markaların DSLR Like gövdeleri var bunlarda deli gibi dijital zoom var...

Ben fotoğraf ve fotoğrafçılık konusunda pek bilgili değilim. Amacım uzaktaki nesnelerin fotoğrafını çekmek. Ama istemediğim şey dijital zoom. Dijital zoom demişsiniz ama ben optik zoom yani gerçek zoom arıyorum.

Aynasız gövdenin anlamını da bilmiyorum.

Optik zoom yapan DSLR - LIKE makineler var yukarıda arkadaşın yardım ettiği gibi. 30x optic zoom'u olanlar da varmış.

Yukarıda önerdiğiniz lens DSLR makine için midir ? Optik zoomu nedir ?

Analog makine ile lens kullanılır mı ? Kullanılırsa analog makinelerin fiyatları ve bu makinelere göre optik zoom'u yüksek lenslerin fiyatları nasıldır ?

Yönlendirebilirseniz sevinirim. Dediğim gibi aşırı kalite aramıyorum. Amacım kendim bakmak için uzaktaki nesneleri çekebilmek ve bunu masrafsız olarak yapabilmek.

Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: kerempek

quote:

Orijinalden alıntı: jimi1984

DSLR veya Aynasız gövde düşünüyorsanız objektifiniz şöyle bir şey olmalı :)

Ben fotoğraf ve fotoğrafçılık konusunda pek bilgili değilim. Amacım uzaktaki nesnelerin fotoğrafını çekmek. Ama istemediğim şey dijital zoom. Dijital zoom demişsiniz ama ben optik zoom yani gerçek zoom arıyorum.

Aynasız gövdenin anlamını da bilmiyorum.

Optik zoom yapan DSLR - LIKE makineler var yukarıda arkadaşın yardım ettiği gibi. 30x optic zoom'u olanlar da varmış.

Yukarıda önerdiğiniz lens DSLR makine için midir ? Optik zoomu nedir ?

Analog makine ile lens kullanılır mı ? Kullanılırsa analog makinelerin fiyatları ve bu makinelere göre optik zoom'u yüksek lenslerin fiyatları nasıldır ?

Yönlendirebilirseniz sevinirim. Dediğim gibi aşırı kalite aramıyorum. Amacım kendim bakmak için uzaktaki nesneleri çekebilmek ve bunu masrafsız olarak yapabilmek.

Teşekkürler.

jimi nin yukarida gosterdigi lens hic zum yapmaz sabit tir. benim size gosterdigim makinelerden azicik daha fazla yakinlastirir ama ozelligi kaliteli dslr makinelerle kullanilabilir olmasidir. bu durumda alacaginiz kalite de dogal olarak artmaktadir. ama yakindaki birseyi cekmek isterseniz bu lens sikinti olur. like makinelerle makro, portre, manzara, kus, bortu, bocek vs her turlu fotograf cekersiniz. ama herseyi ciraklik seviyesinde yapip hicbir seyi tam usta olarak yapamazlar bu makineler bilin. dlsr nin farki burda ortaya cikar. mesela manzara cekmek isteyen ona gore objektif alir ve sadece o tur fotograflari cok daha iyi kalitede ceker.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• O zaman yukarıda yazan DSLR , SLR , Aynasız terimlerini unut :)

DSLR-Like gövde düşün.

@Ozeba'nın verdiği tavsiyeler iyidir
  • quote:

jimi nin yukarida gosterdigi lens hic zum yapmaz sabit tir. benim size gosterdigim makinelerden azicik daha fazla yakinlastirir ama ozelligi kaliteli dslr makinelerle kullanilabilir olmasidir. bu durumda alacaginiz kalite de dogal olarak artmaktadir. ama yakindaki birseyi cekmek isterseniz bu lens sikinti olur. like makinelerle makro, portre, manzara, kus, bortu, bocek vs her turlu fotograf cekersiniz. ama herseyi ciraklik seviyesinde yapip hicbir seyi tam usta olarak yapamazlar bu makineler bilin. dlsr nin farki burda ortaya cikar. mesela manzara cekmek isteyen ona gore objektif alir ve sadece o tur fotograflari cok daha iyi kalitede ceker.

Teşekkür ederim. Sizin önerdiğiniz makineleri araştırıyorum şu an. Sony güzel gözüküyor.

Fakat anlamadığım nokta jimi'nin gösterdiği lens zum yapmadan nasıl daha yakın gösteriyor ?

Optik zoom demek birebir aynı görüntüyü teleskopla yakınlaştırmak gibi değil mi ? Bu durumda zoomu yapmadan nasıl bir yakınlaştırma mantığı oluyor onu basitçe açıklarsanız anlayacağımı düşünüyorum. Fotoğrafçılık da olmasa da bilgisayar konusunda vs Teknik biriyim. Ona göre anlatabilirsiniz.

Teşekkürler.

• Bu lens zaten hiç yakın göstermiyor diyelim o zaman.Zoom dediğimiz aslında üzerinde yazan mm değerinin büyüklüğüdür.

Diyelimki elimizde 10-500(Tamamen sallıyorum) bir makina var birde bu lens.İlk makine 50 kat zum yapar.Ancak en zoomlu hali bu lens kadardır.Burada yapılan zoom oranı aslında sadecve En yğkksek mm/En düşük mm dir.Yani sadece son durumda ilk duruma göre kaç kat yakınlaştığını gösterir.Yani göreli bir değerdir.Ancak bu lens 500mm gibi bir değeri sabit sağlar
  • Konuda görünce araştırayım dedim, bu samyang nasıldır 500mm, kalite vs. açısında değermi almaya. Fiyatı oldukça makul 500mm göre, 1.6 cropla 800mm yapar. Falcon var birde araştırırken onu gördüm trde varmıdır acaba 800mm diyor. diyafram biraz sıkıntı f8
  • birazaiağıda 800mm için konu açıldı oradan da bakabilirsiniz.
  • quote:

Fakat anlamadığım nokta jimi'nin gösterdiği lens zum yapmadan nasıl daha yakın gösteriyor ?

Optik zoom demek birebir aynı görüntüyü teleskopla yakınlaştırmak gibi değil mi ? Bu durumda zoomu yapmadan nasıl bir yakınlaştırma mantığı oluyor onu basitçe açıklarsanız anlayacağımı düşünüyorum. Fotoğrafçılık da olmasa da bilgisayar konusunda vs Teknik biriyim. Ona göre anlatabilirsiniz.

Teşekkürler.

sony hx 100v aldınız diyelim. sonuna kadar zum yaptınız. ve makine orda takıldı. birdaha hic azaltamadınız zumu. işte aynen öyle. hep 30x deymiş gibi. sabit yani
  • Ozeba güzel yorum olmuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayhan_eee
    birazaiağıda 800mm için konu açıldı oradan da bakabilirsiniz.

Ben oraya akar
  • quote:

quote:

Teşekkürler.

sony hx 100v aldınız diyelim. sonuna kadar zum yaptınız. ve makine orda takıldı. birdaha hic azaltamadınız zumu. işte aynen öyle. hep 30x deymiş gibi. sabit yani

Çok teşekkürler anladım. Yani her lensin belirli bir zoom'u var. Misal 500 mm 30x optic zoom'a veya ona yakın bir değere denk geliyor. Uzaklaştırma ve yakınlaştırma yapılamıyor. Yani bu lensi aldığında direk 30x zoom yapmış oluyorsun. Atıyorum 15x zoom yapman gerektiğinde başka bir lens takman gerekiyor... Umarım doğru anlamışımdır :)

Peki bu DSLR'lardaki lenslerin zoom aralığı hiç mi yok. Yani bir lens artıyorum hep 32x optic zoom'mu yapıyor yoksa 25x-35x arası ayarlanabiliyor mu ?

Bu büyük ihtimalle son sorumdu. Çok teşekkür ederim.

• quote:

quote:

Çok teşekkürler anladım. Yani her lensin belirli bir zoom'u var. Misal 500 mm 30x optic zoom'a veya ona yakın bir değere denk geliyor. Uzaklaştırma ve yakınlaştırma yapılamıyor. Yani bu lensi aldığında direk 30x zoom yapmış oluyorsun. Atıyorum 15x zoom yapman gerektiğinde başka bir lens takman gerekiyor... Umarım doğru anlamışımdır :)

Peki bu DSLR'lardaki lenslerin zoom aralığı hiç mi yok. Yani bir lens artıyorum hep 32x optic zoom'mu yapıyor yoksa 25x-35x arası ayarlanabiliyor mu ?

Bu büyük ihtimalle son sorumdu. Çok teşekkür ederim.

biraz daha soru sorarsanız sizde dslr almak zorunda kalırsınız dikkat edin. hastalık bu

dslr da zum miktarı x'le ifade edilmez. odak uzaklığıyla ifade edilir. 50mm, 85mm gibi zum yapan objektiflerde iki tane odak uzaklığı yazılır ikisinin arasında her odak uzaklığı kullanılabilir. mesela 24-70 gibi.

sony hx 100v dslr mantıgına göre 27-810 mm aralıklarını kapsıyor.

mesela bu lens zum yapıyor.

ama bu yapamıyor

• quote:

O zaman üstad anladığımı söylüyorum.

1-DSLR Like makinalarda içine gömülü halde yüksek mm aralıklı bir lens var gibi düşünüyoruz. Misal 27mm ile 810 mm aralığında. Bunun dışına istisnai bir alet keşfedilmedikçe ya da olmadıkça çıkamıyoruz.

2-DSLR makinalarda sabit mm'li lensler var. Misal 1000mm gibi(Salladım.)

3-DSLR makinalarda DSLR like kadar olmasa da 30-100mm ya da 200-300mm gibi aralıklarla olan lensler var.

Teşekkürler.
  • quote:

quote:

O zaman üstad anladığımı söylüyorum.

1-DSLR Like makinalarda içine gömülü halde yüksek mm aralıklı bir lens var gibi düşünüyoruz. Misal 27mm ile 810 mm aralığında. Bunun dışına istisnai bir alet keşfedilmedikçe ya da olmadıkça çıkamıyoruz.

2-DSLR makinalarda sabit mm'li lensler var. Misal 1000mm gibi(Salladım.)

3-DSLR makinalarda DSLR like kadar olmasa da 30-100mm ya da 200-300mm gibi aralıklarla olan lensler var.

Teşekkürler.

aynen öyle

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.