Şimdi Ara

visual basic 6 ile paradox veritabanına bağlantı sağlayamıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
669
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Adodc nesnesi ile bir paradox veritabanı dosyasına bağlanıp, datagridden bilgileri görmek istiyorum. bütün bağlantıları yaptığımı düşünüyorum fakat 'External table is not in the expected format' diye bir hata veriyor.
    Acaba bendeki Paradox veritabanının versiyonu ile bu veritabanının oluşturulduğu veritabanının versiyonu değişik olduğu için mi böyle bir hata veriyor. yoksa ben bağlantıda bir hata mı yapıyorum.
    Yardımcı olursanız sevinirim.
    İyi günler diliyorum.

• adodc nesnesinin özellikler kısmından veri tabanına bağlayacaksın, datagridede adodc1 göstereceksin. Bu şekilde olması gerekiyor. Delphide böyle yapıyorum.
  • ---ALINTI---

Visual Basic ADODC ile Access Bağlantısı

1- Visual basic de açtığımız bir form üstüne öncelikle bir Adodc ekleyelim
    (Menülerden project menesün de bulunan components)
    2- Açılan pencereden Microsoft Ado Data Control 6.0 (OLEDB) i işaretleyin tamam diyin.
    3- Sol tarafımız daki çalışma bölümüne gelmiş olması gerek. Üstüne Çift Tıklayın ve forma ekleyin.
    4- Tekrar basic in menüden Add-Ins den Visua Data Manager ı açın.
    5- Gelen pencerede file menüsün den New - Microsoft Access - Version 7.0 MDB... i seçin.
    6- Veri tabanınızın ismini girerek herhangi bir yeri seçin ve kaydet diyin.
    7- Database Windows penceresin de bulunan properties e sağ tıklayın ve new table diyin.
    8- Tablo ismi girin ve Add Field a tıklayın ve ismini yazmış olduğunuz tablonun alanlarını girin.
    ((Ad, Soyad, Yaş, Doğum Tarihi vb. gibi)
    9- Close diyip çıkın.
    10- Son olarak Build The Table butonuna tıklayın ve veri tabanı oluşturma penceresin den çıkın.
    11- Basic de form a eklediğimiz Adodc üzerin de sağ tıklayın ve Adodc Properties i açın.
    12- Bu pencerede ilk olarak general sekmesindeyiz.
    (Use Data Link File, Use ODBC Data Source Name, Use Connection String(Bunu Seçin)
    13- Build butonuna basalım.
    14- Microsoft Jet 4.0 OLE DB Provider ı seçin, ileri diyin.
    15- ... butonuna basarak veri tabanını bulun ve seçin Veri tabanını seçin.
    16- Veritabanı ismi ile beraber uzantısı olma üzere arrındaki bütün yazıları silinsadece veritabanıadı.mdb olarak kalsın.
    17- Bağlantı Sına Butonuna Basarka Bağlantının Doğru olup olmadığınız kontrol edin.
    18- Aynı pencerede Gelişmiş sekmesine tıklayın ve ReadWrite ı işaretleyin ve tamam diyin.
    19- Tekrar ilk gelen pencerede RecordSource sekmesini açalım.
    20- Command Type dan 2- adCmdTable ı, Table or Stored Procedure Name den Veri tabanınızı açmış olduğunuz tablolardan birini seçin.
    21- Uygula tamam diyi ve hepsi bu kadar.
    22- Bundan sonra veri tabanın da bulunan tablolar da her bir alan için text kutusu ekleyin.
    23- Text kutusunun sağ tarafta properties bölümün den Data Source dan Adodc Data Field dan O Adodc için seçilen tablonun o textbox için uygun alan seçilir.

Hepsi Bu Kadar...

Kayıt işlemi için: Adodc1.Recordset.AddNew
    Kaydetme: Adodc1.Recordset.Update
    Silme: Adodc1.Recordset.Delete

• yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Fakat ben Access veritabanı ile bağlantı sağlayabiliyorum. Sadece .db uzantılı bir veritabanım var ve bununla bağlantı sağlayamıyorum. Aslında bağlantıyı sına dediğimde başarılı diyor fakat çalıştırma adımında, yani datagrid'e atarken 'External table is not in the expected format ' hatasını veriyor.
    Benim merak ettiğim paradox'un versiyonu ile ilgili mi bir sorunum var acaba?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.