Şimdi Ara

Voltaj korumalı UPS

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Tek pc ye 30 dk. kadar çalışma süresi sağlayan ve daha önemlisi voltaj dalgalanmalarına karşı pc yi koruyan bir ups almak istiyorum (bulunduğum semtte voltaj sık sık dalgalanıyor, birkaç kez arıza yaşadım).

Tunçmatik iyi bir marka ama bir de Powerpack diye bir marka var gördüğüm kadarıyla. Arada iki kat fiyat farkı var, siz hangisini önerirsiniz? Yani arada işlevsel olarak ciddi bir fark var mıdır? Dediğim gibi, tek istediğim voltaj koruması ve 30 dakika kadar çalışma süresi.

Örneğin Tunçmatik'in bilgilerinde "Geniş voltaj regülasyonu (162 V - 290 V ) " diyor. Bu, voltajda aşırı bir düşme ya da yükselme olduğu durumları mı tanımlıyor?

Başka marka ve model önerisi de olabilir.

Teşekkürler

Tunçmatik:
    http://www.mavibilgisayar.com/ud/7906

Powerpack:
    http://www.mavibilgisayar.com/ud/5578

• hemen hemen bütün markalar bu özelliği desteklerler... o zaman geriye 2 soruyu cevaplamak kalıyor.. olası bir elektirik kesintisinde ne kadar süre sistemin açık kalması gerektiği ve ne kadar kaliteli yada pahalı olabileceği... bir ups in amacı elektrikler olmadığında da sistemi kullanabilmek değil elektrikler kesildiğinde güvenle kapatabilmektir. üzerinde çalıştığımız bir dosyayı kaydederek güvenle bir PC'yi kapatmak için 15dk. bile fazlasıyla yeterlidir.. demek ki çok fazla saatlerce çalıştırabilecek bir ups e gereksiz yere para vermeye lüzum yok.. o zaman geriye hangi markanın ürününü almalıyım sorusu kalıyor.. bence tunçmatik yerli olması ve herhangi bir sorundan dolayı teknik servis bulunabilirliği nedeniyle tercih edilebilir.. bir ikincisi mutlaka dijital göstergesi olmalı.. voltaj reglasyonundan kasıt 162 - 290 diyor .. diyelimki şebeke elektriği bu voltlar arasında kaldığı müddetçe çıkış voltajını sorunsuz bir biçimde 220'de sabitleyebilir.bu voltlar arasında düzeltme sorunsuzca gerçekleştirilebilir. bu bile yüksek değerdir.. istanbulda en düşük 190 en yüksek 246V gördüm.. bu değerler çok iyi bence.. ama ben her ikisinide tavsiye etmem.. bu fiyatlara dijital göstergeli rahat bulunabilir..

son karar senin...

• Teşekkürler.

Ben fazla çalışma süresini, evden freelance çalıştığım için de istiyorum aslında. Bazen iş yetiştirmem gerekiyor ve elektrik kesildiğinde her şey duruyor. Genelde en geç yarım saat sürdüğü için bu süreyi kesintisiz atlatabilirim diye.

Dijital gösterge ne işe yarıyor acaba?
    Ve 30 dakika diyorsa, normal bir pc yi gerçekten 30 dk idare edebiliyor mu bütün markalar?
  • 30 dakika der fakat en düşük düç tüketimindeki değerdir bu genelde tam yükte 10 dak gider.

Dijital ekran akü durumu ups yük surumu voltaj vs gibi bilgiler verir

30 dakika az bir süre değil en az 1500 VA güç kaynağı gerktirir

Ups ler voltaj regülasyonunda fazla hasas değildir. +- %25 lik bir tölerans sağlar
  • Teşekkürler.

Peki voltaj dalgalanmalarına karşı başka bir çözüm var mı?
    Bizim voltaj bazen o kadar düşüyor ki ışık neredeyse tamamen sönecek kadar azalıyor yavaş yavaş, sonra tekrar yükseliyor. Bu yüzden birkaç kez psu bozuldu.

Son olarak da eski amd işlemcim yandı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: playground

Teşekkürler.

Peki voltaj dalgalanmalarına karşı başka bir çözüm var mı?
    Bizim voltaj bazen o kadar düşüyor ki ışık neredeyse tamamen sönecek kadar azalıyor yavaş yavaş, sonra tekrar yükseliyor. Bu yüzden birkaç kez psu bozuldu.

Son olarak da eski amd işlemcim yandı.

Hocam o seviyeye kadar inerse zaten regülasyon değil aküden beslemeye başlar. Ups yaklaşık 160 voltta regülatör devreye girer ve 220 çıkarır.

160 altına inarse aküden beslemeye başlar.

Regülatör alabilirsiniz tunçmatiğin regülatörleri var. Fakat bir ev kullanıcısı için ups in regülasyon aralığı yeterli

• Anladım, o kadar düşerse zaten elektrik kesilmiş gibi olur ve direkt akü devre girer herhalde.

Çok teşekkürler.
  • @playground doğru anlamışsınız hocam. Ricaederim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.