Şimdi Ara

VOLVO EURO KURUNU SABİTLEDİ (1EUR=1,75YTL)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    bugün cep telefonuma benim de Volvomu aldığım Grup Volvodan bir kısa mesaj geldi.
    aynen şöyle yazıyor.
    ''GRUP VOLVODA SABİT KUR. VOLVO S40, S60 VE S80 SEDAN ARAÇLARDA EURO KURUNU 1,75 YTL YE SABİTLEDİK.
    GRUP VOLVO.''

Esasen çok enterasan bir ülkedeyiz.
    Bu mesaj gelmeden 1 hafta önce aracını 1,96 veya benzeri kurdan alan bir vatandaş ortalama 29bin euro TL karşılığı 56,840 YTL ödedi.
    bugün ve bu mesaj geçerliliğini koruduğu sürece alanlar ise 50,750 YTL ödeyecek. aradaki fark 6bin YTL den fazla. el insaf diyorum.
    bu aracın yarı parasını banka kredisi ile alan birisinin ödediği faiz kadar bir miktar bu.
    bir aralar döviz kurunu TCMB nin günlük rakamlarıyla belirliyorlardı, olmadı haftalık sabitlemeye başladılar, baktılar yine olmadı (satışlar geberdi!!!) kuru neredeyse son 2 yılın en düşük seviyesine çektiler.

Ben s40 ımı almadan önce Volvo TR ye birkaç kez e mail yazarak, Türkiyede satış staratejisi zaten 4/4 lük olmayan ve adam gibi de reklam yapmayan bir markanın Euro ile satış yapmasının çok da mantıklı olmadığını, kurun yükselen yönde değişimler göstermesi halinde (ki son 1-2 ayda durum belli) potansiyel alıcıların başka markalara kayacağını söylemiş ve bu durumu eleştirmiştim.
    O zamanlar ses çıkmamıştı, şimdi anlaşılan bir çaba içine girmişler.
    Bence zaten S40 ın satış yapabileceği ve rekabet edebileceği kur 1,75 civarı.
    Diğer rakip marka ve modellerden kalite ve güvenlik std. anlamında 5-10 bin ytl pahalı olması anlaşılabilir ama sırf kur yükseldi diye bu fark 10-15 bin ytl ye çıkınca bu fark kabul edilebilir olmaktan çıkıyor. En azından belli bir grup alıcı için böyle.

Kimse benim bunları Volvo yu 1,95 den falan alıp kızgınlıkla yazdığımı sanmasın. ben de şanslı sayılırım ki Agustos ortası kur 1,78 iken almıştım.

Sevgiler.

• quote:

Orjinalden alıntı: ROADEVIL

Selam arkadaşlar,
    bugün cep telefonuma benim de Volvomu aldığım Grup Volvodan bir kısa mesaj geldi.
    aynen şöyle yazıyor.
    ''GRUP VOLVODA SABİT KUR. VOLVO S40, S60 VE S80 SEDAN ARAÇLARDA EURO KURUNU 1,75 YTL YE SABİTLEDİK.
    GRUP VOLVO.''

Esasen çok enterasan bir ülkedeyiz.
    Bu mesaj gelmeden 1 hafta önce aracını 1,96 veya benzeri kurdan alan bir vatandaş ortalama 29bin euro TL karşılığı 56,840 YTL ödedi.
    bugün ve bu mesaj geçerliliğini koruduğu sürece alanlar ise 50,750 YTL ödeyecek. aradaki fark 6bin YTL den fazla. el insaf diyorum.
    bu aracın yarı parasını banka kredisi ile alan birisinin ödediği faiz kadar bir miktar bu.
    bir aralar döviz kurunu TCMB nin günlük rakamlarıyla belirliyorlardı, olmadı haftalık sabitlemeye başladılar, baktılar yine olmadı (satışlar geberdi!!!) kuru neredeyse son 2 yılın en düşük seviyesine çektiler.

Ben s40 ımı almadan önce Volvo TR ye birkaç kez e mail yazarak, Türkiyede satış staratejisi zaten 4/4 lük olmayan ve adam gibi de reklam yapmayan bir markanın Euro ile satış yapmasının çok da mantıklı olmadığını, kurun yükselen yönde değişimler göstermesi halinde (ki son 1-2 ayda durum belli) potansiyel alıcıların başka markalara kayacağını söylemiş ve bu durumu eleştirmiştim.
    O zamanlar ses çıkmamıştı, şimdi anlaşılan bir çaba içine girmişler.
    Bence zaten S40 ın satış yapabileceği ve rekabet edebileceği kur 1,75 civarı.
    Diğer rakip marka ve modellerden kalite ve güvenlik std. anlamında 5-10 bin ytl pahalı olması anlaşılabilir ama sırf kur yükseldi diye bu fark 10-15 bin ytl ye çıkınca bu fark kabul edilebilir olmaktan çıkıyor. En azından belli bir grup alıcı için böyle.

Kimse benim bunları Volvo yu 1,95 den falan alıp kızgınlıkla yazdığımı sanmasın. ben de şanslı sayılırım ki Agustos ortası kur 1,78 iken almıştım.

Sevgiler.

kuru sabitlemeden önce zaten yüzde 5 zam yapmışlar, ayrıca liste fiyatından da inmiyorlar, ayrıca sadece 1 haftalık ve stoktaki araçlar için geçeli bir kampanya, yani isyan edecek bir durum yok.

zaten eur 2 ytl seviyesine yeni çıkmışken kimse gidip euro ile satılan araba almaz, alacak euronun istikrar sağlamasını bekleyip öyle alır.

• Volvo'nun dünya çapındaki satışları çok düştü. En çok sattığı ülke ABD idi, kriz ABD'de patlayınca Volvo'yu doğrudan etkiledi. Türkiye'de zaten çok bilinen ve tutulan bir marka değil, sürekli kampanya yapması normal ki çok satan VW gibi markalar bile habire kampanya halindeler.

Kuru sabitlemelerini çok doğal buluyorum, öncesinde de ellerindeki araçlarla ilgili pazarlığa oturulduğunda sabit kur devreye girebiliyordu, bunu bizatihi yaşadım.

Volvo'nun krize rağmen satışlarını artırması için önünde açıkçası tek seçenek görüyorum: konsept diye sunduğu araçları üretmek. Rakiplerinin önüne geçen konseptler üretiyor ama gerçek üretim rakiplerin de gerisinde kalıyor. Örnek vereyim;
    1. XC60'ı ne iç ne de dış tasarım olarak yenilikçi buluyorum. Aracın tek yeniliği çarpışma önleme sistemini standart sunması, o kadar. S80 kabininde navigasyonu konsol üstünden orta konsole almışlar, olmuş XC60 kabini. Nerede o konsept XC60, nerede üretilen!
    2.Birçok açıdan çok beğendiğim S80'nin cd çalarının dijital göstergelerini bu araca yakıştıramıyorum. En üst modelle en alt modelde kullanılan cd çalarlar (S60 hariç) aynı.
    3. Yine, C70 gibi bir aracın kabininin S40/C30 kabini olmasını Volvo'ya yakıştıramıyorum. Önceki C70'in iç kabini o dönemki en üst model olan S70/V70/XC70'in kabini ile aynıydı.
    4. S60 gibi orta tabakaya hitap etmeyen bir aracın Türkiye standart donanımında bu yıla kadar ESP (DSTC)'nin bulunmamasını anlayamıyorum.
    5. 2008'in en çok satan ikinci aracı olan S40 II'nin üretiminin durdurulmasının düşünülmesini bile anlayamıyorum. Gerçi yeniden gözden geçiriyorlarmış bu düşünceyi, bakalım ne olacak.

• Fuarda S60'ın başındaki hostes kız bana neler dedi inanamazsınız.
    "Bu arabanın 1-2 sene içinde kasası değişecek"
    "İkinci elde çok güzel araçlar bulabilirsin"
    En ilginci daha o zamandan; "Euro yu 1700 den falan hesaplarlar"demesiydi.
    Satıcı kızda aksine o zaman günlük kur neyse ondan hesaplarız demişti.
  • şu olayı ikinci el volvo satanlarında haberi olsa ne iyi olurdu

suan 2008 ikinci el volvoların degeri sıfırından daha yuksek
  • quote:

Orjinalden alıntı: .IsTanBul.
    şu olayı ikinci el volvo satanlarında haberi olsa ne iyi olurdu
    suan 2008 ikinci el volvoların degeri sıfırından daha yuksek

Haklısınız. Telde bir şey demeyip aracı görmeye gidildiğinde bu aracın sıfırı ne kadar biliyor musunuz diye sormak gerek. Bunun üzerinde bilgiyi verip kendi fiyatımızı teklif etmeliyiz. Gerçek değerini içine sindirdiğinde arar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.