Şimdi Ara

VPN ile paylaşılan dosyalara erişim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
1.644
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • OpenVPN ile sadece 2 uzak bilgisayar arasında iletişim sağlayacağım.
    istemci ve sunucu üzerinde gerekli tüm kurulumları yaptım.
    VPN konusunda daha önce bir deneyimim olmadığı için , paylaşılan dosyalara erişim mantığı
    hakkında sorular sormak istiyorum.

VPN bağlantısı kurulduktan sonra , uzak bilgisayardaki (bendeki ornekte client veya server bilgisayarı) paylaşıma açık dosyalara ulaşmak için o uzak bilsayarın iç IP(internal IP) sini mi kullanacağız yoksa sanal VPN adaptörüne atanan ip yi mi kullanacağız ? örneğin iş'teki bilgisayar(client) üzerinden evdeki openvpn server ı kurulu 192.168.5.100 int. IP li makinadaki paylaşılan dosyaları görmek için \\192.168.5.100 ..gibi mi? yoksa direk INTERNET IP si falan mı yazacağız...?

Eğer internal IP ler ile erişim sağlıyorsak ve kullanılan 2 bilgisayarda aynı iç IP aralığını kullanıyor ise bir uyuşmazlık ortaya çıkmaz mı? Bunu nasıl aşıyoruz?

Kısacası , bağlantı kurulduktan uzak bilgisayara ulaşmak için hangi yolu kullanacağımızı öğrenmek istiyorum.
    Aklıma sorular geldikçe bu konuyu güncelleyeceğim. Şimdiden teşekkürler herkese.

• Tabiki vpn için atanan ip ile gireceksiniz. Yani örenğinizde olduğu gibi \\192.168.5.100 şeklinde. Wan ip sini kullanarak girerseniz eğer vpn kurmanın anlamı kalmaz. Wan ip ile de girebilirsiniz tabi ama 445 nolu portu açmanız gerekir.
  • ama şimdi benim örnekte verdiğim o adres , uzak makinanın , yani VPN sunucusunun kurulu olduğu makinanın yerel IP adresi si oluyor . VPN IP si farklı. VPN Sunucu IP sini mi kullanacağım paylaşılan dosyaları görmek için ? Ozaman VPN sunucusunun dahil olduğu ağdaki diğer bilgisayarlarda paylaşılan içeriği de , gerekli routing işlemleri yapıldıktan tek bir ip den ( vpn sunucu ipsi ) bağlanıp görebilecekmiyim ? teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.