Şimdi Ara

vücut geliştirmek için yardımcı besinler.? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
1
Favori
956
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • kası şişiren protein tozları değil yapılan "body" sporunun etkisidir. Yurt dışında gördüğünüz adamlar crossfit veya benzeri salon sporları yaptığı için kasları sağlıklı (çalışma yönünün aksine değil doğru yönde çalıştırarak) çalıştırarak yapıyorlar. Kası ters yöne doğru çalıştırırsanız yanlardan kısalır ortadan şişer bu bilinen bir gerçektir.

yanisi protein tozu sadece takviyedir.Protein miktarını karşılayamadığın vakitlerde yardımcı olur.Eğer yeni başlıyorsan spora büyük bir ihtimal ihtiyacın yoktur bile
  • quote:

Orijinalden alıntı: DaYWaLkeR

quote:

Orijinalden alıntı: reguse

quote:

quote:

Kilon çarpı 1.5-2 gr protein tüket.

Protein kaynağı olarak;

Sabah süt, yumurta ve peynir,

Öğlen tavuk, hindi, balık veya kırmızı etten sadece biri,

Ara öğün yoğurt veya ayran,

Akşam tavuk, hindi balık veya kırmızı etten sadece biri.

Yatmadan önce süzme peynir veya süt

----

Sadece protein kaynaklarını belirttim. Bunların yanına sebze, meyve ve karbonhidrat da eklemelisin.

Başlangıç aşamasında protein tozuna gerek yok.

Öğün başına 30-40 gr proteini geçmemeye çalış. Aksi durumda fazlasını yağ olarak depolarsın.

Yag olarak falan depolamaz palavra. Bilmeden bisey yazmayin. Bobreklerde geri emilim vardir ihtiyac oldugunda fazlasini tekrar kullanir. Ayrica protein yani aminoasitler yaga cevrilecek en son gruptur.

Fazla miktarda tüketilen protein yağa dönüşür. Kilo almanıza neden olur.

Vücutta protein deposu yoktur. Proteinler kullanılabildiği kadar kullanılır. Aşırı yüklemede yağa dönüşerek depolanır.

Lisans eğitimi tamamlayan, şu an kadrolu memur olarak görev yapan "Gıda Mühendisi'yim."

Söylediklerime itibar etmezseniz, bilimsel kaynakları google'da aratabilirsiniz, çok zor değil.

Bosa okumussun o zamanhttp://en.m.wikipedia.org/wiki/Reabsorption

Bu isler teorikle degil pratikle olur.

Düzgün bir şekilde konuşup tartışabilirdik sizinle. Fakat siz haddinizi aştınız. Terbiyesizliğin lüzumu yok, bana saygınız yoksa eğitim veren profesörlere saygınız olsun. Geri emilimin olmadığını iddia eden yok ki bana geri emilim bilgisi gönderiyorsunuz...

Yaşınız 22, benim ki 29. Aktif olarak body building ile ilgileniyorum. Teoriğimin de pratiğimin de sizden daha çok olduğuna emin olabilirsiniz.

Boşuna dememişler, allah cahil özgüveni versin diye. Tartışmaya gerek bile yok sizinle.

Kolay gelsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: muhammet_89

çökelek, lor, haşlanmış tavuk eti, yumurta beyazı, balık, süt ten şaşma, doğal protein al varsın o kadarda şişmesin, spor yapıyorsun amaç sağlıklı olmak

Konudaki en mantıklı cevap.

Sanki Arnold olacak mübarekler, hemen protein tozuna yöneliyorlar. Doğal gıdalarla yeterince protein alamayacak kıvama gel bakalım önce. İşte bunlar hep Temel Reis etkisi, protein tozu kullandığı an kasları kollardan fışkıracak sanan nesil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darkness

quote:

Orijinalden alıntı: muhammet_89

çökelek, lor, haşlanmış tavuk eti, yumurta beyazı, balık, süt ten şaşma, doğal protein al varsın o kadarda şişmesin, spor yapıyorsun amaç sağlıklı olmak

Konudaki en mantıklı cevap.

Sanki Arnold olacak mübarekler, hemen protein tozuna yöneliyorlar. Doğal gıdalarla yeterince protein alamayacak kıvama gel bakalım önce. İşte bunlar hep Temel Reis etkisi, protein tozu kullandığı an kasları kollardan fışkıracak sanan nesil.

Liselilerle karıştırdın heralde cevaba bakılırsa

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kilon çarpı 1.5-2 gr protein tüket.

Protein kaynağı olarak;

Sabah süt, yumurta ve peynir,

Öğlen tavuk, hindi, balık veya kırmızı etten sadece biri,

Ara öğün yoğurt veya ayran,

Akşam tavuk, hindi balık veya kırmızı etten sadece biri.

Yatmadan önce süzme peynir veya süt

----

Sadece protein kaynaklarını belirttim. Bunların yanına sebze, meyve ve karbonhidrat da eklemelisin.

Başlangıç aşamasında protein tozuna gerek yok.

Öğün başına 30-40 gr proteini geçmemeye çalış. Aksi durumda fazlasını yağ olarak depolarsın.

Yag olarak falan depolamaz palavra. Bilmeden bisey yazmayin. Bobreklerde geri emilim vardir ihtiyac oldugunda fazlasini tekrar kullanir. Ayrica protein yani aminoasitler yaga cevrilecek en son gruptur.

Fazla miktarda tüketilen protein yağa dönüşür. Kilo almanıza neden olur.

Vücutta protein deposu yoktur. Proteinler kullanılabildiği kadar kullanılır. Aşırı yüklemede yağa dönüşerek depolanır.

Lisans eğitimi tamamlayan, şu an kadrolu memur olarak görev yapan "Gıda Mühendisi'yim."

Söylediklerime itibar etmezseniz, bilimsel kaynakları google'da aratabilirsiniz, çok zor değil.

Bosa okumussun o zamanhttp://en.m.wikipedia.org/wiki/Reabsorption

Bu isler teorikle degil pratikle olur.

Düzgün bir şekilde konuşup tartışabilirdik sizinle. Fakat siz haddinizi aştınız. Terbiyesizliğin lüzumu yok, bana saygınız yoksa eğitim veren profesörlere saygınız olsun. Geri emilimin olmadığını iddia eden yok ki bana geri emilim bilgisi gönderiyorsunuz...

Yaşınız 22, benim ki 29. Aktif olarak body building ile ilgileniyorum. Teoriğimin de pratiğimin de sizden daha çok olduğuna emin olabilirsiniz.

Boşuna dememişler, allah cahil özgüveni versin diye. Tartışmaya gerek bile yok sizinle.

Kolay gelsin.

Depolanmiyor yaga cevriliyor demen geri emilim yok demenle ayni sey. Gida muhendisiyim diye hava atmakla olmuyor bi isler yoksa bende duzgun konusurum. Vucutta hersey hemen atilmaz yaga cevrilmez, her besini degerlendirir makine degil vucudumuz. Geri emilim varsa depolama da vardir. Aminoasit havuzu diye arastirabilirsin. Bana desen ki gun boyunca yaktigindan fazlasini protein olarak alirsan yaga donusur tamam derim ama ogun icin bunu soylersen kusura bakma bosa okumussun derim.

Cahil diyecegin en son insanim, her zaman okur arastirir farkli kaynaklardan dogrularim.

Iyi gunler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• tt10 kullanıcısına yanıt
    hocam hiç bir hoca sana spora başladığın an protein tozu kullan demez, en ideal kullanım süresi 6. aydan sonradır, body ile ilgili bi forum sitesi var, reklam gibi oluyor ama daha sağlam yeterli bilgiyi oradan bulabilirsin bu konularla alakalı.
  • Hadi ben bu bayan kadar referans yapmadim.

dilarakocak.com.tr/dilara-kocak-kimdir/

Bu bayan egitimini en üst seviyelerde tamamlamis. Kendisi beslenme uzmani. Lisans diplomasini aldigi üniversite Türkiye'nin lider üniversitelerinden. Kaldi ki ayni üniversitede yüksek lisans yapmis. Yurt disindaki egitimlerini saymiyorum.

Gerek kendisi gerek hocalari makale yayimlamis ve proteinin yaga dönüstügü konusunda hemfikirler.

Veya alaninda uzman Nesrin Eris;

m.sabah.com.tr/Gunaydin/Saglik/2013/02/28/vucut-gelistirenler-dikkat

Hadi olmadi, google'a proteinin yaga dönüsmesi yaz. Türkçe bilgilere güvenmiyorsan ki az önce verdigin link onu gösterdi, protein convert to fat gibi seyler yaz.

Hadi o da olmadi, ara bir üniversitenin gida mühendisligi bölümünü sor. Emin ol yardimci olurlar.

Pratik dedigine göre body ile ugrasiyorsun. Buyur senin yolundan gidelim;

bodyf*rumtr.com/threads/protein-nedir.47/?t=47&highlight=protein

Türkiye'nin body building alaninda duayen sitesi. Bilimsel verilerle konusurlar çogunlukla.

Ya da pratik diyorsun ya, bak senin yasin kadar seneyi fitness'a harcamis, hak verirsin ki senden çok daha fazla arastirma yapmis ve asiri proteinin yaga dönüstügünü kabul eden bir hoca;

hakandemiray.tv

Cahil diyecegim en son insanmis. Iste bu özgüvene cahil özgüveni deniyor.

Neyse küçük kardesim, fazla miktarda proteinin sürekli bir döngü içerisinde geri emildigini ve bu sebepten ötürü sürekli kaslari besledigini ya da enerji için kullanildigini, dolayisiyla yag olarak depolanmasina gerek olmadigini ispat eden bilimsel veriyi paylasir misin? Hani çok okuyorsun ve arastiriyorsun ya...

Cidden sizin gibileri gördükçe, bosa okuyoruz diyorum. Senelerimizi bir alanda uzmanlasmak için harcayalim. Sonra hiçbir bilimsel veri getiremeyen birileri bosa okudugumuzu söylesin. Az edep... Okuyan insana sayginiz olsun.

Not: Zaten fazla alinan proteinden bahsediyoruz 2 saattir. Bir ögünde 20 gr fazla protein alirsin, diger ögünlerde de devam ettirirsin. Harcadigin enerjiden daha fazla kalori alirsan -istersen protein diyeti yapiyor ol, yani sekerli gida tüketme- o proteinler protein olarak degil, yaga dönüserek depolanir.

Not2: Kendinizi savunmaniz bile çok komik. Neymis efendim, Gida Mühendisiyim diye hava atmasaymisim bu sekilde tepki vermezmissiniz. Ben konuya attigim ilk mesajda bundan bahsetmedim. Siz söylediklerime palavra, bana da bir sey bilmeden yazmayin diye ithamda bulundunuz. Gerçekten çok biliyorsaniz, biz bilirkisiligi birakalim, siz yapin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reguse -- 21 Ağustos 2014; 15:08:31 >

• Türkçe karakterler neden bozuk çikti anlamadim. Kusura bakmayin, düzenlemeye çalisiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reguse -- 21 Ağustos 2014; 15:09:13 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hadi ben bu bayan kadar referans yapmadim.

dilarakocak.com.tr/dilara-kocak-kimdir/

Bu bayan egitimini en üst seviyelerde tamamlamis. Kendisi beslenme uzmani. Lisans diplomasini aldigi üniversite Türkiye'nin lider üniversitelerinden. Kaldi ki ayni üniversitede yüksek lisans yapmis. Yurt disindaki egitimlerini saymiyorum.

Gerek kendisi gerek hocalari makale yayimlamis ve proteinin yaga dönüstügü konusunda hemfikirler.

Veya alaninda uzman Nesrin Eris;

m.sabah.com.tr/Gunaydin/Saglik/2013/02/28/vucut-gelistirenler-dikkat

Hadi olmadi, google'a proteinin yaga dönüsmesi yaz. Türkçe bilgilere güvenmiyorsan ki az önce verdigin link onu gösterdi, protein convert to fat gibi seyler yaz.

Hadi o da olmadi, ara bir üniversitenin gida mühendisligi bölümünü sor. Emin ol yardimci olurlar.

Pratik dedigine göre body ile ugrasiyorsun. Buyur senin yolundan gidelim;

bodyf*rumtr.com/threads/protein-nedir.47/?t=47&highlight=protein

Türkiye'nin body building alaninda duayen sitesi. Bilimsel verilerle konusurlar çogunlukla.

Ya da pratik diyorsun ya, bak senin yasin kadar seneyi fitness'a harcamis, hak verirsin ki senden çok daha fazla arastirma yapmis ve asiri proteinin yaga dönüstügünü kabul eden bir hoca;

hakandemiray.tv

Cahil diyecegim en son insanmis. Iste bu özgüvene cahil özgüveni deniyor.

Neyse küçük kardesim, fazla miktarda proteinin sürekli bir döngü içerisinde geri emildigini ve bu sebepten ötürü sürekli kaslari besledigini ya da enerji için kullanildigini, dolayisiyla yag olarak depolanmasina gerek olmadigini ispat eden bilimsel veriyi paylasir misin? Hani çok okuyorsun ve arastiriyorsun ya...

Cidden sizin gibileri gördükçe, bosa okuyoruz diyorum. Senelerimizi bir alanda uzmanlasmak için harcayalim. Sonra hiçbir bilimsel veri getiremeyen birileri bosa okudugumuzu söylesin. Az edep... Okuyan insana sayginiz olsun.

Not: Zaten fazla alinan proteinden bahsediyoruz 2 saattir. Bir ögünde 20 gr fazla protein alirsin, diger ögünlerde de devam ettirirsin. Harcadigin enerjiden daha fazla kalori alirsan -istersen protein diyeti yapiyor ol, yani sekerli gida tüketme- o proteinler protein olarak degil, yaga dönüserek depolanir.

Not2: Kendinizi savunmaniz bile çok komik. Neymis efendim, Gida Mühendisiyim diye hava atmasaymisim bu sekilde tepki vermezmissiniz. Ben konuya attigim ilk mesajda bundan bahsetmedim. Siz söylediklerime palavra, bana da bir sey bilmeden yazmayin diye ithamda bulundunuz. Gerçekten çok biliyorsaniz, biz bilirkisiligi birakalim, siz yapin.

Git kendin araştır kidney reabsortion diye, envai çeşit kaynak bulursun. Sana şimdi listeleme yapamayacağım yorgun yorgun.

Bod****tr'yi kaale bile almıyorum kaynak yok birşey yok ayrıyetten doğru yazılanlar kadar yanlış olan çok şeyde var. Bizim türkiyede broscience meşhurdur o yüzden aslı astarı olmadan herkes yazar.

Sabah'ın haberine gelirsek aminoasit havuzundan bahsetmiştim aminoacid pool diye gidip bunuda araştırabilirsin. Ayrıca ben sana diyorum ki günlük sınırını aşmadıkça yok öğün limitini geçmişsin bilmem ne çok farketmiyor. Kendimin de arkadaşımın da zaman zaman 60-70 gram protein aldığımız oluyordu. Ölçümde yaptırıyoruz yağ mağ almadık kas gelişimi de devam etti.

Ayrıca bu sporu yapanlar nasıl beslenip beslenmeyeceğini bilir. Sindirim sistemini temizleyici sebzeler ve çayları ihmal etmeyeceksin. Aminoasitler parçalandıktan sonra ürik asit bırakır. Vücut bu asiditeyi dengelemek için kalsiyumu kullanr baz olarak. O yüzden idrarda kalsiyum atımı fazlalaşıp taş oluşturma riskide olur bunlara birşey diyen yok zaten.

Kısacası tek öğünde 60-70 gram alıyorsun diye kimse yağlanmaz Zaten sindirilmesi emilmesi en basitinden tavuk göğsünün 3-4 saat sürüyor, saniyesinde girmiyor 60-70 gram. Daha da diyecek birşey yok nokta.

• Sana detaylı açıklama yaptım. Eğitimin nedir bilmiyorum ama bu alanda olmadığı kesin.

Kusura bakma da yav he he'yi hak ediyorsun.

Hayırlı günler.

• ............../'' )
    ...........,/¯../
    ........../..../
    .../´¯/'...'/´¯¯`•¸
    ./'/.../..../......./¨¯ \
    ('(...´...´.... ¯~/'...' )
    .\.................'..... /
    ..'\'...\.......... _.•´
    ....\..............(
    .....\.............|
  • Protein tozundan aldigin proteinin etten aldigindan farki yoktur sadece maddi yonden daha hesaplidir

• quote:

Orijinalden alıntı: cowboyxD

Protein tozundan aldigin proteinin etten aldigindan farki yoktur sadece maddi yonden daha hesaplidir

Peynir altı suyundan yapılan bir gıda takviyesi ile et ürünlerinden aldığın protein kalitesi bir değildir.

Fakat protein tozundaki kalite bitkisel proteinlerden daha fazladır.

Protein tozunu öğün haline getirmeyin, hesabınızı kitabınızı yapın. Eğer günlük yediklerinizden sonra hayvansal protein olarak hala limite ulaşamadıysanız, takviye olarak kullanın.

• Rutin aralıklarla da kan verip karaciğer enzimlerinizi kontrol ettirin.

Değerleriniz yüksek çıkarsa ve sporcu olduğunuzu bilen doktor protein tozundan dolayı ağzını açıp gözünü yumarsa önemsememezlik etmeyin.

Değerlerin yüksek çıktığını gördükten sonra ve günde minimum 2 ölçek toz kullanıyorsanız, bir süre ara verip karaciğerinizi dinlendirin.

Tatmin olmayıp, protein tozunu kötüleyen doktora kızarsanız ben çok iyi araştırır, çok fazla da okurum deyip yıllarını mesleğine vermiş insanlara karşı bilmişlik taslamayın, gerekirse sporcu doktorlarıyla da görüşün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reguse -- 21 Ağustos 2014; 18:21:15 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • Kural 1 body beslenmeyle değil sporla olur beslenmenin etkisi o kadar fazla değildir
    Kural 2 boyun 1.90 nın altındaysa body yapma
    Kural 3 protein tozları ve steroidler tehlikelidir

Ama destek olarak bolca muz ve yarım yağlı süt öneririm

• quote:

Orijinalden alıntı: tt10

Merhaba arkadaşlar
    Eylül ayında spora başlayacağım yalnız protein tozu zararları kafamı karıştırdı ve balon gibi yapıp sonra sönme yaşanıyor mu ve protein tozu kullanmasam protein tozu kadar protein ihtiyacını karşılamak için ne kadar ve ne tüketmeliyim protein oranı yüksek ürünler hangileri .?

tavuk balık yumurta
  • quote:

Orijinalden alıntı: tt10

Merhaba arkadaşlar
    Eylül ayında spora başlayacağım yalnız protein tozu zararları kafamı karıştırdı ve balon gibi yapıp sonra sönme yaşanıyor mu ve protein tozu kullanmasam protein tozu kadar protein ihtiyacını karşılamak için ne kadar ve ne tüketmeliyim protein oranı yüksek ürünler hangileri .?

ben salona kilo almak için başladım 59 kiloydum 5 6 ay gittim 69 oldum 10 kilo aldım,balık yumurtaylan besleniyodum ve kilo almam salona gitmeden aşırı zordu,eşek gibi göğüs oldu normalde ufacık memem yokken şimdi nicki minaj la compare yapıyolar mememi eşek gibi bacak oldu,şuan salonu bıraktımda 73 üm

• quote:

Orijinalden alıntı: TriLi

Kural 1 body beslenmeyle değil sporla olur beslenmenin etkisi o kadar fazla değildir

yazdığın 3 madde de bana çok saçma geldi. hadi protein tozu neyse de onun hakkında çeşitli söylentiler var zararsız ya da zararlı diyen uzmanlar var. ama beslenmenin etkisi fazla değil ya da 1.90 altındaysan spor yapma, bunları neden söylüyorsun ki? 1.80 boy az mı yani kas yapmak için? ya da beslenmen hep yağlı ve zararlıysa proteini az besinler yiyorsan nasıl kaslı bir vücuda kavuşacaksın?

• quote:

Orijinalden alıntı: PacTyson

quote:

Orijinalden alıntı: TriLi

Kural 1 body beslenmeyle değil sporla olur beslenmenin etkisi o kadar fazla değildir

yazdığın 3 madde de bana çok saçma geldi. hadi protein tozu neyse de onun hakkında çeşitli söylentiler var zararsız ya da zararlı diyen uzmanlar var. ama beslenmenin etkisi fazla değil ya da 1.90 altındaysan spor yapma, bunları neden söylüyorsun ki? 1.80 boy az mı yani kas yapmak için? ya da beslenmen hep yağlı ve zararlıysa proteini az besinler yiyorsan nasıl kaslı bir vücuda kavuşacaksın?

Boy mevzusunu forumlarda okudum bilimsel bir makale okumadım o konuyla ilgili ama oradaki insanların çoğu 190 gibi boylarda olmak gerektiğinden bahsediyorlar anlayacağın tam bir dayanağı yok sadece daha iyi durur diyorlar o boylarda (benim boy 175 yanlış anlama ben de dezavantajlıyım yani)

Ama beslenme mevzusunu bir çok yabancı makale dahil kaynaklardan okumuştum vücuda saf protein saf yağ veya saf karb almak zararlı diyorlar yani sentetik elde edilen saf proteinleri almak doğru değil
    İhtiyacın olan proteini çok rahat besinlerden karma şekilde alabilirsin (tavuk göğsü yumurta gibi)
    Zaten fark etmişsindir bizim türk gençlerinin çoğu body deyince direk proteine saldırıyorlar

• tt10 kullanıcısına yanıt
    öyle soruya böyle cevap birader.ömründe hiç biyoloji dersi görmedinmi bilmiyorum ki
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.