Şimdi Ara

Win7 mavi ekran ve açılmama ve takılma sorunu!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
374
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Win7 ultimate 64 bit build 7600 korsan
    AMD Phenom II x4 955 BE AM3 3.2 GHZ 8MB Cache
    ASUS M4A88TD EVO/USB4 AMD 880G/SBS85* AM3 DDR3 1333MHZ SATA 3.0
    KINGSTON 2GB Hyperx DDR3 1333 MHZ CL7 Tek Modül Ram x2
    GIGABYTE GTX 460 GDDR5 1GB 256Bit Nvidia Geforce dx11 Ekran Kartı
    Samsung SH-S223C 22X + - DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI
    XIGMATEK UTGARDE PURE BLACK EDITION 80 PLUS 700W MidtT ATX Siyah Kasa
    THERMALTAKE CONTAC 29 CPU SOĞUTUCU
    WD 3.5 " 1 TB Caviar Black SATA 3.0 64Mb cache 7200 Rpm HDD

Sistemim var, eylül 2010'dan beri kullanıyorum, ilk geldiği zamanlar performansından memnundum, arada kısa süreli takılmalar oluyordu, ancak üzerinde durmamı gerektirecek kadar değil. sonrasında takılmalar artmaya başladı, ilginçtir ki bc2 veya dota oynarken, bilgisayar yük altındayken değil de firefoxta gezinirken, wordde yazı yazarken daha çok oluyordu. Takılma sırasında hddnin sesi tamamen kesiliyor ve kasa üzerindeki HDD ışığı yanmıyor. Sonrasında bazen 2-3 sn bazen 30 35 sn sonra yeniden hddden ses gelmeye ve ışık yanıp sönmeye başlıyor, bunun üzerine sistem çalışmaya devam ediyor. Dediğim gibi takılmalar artınca, bu sırada pcye virüs de bulaşınca format atmaya karar verdim. 2 hafta önce temiz bir format atıp win7 kurdum. Fakat ertesinde takılmaların/kitlenmelerin azalmadığını, aksine artarak devam ettiğini gördüm. İnternette araştırmalarım sonucu kasayı açıp hdd bağlantılarını kontrol ettim, pek bir uzman olmasam da bir gevşeklik bulamadım. sonrasında pcyi kullanmaya devam ettim, perşembe akşamı bilgisayarı normal bir şekilde kapattıktan sonra cuma günü power tuşuna basınca bilgisayar açılmadı. güç kablolarını kontrol ettim, fişini taktım çıkardım, gevşemiş diye baktım ama bi sıkıntı bulamadım, bir 10 dk sonra bilgisayarı çalıştırabildim. bilgisayar açıldı, masaüstüne gelince mavi ekran geldi ve kapandı. Resetten sonra welcome yazısından sonra kitlendi, bir iki defa denedim, bazılarında dirke kitlendi bazılarında IRQL NOT LESS OR EQUAL ve içinde "exception" barındıran şu anda hatırlayamadığım hatalar aldım.
    bilgisayarı güvenli modda açabiliyorum. Güvenli modda açıp sistem geri yüklemeyi çalıştırdım, sorun düzelmedi. Biosu default ayarlarına getirdim, sorun düzelmedi. güvenli modda bir defa açtığımda bilgisayar bir hata ile karşılaştı şeklinde bir mesaj çıktı karşıma. hata ile ilgili bazı ayrıntılar vardı, bcc codlar 000 lar falan, alt tarafta ise hataya nedne olmuş olabilecek diye iki farklı dosya sıralamıştı. Biri temp file dosyasıydı, diğeri windows dosyası.
    Şu anda da bilgisayarı güvenli modda açabiliyorum, ancak normal olarak açınca gene mavi ekran alıyorum, bu arada diğerlerinden farklı bir üçüncü mavi ekran daha aldım.
    bilgisayarın fanları (seslerinden anladığım kadarıyla) normal çalışıyor gibi.
    yönlendirmek gibi olmasın ama kasayla birlikte gelen 700w 80 plus psu'dan kaynaklanmış olabilir diye düşünüyorum. Yazılımsal olmadığı kanaatindeyim çünkü bilgisayarı yeni formatladım, ve bu takılma sorunu hem öncesinde hem sonrasında vardı, ancak bu takılma sorunu ile mavi ekranların kesin ilişkili olduğunu da söyleyemem tabi.
    biraz uzun oldu ancak, bilgisayarı şu sıralar çok önemli bir işim için kullanmam gerekiyor, eğer yardım edebilirseniz çok sevinirim, tavsiyeleriniz benim için çok değerli.

• imkanınız varsa güvenli kipte çalışıyormu denemedim ama hdd tunes ile bad sector taraması yapın ondan önce hdd nin güç kablosunu tek olararak takın değiştirinin ve sata yuvasınıda değiştirin hatta fazla varsa sata kabloyuda...
  • Bad sector taraması yaptım, ancak disk temiz çıktı. Sata slotunu değiştirdim, ancak disk sata 3 oldugu için sata 3 kablo fazladan bulamadım, güç kablosunu da değiştirecek teknik bilgim sanırım yok, kablolar biraz fazla karışıktı, teknik servise göndermem gerekicek herhalde, ama ondan önce bi format deneyeceğim, pek umutlu olmasam da...
  • anakartın kutusundan çıkan normal sata kablosu ile bağladım, sorun çözülmedi, bunun üzerine format attım bilgisayara, win7 yüklerken sıkıntı olmadı, şu anda da bilgisayarı kullanabiliyorum ve iletiyi bu bilgisayardan yazıyorum, ancka takılmalar devam ediyor, henüz driverlar ve win7den baska nerdeyse hicbisey yukle deil bilgisayarda ama takılmalar aynen oluyor, hard disk ısıgı sonuyor, hard diskten ses gelmıyor ve pc kitleniyor, 30 sn sonra yeniden calısmaya baslıyor ve kaldıgı yerden devam edıyor.
    Bu konuda Fikri olan baska arkadaslar da yok mu acaba ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.