Şimdi Ara

Windows 7 Windows update svchost wuaserv %25 cpu Sorunu ve çözümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
912
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Son zamanlarda bir hayli canımı sıkan bir windows update sorunu yaşadım sonunda çözüldü, nasıl çözüme ulaştığımı buradan da yazayım.

Sorun bende şu şekilde başladı , otomatik güncellemeler açıkken windows 10 a da otomatik yükseltiyormuş u okuduktan sonra , otomatik güncellemeleri kapattım. 29 temmuzdan yani ücretsiz yükseltme teklifinden sonra tekrar açtım. Arattım falan ama hiç sonuç yok. Güncellemeleri denetliyorda kalıyor.
    Önce pek önemsemedim, sonra şunu farkettim ki, bilgisayar boştayken sürekli %25 cpu kullanıyor. kullanan svchost, onun içinde de wuaserv servisi yani windows update servisi. Elle kapatınca kullanım normale dönüyordu. Tabi onu kapatınca windows update alamıyoruz.

Çözüme ulaştığım konun linki şu:
    http://www.sevenforums.com/windows-updates-activation/398416-windows-update-takes-25-cpu-since-today.html

Birtakım güncellemeleri el ile yükleyince, windows güncellemeleri bulmaya başlıyor. Denedim bende yöntem çalıştı.68 adet güncelleme buldu ve yüklenmiş oldu.

Yüklememiz gereken güncellemeler bunlar:

KB3102810

KB3138612

KB3168965

KB3172605

KB3177725

KB3020369

Verdiğim sıra ile yüklerseniz daha iyi olur.Güncelleme ismini Google da aratınca indirme linkine ulaşıyorsunuz. Ancak işletim sisteminiz Türkçe ise windowsun sitesinden Türkçeyi seçmeniz gerekli, yani hangi dil ile kullanıyorsanız o dile ait güncellemeyi indireceksiniz.

indirdiğiniz güncellemeler muhtemelen direk yüklenmeyecek hata verecek o yüzden aşağıdaki şekilde yaparsanız hata vermez. Hatanın sebebi şu, sabit yüzde %25 cpu kullanan windows update servisi, sizin manuel güncelleme yüklemenizi de engelliyor, daha doğrusu çakışıyor diyeyim, o sebeple ya servisi elle kapatacağız ya da bilgisayar açılır açılmaz yukarda verdiğim güncellemeleri yükleyeceğiz, çünkü bilgisayar açılır açılmaz windows update servisi çalışmaya başlamaz, o çalışmaya başlayana kadar biz işimizi bitirmiş olacağız.

-Öncelikle, otomatik güncellemeleri kapatıyoruz, "güncellemeleri denetleme" yi seçiyoruz windows update ayarlarından.

-Sonra svchostun hala %25 cpu kullanıp kullanmadığına bakıyoruz. Kullanıyorsa, sağ tık, servislere git, oradan da wuaserv isimli servise sağ tıklayıp durdur diyoruz. Ve güncellememizi kuruyoruz.

-Her güncellemeden sonra yeniden başlatmak gerekiyor bilgisayar kendisi söylüyor zaten.

-Bu iki adım yerine bilgisayarı yeniden başlatmayı da deneyebilirsiniz, çünkü bilgisayarı yeniden başlattığınızda, windows update servisi yaklaşık 1 dakika sonra çalışmaya başlar, yani bilgisayar açılır açılmaz el ile güncelleme yükleme işlemini gerçekleştirebiliriz.

Yukardaki güncellemelerin hepsini kurduktan sonra, otomatik güncellemeleri açın, isterseniz otomatik olarak indir ve yükle yerine, otomatik olarak indir ama kurulup kurulmayacağını sor seçeneğini de seçebilirisiniz.

yöntem çözüme ulaştıktan sonra bir daha otomatik güncellemeleri kapatmayın:)

• Windows 7 güncellemeleri son zamanlarda sorun üstüne sorun çıkarıyor. Bir ara güncellemeler denetleniyorda takılıp kalıyordu. Bu da benzeri bir durum işte. Çözüm yöntemi ve ayrıntılı anlatım için teşekkürler. Bilgi arşivime alıyorum.
  • Evet ben de karşılaştım birçok kişi sorunlar yaşıyormuş yaklaşık bir yıldır, win 10 a geçirmek için yıldırma politikası galiba. Microsofta kızıp yine microsoft ürünü kullanmaya itiyor insanları, alternatif yok maalesef.

bu yöntemden önce sofware distribution klasörünü silerek güncelleme geçmişini sıfırlamayı,
    microsoftun fix it yazılımını kullanmayı,
    freefixer isimli programı,
    çok umutlu olduğum combofix programını denemiş ancak sonuç alamamıştım.
    Dr web cure it ile de taratmıştım, sorunun kaynağı bir virüs değil anlaşılan.

bu şekilde çözüme kavuştum işte.

Ancak şunu da belirtmiş olayım, güncelleme geldiği vakit, otomatik güncellemeler kapalıysa, bu takılma olayı tekrar başgösteriyor, ve yine elle kurulacak bir güncelleme gerekiyormuş linkini attığım konuya göre, o sebeple kapatmamakta yarar var.

• KB3102810 güncellemesini ilk önce manuel yüklemek yeterlidir:Daha sonra tüm güncellemeler sorunsuz yapiliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 5 Ekim 2016; 16:49:23 >
  • ben de ilk başta 3102810 u yükledim ancak sorun çözülmemişti.hatta bende yüklüydü o güncelleme silip tekrar kurdum ama nafile. hepsini kurunca ancak düzeldi, tarih ilerledikçe bu güncellemelerin sayısı da artıyor, yani bu güncellemeler , diğer güncellemeleri bilgisayarın bulabilmesine yarayan garip güncellemeler.
  • KB3102810 sadece bunu kurmak yeterlidir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.