Şimdi Ara

Yağ yakan araba aldım, fikirlerinize ihtiyacım var (edit) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
1
Favori
13.600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yağ ve filtreleri değiştirip tekrar gözlemleyin.
    Kitapcıkta yazan viskozite neyse onu kullanın, kaliteli yağ ve filtre alın.

Önceki malzemeler neydi meçhul.

Bi de park ettiğiniz yere bakın yağ akma damlama var mı diye.

Bunları yapmadan motor açtırmayın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bulanıklı499

Hic moral bozmaya gerek yok bi rektefiyeye bakar sonrasinda uzun muddet binilir.
    Evet insanin cani sıkılıyor bu gibi durumlarda. Ben de zaten bilerek aldim aracida begendim Insallah cok buyuk masraf acmaz. Tesekkur ederim iyi dusunceniz icin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Farklı marka motor yağı denemelisiniz.Yetkili Servisin kullandığı ve çoğunlukla varilden çektiği yağdan pek hayır gelmez.Yağ yakıyorsa motor komple yenilemeye girer diye bir şey de yok.Belki subap lastiklerinden kaçırıyordur.Sizin yapmanız gereken daha kaliteli ve özellikle ithal marka yağ deneyip yağ tüketimini gözlemlemeniz.Yakıt olarak Lpg'yi de kullandığınız için yağ bakımlarında 8000 km yi pek geçmeyin.Yağ katkısı vs. kullanmaktan kaçının.Usta tavsiyesi istersen youtube'da yağız oto cenk usta var.Ayrıca başka yerleri de araştırın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Storm Raider

quote:

servise sordum biz 10binde bir degistiriyoruz dedi .

Yetkili servis böyle bir cümle kullanmış olamaz. Dediyse yazık çoğu arabası 20.000km de bir bakıma giriyor periyotları vs bilmeden kafalarına göre iş yapıyorlarsa be diyim ustası fln bilem cahilmiş...

https://www.mitsubishi-motors.com.tr/periyodik-bakim

Kullanılması gereken yağ özellikleri burada yazıyor. Ben daha bu arabada 5-30w den kalın yağ kullananı görmedim. Yağı kalınlaştırırsan sorunun geçici çözülür ancak ilerde sorun büyür kalınlaştırarak gidenler genelde motoru kucaklar komple motor dizer. Sorun varsa çözmek daha öncelikli olsun. Özelde 5.000tl ye halledebilirler bence komple motor değişmez kondisyonu iyi diyorsun sonuçta...

İstanbul için usta Fsm otomotive (Sultanbeyli) bir sor hocam mitsubishi gruplarında gördüğüm kadarıyla iyi iş yapıyorlar bazı yetkili servislerden daha iyi baktıklarınada eminim...
    Yetkili servis soyledi. Biz kitapcikta 20bin yaziyor dedik o da orada yazanlar avrupa sartlarina gore yaziyor bizim yollar trafik vs durumu farkli dedi. Bizim sirket olarak kullandigimiz attrageler de var onlara 10 binde bir bakim yapiyoruz dedi. koydugu yag 5w40 dı yani 40 olan kısmindan eminim. Yetkili servis eger acmadan deneme surusu yaparak fiyat verirse butcemi asarsa belirttiginiz servise mutlaka gidecegim. Tavsiyeniz icin tesekkur ederim

• Arkadaslar hepinize fikirleri icin tesekkur ederim. Yarin yetkili farkli bir servise goturecegim. Gelismeleri yazacagim.

• Rektefiye olması gerekebilir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alisilin07

Yağ ve filtreleri değiştirip tekrar gözlemleyin.
    Kitapcıkta yazan viskozite neyse onu kullanın, kaliteli yağ ve filtre alın.

Önceki malzemeler neydi meçhul.

Bi de park ettiğiniz yere bakın yağ akma damlama var mı diye.

Bunları yapmadan motor açtırmayın.
    bu arkadaşın dediklerini yapın sonra servise gidin.
  • Bakalım ne çıkacak...

• Sakın motoru açtırma yukardaki uyeyi dinle :)

• Farklı bir araç olsa servise götürün uğraşmayın derdim ama Mitsubishi'nin 1.2 atmosferik motoru ömür konusunda tepelerde.
    Motoru kurcalatmadan önce kesinlikle yağı farklı bir motor yağı ile değiştirip durumu kendiniz gözlemleyin.
  • ntticaret N kullanıcısına yanıt
    Eski yağ 8000km kullanıldıysa değişim zamanı gelmiş artık.Komple yağ değişmesi gerekiyor.Size 5W40 Mobil ile değiştirin birde öyle kullanın diyicem ama aracta yağ kokusu geliyor diyorsunuz o çok garip.
    Bence sanayide bir motorcudan fikir alsanız daha iyi sorun tanımlanır.
  • Kimse çağırmamış

• Hocam merhabalar, 2 yıl önce yağ yakan bir araba almıştım tecrübelerimi anlatayım. Bodruma gidip computest'e soktum aracı, ardından oradakiler araçta hiçbir yağ yakma yok gönül rahatlığıyla alabilirsiniz dediler. Ben bodrumdan ankaraya doğru yola çıktım ve yolu yarıladıktan sonra araçta yağ eksik uyarısı verdi. Biraz yağ ekledim devam ettim. Uyarı söndü ancak ankaraya girdiğimde tekrar aynı uyarıyı verdi. Aracın 10 bin bakımını yaptırdım, filtreler, yağ vb. Ne değişiyorsa değiştirdiler, 1500 km sonra yine yağ bitti. Aracım 1000 ile 2000 km arası yağı bitiriyordu. Ustaya soruyorum yağ yakıyor abi bu diyor, yeni motor lazım diyor. Tüm ustalar bunu söylüyor, maalesef seni yolunacak kaz olarak görüyorlar. Gidip en pahalı yağları alıp alıp ekliyorum bir süre böyle devam etti baktım sonra olacak gibi değil açık yağa geçtim. Benzinliklerde vb. Satılıyordu ucuz diye koyuoyrdum. Ardından yağ kesmeyi engelleyici katkılar koydum bin km daha fazla gitti, yağ bitince tekrar aynı hala döndü. Ardından yağın kalınlığını arttıralım dedik öyle daha iyi bir çözüm oldu. En sonunda piyasanın çok altında bir fiyata dayanamayıp sattım. Size tavsiyem öncelikle daha kalın yağları denemeniz olacak. Ben en son 10-60'a kadar çıkmıştım, bir nebze de olsa çözüm olmuştu. Ayrıca katkı maddesi de işe yarayabilir bende yaramamıştı çünkü motor çok kötü durumdaydı. Motor istiyor vb. Diyen ustalara şimdilik kulağınızı kapayın ve yağ değişimi ve katkı ile bir deneme yapın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi daggee -- 18 Kasım 2019; 0:22:25 >

• Çoğu yorumu okudum forumda herkes farklı şey söylüyor gerçek manada aydınlatacak kimse yok mu arkadaşı. Yağ kalınlaştır, yok yağ yaksın zayıflar... çaresizlik kötü, motordan çok anlamam ama en büyük tavsiyem acele karar verme derim. Ne zaman acele birşeyler yaptırsam hep zararlı çıktım. Çünkü ustalar para kazanmak için senin gibileri bekliyor, çoğuda usta değil aslında. Neyse yinere birkaç usta gez, servise git araştır. Ekspere bile soksan iyi olur. inşallah gerçek usta birinin eline düşersin kolay gelsin.

• Yağ kokusu nereden geliyor ilk önce onu bulun, sakın direk motoru indirmeyin, o motor 100k km’de yağ yakmaz

• 10 60a bulasma kalın yağ evet daha uzun gider ama hem yakıt artar hem performans düşer zaten 5000 eksige almışsın götür yetkili servise baksınlar

• Forumdaki atrage avukatindan daha detayli bilgi alarak, aracta sorun olmadigina ikna olabilirsin hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DoğanGörünümlüToros -- 18 Kasım 2019; 1:43:44 >
  • Nerede ona buna atrage tavsiye eden tayfa

• Ben olsam ne mi yaparım...

Bu spec.ler gerçekten kendi kılavuzuna aitse, bir bidon Delvac-MX 15W-40 alır ekleye ekleye gezerim.

Yağ tüketimi devirle alakalı olduğu için büyük ihtimal sekmanlardan kaçırıyor. Böyle erken mesafede sekmanlardan yağ kaçırmanın sebebi, kirlilik, karbonlaşma, çamurlaşma sonucu sekman hareketlerinin kısıtlanmasından dolayı olabilir.
    Delvac MX (veya muadili) gibi dizellerde de kullanılan bir çapraz platform yağda deterjan/dispersan katkıları yüksektir. Motor üç dakika yerine on dakikada ısınıp kendine gelir ancak tüketimin azalması da sekmanların temizlenmesine yardımcıdır.

Bence acil bir durum değil. Bu haliyle biraz gözlemek lazım.

Bagaj contasını da kontrol edin. Bagaj vakum bölgesdir, içeriye yavaş yavaş egzoz alıyorsa bu hayati bir sorun olabilir. ABD'de (bazı yerlerinde) yırtık bagaj contası muayenede direkt red sebebi.Yağ yakan araba aldım, fikirlerinize ihtiyacım var (edit)

• quote:

etkili servis soyledi. Biz kitapcikta 20bin yaziyor dedik o da orada yazanlar avrupa sartlarina gore yaziyor bizim yollar trafik vs durumu farkli dedi. Bizim sirket olarak kullandigimiz attrageler de var onlara 10 binde bir bakim yapiyoruz dedi. koydugu yag 5w40 dı yani 40 olan kısmindan eminim. Yetkili servis eger acmadan deneme surusu yaparak fiyat verirse butcemi asarsa belirttiginiz servise mutlaka gidecegim. Tavsiyeniz icin tesekkur ederim

Hocam sen baya kötü bir servise gittin galiba bir daha uğrama oraya 3-4bin tl ye çalışan ustayım diye geçinen adam mühendislerin periyot tablosunu beğenmiyor. Hadi bakımı 10 binde yap sadece ekstra mali külfet ama yağ konusunda ben ilk defa 5-40 koyan duydum. Ellerine ne ucuz geçerse onu takıyorlar gelene geçene...

Üstte yağ değiştiren diyen arkadaşın tavsiye makul denemeye değer ;

Uyumlu motor yağı Eneos 0-20w acea a5 b5 , ılsac gf5 ,

Hava polen filtresi ;

Burdan seç kötü marka yok parçalar orjinal

Sorunun düzelmezse farklı bir servise olmadı fsm otomotive çekin aracı...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.