Şimdi Ara

Yazıcıyı wireless olarak kullanmak - YARDIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.464
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ofiste bulunan aşağıdaki marka/model yazıcıyı ofis içinde bulunan bütün bilgisayarlarda wireless olarak nasıl kullanabiliriz.?

[ Samsung SCX-4300 ]

• Ofisteki bilgisayarlarin bagli oldugu routera usb printer server baglayacaksiniz ya da printer destekleyen bir router alacaksiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok affedersiniz, net bilgim yok - o yüzden soracağım; Nasıl işe yarayacak, nasıl olacak bu iş peki.?
  • http://www.exa.com.tr/kategori/yazici_paylasim_cihazlari-369/

Bu cihazlardan uygun olanı alabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: archivear

Çok affedersiniz, net bilgim yok - o yüzden soracağım; Nasıl işe yarayacak, nasıl olacak bu iş peki.?

Tahminimce ofisinizdeki bilgisayarlar kablosuz olarak bir aga bagli. İste bu modemin veya router in usb portu varsa yaziciyi direk oraya baglayabilirsiniz. Eger yoksa yukarida arkadasin verdigi linkteki gibi printer serverlar var. Bu serveri routerin lan portuna takip yaziciyi da bu servera baglayacaksiniz. Boylece bu aga bagli olan butun bilgisayarlar yaziciyi kullanabilecek
    Bu serverlarin butun yazicilari desteklediginden emin degilim. Alacaginiz yere bunu sorup oyle alin.

http://www.hepsiburada.com/liste/tp-link-tl-ps310u-single-usb20-port-mfp-ve-storage-server/productDetails.aspx?productId=bd300621&categoryId=390 burada resimli olarak göstermiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi behchat -- 16 Ekim 2012; 21:46:05 >

• @Altın Kartuş & @behchat;

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Az çok anladım nasıl olacağını ama benim eksik anlatmamdan dolayı da bazı şeyler havada kaldı kafamda...

Şimdi, ofiste 3-4 laptop var ve bunlar ortak bir VINN kullanılarak internete bağlanıyor. Bir de desktop var; bu da yerel bağlantıdan faydalanıyor, wireless bağlantı yok şu an desktopta. Printer da bu desktop'a bağlı durumda. Bu durumda da bahsettiğiniz çözüm işe yarar mı ya da nasıl olur, nasıl yaparız.?

Cevaplarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.
    Tekrar çok teşekkürler . . .
  • Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne güzel.

VINN planları bozdu. VINN dediğiniz bir çok bilgisayarın kablosuz bağlanabildiği cihaz değil mi? USB den takılan değil. Bu durumda anladığım kadarıyla masaüstü ile diğer bilgisayarlar aynı ağa bağlı değil. Bu durumda usb port ile yazıcı paylaşımı yapan bir kablosuz router alıp bununla masaüstünün bağlı olduğu yerel ağı paylaştırın. Neden VINN kullanıyorsunuz bilmiyorum tabi ama, böylece VINN kullanmanıza da gerek kalmaz.

Eğer VINN ı kullanmaya devam etmek istiyorsanız, repeater özelliği olan bir router ile vınn daki interneti paylaşırsınız ve yazıcıyıda bu router a bağlarsınız.

Ya da 2 farklı ağınız olur. Laptoplar yazıcıdan çıktı almak istediği zaman VINN ağından çıkarlar ve yazıcının ağına bağlanırlar.

Burada önemli olan nokta her router her yazıcıyı desteklemiyor. Sizin yazıcınızı destekleyen bir router bulmanız lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi behchat -- 18 Ekim 2012; 0:23:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: behchat

Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne güzel.

VINN planları bozdu. VINN dediğiniz bir çok bilgisayarın kablosuz bağlanabildiği cihaz değil mi? USB den takılan değil. Bu durumda anladığım kadarıyla masaüstü ile diğer bilgisayarlar aynı ağa bağlı değil. Bu durumda usb port ile yazıcı paylaşımı yapan bir kablosuz router alıp bununla masaüstünün bağlı olduğu yerel ağı paylaştırın. Neden VINN kullanıyorsunuz bilmiyorum tabi ama, böylece VINN kullanmanıza da gerek kalmaz.

Eğer VINN ı kullanmaya devam etmek istiyorsanız, repeater özelliği olan bir router ile vınn daki interneti paylaşırsınız ve yazıcıyıda bu router a bağlarsınız.

Ya da 2 farklı ağınız olur. Laptoplar yazıcıdan çıktı almak istediği zaman VINN ağından çıkarlar ve yazıcının ağına bağlanırlar.

Burada önemli olan nokta her router her yazıcıyı desteklemiyor. Sizin yazıcınızı destekleyen bir router bulmanız lazım.

Kusura bakmayın biraz geç oldu ama anca cevap yazabiliyorum...

Evet, VINN bir çok laptop'ın ortak kullandığı ve wireless olarak internet erişimi sağlayan ara araç diyebiliriz. Tabii VINN'ın usb'den bağlı olduğu bir bilgisayar mevcut ama diğer bilgisayarlar dediğim gibi interneti bu VINN üzerinden wireless olarak alıyor. Ve yine evet, bu laptoplar ile masaüstü aynı ağa bağlı değil. Dediğiniz bu farklı ağları paylaştırma işini nasıl yapabiliriz peki tam olarak.? VINN'ı kullanmaktan başka çaremiz yok aslında, internet erişimini bu şekilde yapıyoruz. O zaman yine dediğiniz gibi repeater özelliği olan kablosuz bir router almamız gerekiyor, öyle değil mi.?

• ilk seçenek 2 tane kablosuz ağ olması. Bu durumda internete eskisi gibi bağlanırsınız. Yani bilgisayardan VINN ağına bağlanırsınız. Yazıcı için de bir usb yazıcı destekli bir router alırsınız ve yazıcıyı bu routera bağlarsınız. Yazıcıdan çıktı alacağınız zaman ise, VINN dan bağlantınızı keser ve yazıcının bağlı olduğu router a kablosuz olarak bağlanırsınız. İşiniz bitince de tekrar VINN a bağlanırsınız.

İkinci seçenek ise repeater özelliği olan bir router alırsınız. Bu repeater kablosuz olarak VINN a bağlanır. Yazıcıyı da bu repeater a bağlarsınız. Daha sonra siz de bu repeatera bağlanarak internete girmiş olursunuz ve ayrıca yazıcıyıda bağlanmış olursunuz. Yani yazıcı kullanmak için ağ değiştirmeniz gerekmez. Bu daha mantıklı ve güzel geliyor ama repeater ile VINN bağlantısı ne kadar verimli olur bilemiyorum.

En önemlisi ise router ın yazıcınızı destekleyip, desteklemediğidir. Alırken buna dikkat edin.

Destekleyen yoksa router a bir print server bağlayın, bunlar bütün yazıcıları destekliyor galiba.

Ya da şöyle bir şey buldum, kablosuz print server. İlk başta bahsettiğim çift ağ sistemi gibi çalışır bu. Yazıcıyı buna bağlarsınız, ihtiyacınız olduğunda bu ağa bağlanırsınız.
    Bana en mantıklı bu geldi şu an.http://www.vatanbilgisayar.com/edimax-ps-1210mfn-ps-1210mfn-150mbps-kablosuz-print-server-1p-multi-fonksiyon---usb20/productdetails.aspx?I_ID=51395

• Gerçekten çok teşekkür ederim - olayı kavramaya çalışmamda bayağı bir yardımcı oldunuz. Şimdi hafta sonu bir kaç bilgisayarcıya gittim ve oem bölümü çalışanlarına sordum - kullanacağınız printer'in wireless özelliğinin olması lazım bu işi yapabilmeniz için dediler. Ben de böyle bir özelliğinin olup olmadığını hatırlayamadığımdan, printer bölümü çalışanlarına danıştım ve cevap olarak kullandığımız printer'in wireless özelliğinin olmadığını öğrendim. ama benimle ilgilenen oem çalışanı bana 3G özellikli bir router için bunları anlattı, ki o router'i kullanabilmem için wireless özellikli bir printerim olması gerekiyormuş. kafam karıştı, tıkandım valla
  • Rica ederim. Yanlis bilgilendirmis sizi bilgisayarcida calisan kisi. Yazicinizda wireless olmadigini bildigim icin bu cozumleri soyledim size. Wireless olsa bunlarin hicbirine gerek kalmaz zaten, bilgisayardan direk yaziciya baglanirdiniz. Daha bilgili bir bilgisayarciya giderseniz size yardimci olurlar.

• yanlış anlamayın, sizin vermiş olduğunuz bilgiler/öneriler ile ilgili bir şüphem yok - ve tekrar teşekkür ederim - ama doğrudur, yanlış bilgilendirme yapmış olabilir o çalışan bana maalesef... sizin dediğiniz edimax marka print server'ı alıp deneyebiliriz sanırsam - ama 25% indirim beklemem gerekecek zira fiyatı biraz pahalı gibi... alıp deneyince gelişmeleri sonucu yazarım. sizin de bu süreçte aklınıza başka bir çözüm gelirse paylaşırsanız sevinirim. teşekkürler.
  • Estağfurullah, yanlış anlama gibi bir durum yok, aklıma bile gelmedi dediğiniz Şimdi baktımda verdiğim linkteki server sizin yazıcınızla uyumlu değilmiş, uyumluluk listesine bakmamıştım. Ama TP-Link marka buldum bir tane, onun desteklenenler listesinde sizin yazıcınız var. Cihaz bu http://print-server.ucuzu.com/tp-link/tl-wps510u-p38252058/

Burada da cihazın tam olarak nasıl kullanıldığını ve ne işe yaradığını anlatmış. http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2010/07/11/wireless-print-server.aspx

Bu da uyumluluk listesi http://www.tp-link.com/Resources/document/TL-PS110U_TL-PS110_TL-WPS510U_.pdf

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.