Şimdi Ara

Yazılım geliştirmeye nereden başlamalıyım ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu aralar yazılım sektörüne girmeyi düşünmekteyim. Bu alanda uzun süreli olarak çalışmayı düşünüyorum, pes etmeyen ve hırslı bir yapım vardır. Bu noktada buradaki yazılımcı arkadaşların fikirlerini almak isterim. Öncelikle hedefimi açıklayım; mobil uygulama geliştirip markete ürün koymak.

Bu hedefimi gerçekleştirmek için nereden başlamalıyım? Tavsiyeniz nelerdir öncelikle en basit dil ile alıştırmalar mı yapmalıyım yoksa direkt "android programlama"ya geç mi dersiniz ?

Herkese şimdiden teşekkür ederim.

• Programlama öğrenmek isteyenlere genelde önce birşey yapmayı planla sonra onu yapmak için gerekenleri öğren diyorum. Direk mobil uygulama geliştirmeye başla. bunun için kitap,udemy, geleceği yazanlar.turkcell.com gibi bir çok kaynak var. Oradan yürü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahoni_38 -- 4 Haziran 2018; 15:58:25 >
  • @mahoni_38

teşekkürler hocam. Android'den başlamak en iyisi olacak gibi görünüyor. Senin de dediğin gibi internette gerçekten bir çok yazılı/görsel kaynak var. Sağlam bir liste oluşturdum. En kısa sürede çalışmalara başlıcam
  • Bilgisayarına Eclipse kurup Java programlamayı iyice öğren. Java'nın nesneye yönelik programlama konusunu iyice öğren. Sonra Android Studio kurarak android programlamaya geçebilirsin. Java kitabı ve Android programlama için bin sayfalık bir kitap var. Bu kitaplardan çalışırsan gayet güzel uygulamalar yapabilirsin. Ancak ilk önce java'yı öğrenmeni tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Iqtam

Bilgisayarına Eclipse kurup Java programlamayı iyice öğren. Java'nın nesneye yönelik programlama konusunu iyice öğren. Sonra Android Studio kurarak android programlamaya geçebilirsin. Java kitabı ve Android programlama için bin sayfalık bir kitap var. Bu kitaplardan çalışırsan gayet güzel uygulamalar yapabilirsin. Ancak ilk önce java'yı öğrenmeni tavsiye ederim.
    Tavsiyeleriniz için teşekkürler hocam. Bir sorum daha var. Şimdi benim hedeflerimden birisi de yine mobil için basit oyunlar yapmak. Unity 3D oyun motoru için C# bilmek gerekiyormuş. Bu yolda önce işe Java ile başlayıp basit uygulamalar geliştirip tamamen kavradıktan sonra C# diline mi geçmeliyim ? Kimisi de diyor ki Unity motoru ile sadece oyun değil normal uygulama da geliştirilebiliyor. Bu konuda ne dersiniz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: assasins killer

Tavsiyeleriniz için teşekkürler hocam. Bir sorum daha var. Şimdi benim hedeflerimden birisi de yine mobil için basit oyunlar yapmak. Unity 3D oyun motoru için C# bilmek gerekiyormuş. Bu yolda önce işe Java ile başlayıp basit uygulamalar geliştirip tamamen kavradıktan sonra C# diline mi geçmeliyim ? Kimisi de diyor ki Unity motoru ile sadece oyun değil normal uygulama da geliştirilebiliyor. Bu konuda ne dersiniz ?

Alıntıları Göster
    Öncelikle java ve c# dilleri, birbirine aşırı derecede yakın dillerdir. Nesneye yönelik programlama dilleridir. Birini kavrayınca diğerinde hiç zorlanmazsın. Öncelikle üzerinde durman gereken nesneye yönelik programlamadır. C# için de piyasada bin sayfalık bir kitap var. Bence bir de java kitabı alarak bu iki dili iyice öğren. Özellikle bu dillerin class ve object yani nesne yapısını iyi kavra. Sonra Android Studio ve Unity ile devam edersin. Unity'de herşey nesnedir. Ekrana yazdıracağın yazı, oyun içindeki objeler, karakterler, animasyonlar... hepsi birer nesnedir. Sen bu nesnelere erişerek programlama yaparsın. Bu yüzden Android ve Unity programlama yapabilmek için, nesneye yönelik programlamayı iyi kavramalısın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Evet genel olarak bu görüş hakim bir dili iyice kavradıktan sonra diğerlerini öğrenmek daha kolay oluyormuş. Yaz günü hastalığa yakalandık iyileşeyim hemen çalışmalara başlıyorum. Bakalım 2 sene sonra haziran ayında ne seviyede olacağım
  • assasins killer kullanıcısına yanıt
    ekmek pide bulgur nohut k.fasulye makarna, doymak için bunlardan yiyorsan düzenli olarak hastalanırsın. tahıl ve bakliyat kökenli yiyecekler beyne de iyi gelmez ve uzun vadede vücuda çeşitli zararlar verebilir. et süt yumurta 3'lüsü candır. Fakat eti fazla pişirmeyeceksin, süt marketteki kutu sütlerden değil, taze köy sütü olmalı, yumurta akı hariç sarısı çiğ olarak yenilmelidir. spor olarak ta abartıya kaçmadan hafif hareketler yapabilirsin, masabaşında otururken arasıra kedilerin yaptığı türden sırt germe hareketini yaparsan tüm vücuda çok iyi gelir. Bu tavsiyeleri ne doktor, ne spor ve diyet uzmanları yapmaz, TV'de medyada göremezsin. (bakınız:sürü psikolojisi)

Programcılığa başlarken benim önerim C ile temel algoritmaları çalışmak örneğin QuickSort, Breadth First Search (BFS diye kısaltılır) gibi algoritmaları C ile yazıp çalıştırmayı dene. sonra JavaScript veya başka betik dili ile Euler Project sorularından birkaçını çözmeyi dene örneğin (atıyorum kafadan) 6 basamaklı en büyük asal sayı hangisidir, bunun gibi soruları JavaScript ile çözmeye çalış. Bu şekilde başlamak programcılığın özünü öğrenmene yardımcı olabilir. Ondan sonra ilgi ve hedeflere göre Java gibi daha geniş ve daha zor dillere geçilebilir. C# öğren ve deneme amaçlı birkaç uygulama da yap fakat .NET üzerine kariyer düşünmüyorsan C# a cok fazla zaman harcama, fazla birşey kaybetmiş olmazsın, onun yerine C++ a bak fakat C++ y.dışında, Avrupa'da kullanılıyor, Türkiye'de pek kullanım alanı yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.